Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

RomÂnia - campioana mondială a serviciilor secrete

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
cartman, lasa-l nene sa creada ca FBI-ul are 3 membri, care lucreaza in ture, iar Securitatea are 40 de milioane de ofiteri, la o populatie de 22 de milioane. :rolleyes:

oricum, eu nu am primit inca raspuns la nedumerirea mea de om simplu, din popor: cum pusca mea, un ziarist tantalau din Romania, are acces la informatii SECRETE apartinand structurilor informative ale altui stat.
tarzy, nu vrei sa ma luminezi tu? :)

Edited by CapitanuPICARD, 06 April 2006 - 11:04.


#20
jarrive

jarrive

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 573
  • Înscris: 17.06.2005

View PostTarzy, on Apr 5 2006, 18:11, said:

mai intai, este a nu stiu cata oara cand trebuie sa-ti reamintesc ca nu am facut armata impreuna. nu spun nimic de scoala ca e evident ca nu aveam cum sa le facem impreuna.

ai mare dreptate FBI-ul are atributii cu mult peste ce are SRI-ul, dar ... macar FBI-ul le are bine definite, asa ca nu prea se calca pe picioare decat cu agentii d3e circulatie iar cu aia cred ca numai in filme.
bag de seama ca matale chiar ai o mare problema cu cititul, am spus ca Pacepa e cam de acceeasi varsta cu iliescu, adica vreo 70-75 de ani. data viitoare daca tot nu intelegi promit sa-ti desenez.

autorul s-a inspirat din siteurile respectivelor institudii, exista o MARE DIFERENTA intre manipularea informatiilor clasificate (SECTRETE) de la noi si de pe la altii. de fapt diferenta consta in transparenta utilizarii fondurilor publice, adica .... prin tarile cu apa calda contribuabilii stiu ceva mai mult decat romanii pe ce sunt cheltuiti bani stransi din impozite.

pentru cultura ta generala tin sa-ti precizez ca stiu foarte bine ce vorbesc, lucrez la o firma care are ca si clientii mai toate "serviciile" din romania. asa ca stiu foarte bine atat "organizarea" cat si ce fel de oameni sunt promovatii pe acolo.

o chestie general valabila ptr acest sistem este ca nu competenta este criteriul majoritar de promovare.

la cum ai scris postul asta, bag seama ca esti agent Mossad deghizat in FBIst :lol:
tarzy, daca tot stii toate serviciile, zi si mie o treaba. casa lui stefan banica jr, e din caramida SH sau nu?

#21
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcartman_sp99, on Apr 5 2006, 12:48, said:

CIA este considerata doar o banda de asasini in slujba unchiului Sam totusi habar nu are americanul de rand cat de necesara i-a fost de-a lungul timpului banda asta de asasini ... ;)

pot fi de acord cu partea a doua, nu bag insa mana in foc pt prima ;) principala lor activitate este sa mentina volumul de bani lichizi din economia tarii.

#22
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostCapitanuPICARD, on Apr 6 2006, 12:04, said:

......
oricum, eu nu am primit inca raspuns la nedumerirea mea de om simplu, din popor: cum pusca mea, un ziarist tantalau din Romania, are acces la informatii SECRETE apartinand structurilor informative ale altui stat.
tarzy, nu vrei sa ma luminezi tu? :)

e foarte simplu, de fapt am mai spus-o de vre-o 2ori pana acum, dar ... te inteleg, stiu ca unele lucruri le intelegi mai greu.

IN ALTE TARI NUMARUL DE "SECURISTI" NU CONSTITUIE INFORMATIE CLASIFICATA

uite aici exemplu http://www.mi5.gov.u...put/Page22.html

si pentru ca stiu ca-ti e greu sa gasesti printre randuri iti dau si "citatul":
The Security Service currently employs around 2,200 people, 2,100 of whom are full-time. 47% of staff are women and 53% are under the age of 40. 140 staff currently work in the Service on secondment or attachment from other departments and agencies.

alt exemplu: http://www.fbi.gov/p...force082504.htm

Total number of FBI employees: 28,576.

Total special agents: 12,156.

Total support professionals: 16,420, including more than 1,300 analysts and more than 1,000 information technology experts.

Number of FBI employees who are women and/or minorities: Nearly 16,000.


pentru restul de "agentii"nu ai decat sa cauti singur,o sa cam ramai ca la dentist, dar .... TOATE au publice aceste informatii


Quote

tarzy, daca tot stii toate serviciile, zi si mie o treaba. casa lui stefan banica jr, e din caramida SH sau nu?

ce are sula cu prefectura?

nu "stiu" toate serviciile,am spus ca lucrez (adica sunt obligat sa am de-a face cu acei oamenii) pentru ele  :puke:

Edited by Tarzy, 06 April 2006 - 19:46.


#23
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

View PostTarzy, on Apr 6 2006, 20:41, said:

e foarte simplu, de fapt am mai spus-o de vre-o 2ori pana acum, dar ... te inteleg, stiu ca unele lucruri le intelegi mai greu.

IN ALTE TARI NUMARUL DE "SECURISTI" NU CONSTITUIE INFORMATIE CLASIFICATA

uite aici exemplu http://www.mi5.gov.u...put/Page22.html

si pentru ca stiu ca-ti e greu sa gasesti printre randuri iti dau si "citatul":
The Security Service currently employs around 2,200 people, 2,100 of whom are full-time. 47% of staff are women and 53% are under the age of 40. 140 staff currently work in the Service on secondment or attachment from other departments and agencies.

alt exemplu: http://www.fbi.gov/p...force082504.htm

Total number of FBI employees: 28,576.

Total special agents: 12,156.

Total support professionals: 16,420, including more than 1,300 analysts and more than 1,000 information technology experts.

Number of FBI employees who are women and/or minorities: Nearly 16,000.


pentru restul de "agentii"nu ai decat sa cauti singur,o sa cam ramai ca la dentist, dar .... TOATE au publice aceste informatii
ce are sula cu prefectura?
Si acum sincer omule ,tu chiar crezi ca au doar atatia agenti ? in US cateva zeci de mii de avioane zboara zilnic cu cate un agent FBI la bord , mii de obiective strategice pazite si puse sub observatie de catre FBI si NSA 11.400 e un numar infim raportat la o pop. de 295 milioane.Am mai zis e naiv cine crede ca FBI are doar atatia agenti !! lasand deoparte datele oficiale  ;)

Edited by cartman_sp99, 06 April 2006 - 22:22.


#24
Adventure Pal

Adventure Pal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.05.2005
Ah, ce-mi mai place când sar "băieții" în apărarea securiștilor... o plăcere să-ți imaginezi ochii lor albastri...

#25
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Ca românul nu-i nici unul, unde-s mulţi putea fi unul.

#26
MAHMURU

MAHMURU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.02.2006
Un pampalau de ziarist arunca o piatra in lac, si 10 insi se chinuie sa o scoata!!!!!
Aveti un filtru al gandirii---folositi-va de el.

#27
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postcartman_sp99, on Apr 6 2006, 23:19, said:

Si acum sincer omule ,tu chiar crezi ca au doar atatia agenti ? in US cateva zeci de mii de avioane zboara zilnic cu cate un agent FBI la bord , mii de obiective strategice pazite si puse sub observatie de catre FBI si NSA 11.400 e un numar infim raportat la o pop. de 295 milioane.Am mai zis e naiv cine crede ca FBI are doar atatia agenti !! lasand deoparte datele oficiale  ;)


se voia un raspuns la intrebarea repetata a lui cpt picant.

habar nu am cum isi aloca FBI-ul personalul, voiam doar sa arat ca-n alte state astfel de informatii nu sunt considerate CLASIFICATE.


probabil ca-n comparatie cu SRI-ul lasa activitatile informative politice interne pe alte maini, habar nu am.

oricum ... observ ceva discrepante intre inf din articol si cele de pe site, ori ziaristul ala ii intradevar mai aiurit, ori FBI-ul isi actuializeaza cam des informatiile de pe site.

#28
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Eu nu inteleg de ce numiti SRI si SIE servicii secrete ?
Angajatii lor lucreza cu carte de munca, deci nu e nimic secret.

Si politistul poate lucra deghizat, si inginerii au secretele profesiei lor, si secretarele.

De ce nu vorbim de acele organizatii secrete care lucreza in afara legii ?

De ce nu adaugam si spionii straini care lucreza pe teritoriul romaniei si care sunt in afara legii ?

Dar cei care se intalnesc pe ascuns in case conspirative nu sunt servicii secrete ?

#29
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

View PostGurban_Dan, on Apr 7 2006, 08:04, said:

Eu nu inteleg de ce numiti SRI si SIE servicii secrete ?
Angajatii lor lucreza cu carte de munca, deci nu e nimic secret.

Si politistul poate lucra deghizat, si inginerii au secretele profesiei lor, si secretarele.

De ce nu vorbim de acele organizatii secrete care lucreza in afara legii ?

De ce nu adaugam si spionii straini care lucreza pe teritoriul romaniei si care sunt in afara legii ?

Dar cei care se intalnesc pe ascuns in case conspirative nu sunt servicii secrete ?
Si americanii spun exact acelasi lucru despre Secret Service si uite ca e serviciu secret  :D

#30
jarrive

jarrive

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 573
  • Înscris: 17.06.2005

View PostAdventure Pal, on Apr 6 2006, 23:29, said:

Ah, ce-mi mai place când sar "băieții" în apărarea securiștilor... o plăcere să-ți imaginezi ochii lor albastri...
ba al dracu sa fiu de cunosc vreun securist
militienii si politienii nu-i inghit nici cu miere. in general eu nu inghit zmeii.

#31
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006
De ce eşti oblete? Acu nu mă mai cunoşti, ai?

#32
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
tarzy, m-ai rupt dom'le! ai o logica de fier! :lol:
auzi, si pe masinile politiei din RO scrie siguranta si ordine. asta inseamna ca in RO avem si siguranta si avem si ordine. :lol: :lol:


plus ca tot nu mi-ai explicat de ce un serviciu secret si-ar posta pe site toate bulendrele personale si SECRETE. :rolleyes:

#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

tarzy, m-ai rupt dom'le! ai o logica de fier! :lol:

de ce? man ... eu nu-mi dau cu parerea la ceea ce nu ma pricep, ma-i intrebat de unde a gasit nenea ziaristul infdormatiile iar eu ti-am aratat


Quote

auzi, si pe masinile politiei din RO scrie siguranta si ordine. asta inseamna ca in RO avem si siguranta si avem si ordine. :lol: :lol:

macar acolo un simulacru de lege si ordine exista, totusi ... nu prea am vazut / auzit de violuri & talharii in plina zi sin strada



Quote

plus ca tot nu mi-ai explicat de ce un serviciu secret si-ar posta pe site toate bulendrele personale si SECRETE. :rolleyes:

m-ai intrebat acest lucru? poate-s eu mai greu de cap, dar ... nu am vazut unde

oricum, raspunsul este ca habar nu am

ti-am mai spus, stiu ca-ti este greu sa intelegi dar .... nu peste tot in lume informatiile de acest gen sunt tratate ca-n romania. mie perxsonal mi se pare logc si normal sa stiu ce se face cu bani colectati din impozite si taxe, dar ... la noi e o adevarata moda sa clasifici aceste informatii, pana si amarastenia aia de contract de canalizare (cu apa nova0 a fost clasificat

#34
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Pana la urma cum a ramas?

#35
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

View PostPekiasan, on 01 februarie 2015 - 19:21, said:

Pana la urma cum a ramas?

View PostGurban_Dan, on 07 aprilie 2006 - 07:04, said:

Eu nu inteleg de ce numiti SRI si SIE servicii secrete ?
Angajatii lor lucreza cu carte de munca, deci nu e nimic secret.

Si politistul poate lucra deghizat, si inginerii au secretele profesiei lor, si secretarele.

De ce nu vorbim de acele organizatii secrete care lucreza in afara legii ?

De ce nu adaugam si spionii straini care lucreza pe teritoriul romaniei si care sunt in afara legii ?

Dar cei care se intalnesc pe ascuns in case conspirative nu sunt servicii secrete ?

Serviciile secrete pot influenta viata politica din Romania, in bine sau in rau!Posted Image

#36
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Cum a făcut SRI-ul lumea în şase zile  BURSA 04.02.2015 (fragment)

Quote

Cine a făcut lumea aceasta, în care trăim, aici, în România, aşa cum trăim?, se întreabă tot românul privind cu uluială şi nesaţ la căderea popicelor unei puteri care, pînă mai ieri, părea şi chiar s-a crezut indestructibilă?! Luaţi aminte, căci adevăr grăieşte vouă Evanghelistul (Matei, 22.29): "Rătăciţi neştiind Scripturile!".
Răspunsul e simplu: Cel ce a avut la el cuvîntul! Aşa ne învaţă Ioan, căci el spune: "La început a fost cuvîntul şi cuvîntul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era cuvîntul". Luat cu treburile sale, după Facere, Dumnezeu, se vede treaba, l-a lăsat o vreme pe Om să se descurce cum o şti şi cum o putea. Doar se înfruptase din roada Pomului Cunoaşterii Binelui şi Răului! Şi atunci, după chipul şi asemănarea celui care l-a creat, omul a pus cuvîntul sub popreală şi a făcut instituţia pentru care "Dumnezeu" era cuvîntul, iar cuvîntul era mai puternic decît Dumnezeu - "Cooperativa". Şi, pentru că trebuia să poarte un nume, i-au zis SRI, cu S de la securitate. Nu aia veche, nici vorbă, ci aia nouă! A ţării, în scripte; în realitate, ca întotdeauna şi ca mai peste tot, a mai marilor creatori, beneficiari şi manipulatori de Putere. Putere în Stat, dar nu pentru Stat, ci pentru ei. Putere asupra oamenilor, cei aflaţi dincolo de "Cercul de cretă, caucazian" al puterii.
"Toate prin EL s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce este"! Ori, poate aţi uitat cum a început totul?! Cu celebrele cuvinte care i-au rămas în gît "Odiosului" în ultimul discurs din balconul CC-ului: "Alo, tovarăşi, ...alo!" "Tovarăşii" erau acolo, doar că nu mai răspundeau la comenzi...! Un alt cuvînt se răspîndise ca fulgerul şi o altă lume sta să se nască. S-a şi născut, tot prin puterea cuvîntului! A cuvîntului "televiziune", a cuvîntului care a chemat "masele" să apere Revoluţia, a cuvintelor care au mobilizat Piaţa Universităţii, ca şi a celor care i-au adus pe mineri în Bucureşti pentru ca nu cumva să se schimbe prea repede lumea abia creată, ori să se schimb, aşa... de capul unuia şi al altuia!
"Şi el era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor". Adevărat! În bezna orelor şi a zilelor lui Decembrie, moartea unora, ca şi viaţa altora, a depins de cuvintele care, pe primii i-au trimis în faţa gloanţelor, iar pe ceilalţi i-au pus la adăpost în locurile bine păzite, unde se constituiau noile centre de putere din România.
"Fost-a om trimis de Dumnezeu (nu Cel de sus, ci cel de jos, care i-a luat locul!), numele lui era Ioan" - nu mai insist!!! "Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi SĂ CREADĂ (!!!!) prin el." Ce să creadă? Că a venit lumea cea nouă şi o dată cu ea, altă lumină! Una compusă: o parte de la Răsărit, o altă parte de la Apus. Procentele nu au fost prea clare, mai ales la început. Se cam umeziseră şerveţelele pe care fuseseră scrise, la Malta!
După care, s-a intrat în modelul clasic.
Ziua întîi s-a despărţit lumina de întuneric, adică cei la care ajunge "cuvîntul" de cei la care nu ajunge.
Ziua a doua s-au despărţit apele de uscat şi aşa au fost împărţite zonele, ariile şi domeniile pentru "feudalii" lumii noi. Iar noul deţinător al monopolului cuvîntului a văzut că e bine! Pămînturile apoi au fost puse să dea roade şi să lase seminţe.
Apoi au fost creaţi cei doi "luminători", unul pentru ziuă, (luaţi aminte la cele scrise!), şi unul pentru întuneric!! De atunci, România are o conducere de zi, care dă bine la lumină şi una din beznă, care nu se vede decît dacă ţi-o cauţi singur cu lumînarea!.
S-au mai făcut apoi liota de "jivine tîrîtoare şi fiare sălbatice" care au umplut pămîntul, ca voia lui să fie împlinită şi a văzut el că este bine! Iar mai la urmă, cînd arta de a face şi desface fusese deja bine perfecţionată, noul stăpîn al cuvîntului a făcut Omul puterii după chipul şi asemănarea lui, "ca să stăpînească peştii, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se tîrăsc pe pămînt şi tot pămîntul"!!
A făcut bărbat şi a făcut femeie! Şi le-a zis: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pămîntul; şi stăpîniţi..."! Şi, adevăr grăiesc vouă, ei asta au şi făcut!
Cine crede că lucrurile ar sta altfel, nu are decît să-i întrebe pe mai marii puterii parlamentare din România, pe oamenii politici responsabili cu guvernarea, cum a fost posibil ca un singur cuvînt despre nu ştiu ce "autoanchetă", al celor care deţin "puterea asupra cuvîntului", să ofilească voinţa şi mandatul comisiei parlamentare chemate să facă lumină în acuzaţii grave de derapaj instituţional şi individual al celor aflaţi în vîrful "Cooperativei".
Articolul este putin tendentios pentru ca nu ia in calcul si SIE sau alte institutii de forta din justitie implicate.
Alta idee subiectiva este faptul  ca securitatea veche este considerata ca fiind buna si cea noua vinovata, cand de fapt noi securisti sunt beizadelele vechilor securisti.
Noii securisti le-au conservat metodele fostilor si le-audus obiectivele pe noi cumi! Sunt mandrii de ce sunt in stare sa faca si nu vad consecintele.

Sunt multi sustinatori ai sistemului partidic bipolar!
Din cauza asta s-a introdus cel mai mare prag electoral din Europa, prag depasit doar de Turcia, care nu-i un model de democratie.

Edited by Moftangiu, 05 February 2015 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate