Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa pun fereastra peste blat?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Fereastra peste blat (21 member(s) have cast votes)

Sa pun fereastra peste blat?

  1. Voted Da (13 votes [61.90%] - View)

    Percentage of vote: 61.90%

  2. Nu (8 votes [38.10%] - View)

    Percentage of vote: 38.10%

Vote Guests cannot vote

#37
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Nu ne-ai spus nimic legat de arhitectura casei, poate fara fereastra aia o sa arate ca naiba. Casa e cu etaj? Daca da, la etaj ai fereastra deasupra asteia?

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
arhitectura, nearhitectura, fereastra deasupra blatului e de evitat din toate motivele valide posibile
nu stau sa le insir pentru ca sunt arhi cunoscute
cauta poze reale pe net si pareri contra ale oamenilor care au fost suficient de naivi sa creada ca e o idee buna...
lasa estetica indoielnica... evalueaza partea practica, functionalitatea, utilitatea, costurile...
dar cand vei construi  a doua casa, vei sti ce greseli sa eviti

Edited by apocalipsul, 18 February 2022 - 16:23.


#39
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Eu vreau sa insiri motivele, ca sunt curioasa, din cate inteleg par sa fie unele generale. Cat am cautat design-uri de bucatarii cu geam deasupra blatului nu am ajuns prin zonele astea "negre".

#40
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am expus eu dezavantajele (strict in situatia mea si din punctul meu de vedere) in postarea de inceput.


Arhitectura nu are rost sa o discut, din motive practice, casa va arata ca curu indiferent de aceasta fereastra, pentru ca a trebuit sa urmez niste aspecte in mod strict, deci ceva foarte armonios geometric nu va fi.

Edited by Municipalwaste, 18 February 2022 - 17:01.


#41
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
De exemplu, spre strada nu va fi decat geamul de la baie si eventual asta, de la bucatarie, pentru ca am evitat ferestrele spre vest, le-am pus toate spre sud si nord din motive bine calculate. Deci va arata ca un depozit de la strada. Voi pune bolta, pomi, maschez eu cumva dezastrul. Etaj nu are.

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Pune fereastră cât blatul, sticlă sablată, ai și lumină și intimitate, mai și reduci din aspectul de depozit, și dă le dracu de perdele și draperii in bucătărie.
Tu ai proiectat cumva casa cu fața spre spatele curții... Mă rog...

#43
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu e cu fata spre spatele curtii. Terenul e de-a lungul strazii. O sa pun o schita cand ajung acasa.

Nu ma prea atrage geamul pe sistem "luminator" pentru ca vederea e 50% din dorinta mea pentru o fereastra acolo, lumina e celalalt 50%, iar eu sunt hotarat cam 50% cu fereastra, 50% fara, deci fara jumate din motivul ferestrei, renunt la ea.

Edited by Municipalwaste, 18 February 2022 - 18:09.


#44
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Pui geam oglinda dacă ești așa pretențios.

#45
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Iau si asta in calcul. Cam opreste vreun sfert sau o treime din lumina, dar cea mai naspa faza e ca am avut si dau pasarile cu capul in el. Am senzatia ca daca e plasa de insecte, nu mai dau, dar nu-s sigur. Eu aveam unu dublu, cu plasa pe o jumate, si dadeau des, auzeam mereu busindu-se.

Uite schita. Un singur etaj, 2 terase.

Geamurile sunt spre sud la living si bucatarie, pentru lumina si caldura in jumatea rece a anului. Dormitorul pe nord ca sa nu bata direct soarele niciodata, sa nu reflecte in monitor.
Mai e o chestie, livingul are proportiile exacte si fereastra pe latura potrivita pentru ascultat muzica. La nord si sud sunt vecini, la est e camp inca si n-am pus ferestre, ca poate veni oricand cineva sa faca un P+1+M si sa imi dea ferestrele direct in zidul lui de 7m.

Attached Files


Edited by Municipalwaste, 18 February 2022 - 19:11.


#46
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Iti recomand sa-ti faci geam pe colt, ai vedere mai buna, e mai aerisit.

Trebuie sa te gandesti ca nu poti acoperi terasele niciodata sa nu intuneci camerele, mai ales cea de pe nord.

#47
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
La cum arata bucataria aia (o alta bucatarie, de bloc, "mutata" intr-o casa) ... nici nu conteaza daca pui fereastra, peste blat, sau nu. Topicu' e doar, asa, de conversatie.

#48
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostDIY, on 18 februarie 2022 - 20:49, said:

La cum arata bucataria aia (o alta bucatarie, de bloc, "mutata" intr-o casa) ... nici nu conteaza daca pui fereastra, peste blat, sau nu. Topicu' e doar, asa, de conversatie.

Ma scuzi ca n-am facut tiganie de-aia open-space, 3 in 1, unde de pe canapea vezi farfuriile intr-o parte si bocancii de la intrare in cealalta. Vezi-ti de treaba ta!

Fereastra pe colt nu merge, din multe motive, nu le mai zic, dar nu merge in niciun caz.

#49
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nush ce să zic, eu as fi mai darnic cu geamurile, e casă, nu bunker.
Chiar și la holul ăla, îi strică un geam ?
Acolo să fie beznă când ai toate ușile închise ?

Lasă le naiba de păsări, că nu suntem în filmul lui Hitchock...

Fiecare cu gusturile lui, eu momentan stau Intr un apartament cu geamurile spre nord și e cam deprimant, caut teren pt o casă.

#50
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca n-ai patit, nu stii... O data la 3-4 zile auzeam cate o bubuitura in geam. La pasari mai mari deja ma uitam sa vad daca n-a dat de fapt cineva cu piatra in geam. Asta la bloc. Poate la casa, fiind mai jos, nu e chiar asa.


Usa de la intrarea holului va fi in mare parte geam, la fel si cea dintre hol si bucatarie, deci holul va fi luminat (nu foarte puternic, ce-i drept) din ambele directii. Nu va fi lumina cat sa faci goblenuri, dar destul cat sa te legi la sireturi sau sa circuli fara sa aprinzi lumina ziua.
La dormitor am pus geam mai mult pentru aerisire, ca probabil va sta draperia non-stop, am nevoie de lumina vreo jumate de ora pe zi, in rest ori dorm, ori folosesc PC.
La sufragerie poate ar mai fi mers o fereastra in lateral, dar nu asa, spre vecini. Una mare (240x140 cm) cred ca e de ajuns.

#51
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nush ce să zic, eu as fi mai darnic cu geamurile, e casă, nu bunker.
sa vezi ce darnic o sa fii tu la facturile de incalzire

si sa vezi ce misto e sa toci la ceapa cu soarele in ochi... priceless
de regula sub ferestre se pun calorifelele
lasa inchipuirile si pune poze

ca poate asa iti dai seama si singur de probleme si inconveniente
invata din greselile altora

Edited by apocalipsul, 19 February 2022 - 04:32.


#52
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMunicipalwaste, on 18 februarie 2022 - 20:55, said:

Ma scuzi ca n-am facut tiganie de-aia open-space, 3 in 1, unde de pe canapea vezi farfuriile intr-o parte si bocancii de la intrare in cealalta. [...]

Hodoronc tronc!

Nu, nu la asta ma referam. Open space, sau nu, tine de stilul de viata si de dorintele fiecaruia. Asta este o alta poveste si nu face obiectul comentariului meu.
M-am referit la faptul ca este o bucatarie mica, organizata dupa modelul unui apartament Posted Image. Adica banala, plictisitoare si, nu in ultimul rand, prost organizata. Fiind vorba despre o casa, ai putea sa iesi, din tipar. Ai putea sa organizezi mobila in alt fel, sa pui mai multe ferestre, etc.; fara sa modifci amprenta ... daca tot esti atasat de forma asta.

In alta ordine de idei ... sa stii ca politetea n-a ucis pe nimeni. Si nici nu doare Posted Image Posted Image

#53
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

View PostMunicipalwaste, on 18 februarie 2022 - 23:26, said:

Daca n-ai patit, nu stii... O data la 3-4 zile auzeam cate o bubuitura in geam. La pasari mai mari deja ma uitam sa vad daca n-a dat de fapt cineva cu piatra in geam. Asta la bloc. Poate la casa, fiind mai jos, nu e chiar asa.

Nu-ti face probleme pentru pasari daca fereastra e la parter. Pasarile se lovesc de ferestre unde li se reflecta cerul.

Eu as pune fereastra acolo, dar dotata musai cu un sistem bun de umbrire, preferabil exterior sau inclus in geam (venetiene intre foile de sticla).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate