Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

CASCO mașini electrice - 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Întrucât urmează sa intru curând în posesia celui de-al doilea EV din familie, am studiat ofertele CASCO pentru 2022, pe piața din RO.
Am observat o reținere clara a companiilor de asigurări pe acest segment, fata de anul trecut, când nu făceau (încă) o discriminare între ICE și EV.
Tema a fost o Tesla Model 3, cu un preț de achiziție de 47000 euro, plata integrala.
Deoarece am lansat cererea mai multor brokeri, a trebuit sa semnez contracte de mandat cu fiecare, deoarece companiile de asigurări s-au prins ca erau mai multe cereri pe același VIN.
Menționez ca sunt asigurat CASCO din 2012 și nu am avut niciodată un dosar de dauna.
Astfel, am extras următoarele date:
- Ergo, Gothaer, Garanta - nu ofertează electric (mi s-a spus ca nici Generali, dar...exsita un dar!)
- Omniasig a ofertat o prima de asigurare de 22303 lei/an
- Asirom a ofertat 30013 lei/an
- Groupama a ofertat 10002 lei/an
- Alianz 4110 lei/an, cu franșiza 1500 lei

Comparativ cu anul trecut, când Omniasig oferta între 750-850 euro/an pentru aceeași mașină, anul asta s-au răzgândit și au pus un preț prohibitiv pentru a descuraja orice tentativa de a asigura un EV (sau o Tesla).

Surpriza a venit de la Generali, despre care mai multi brockeri mi-au spus ca nu asigura EV, care mi-a făcut o oferta (printr-un broker) de cca 1000 euro/an prima de asigurare, cu o franșiza de...1000 euro! Pana la momentul asta este singura oferta pentru Tesla M3 de luat în seama.

Sunt curios sa știu ce oferte ati obținut în 2022 pentru EV-uri (exclus leasing, acolo e alta poveste - un deal între asigurator și compania de leasing).

Edited by radu90, 17 February 2022 - 21:29.


#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
De ce nu asigura EV?

#3
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 15.01.2017
Ce o fi in minte lor, oare? O masina electrica are riscuri mai mici decat benzinarele. In special Tesla. Idioti.

#4
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Nu știu. Sa nu crezi ca asiguratorii isi justifica răspunsul.

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Holy shit! Chiar sunt pe bune sumele alea? Că totuși vorbim de mașini, fie ele și electrice, la prețuri totuși omenești, nu vorbim de sute de mii de euro preț de achiziție.

Totuși, de ce consideri că Generali la 1000 /an + 1000 franșiză sună mai bine decât Allianz cu <1000/an și vreo 300 franșiză?

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostEpdm, on 17 februarie 2022 - 21:45, said:

Ce o fi in minte lor, oare? O masina electrica are riscuri mai mici decat benzinarele. In special Tesla. Idioti.

Dimpotriva, o masina electrica are un risc mult mai crescut de auto-incendiu de la baterii. Cate benzinare ai auzit sa ia foc singure, in parcare?
Apoi reparatia, imagineaza-ti ca s-a lovit serios bateria la un accident si trebuie schimbata. O baterie noua costa cat masina..

#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postaeon, on 17 februarie 2022 - 21:49, said:

Dimpotriva, o masina electrica are un risc mult mai crescut de auto-incendiu de la baterii. Cate benzinare ai auzit sa ia foc singure, in parcare?
Apoi reparatia, imagineaza-ti ca s-a lovit serios bateria la un accident si trebuie schimbata. O baterie noua costa cat masina..

M-am gandit la auto-incendiere, dar sunt chiar atat de multe cazuri?

Ce absurd. Peste tot o fi asa, sau numai la noi?

Edited by cumparator, 17 February 2022 - 21:56.


#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la sumele alea trebuie sa mai adaugi si suma asigurata. ca una e sa asiguri un Logan de 10K euro si alta e sa asiguri un BMW M5.de 100K euro

#9
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Și ți se pare ca n-am adăugat-o, sau ce?

#10
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Masa bateriilor adaugata la cea clasica da un rezultat distrugator pentru cealalta masina in eventualitatea unei coliziuni. Si iata dauna totala pe care trebuie sa o suporte asiguratorul pe langa ce o mai fi de reparat la Tesla.

#11
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Poate nu este vorba neaparat de electrica, cat de Tesla, la care preturile pentru reparatii sunt aberante.

#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 08.01.2009
Cu Tesla e complicat in cazul accidentelor prin prisma lipsei acute de piese de schimb care poate provoca costuri mari chiar si pt. piese banale ( daca cautati veti gasi nenumarate situatii cu saptamani de asteptare pt. o amarata de bara fata/spate de ex) prin prisma faptului ca in perioada asta teoretic vor fi nevoiti sa ofere masina de schimb din clasa echivalenta .
De asemenea potentialul de daune exorbitante e mai ridicat din cauza faptului ca battery pack-ul nu se repara ci se inlocuieste cu totul si pretul cu manopera e aproape de pretul masinii (cel putin varianta de baza) ; au fost destule situatii cu obiecte metalice aflate pe drum aruncate de roti in mers care au afectat integritatea modulului ( fara a se declansa un incendiu ) care insa aveau ca solutie unica doar inlocuirea pack-ului .

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Pare ca ai de facut o alegere foarte simpla: te asiguri la Allianz sau nu te asiguri Posted Image

Oferta lor pare corecta si comparabila (raportat la valoarea masinii) cu cea pentru ICE.

Iar asiguratorii care nu fac pentru electrice sunt viitoarele firme care vor da faliment ... aia nu isi inteleg menirea pe piata. Un client odata pierdut din motive de astea penibile, nu va reveni sa te mai intrebe prea curand.

Edited by utopium, 17 February 2022 - 22:17.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Totuși tu cât vrei sa plătești? Ai preturi excelente, la 3% din valoarea asigurata, un casco, e preț extraordinar. Tu ai la Țiriac chiar mai puțin.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
esti optimist cu "saptamani". stiu caz concret, Spring cumparat in noiembrie, lovit in decembrie, va fi reparat prin martie, nu se stie unde. ca nu sunt piese in toata Romania.
la Tesla, probabil ca reparatia se face peste un an, doi.

View Postme_iauras, on 17 februarie 2022 - 22:05, said:

Cu Tesla e complicat in cazul accidentelor prin prisma lipsei acute de piese de schimb care poate provoca costuri mari chiar si pt. piese banale ( daca cautati veti gasi nenumarate situatii cu saptamani de asteptare pt. o amarata de bara fata/spate de ex)


#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

View Postaeon, on 17 februarie 2022 - 21:49, said:


Dimpotriva, o masina electrica are un risc mult mai crescut de auto-incendiu de la baterii. Cate benzinare ai auzit sa ia foc singure, in parcare?
Apoi reparatia, imagineaza-ti ca s-a lovit serios bateria la un accident si trebuie schimbata. O baterie noua costa cat masina..

Asta e o prostie, nu cred ca are nicio treaba.

Problema e lipsa de piese, service, lipsa de oameni calificati.

#17
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 15.01.2017

aeon said:

1645127344[/url]' post='28809418']
Dimpotriva, o masina electrica are un risc mult mai crescut de auto-incendiu de la baterii. Cate benzinare ai auzit sa ia foc singure, in parcare?
Apoi reparatia, imagineaza-ti ca s-a lovit serios bateria la un accident si trebuie schimbata. O baterie noua costa cat masina..


glumesti.
https://money.cnn.co...risk/index.html
https://electrek.co/...fires-than-evs/
https://www.autoinsu...tric-car-fires/
https://cleantechnic...tric-car-fires/
https://www.greencar...vs-gas-vehicles
https://thedriven.io...sky-data-shows/

Edited by Epdm, 17 February 2022 - 22:54.


#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am CASCO Omniasig la EQC, franciza 0, emisa in oct 2021.

Rata anuala 1790 eur, valoarea asigurata 76200 eur => rata de 2.34%.

E bine, daca ai rata casco sub 3% din valoarea asigurata.

Edited by Courage, 17 February 2022 - 22:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate