Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Soclu casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Salutare, barosanilor!

Mi s-a facut armatura pentru centura si mi-a spus constructorul ca iese soclul 60cm intr-un capat, 75cm in celalalt. Initial vorbisem 40cm cu 55cm.

In afara ca o sa urc trepte ca si cum urc la etaj si consum material, ar mai fi si alte dezavantaje?
Nu e zona cu inundatii sau zapezi mari, iar ambele usi sunt oricum protejate de terase acoperite marisoare.

Voua cum vi se pare soclul asa? Am intrebat vreo 3 cunoscuti si toti mi-au zis ca ar trebui sa ma bucur, ca e mai bine inalt, dar fara sa fie in stare sa-mi dea vreun argument.

#2
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
E mai bine asa, ca daca pavezi curtea o sa mai manaci 10 cm minim din soclu. Tot 10 cm o sa iti manance si aleile perimetrale.

In plus treptele se fac in numar impar. Daca aveai 40 cm si pierdeai 10 cu pavajul, nu stiu cum iti ieseau 3 trepte in 30 cm. In schimb cu o inaltime de 48-50 poti sa lucrezi foarte bine cu inaltimea si adancimea treptelor. Exista un raport in care se fac, si la inaltimea aia iese o scara ergonomica.

Edited by Scurthea211, 16 February 2022 - 15:49.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Proiectul ce zice?

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu inteleg ca e vorba despre elevatie.
Asa cum s-a spus, creste consumul de materiale. Sper ca armatura se fasoneaza la fata locului, pentru ca se schimba dimensiunile pe-acolo...

 adisz, on 16 februarie 2022 - 15:48, said:

Proiectul ce zice?
Din cate am inteles dintr-o alta discutie, nu prea are proiect...decat un DTAC copiat.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
când o să înalte strada cu 20 cm odată o să te bucuri de această ,,greșeală,,

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Diferenta de 15 cm inseamna ca pamantul e destul de plat asa ca nu se justifica un soclu asa inalt.
Am si intr-o parte 70cm la soclu dar e din cauza pamantului ca in cealalta parte am sub 40cm.
Pe langa consumul de materiale in plus, casa arata mai bine cu un soclu mic, gardul trebuie sa il inalti mai mult sa obtii aceasi intimitate, vei tot urca trepe.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 EMPP, on 16 februarie 2022 - 15:55, said:

când o să înalte strada cu 20 cm odată o să te bucuri de această ,,greșeală,,

Poate ca casa-i amplasata la 30 de metri de strada si la 2 metri peste nivelul ei.

#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 EMPP, on 16 februarie 2022 - 15:55, said:

când o să înalte strada cu 20 cm odată o să te bucuri de această ,,greșeală,,

E o alee de servitute, de 100m, in fundata, nu stiu daca va vedea asfalt vreodata, acum e pietris. Asfaltul este la 100m si nu e inalt, din ce am vazut. Iar lucrari care sa inalte nu vor fi, ca deja e canalizare noua, gaze si tot tacamul.

Faza cu intimitatea e cam nasoala, ca atunci cand ies pe usa, o sa fie ca si cum ies pe balcon.

Gardul l-as inalta eu, dar am 1.8m in certificat, poate un 1.85m sa risc, mai mult nu am curaj. De asta am si vrut terasele la 1 treapta una si la 2 cealalta fata de sol, ca sa pot sta in intimitate, mai jos, sa nu se uite in farfuria mea cine trece pe strada sau vecinii.

Legat de trepte, sunt 2 intrari cu 2 terase, terasa cu inalt jos va avea o treapta, cea cu teren jos va avea 2 trepte, deci la usa vor fi trepte din restul de inaltime ramasa.

Edited by Municipalwaste, 16 February 2022 - 16:16.


#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

 relu_24, on 16 februarie 2022 - 15:57, said:


Pe langa consumul de materiale in plus, casa arata mai bine cu un soclu mic


Cum adica casa arata bine cu un soclu mic? Cum crezi ca o sa arate 30cm de travertin de exemplu langa 3m inaltime  de tencuiala decorativa cat o sa aiba un nivel.  Toate trebuie sa aiba o proportie pt ca daca scazi sub o anumita dimensiune devin caraghioase. Imagineazati o fatada de 10 m latime cu inaltime de 3m si un soclu de 30 cm.

Aici isi merita arhitectul cei x eur/mp, sa iti faca proportiile astfel incat fatada aia sa arate a casa si nu a desen al unui copil de clasa a 3-a care pune culorile cum le trage din penar si acoperisul cum ii cade rigla pe foaie.

 Municipalwaste, on 16 februarie 2022 - 16:14, said:



Legat de trepte, sunt 2 intrari cu 2 terase, terasa cu inalt jos va avea o treapta, cea cu teren jos va avea 2 trepte, deci la usa vor fi trepte din restul de inaltime ramasa.


Si aici se vede lipsa proiectului. Cand iesi din casa ar trebui sa iesi la nivel cu terasa. Treptele trebuie sa fie la coborarea de pe terasa. Nu se iese din casa niciodata direct pe trepte. Refuz sa cred ca ti-a proiectat cineva asa ceva.

#10
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ei na, de unde si pana unde? Daca nu ai avea terasa, nu ai avea scari direct in usa? Eu o sa am 2 seturi de scari, unul la usa, altul la terasa. Asta pentru ca am vazut cum e cu terasa la nivelul usii si cand iesi pe ea, te vezi cu vecinul care iese si el pe terasa, e penibila experienta. Vreau sa am terasa vreo 2 trepte mai jos decat nivelul usii si cu 1-2 trepte mai sus decat nivelul pavajului.

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 Scurthea211, on 16 februarie 2022 - 16:44, said:

Si aici se vede lipsa proiectului. Cand iesi din casa ar trebui sa iesi la nivel cu terasa. Treptele trebuie sa fie la coborarea de pe terasa. Nu se iese din casa niciodata direct pe trepte. Refuz sa cred ca ti-a proiectat cineva asa ceva.

Nu e nici o regula in sensul asta. E foarte fain sa ai terasa la "nivelul ierbii", adica sa cobori din casa pe trepte pe terasa si sa nu mai ai alte trepte intre terasa si restul curtii. Chestiune de gust as zice.

Cat despre placat "soclul" cine spune ca nu poate placa 50cm sau 60cm cu piatra chiar daca elevatia in sine are doar 30?

Nu e mult cum iti iese, lasa-l asa, mai faci amenajari prin curte si mai ridici nivelul si va fi ok apoi.

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

 Municipalwaste, on 16 februarie 2022 - 17:17, said:

Ei na, de unde si pana unde? Daca nu ai avea terasa, nu ai avea scari direct in usa? Eu o sa am 2 seturi de scari, unul la usa, altul la terasa. Asta pentru ca am vazut cum e cu terasa la nivelul usii si cand iesi pe ea, te vezi cu vecinul care iese si el pe terasa, e penibila experienta. Vreau sa am terasa vreo 2 trepte mai jos decat nivelul usii si cu 1-2 trepte mai sus decat nivelul pavajului.

Un proiectant normal la cap nu face asta niciodata. Nu iesi pe usa direct pe scari. Ai un podest cat de mic posibil. Sunt lucruri elementare dar nu sunt obligatorii in schimb. Fiecare e liber sa faca cum  vrea.  Daca tu vrei direct de pe scari sa intrii in casa esti liber sa faci asta. Dar nu asta e solutia normala.


 Bylly00, on 16 februarie 2022 - 17:35, said:


Nu e nici o regula in sensul asta. E foarte fain sa ai terasa la "nivelul ierbii", adica sa cobori din casa pe trepte pe terasa si sa nu mai ai alte trepte intre terasa si restul curtii. Chestiune de gust as zice.

Cat despre placat "soclul" cine spune ca nu poate placa 50cm sau 60cm cu piatra chiar daca elevatia in sine are doar 30?



Tu asa ai acasa? Iesi pe usa direct pe o treapta de latime 30? Nu asta e solutia normala si eu nu am vazut asa ceva nicaieri.

Si la placat soclul, raspunsul e simplu. termoizolatia te incurca sa plachezi mai mult decat inaltimea elevatiei, ca banuiesc ca nu plachezi si elevatia si casa cu acelasi material si aceeasi grosime. Pe elevatie o sa pui extrudat cel mai probabil cu o anumita grosime si pe perete o sa pui expandat sau vata, strat mai gros. Deci in start soclul o sa fie mai retras, o sa ai nevoie de profil cu picurator..etc.

#13
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Hei, dar scara direct nu inseamna de 30cm neaparat, va fi un platou de vreo 60-70cm, sa-ti lasi papucii si chestii...

#14
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Ba scara direct fix asta inseamna: ca atunci cand iesi pasesti pe prima treapta, nu pe podest, ca la o scara de pod.

Mi se parea imposibil sa ai asa la intrarea in casa si in plus sa ti se si para ceva normal. Acum ca am lamurit ca era o neintelegere, poate te gandesti cum sa faci sa iti iasa numar impar de trepte. Nu prea se fac cu numar par ca te impiedici de ele.

#15
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Asta cu numarul impar e noua pentru mine. Am vazut multe pare si nu m-am impiedicat sau derutat niciuna. Pai luam 4 scari, 2 de la terase si 2 de la usi. 3 vor fi pare, una impara (ca e o singura treapta). La un capat vine 1 treapta la terasa si 2 la usa (aprox 50cm) si dincolo vin 2 la terasa si 2 la usa (un pic sub 70cm). Asta dupa ce castig vreo 10cm cu pamant si pavaj.

Am dat un search pe google images si, intr-adevar, 3 trepte au cele mai multe. E posibil si pentru ca soclul de casa are cam 50cm, adica cat 3 trepte. Cu 2 trepte ar iesi 30 si ceva de cm, prea putin. Deci inca nu-s convins ca e de la numarul impar si cauza pentru care predomina nu e inaltimea tipica de soclu. Sunt destule poze si cu 2 trepte, totusi.

Edited by Municipalwaste, 16 February 2022 - 21:40.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Municipalwaste, on 16 februarie 2022 - 16:14, said:

acum e pietris.
si cand o sa vina asfaltul pun peste pietrisul actual  straturi si te trezesti ca de la nivelul solului esti sub el

 adisz, on 16 februarie 2022 - 16:11, said:

Poate
numa poate dar daca nu-i asa si nu stie acest aspect care poate aparea peste 20 de ani nu neaparat maine.
daca esti atent sunt mii de case care au patit asta mai ales cele de la drumurile nationale

#17
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

 Municipalwaste, on 16 februarie 2022 - 21:33, said:

Asta cu numarul impar e noua pentru mine. Am vazut multe pare si nu m-am impiedicat sau derutat niciuna. Pai luam 4 scari, 2 de la terase si 2 de la usi. 3 vor fi pare, una impara (ca e o singura treapta). La un capat vine 1 treapta la terasa si 2 la usa (aprox 50cm) si dincolo vin 2 la terasa si 2 la usa (un pic sub 70cm). Asta dupa ce castig vreo 10cm cu pamant si pavaj.

Am dat un search pe google images si, intr-adevar, 3 trepte au cele mai multe. E posibil si pentru ca soclul de casa are cam 50cm, adica cat 3 trepte. Cu 2 trepte ar iesi 30 si ceva de cm, prea putin. Deci inca nu-s convins ca e de la numarul impar si cauza pentru care predomina nu e inaltimea tipica de soclu. Sunt destule poze si cu 2 trepte, totusi.

Soclul are 50 cm ca sa iasa 3 trepte si nu invers pt scara e cea care a fost proiectata si nu inaltimea soclului.

#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 Scurthea211, on 16 februarie 2022 - 18:33, said:

Un proiectant normal la cap nu face asta niciodata. Nu iesi pe usa direct pe scari. Ai un podest cat de mic posibil. Sunt lucruri elementare dar nu sunt obligatorii in schimb. Fiecare e liber sa faca cum  vrea.  Daca tu vrei direct de pe scari sa intrii in casa esti liber sa faci asta. Dar nu asta e solutia normala.




Tu asa ai acasa? Iesi pe usa direct pe o treapta de latime 30? Nu asta e solutia normala si eu nu am vazut asa ceva nicaieri.

Si la placat soclul, raspunsul e simplu. termoizolatia te incurca sa plachezi mai mult decat inaltimea elevatiei, ca banuiesc ca nu plachezi si elevatia si casa cu acelasi material si aceeasi grosime. Pe elevatie o sa pui extrudat cel mai probabil cu o anumita grosime si pe perete o sa pui expandat sau vata, strat mai gros. Deci in start soclul o sa fie mai retras, o sa ai nevoie de profil cu picurator..etc.

Ies pe terasa direct pe treapta aia, da. Nu mi se pare nimic anormal, am preferat sa fac asa decat sa am terasa cocotata la 60 cm fata de peluza.

Nu te impiedica nimeni sa plachezi si elevatia si peretele cu aceeasi grosime de termoizolant astfel incat pui piatra pana unde vrea muschiul tau. Sau, daca vrei sa plachezi cu grosimi diferite nu te impiedica nimeni sa plachezi pana la 70 cm cu grosime mai mica, chiar daca elevatia are 40cm inaltime.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate