Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Energie geotermala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Startup-ul Quaise Energy a obtinut o finantare de 40 de milioane de dolari pentru constructia unui unei termocentrale cu tub vertical in pamant, lung de 20km.
Acest tunel este greu de realizat, dat fiind ca la adancimi mari, duritatile si temperaturile ridicate deterioreaza burghiul.
Se va utiliza o tehnolgie noua de forare, cu fascicule de lumina ce pulverizeaza roca care este apoi transportata la suprafata sub forma de praf.
Acest tip de centrale pot fi amplasate oriunde pe glob, este energie infinita si curata.
Ce parere aveti?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
O parere foarte proasta
Daca sapi in Podisul Dobrogei, s-ar putea sa gasesti orice altceva in afara de energie d'asta ... geotermala
Si asta indiferent de tehnologia folosita
Asta inseamna ca niste unii mai destepti papa niste bani de la niste unii mai prosti Posted Image

#3
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Pai e vorba sa sape la 20km adancime.
Caldura asta provine din centrul Pamantului.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Bai tata ... fratele meu alb ... cel mai adanc foraj din lume are 12 km adancime si le-a luat vreo 25 de ani sa faca gaura aia
Este vorba de KOLA
Unde dreak foreaza astia 20 km , cat costa si cat dureaza ?

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cine sapă primul?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 Naijax, on 16 februarie 2022 - 15:27, said:

Unde dreak foreaza astia 20 km , cat costa si cat dureaza ?
N-auzi... foreaza cu lasere (fascicule de lumina in limbajul de reporter) Posted Image
Bine, forajul contactless e alta treaba, e cu gaz superincins dar nu stiu aia...

[ https://singularityhub.com/wp-content/uploads/2021/12/robot-tunneling-rock-superhot-gas-2.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa vedem cum va functiona asta intr-un put vertical.

Edited by andreic, 16 February 2022 - 15:32.


#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Eu fac pariu ca se poate...
Ia aduceti o tarla de rromanes (ca asa le zice acum) si spuneti-le ca in locul ala e ingropat cupru,vreo 3 tone...asa.Fac pariu ca in cateva zile ajung la adancimea aia!

#8
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009

 Naijax, on 16 februarie 2022 - 15:27, said:

cat costa si cat dureaza ?
In primul rand ca este o chestie pentru viitorul apropiat, cum sunt si mini centralele nucleare.
Investitia este pe termen lung si foarte lung. Tunelul poate fi exploatat mii de ani cu necesitati mici de intretinere.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Unde zicea-i ca-i locul ala, mancati-as?!

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Exprimarea e ambigua.

Cred ca vor sa spuna ca vor face un foraj... mai mic, din care vor sapa un tunel... orizontal... ceva de genul cum au englezii, au bagat pompe de caldura in fortele mine de carbuni, si functioneaza foarte bine.

Daca vor sa foreze 20km in pamant.... e cam greu. De la 15 in sus mi se pare ca se iese direct in Wuhan? Daca gresesc unghiul, se prea poate sa dea direct la Kremlin si nu vrem asta.

L.E. Acum vad ca OP specifica... tub vertical.. 20KM. Atat OP cat si firma respectiva au vazut prea multe filme. Sunt curios cine le-a dat banii, si cum au de gand sa ii spele, caci alt motiv nu vad :))

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 XORIAN_L, on 16 februarie 2022 - 15:39, said:

In primul rand ca este o chestie pentru viitorul apropiat, cum sunt si mini centralele nucleare.
Investitia este pe termen lung si foarte lung. Tunelul poate fi exploatat mii de ani cu necesitati mici de intretinere.

Imposibil mai omule
Forajul de la KOLA a fost abandonat din cauza temperaturii
La adancimea aia e o temperatura de aprox. 180-200 grade unde nu rezista nici un utilaj construit de om
La 20km cred ca sunt peste 500 grade deci, viitorul ala e al draku de indepartat
Pana gasim noi materialele si tehnologia care poate opera la temperatura aia, se stinge planeta
Nu mai puneti botu' la toate prostiile

#12
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
"Because of higher-than-expected temperatures at this depth and location, 180 °C (356 °F) instead of the expected 100 °C (212 °F), drilling deeper was deemed unfeasible. The unexpected decrease in density, the greater porosity, and the unexpectedly high temperatures caused the rock to behave somewhat like a plastic, making drilling nearly impossible"
Asta la o adancime a scoartei in zona sapaturilor de aproximativ 35km.D'aia s-au si oprit.
Probabil la 20 km adancime avem temperaturi ceva mai mari...Evident depinzand de grosimea scoartei in zona sapaturilor.
Oricum,mi se pare inutil sa sapi atat.O temperatura "ambientala" a solului la o adancime de 10 km de aproximativ 100-130 grade Celsius este,probabil suficienta pentru scopul sapaturilor.
Sa nu dea peste o scoarta mai "subtire" si sa "inventeze un mic vulcan acolo...Sau gheizer..ca sunt sanse...

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009

 victor29cr, on 16 februarie 2022 - 15:43, said:

Sunt curios cine le-a dat banii, si cum au de gand sa ii spele, caci alt motiv nu vad Posted Image)
Am pus link in topic. Sunt fonduri de investitii.
Safar Partners cu participarea Prelude Ventures, Fine Structure Ventures, Nabors Energy Transition Ventures, etc.
Acum daca sunt firme serioase, nu am studiat in detaliu.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 Bebeluka, on 16 februarie 2022 - 15:56, said:

Sa nu dea peste o scoarta mai "subtire" si sa "inventeze un mic vulcan acolo...Sau gheizer..ca sunt sanse...
Gheizer e bun, obtine putere termica mai mare daca baga schimbatoarele in el... vulcan nu apare fara camera magmatica in prealabil si e vorba de adancimi mai serioase.
De exemplu la noi s-ar obtine putere termica mai buna daca instalatia ar sapa in zona fostului vulcan de langa Tusnad Posted Image Sunt si ceva ape termale acolo care dovedesc utilitatea ideii.

Edited by andreic, 16 February 2022 - 16:18.


#15
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Cred ca mai degraba il poti numi put, nu tunel. Posibil sa ma insel, dar parca in Islanda se bucura de tehnologia aceasta, magma fiind mai aproape de suprafata.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Parca vad ca dau de petrol inainte sa termine :D

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
io astept 15 minute sa vina apa calda pana la etajul 6, d'apoi de la 20km adancime?

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ar putea sa sape in centrul Bucurestiului si sa gaseasca apa fiarta varsata de Radet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate