Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Retragere de la aliniament

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) - 10m (imobil) din axul strazii"

Sa facem un exercitiu de imaginatie:

Alipim drumurile ce se vad in topicul https://forum.softpe...e-doua-drumuri/
In aceasta situatie, vom avea drum cu latime de 13m latime. Fix in fata parcelei mele, voi avea latime de 14m la drum (se poate observa si din poza de ce).

Asta inseamna ca eu pot sa imi pun gardul la limita mea pe parcela iar casa la 3m de gard?

#20
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 CiuFlorin, on 14 februarie 2022 - 15:14, said:

Cum as putea solicita sa am o retragere mai mica? Ar trebui derogare de la PUG?

Printr-un PUD... dar sper că nu va fi nevoie să se ajungă la așa ceva.

Casa intabulată pare că are o retragere de 4 metri de la limita de proprietate, dar ce retragere are casa în curs de finalizare? Ar trebui să poți obține și tu ceva similar, în baza respectării caracterului zonei. Așa motivezi :)...

Quote

Se poate vedea pe celalalt topic configuratia zonei si a parcelei.

Ați rezolvat ceva cu reconfigurarea drumului?

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 subss, on 14 februarie 2022 - 15:55, said:

Ați rezolvat ceva cu reconfigurarea drumului?
Suntem aproape sa terminam primul pas: sa scapam de fasia neintabulata dintre drumuri: https://forum.softpe...n-neintabulata/
Apoi vom continua cu alipirea. Pare ca totul merge dar va dura pentru ca sunt multi actori implicati (>15).


 subss, on 14 februarie 2022 - 15:55, said:

Printr-un PUD... dar sper că nu va fi nevoie să se ajungă la așa ceva.

Casa intabulată pare că are o retragere de 4 metri de la limita de proprietate, dar ce retragere are casa în curs de finalizare? Ar trebui să poți obține și tu ceva similar, în baza respectării caracterului zonei. Așa motivezi Posted Image...
Tot in jur de 4m. De mentionat ca acolo calea de acces are latime de 6m, nu de 7. Sunt zeci de case care nu respecta acea retragere.

Dau un exemplu identic cu al meu la vreo 300m distanta. In partea de jos este DJ.

Attached Files



#22
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 CiuFlorin, on 14 februarie 2022 - 15:50, said:

"Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) - 10m (imobil) din axul strazii"

Sa facem un exercitiu de imaginatie:

Alipim drumurile ce se vad in topicul https://forum.softpe...e-doua-drumuri/
In aceasta situatie, vom avea drum cu latime de 13m latime. Fix in fata parcelei mele, voi avea latime de 14m la drum (se poate observa si din poza de ce).

Asta inseamna ca eu pot sa imi pun gardul la limita mea pe parcela iar casa la 3m de gard?
Depinde de casa, daca inlatimea la cornisa e mai mare de 6 m atunci tb sa pui casa la h/2 de la gard. nu cred ca iti va masura cineva inaltimea casei daca nu bate la ochi, deci un P+1 cu inlatimea etajului de 3 m e ok.

#23
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 CiuFlorin, on 14 februarie 2022 - 16:04, said:

Tot in jur de 4m. De mentionat ca acolo calea de acces are latime de 6m, nu de 7. Sunt zeci de case care nu respecta acea retragere.

Certificatul de urbanism a fost întocmit cu copy-paste din regulamentul aferent PUG Posted Image

Probabil că nici PUG-ul, vechi de zeci de ani, nu conține reglementări specifice pentru drumurile private. Ca atare, se completează cu prevederile Regulamentului General de Urbanism (RGU) ... o altă fosilă a urbanismului românesc :D

Edited by subss, 14 February 2022 - 16:18.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Extras din PUG:

Quote

AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE ALINIAMENT
• Construcţiile se vor amplasa la minim 12,00m din axul drumurilor judeţene;
• Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de străzi vor fi de minim
5,00m - 10,00m din axul străzii;
• In zona reţelelor edilitare alinierea clădirilor se va subordona distanţelor minime
legale impuse de avizele de specialitate.

AMPLASAREA CLĂDIRILOR FAŢĂ DE LIMITELE LATERALE ŞI POSTERIOARE ALE
PARCELELOR
• Clădirile dispuse izolat se vor retrage faţă de limitele laterale ale parcelei cu minim
jumătate din înălţimea la cornişe dar nu mai puţin de 3,00 m;
• Construcţiile se vor amplasa la minim 5.00 m faţă de limitela posterioară a
proprietăţii ;
• În cazuri bine justificate, aceste distanţe pot fi reduse până la prevederile Codului
Civil, dacă nu sunt accese în clădiri şi/sau dacă nu sunt ferestre care să lumineze
încăperi în care se desfăşoară activităţi permanente şi cu acordul vecinilor ;
• În toate cazurile se va ţine seama de condiţiile de protecţie faţă de incendiu şi alte
norme tehnice specifice.


ÎMPREJMUIRI
• Gardurile la strada vor avea inaltimea de 1,50 m din care un soclu de 0,30 m si o
parte transparenta sau opacă de 1,50 m;
• Gardurile spre limitele separative vor putea fi opace cu înălţimi de maxim 2,20 m
care vor masca spre vecini garaje, sere, anexe ;
• Nu se admite folosirea sub nici o formă a materialelor improprii: sârmă ghimpată
tablă, etc.;
• In zona drumului judeţean se va respecta distanţa minimă de 24,00m impusă între
garduri ;
• In zona drumului comunal se va respecta distanţa minimă de 20,00m impusă între
garduri ; <-- 10m de la ax



#25
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Numai că nu este vorba despre un drum comunal, ci despre unul privat, ipoteză care nu se regăsește în PUG...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate