Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Retragere de la aliniament

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua. In certificatul de urbanism am urmatoarele reglementari:

- Constructiile se vor amplasa la minim 12,00m din axul drumurilor județene
- Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) - 10m (imobil) din axul strazii
- Cladirile dispuse izolat se vor retrage fata de limitele laterale ale parcelei cu minim jumatate din inaltimea la cornise dar nu mai putin de 3m
- Inaltimea la streasina sau atic a cladirilor va fi de maxim 9m.


Hotărârea nr. 525/1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism

Amplasarea față de aliniament
(1) Clădirile vor fi amplasate la limita aliniamentului sau retrase față de acesta, după cum urmează:
a) în cazul zonelor construite compact, construcțiile vor fi amplasate obligatoriu la aliniamentul clădirilor existente;
b) retragerea construcțiilor față de aliniament este permisă numai dacă se respectă coerența și caracterul fronturilor stradale.
(2) În ambele situații, autorizația de construire se emite numai dacă înălțimea clădirii nu depășește distanța măsurată, pe orizontală, din orice punct al clădirii față de cel mai apropiat punct al aliniamentului opus.
(3) Fac excepție de la prevederile alin. (2) construcțiile care au fost cuprinse într-un plan urbanistic zonal aprobat conform legii.
(4) În sensul prezentului regulament, prin aliniament se înțelege limita dintre domeniul privat și domeniul public.

Care este aliniamentul in cazul meu? Limita dintre calea de acces privata si DJ sau limita dintre parcela si calea de acces privata?

Am nevoie sa stiu pentru ca in al doilea caz ar insemna sa am o retragere de 10m din axul drumului (care are latime de 7).
Problema este ca daca las 6.5m in fata ma apropii prea mult de spate si voi fi umbrit de casele vecinilor.

As aprecia daca ati raspunde pe subiect. Va rog sa evitati raspunsurile in care imi spuneti sa discut cu cei de la urbanism.

Multumesc!

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E ok ca ai facut si poza, daca puneai masuratorile, adica cat de lung este  calea de access privata de la parcela pana la axul drumului era si mai bine.
Aliniamentul este intre DJ si parcela, nu are treaba cu calea de acces (care e oricum privata).
Ar fi fain sa complectezi acea poza cu niste numere :)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa desenezi si ce mai e prin jur.

Edited by pasilla, 14 February 2022 - 14:03.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si intre tine si DJ  ce este?  Doar teren sau altceva?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 13:58, said:

E ok ca ai facut si poza, daca puneai masuratorile, adica cat de lung este  calea de access privata de la parcela pana la axul drumului era si mai bine.
Aliniamentul este intre DJ si parcela, nu are treaba cu calea de acces (care e oricum privata).
Ar fi fain sa complectezi acea poza cu niste numere Posted Image
Am atasat si niste masuratori.


 pasilla, on 14 februarie 2022 - 14:00, said:

Ar trebui sa desenezi si ce mai e prin jur.

Pe partea dreapta a drumului (unde este si parcela mea) nu exista nimic construit.
Pe partea stanga este un alt drum (privat!) iar in stanga lui este o casa construita si intabulata si una in curs de finalizare (https://forum.softpe...e-doua-drumuri/)

 MembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 14:08, said:

Si intre tine si DJ  ce este?  Doar teren sau altceva?

Doar teren (mai multe parcele).

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 14:11.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 CiuFlorin, on 14 februarie 2022 - 13:44, said:

Va rog sa evitati raspunsurile in care imi spuneti sa discut cu cei de la urbanism.

Multumesc!
Eu cred ca pana cand nu soliciti un CU "in scopul obtinerii AC" nu poate cineva sa-ti raspunda.

Edited by crocko.dilul, 14 February 2022 - 14:23.


#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Ce te intereseaza pe tine este distanta de 5 m de la drumul caruia ii zici "cale de acces privata " si constructia ce urmeaza a fi edificata, adica trebuie sa faci casa la 5 m de gard, in interiorul parcelei tale.
(aproape la fel sunt si eu)

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asa am crezut initial si eu, dar recitind reiese ca gardul trebuie sa il faca la 5 m de drum. ( Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) )
Numai ca nefiind drum public, nu cred ca se aplica.

Edited by pasilla, 14 February 2022 - 14:41.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 crocko.dilul, on 14 februarie 2022 - 14:23, said:

Eu cred ca pana cand nu soliciti un CU "in scopul obtinerii AC" nu poate cineva sa-ti raspunda.

"CU poate fi utilizat in scopul declarat pentru:
Construire locuinta individuala, put forat, anexe aferente functiunii de locuire, imprejmuire, racorduri utilitati si organizare de santier pe teren proprietate"

Acest CU va fi folosit pentru obtinerea AC.


 cristobob, on 14 februarie 2022 - 14:33, said:

Ce te intereseaza pe tine este distanta de 5 m de la drumul caruia ii zici "cale de acces privata " si constructia ce urmeaza a fi edificata, adica trebuie sa faci casa la 5 m de gard, in interiorul parcelei tale.
(aproape la fel sunt si eu)
Si gardul sa fie la 5m de axul drumului meu privat? (=> retragere 10m din ax pentru casa)

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 14:40, said:

Asa am crezut initial si eu, dar recitind reiese ca gardul trebuie sa il faca la 5 m de drum. ( Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) )

Celalalte categorii de strazi - poate se refera la drumuri comunale?

In contractul de VC, terenul are destinatia "cale de acces".

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Art. 8. -
Drumurile de interes local aparţin proprietăţii publice a unităţii administrative pe teritoriul căreia se află şi cuprind:
a) drumurile comunale, care asigură legăturile:

Acesta este un fragment din Ordonanţa nr. 43/1997 privind regimul drumurilor . Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.
- între reşedinţa de comună cu satele componente sau cu alte sate;
- între oraşul cu satele care îi aparţin, precum şi cu alte sate;
- între sate;
b) drumurile vicinale sunt drumuri care deservesc mai multe proprietăţi, fiind situate la limitele acestora;
c) străzile sunt drumuri publice din interiorul localităţilor, indiferent de denumire: stradă, bulevard, cale, chei, splai, şosea, alee, fundătură, uliţă etc.

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Gardul se face pe "mejda/granita", la limita de proprietate.

#12
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 CiuFlorin, on 14 februarie 2022 - 13:44, said:

- Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) - 10m (imobil) din axul strazii

(4) În sensul prezentului regulament, prin aliniament se înţelege limita dintre domeniul privat şi domeniul public.

Formularea din CU este una nefericită și confuză... sintagma „de la aliniament” nu ar avea ce să caute acolo, câtă vreme raportarea se face la axul străzii.

Din imaginea postată în celălalt topic, estimez că vecinul de la drum care are intabulată casa beneficiază de o retragere de 4 metri față de limita de proprietate, ceea ce ai putea solicita și tu (deși poate 5 metri ți-ar fi mai utili, astfel încât să poți parca lejer o mașină în fața unui eventual garaj pe care l-ai putea construi).

Scopul reglementării este realizarea de spații verzi și de trotuare...

Ai putea cumva să intri în posesia certificatului de urbanism al vecinului care a intabulat deja?

Quote

Care este aliniamentul in cazul meu? Limita dintre calea de acces privata si DJ sau limita dintre parcela si calea de acces privata?

În cazul tău, aliniamentul se raportează la calea de acces privată.

Quote

Am atasat si niste masuratori.

Numai că forma terenului nu corespunde deloc cu ele :)

De curiozitate, care este orientarea terenului față de punctele cardinale?

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 14:52, said:

Art. 8. -
Drumurile de interes local aparţin proprietăţii publice a unităţii administrative pe teritoriul căreia se află şi cuprind:

...
Nu este cazul.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 14:40, said:

Asa am crezut initial si eu, dar recitind reiese ca gardul trebuie sa il faca la 5 m de drum. ( Retragerile de la aliniament pentru celelalte categorii de strazi vor fi de minim 5m (imprejmuire) )
Numai ca nefiind drum public, nu cred ca se aplica.

Asta e raspunsul corect si dp meu dv ! si pe dincolo (adica ce se numeste strada si nu  cale privata)  ai 120 metri, deci mai mult ca suficient.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 15:15.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 subss, on 14 februarie 2022 - 14:54, said:

Formularea din CU este una nefericită și confuză... sintagma „de la aliniament” nu ar avea ce să caute acolo, câtă vreme raportarea se face la axul străzii.

Din imaginea postată în celălalt topic, estimez că vecinul de la drum care are intabulată casa beneficiază de o retragere de 4 metri față de limita de proprietate, ceea ce ai putea solicita și tu (deși poate 5 metri ți-ar fi mai utili, astfel încât să poți parca lejer o mașină în fața unui eventual garaj pe care l-ai putea construi).

Scopul reglementării este realizarea de spații verzi și de trotuare...

Ai putea cumva să intri în posesia certificatului de urbanism al vecinului care a intabulat deja?

În cazul tău, aliniamentul se raportează la calea de acces privată.
Vecinul a cumparat casa de la un dezvoltator imobiliar. Nu cred ca sunt sanse sa mai aiba certificatul de urbanism. O sa il intreb.
Cum as putea solicita sa am o retragere mai mica? Ar trebui derogare de la PUG?


 subss, on 14 februarie 2022 - 14:54, said:

Numai că forma terenului nu corespunde deloc cu ele Posted Image
Intr-adevar, imi pare rau daca am indus in eroare. Se poate vedea pe celalalt topic configuratia zonei si a parcelei.

 subss, on 14 februarie 2022 - 14:54, said:

De curiozitate, care este orientarea terenului față de punctele cardinale?

Attached Files



#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa faci casa cu fata la spate.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 15:17, said:

Ar trebui sa faci casa cu fata la spate.

Da. Si casa desfasurandu-se aproape in totalitate pe parter am nevoie sa ma apropii cat mai mult de calea mea de acces pentru a nu fi umbrit de vecinii din spate.

#18
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Din CU se intelege ca tu tb sa iti retragi gardul la 5m de axul drumului (1,5 m de la marginea drumului) si casa la 10 m (5 m de la gard).
Nu conteaza ca drumul este privat intra la "celelalte categorii de strazi".
Din ce vad ai destul teren ca sa nu te afecteze 1,5 m

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate