Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Izolare planseu din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Am constructie noua cu planseu facut din lemn. Pt izolare ma gandesc sa pun vata bazaltica in partea de jos (ma refer in interior pe tavan)  si mai tarziu sa suflu spuma cu celula inchisa deasupra in pod( pe podea pod). Pe spuma cu celula inchisa se poate circula? Ma gandesc sa pun parchet laminat si sa fac un fel de magazie, depozit haine groase vara.
  Incalzirea o sa o fac in pardsoseala.

Attached Files



#2
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 06.10.2019
Nu cred ca iti poate "sufla" cineva spuma astfel incat sa ai o suprafata plana. Din ce am vazut eu, suprafata care se obtine este destul de neregulata, si destul de moale, neputand fi utilizata ca si "podea" ( din ce am inteles, tu nu ai fi vrut sa torni o sapa peste aceasta spuma ).

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu sufli spuma ci lipesti extrudat cu spuma , peste care pui un osb

#4
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca podul nu e incalzit trebuie o bariera de vapori pe inauntru, deasupra pui vata. daca vrei sa pui spuma pe planseu trebuie facut caroiaj de lemn de inaltimea la care vrei sa pui spuma si peste spuma scandura. dar spuma e prea scumpa. cel mai bine pui vata si caroiaj de lemn... e mai simplu si mai ieftin si izoleaza cam la fel.  

de evitat materialele care sunt bariera de vapori pt ca se poate acumula umezeala sub ele.
deci evita: eps, extrudat, osb, spuma cu celula inchisa, orice material care are sd peste 10

Edited by msn2, 16 February 2022 - 14:52.


#5
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Asa e pe interior. Ma gandeam a pun vata intre grinzi. Sau sa pun si peste grinzi?

Attached Files



#6
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Pune intre grinzi si peste grinzi altfel grinda de beton o sa fie ditai puntea termica.

#7
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
Ce solutie ai gasit pana la urma?La fel ii si la mine si inca ma gandesc cum sa izolez.

Ai doar casa parter?

#8
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 mrt88, on 02 martie 2022 - 15:03, said:

Ce solutie ai gasit pana la urma?La fel ii si la mine si inca ma gandesc cum sa izolez.

Ai doar casa parter?

Inca nu stiu. Ma bate gandul la bazaltica cu folie aluminiu pe ea.
E pe parter numai.

#9
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Am si eu acelasi tavan si intentionez sa pun ca in foto atasat.

Attached Files

  • Attached File  1.png   105.43K   53 downloads


#10
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020

 rustic, on 04 martie 2022 - 13:55, said:

Am si eu acelasi tavan si intentionez sa pun ca in foto atasat.

Solutia ii buna, dar nu stiu ce rol are Osb ul?
Am sa implementez solutia din imaginea postata de tine dar fara Osb.

#11
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

 mrt88, on 04 martie 2022 - 14:38, said:

Solutia ii buna, dar nu stiu ce rol are Osb ul?
Am sa implementez solutia din imaginea postata de tine dar fara Osb.
Se poate renunta la osb, eu am facut simulare in ubakus si imi da urmatoarele valori:
- cu osb pus am U-value: 0,18 W/(m²K),Interior surface: 20,7°C (54%umiditate), temperatura incepe sa scada dupa 7,7 ore in incapere
- fara osb am U-value: 0,18 W/(m²K),Interior surface: 20,4°C (55%umiditate), temperatura incepe a scada dupa 6,8 ore in incapere
Aceste valori sunt luate in calcul cu 22grade si 50% umiditate in interior si -15grade cu 80% umiditate la exterior

Edited by rustic, 04 March 2022 - 14:53.


#12
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
Mersi pt analiza detaliata.

#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 blaster_bh, on 03 martie 2022 - 22:50, said:

Inca nu stiu. Ma bate gandul la bazaltica cu folie aluminiu pe ea.
E pe parter numai.
vata bazaltica e o solutie buna. doar ca nu lua cu folie lipita de vata ca e scumpa si trebuie sa lipesti cu banda imbinarile, altfel e degeaba folia. pune vata si sub ea cumpara folie bariera de vapori de aluminiu, e destul de ieftina vreo 200lei rola de 60m2. mare grija ca trebuie inchise toate gaurile oricat de mici cu banda de aluminiu

 rustic, on 04 martie 2022 - 13:55, said:

Am si eu acelasi tavan si intentionez sa pun ca in foto atasat.
nu e nevoie de osb, eu am pus vata si sub ea plasa de rabits(dedeman) ca sa nu pice vata.
neaparat intre placa de rigips si vata sa pui folie de aluminiu bariera de vapori, continua si fara gauri.

#14
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
Asta ii cea mai buna solutie!
msn2 cati cm de vata ai pus?
Ai facut poze de la montaj?Ai putea pune aici vateva daca nu deranjeaza pe nimeni.

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am terasa deasupra asa ca plafonul era spre exterior.

vata am pus cat mi a permis grinda de lemn de la planseu: 18cm, adica 8 sus, scandura de 2 cm intre grinzi si 10cm dedesubt. deasupra am pus sapa cu bule de polistiren si gresie peste.


dar eu am casa veche cu inaltime de 3m as ca am pus tavan fals la 2,8 si am mai pus 10cm sub grinda de lemn ca sa nu fie punti termice.

neaparat folositi vata de calitate, care scrie pe pachet ca poate si folosita la pereti verticali, chiar daca o puneti in podele :), asa ai garantia ca dupa 5, 7 ani vata aia nu se strange.

despre montaj nu am poze acum dar e f simplu: se bat cuie de 12cm in grinzile de lemn si pui vata si sub ea plasa rabitz ancorata de cuiele batute deja.

#16
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008

 msn2, on 09 martie 2022 - 16:36, said:

vata bazaltica e o solutie buna. doar ca nu lua cu folie lipita de vata ca e scumpa si trebuie sa lipesti cu banda imbinarile, altfel e degeaba folia. pune vata si sub ea cumpara folie bariera de vapori de aluminiu, e destul de ieftina vreo 200lei rola de 60m2. mare grija ca trebuie inchise toate gaurile oricat de mici cu banda de aluminiu


nu e nevoie de osb, eu am pus vata si sub ea plasa de rabits(dedeman) ca sa nu pice vata.
neaparat intre placa de rigips si vata sa pui folie de aluminiu bariera de vapori, continua si fara gauri.

Intradevar aveti mari grija ce folie bariera de vapori achizitionati, cea cu aluminiu e foarte buna doar ca dezavantaj ecraneaza incaperea cu aproximativ 30% la undele electromagnetice deci veti avea semnal la telefon mai slabut, neaparat sa va uitati ca permeabilitate la vapori (Sd) - sa fie cel putin 100 m, daca permeabilitatea e mai mica se produce condens.
Simularea facuta cu osb nu a fost facuta cu scopul de a sustine vata sa nu cada, am pus valorile cu si fara osb pentru a se vedea dar se poate renunta la osb, cel mai mult conteaza grosimea stratlui izolator cat si calitatea foliei bariera de vapori (a nu se confunda cu folia anticondens).

Edited by rustic, 11 March 2022 - 11:34.


#17
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
msn2 mai nou vad ca in loc de plasa rabitz se poate folosi si sarma in zic zac.

#18
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 rustic, on 11 martie 2022 - 11:23, said:

Intradevar aveti mari grija ce folie bariera de vapori achizitionati, cea cu aluminiu e foarte buna doar ca dezavantaj ecraneaza incaperea cu aproximativ 30% la undele electromagnetice deci veti avea semnal la telefon mai slabut, neaparat sa va uitati ca permeabilitate la vapori (Sd) - sa fie cel putin 100 m, daca permeabilitatea e mai mica se produce condens.
Simularea facuta cu osb nu a fost facuta cu scopul de a sustine vata sa nu cada, am pus valorile cu si fara osb pentru a se vedea dar se poate renunta la osb, cel mai mult conteaza grosimea stratlui izolator cat si calitatea foliei bariera de vapori (a nu se confunda cu folia anticondens).
eu stau intr o casa plina de rigips si inconjurat de folii de aluminiu si profile de metal, cusca! :) si am semnal la telefon f bun si routerul meu wifi din casa se prinde f bine si la 20m de casa. deci merge!
in rest ce ai scris e 100% de urmat!

 mrt88, on 11 martie 2022 - 11:57, said:

msn2 mai nou vad ca in loc de plasa rabitz se poate folosi si sarma in zic zac.
da se poate dar e riscul ca vata sa se lase in timp pt ca daca faci caroiaj cu sarma o sa ai ochiuri mult mai mari. de aceea e recomandat cu plasa si tine 100 ani

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate