Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Decorativa aplicata iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
FlorinT17

FlorinT17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2022
Salut. Am încheiat în noiembrie un antecontract pentru o casă p+1 ce urma sa se edifice. Casa a fost ridicata intre timp și constructorul s-a apucat sa dea cu decorativa, acum in februarie, cand temperaturile noaptea sunt cu minus. I-am atras atentia ca se cam grabeste si mi-a raspuns iritat ca nu intelege care e problema. I-am zis ca sunt - 4 grade in noaptea aceea si mi-a zis ca lui nu-i pasa si ca va continua sa dea cu decorativa chiar daca nu imi convine. I-am arătat cutia cu decorativa pe care scria ca nu se aplica daca exista risc de inghet peste noapte. M-a intrebat la cate case am dat cu decorativa si ce vreau acum, sa stea pana la vara? Argumentul lui e ca a mai dat si la alte case, tot iarna, si e ok...
Ce parere aveti? Nici macar nu foloseste ceva de calitate, ci werk. Multumesc!

#2
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Pai ce parere? E un roman idiot care le stie mai bine decat producatorul vopselei. Pune-i galeata in cap si baga-ti ...in ma-sa.

#3
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Asa a dat si la mine, in februarie anu trecut, in martie era cojita bine de tot, la vara mai repari si aia e acum, asa e cu constructorii, daca e bataie pe case si apartamente, se ... in capu' nostru.

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
In contract ce scrie ? Ai garantie au ba ?

#5
FlorinT17

FlorinT17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2022
Garantia o da cand semnam contractul, momentan avem doar antecontract. Dar cat o sa imi dea? Minimul posibil.

#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 FlorinT17, on 13 februarie 2022 - 19:13, said:

I-am arătat cutia cu decorativa pe care scria ca nu se aplica daca exista risc de inghet peste noapte. M-a intrebat la cate case am dat cu decorativa si ce vreau acum, sa stea pana la vara? Argumentul lui e ca a mai dat si la alte case, tot iarna, si e ok...
Esti constient ca daca producatorul zice ca nu se da cu decorativa in perioada asta, asa ar trebui sa procedezi ?
Argumentul lui este 0 barat. Deoarece nu respecti indicatiile producatorului, tu nu vei avea nici un fel de garantie privind produsul. Asta vrei ?
Spune-i ca nu vrei sa stea pana la vara, dar ca nici nu vrei sa isi bata joc de banii tai. Sa faca altceva pana va fi momentul propice fatadei .

 FlorinT17, on 13 februarie 2022 - 20:04, said:

Garantia o da cand semnam contractul, momentan avem doar antecontract. Dar cat o sa imi dea? Minimul posibil.
Prietene, esti intr-o eroare. In faza asta, tu trebuia sa ai deja contractul semnat. Acum, din pacate, cam joci dupa cum iti canta constructorul.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 FlorinT17, on 13 februarie 2022 - 20:04, said:

Garantia o da cand semnam contractul, momentan avem doar antecontract. Dar cat o sa imi dea? Minimul posibil.
Sa inteleg ca inca n-ai facut contract dar deja lucreaza la casa ?! Chiar asa naiv esti ?

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 FlorinT17, on 13 februarie 2022 - 19:13, said:

antecontract
Nu e in regula. Si cine stie cate altele n-or fi, daca s-a ajuns in februarie la decorativa....mi-e si frica sa ma gandesc.

LE: ce penalitati ai daca nu mai inchei ctr?

 BaXXXon, on 13 februarie 2022 - 20:13, said:

Sa inteleg ca inca n-ai facut contract dar deja lucreaza la casa ?! Chiar asa naiv esti ?
Eu cred ca initiatorul cumpara de la dezvoltator, nu are un prestator de servicii

Edited by crocko.dilul, 13 February 2022 - 20:23.


#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Pe construtorul asta il platesti tu sau te plateste el pe tine?
Opresti lucrarile la exterior pana cand temperaturile o permit.
La interior nu au de lucru?
Si fa urgent contract, nu te mai juca cu banii tai.

#10
FlorinT17

FlorinT17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2022
Exact, cumpar de la un dezvoltator. Nu am contract pana nu e gata casa, ca nu exista obiectul contractului.
Daca renunt, pierd avansul.
La interior ar mai avea de lucru. Saptamana viitoare vin instalatorii pentru incalzirea in pardoseala,instalatii sanitare etc. Dar el invoca faptul ca are echipe diferite (pentru interior si exterior).

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Finisajele exterioare nu se aplica daca noaptea scade temperatura sub cea de inghet , poate constructorul sa spuna ce doreste .
In 1974 s-a facut cercetare pe 3 blocuri de P+10 de catre INCERC Cluj , unul dintre ele a fost tencuit si vopsit numai la temperaturi sub zero grade , efectiv arata ca o cladire parasita . Pentru cunoscatori blocurile se afla in cartierul Manastur la capatul linilor de troleibuze si tamvai , ultimele blocuri pe partea dreapta cum mergi catre Faget  . Au fost renovate si izolate acum cativa ani .

Edited by ldpe, 13 February 2022 - 21:44.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 FlorinT17, on 13 februarie 2022 - 20:04, said:

Dar cat o sa imi dea?
dupa cat platesti da si garantia

#13
FlorinT17

FlorinT17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2022
Dupa cat platesc, ar trebui sa faca lucrarea ca lumea, nu sa comenteze.
Atunci ar trebui sa imi dea garantie pe viata.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fiecare face ce vrea cu banii sai, chiar daca nu e bine. Eu recomand sa fim civilizati.
Si pentru initiator sa ceara banii inapoi integral si sa caute alta echipa,  iar  daca ei nu vor si ai cu ei contract scris, recomand  ANPC, calea legala.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 12:47.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Acum nu ai ce sa faci. In momentul recepției casei verifici tot.
Dacă e cojita sau căzută decorativa: semnalezi.
Tu ai doar un precontract cu un dezvoltator.
Nu ai nicio treabă cu constructorul.



#16
FlorinT17

FlorinT17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2022
Așa e, efectiv nu am ce sa fac. M-a anuntat pe la prânz ca si azi va da cu decorativa. Și azi chiar nu e vreme potrivita pentru asta.
El e și dezvoltator si constructor.

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Buleala pe față!Poze, filmari, sa se vada temperatura, vezi ce zice fisa tehnica a produsului!Evident, decorativa se da la peste 7-8 grade, iar noaptea sa nu scada sub 5 grade!
Auzi, tare curios sunt cum arata cartea tehnica a unui astfel de imobil!Si constructorul e un dorel, dar si tu esti de toata jena ca accepti asa ceva!

Edited by raducut123, 14 February 2022 - 21:20.


#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 FlorinT17, on 14 februarie 2022 - 14:53, said:

El e și dezvoltator si constructor.
Din cauza unora ca el, prefer sa imi mananc nervii 3-4 ani, dar sa ma ocup personal ( in sensul ca eu voi discuta, negocia si supraveghea firmele cu care voi lucra ). Daca nu respecta ceea ce am discutat, sau indicatiile producatorului, sunt liberi sa plece. Decat repede si prost, mai bine mai incet, dar bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate