Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

O inventie ce ar putea schimba lumea

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View PostCristi_E, on 13 februarie 2022 - 12:59, said:

Da, pai are clipul descriere.
Fara sa dai clic pe el, descrierea arata asa https://www.youtube-...feature=oembed.

#20
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmaccip, on 13 februarie 2022 - 13:37, said:

Nu stiu cine-i asta, dar dupa un searci m-am cam lamurit. Nu pare a fi genul Fritz Haber, numele care-mi vine in minte cand aud de inventii care au salvat planeta de ceva.
Eu vorbeam de cel care a realizat interviul, nu de cel cu instalatia de piroliza.
Roxin e un dacopat celebru, vezi pe canalul lui ca e plin de mituri despre daci si comorile lor.
Dar cand mai gaseste pe cate unul din vremurile noastre care reinventeaza roata sau piroliza, evident ca il promoveaza si pe ala, ca e urmas al dacilor :lol:

#21
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Pai bun, Roxin ar face vizualizari, insa inginerul respectiv ce are de castigat de pe urma unei minciuni?

#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Poate spera sa vine vreun fraier sa ii dea bani ca sa cumpere sau sa produca vreo instalatie.
Sau doar sa se simta mandru ca e unic in lume ...

Tu ai observat sa vorbeasca in acest interviu despre ceea ce au spus ca face unica aceasta instalatie?
Adica despre faptul ca poate descompune deseuri diferite?
Din ce am observat eu, ei vorbesc doar despre beneficiile generale ale pirolizei, deci alt indiciu ca e doar vrajeala.

De ce ar vorbi 25 de minute despre beneficiile pirolizei in general si cum ne poate scapa de deseuri, dar nu ar spune nimic despre cum au reusit sa descompuna deseuri diferite in aceeasi instalatie, doar sa se laude ca ar fi reusit?

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostCristi_E, on 13 februarie 2022 - 13:57, said:

Pai bun, Roxin ar face vizualizari, insa inginerul respectiv ce are de castigat de pe urma unei minciuni?

Pai, nu-i minciuna si nici n-a inventat-o el. Problema ii de randament.

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postech, on 13 februarie 2022 - 13:53, said:

Eu vorbeam de cel care a realizat interviul, nu de cel cu instalatia de piroliza.
Roxin e un dacopat celebru, vezi pe canalul lui ca e plin de mituri despre daci si comorile lor.
Dar cand mai gaseste pe cate unul din vremurile noastre care reinventeaza roata sau piroliza, evident ca il promoveaza si pe ala, ca e urmas al dacilor Posted Image
Aa, deci mos Teaca ala e inventatoru.
In fine, tot aia e!

#25
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
"Inventatorul" ala vinde ulei de sarpe iar Roxin piei de closca. Vrei inventie care va schimba lumea? Uite aici ce fac oamenii seriosi https://news.mit.edu...mpaign=news   de 6 ori mai usor decat otelul, de 2 ori mai dur.   ce cladiri ,poduri, avioane ai putea face cu asa ceva!

#26
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostCristi_E, on 13 februarie 2022 - 13:11, said:

Elimina poluarea si produce energie.
Arderea deseurilor organice nu elimina poluarea ci  aduce un nou tip de poluare, si anume bioxidul de carbon si "cenusa".
Sau ai crezut ca expresia "piroliza" e ceva SF ?

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Deseuri organice adica biologice?

Ca pe astea le descompune oricum natura.

#28
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Iar salveaza romanii planeta? hehehe

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCristi_E, on 13 februarie 2022 - 12:59, said:

Este singura instalație de piroliză DIN LUME care poate descompune toate tipurile de deșeuri organice.

Toate substantele organice au carbon. Unde ajunge acel carbon dupa descompunere?

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postmaccip, on 13 februarie 2022 - 12:55, said:

Nu cred.
In plus, n-am acele 20 de minute sa ma uit despre ce-i vorba. Trebuia sa fi spus si tu cateva cuvinte sa vedem daca merita sau nu sa ne uitam si noi la acest filmulet.

Iti spun eu Posted Image...prezentatorul e recunoscut pentru emisiuni de tipul, dacii liberi, ce crime au comis ungurii in Transilvania, limba dacilor, sfinxul etc. Un fel de Sabin Gherman, dar de-al nostru Posted Image)

Edited by jimi91, 13 February 2022 - 15:50.


#31
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sa fie baiatul asta sanatos da nu stiu ce brevet a luat el ca acum 17 ani se infiintau astfel de fabrici in america si in olanda e deja o fabrica de metanol din gunoi menajer si italienii urmeaza sa bage si ei banii in instalatii industriale la livorno. poate are ceva brevetabil vreun catalizator sau habar nu am ce care amelioreaza randamentul dar in esenta acest proces e cinoscut de mult si doar indiferenta politicienilor a facut ca in prezent sa nu avem instalatii de astea peste tot. Nu au putut concura cu pretul scazut al petrolului dar in loc sa arunce banii pe masini cu baterii care sunt un rateu al tehnicii mai bine ar cheltui banii pe instalatii de produs combustibil din deseuri. Mai mult de jumatate din deseuri sunt carbon neutral ca sunt resturi agricole de fapt si chiar si restul care e plastic sau cauciuc e mult mai avantajos sa fie transformate in combustibil decat sa extragem si sa ardem petrol.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zm0jslIE1kk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.chemistr...3008729.article

Edited by chilly willy, 13 February 2022 - 16:30.


#32
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Brevetul e din 2020. Intrebarea e: ce s-a intamplat cu el in ultimii 2 ani? Daca nimic, atunci poate ca nici inventia nu e asa de importanta.

#33
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Postjimi91, on 13 februarie 2022 - 15:48, said:

. Un fel de Sabin Gherman, dar de-al nostru Posted Image)
Raule care esti! Sabin ii tip fain.

#34
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
aa fiind vorba de Romania nici daca gasea o solutie la fuziune nu se intampla nimic. Statul nu da bani decat daca e rost de ceva de furat. Asta nu e relevant de ce nu s-a intamplat in Romania. Nu am inteles insa ce a descoperit anume, ce a brevetat ca instalatii s-au mai facut de mult si sunt functionale, sunt fabrici care fac deja piroliza si gazeificare. piroliza fara gazeificare e cam fara sens ca baza sintezei de combustibil e syngas-ul. Nu are rost sa produci carbune vegetal si uleiuri si ce mai descrie el in emisiune ca sunt fara valoare. Syngas-ul poate fi convertit direct in metanol si in etanol. E cel maivaloros produs. Carbunele vegetal e fara valoare. Mie mi-e teama ca el a inventat o instalatie de care nu are nevoie nimeni pentru ca transforma gunoiul menajer in alt tip de gunoi tot fara valoare.

Edited by chilly willy, 13 February 2022 - 17:16.


#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postneagu_laurentiu, on 13 februarie 2022 - 12:55, said:

Daca numar anual cate brevete de inventii obtin romanii ar trebui sa fim in top ori ansablul economic e mai complex.
Niet, stam prost si la numarul brevetelor! dar, poti numara...

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
No bun, dar cum ar schimba lumea chestia asta, ca tot n-am inteles?

Motorul a schimbat lumea, curentul electric, becul, telefonul, internetul.

Si asta se incadreaza in aceeasi categorie de marime?

Edited by Phobos, 13 February 2022 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate