Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Instalare Linux Mint pe un mediu de stocare extern

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Agent090

Agent090

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.02.2021
Salut!

Am un HDD pe un laptop de 500gb și am făcut dual boot Windows cu Ubuntu(când intru îmi apare grub de la Ubuntu). Acum vreau sa instalez pe un HDD extern Linux Mint dar vreu sa rămână grub-ul de la Ubuntu ca am mai instalat odată Ubuntu pe un HDD extern și nu-și mai dădea boot Windows-ul fără să-l am HDD băgat in laptop ( îmi apărea minimal bish sau ceva de genu).

Acum ce vreau eu este sa rămână grub de la Ubuntu ca default si sa pot alege Windows sau Ubuntu sau Linux Mint(când am HDD băgat in laptop). Și bios-ul este destul de ciudat pentru ca la boot am doar un hdd, usb,cd, lan și dacă sunt mai multe UBS de exemplu doar care apare acolo îl pot alege.

Ma poate ajuta cineva cu problema mea? (Laptop Toshiba Satellite C50-B-15J)

#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 15.10.2020
Probabil că ar trebui să scoți HDD-ul din laptop în timp ce instalezi Mint pe HDD extern, ca să fii sigur că nu face prostii. Când instalez Debian, pot să-i zic exact unde și dacă să instaleze grub, nu știu dacă se poate și la Mint.

#3
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Daca nu ma insel ai optiunea de a alege unde sa isi instaleze GRUB menta. Deci e nevoie doar de un pic de atentie ca menta sa isi puna GRUB pe sdX unde X este litera aferenta discului pe USB. In astfel de cazuri, discuri multiple, distributii multiple, etc. e indicat sa folosesti UUID-urile discurilor / partitiilor pentru a sti exact despre ce disc / partitie este vorba pentru a evita situatia in care o distributie sau GRUB cauta ceva pe un disc / partitie gresit(a).

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
De ce sa scoata HDD-ul?Nu ajunge daca-i decupleaza alimentarea,de exemplu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate