Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ce e cu muzica românească?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
S-au terminat sample-urile ? Nu mai avem creativitate ? Ce mama naibii se intampla cu cei care pana nu demult au cantat POP ?

Inteleg ca se castiga bine la nunti daca livrezi manele dar totusi ..... Nu mai puteti scoate hit-uri POP ? Este greu ?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Adica? Oamenii canta ce se cere.

Edited by red46, 12 February 2022 - 21:17.


#3
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Lautarii canta ce cer oamenii,

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Te opreste cineva sa scoti hituri pop? Ca nu este greu.

#5
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Pe bune ? Eu sunt ascultator de muzica si cineva imi recomanda sa produc muzica pop ? Frate....

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 Jemapel_cenzuratul, on 12 februarie 2022 - 21:18, said:

Lautarii canta ce cer oamenii,
Daca vrei sa traiesti din asta, ori vii cu ceva nemaipomenit, ori canti ce se cere si vezi ca are succes. Evident ca a 2 a varianta e mai simpla.

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pandemia i-a afectat destul de mult pe ”artisti”, majoritatea traiesc din concerte si cum concerte nu prea au mai fost, mna.... pentru ei muzica e un bussiness. iar daca romanii asta asculta. eu chiar nu urmaresc stiri sau chestii si foarte rar mai ascult muzica, dar pai romaneasca, dar am ramas surprins cand am aflat ca alex velea si whats up canta manele.

Edited by bobitad, 12 February 2022 - 21:22.


#8
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 red46, on 12 februarie 2022 - 21:20, said:

Daca vrei sa traiesti din asta, ori vii cu ceva nemaipomenit, ori canti ce se cere si vezi ca are succes. Evident ca a 2 a varianta e mai simpla.
Dar chiar atat de slaba este industria noastra muzicala ? Exceptand-o pe Delia cred ca toti au migrat spre manele. 90% din ce aud la radio este muzica "straina:, Pop de calitate dar cand ma uit in topurile romanesti vad ca POP-ul este mort. Este plin de manele.

Asta demonstreaza ce artisti de c***t avem...Lautari, exact cum am spus mai sus. Canta dupa ureche si canta ce vrea publicul.

#9
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
S-a cam stratificat clientela. Nu mai e ca inainte, cand tot omul asculta Queen sau ABBA, de la salahor pana la profesor universitar. Acum creativitatea s-a mutat in genurile care nu apar in mainstream, iar muzica comerciala a devenit ceva calculat, sunt in marea parte aceleasi clisee si cocalarisme. Mai exista si exceptii, cate un hit pop bun, dar rar, cred ca 1 pe an.

#10
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Asa este din pacate. Din pacate pt. muzica pop trebuie sa ne orientam antenele spre vest. Romania este....pa !

#11
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Pandemia a afectat artisticareala :)) Ooo, daaaaaa, nu mai vin banii de la primarii si consilii, gata cu artisticareala. Un adevarat artist nu sta cu mana intinsa la primari, cand o sa-i vad pe aia de la Metallica asteptand banii de la primarie o sa ma apuc sa ascult Guta si Sorinel Pustiu, cred ca asa se intituleaza acesti mari artisti autohtoni. Muzica de calitate a murit, pop, rap, dance sau de care vrei tu, cu multi ani in urma. Acum toate piesele sunt identice si toate lalaitele miauna plangand niste versuri idioate, ele cica pun suflet. NU degeaba a rupt ABBA cu noul album aratand cum arta si talentul pot fi mereu in trend. Asculta muzica veche si gata, cum a murit cinematografia, cum sportul e pe duca, cum arta in sine e pe moarte, nu vad de ce ai astepta de la lalaiti altceva. E doar o parere, chiar daca suna dur, eu cred ca asta este noua realitate

#12
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
in 2015-2016 inca mai era Lidia buble - Le-am promis, Mai aveam Delia - Ce are ea,  Spike - Manele ( e Pop nu hip-hop ),

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 Jemapel_cenzuratul, on 12 februarie 2022 - 21:24, said:

... canta ce vrea publicul.

Asta o să fie, pînă apar extratereștri, cu cerințe noi.
Doar să aibă cu ce să plătească  🤭

#14
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 P-I-G, on 12 februarie 2022 - 21:35, said:

Pa...
Multi dintre ei nu sunt artisti. Exceptand artisti precum Delia, Andra, Stefan Banica etc. restul sunt doar suflatori in microfon. Nimeni nu mai stie sa compuna....toti folosesc sample-uri

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 Jemapel_cenzuratul, on 12 februarie 2022 - 21:19, said:

Pe bune ? Eu sunt ascultator de muzica si cineva imi recomanda sa produc muzica pop ? Frate....
Pai daca ai pretentii de la altii....

#16
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 10.01.2019
Hai ca si manelele "ie frumos"!

Sunt un baiat de baiat minunat si talentat
Numar banii mor dusmanii si sunt bun la pat
Mi-as da cortul si cazanul, puradeii si mertanul
Doar s-ajung la fel de-nalt ca Adrianu'
Da e unii care-i fraieri si zice ca n-am cultura
Eu le trag un ghiul in cap si-un cap in gura

:)))

#17
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 neagu_laurentiu, on 12 februarie 2022 - 21:42, said:

Pai daca ai pretentii de la altii....
As putea incerca intrucat ani de zile am crezut ca daca invat sa fac muzica in FLstudio, voi devenii producator. Am aflat ca sunt un tampit. Nimeni nu isi produce muzica ci mai toti isi asambleaza sample-urile precum piese de lego. Eu prost.

#18
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 Jemapel_cenzuratul, on 12 februarie 2022 - 21:41, said:

Multi dintre ei nu sunt artisti. Exceptand artisti precum Delia, Andra, Stefan Banica etc. restul sunt doar suflatori in microfon. Nimeni nu mai stie sa compuna....toti folosesc sample-uri
Pai si cine te opreste sa compui tu, sa schimbi situatia asta "jalnica" in care ne aflam? A, esti doar un simplu ascultator... Atunci ce pretentii ai?

Sa zicem ca lucrezi in constructii si clientul vrea gresia pusa intr-un anume fel. Tu ce faci, ii pui gresia dupa cum vrea muschiu' tau? E mai important ce iti place tie in momentul ala decat sa-i iei banii?

Edited by red46, 12 February 2022 - 21:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate