Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Pregătire teren

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Daca vrei sa pui legume poti sa adaugi nisip, pentru pomi nu prea ajuta.

#20
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

 subway_guru, on 13 februarie 2022 - 15:20, said:

Daca vrei sa pui legume poti sa adaugi nisip, pentru pomi nu prea ajuta.

O sa pun de toate pe zona de legume. Am mai citit că merge BN gazonul pe tipul ăsta de pământ, pe livada as lăsa așa. Ce ziceți?

#21
Vanced

Vanced

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.02.2022
Nu se pune nisip in primul an
Trebuie sa se "aseze" stratul "hranitor" mai intai
Cum ti au spus colegii in primele postari , respecta ce ti au zis.

#22
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Daca chiar e asa de nenorocit axeaza-te pe vie, pomi ( unele specii sunt mai permisive ) iar legumele poate reusesti sa faci o mica parcela cu cev teren imbunatatit ( mai un compost mai o basculanta cu pamant de padure samd in functie de posibilitati ). Adi se plange ca ii tot mor plantele, cand sapa da de bolovani de sare ....... Si vad ca nu se lasa lupta in continuare. Vezi si tu ce merge ce cultiva vecinii.

Edited by gabiroa, 13 February 2022 - 19:55.


#23
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 gabiroa, on 13 februarie 2022 - 19:53, said:

Daca chiar e asa de nenorocit axeaza-te pe vie, pomi ( unele specii sunt mai permisive ) iar legumele poate reusesti sa faci o mica parcela cu cev teren imbunatatit ( mai un compost mai o basculanta cu pamant de padure samd in functie de posibilitati ). Adi se plange ca ii tot mor plantele, cand sapa da de bolovani de sare ....... Si vad ca nu se lasa lupta in continuare. Vezi si tu ce merge ce cultiva vecinii.
Am văzut asta la un nene, zice că este chiar bună ameliorarea pământului!

#24
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Aici explică ce şi cum a făcut el!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qg_JhvP98Uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 saandy76, on 13 februarie 2022 - 20:01, said:

Am văzut asta la un nene, zice că este chiar bună ameliorarea pământului!
Asta-i filmarea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GF5l-NCqxK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Atata doar ca e penal sa iei ceva din pădure. Inclusiv pământ/compost.
Ca iei tu 2 găleți sa pui un pom care are nevoie de micorize, sau sa ajuți un răsad, e una
.. Ca vrei tu sa ameliorezi zeci de mp... Deja o dai în "puscarie".
Pădurea nu e a nimănui și în afara de a te plimba nu prea ai voie sa faci nimic pe acolo....

Cât despre "pamant vegetal"... E o aberație a ălora care vând. Stratul bun de sol e mic, subțire, în jos e mort...
Oricum tu nu știi ce și de unde ia.

Același lucru și cu pământul negru.... Același lucru și cu pământul "de pădure"... La fel cu "de lunca"....

Eu sunt patit, am făcut solarul pe o s-o a decopertat unde am avut bătătură, alee, zeci de ani la tara în bătătură se aducea anual nisip de la garla... O căruță, doua... În timp stratul a ajuns la 30-40 cm...
În jos, clisa..

Am băgat un pământ negru pt ca nu puteam lua de 03 câmp arabil care 3 un lutos galben care face crusta....
Am găsit adus de un vecin negru de lunca, nisipos...
Nisip are dar e super greu, ghioaga... Era în scurt, aglomerat, nu am găsit ceva mai bun și zis ca nu are cum sa fie atât de rău...
De 3 ani am băgat acolo orice, paie la greu, unii de aici știu ca au văzut în ce păiș am plantat... Balegar... Hârtie... Coaja de copac.. Roate minunile
.

Anul asta tot am înălțat cu încă. Vreo 3 remorci strat superficial din câmp care cât de cât a mai ușurat, continui sa mai bag paie și compost, sper sa găsesc și talaș, turba la greu.. Începe sa fie cât de cât..



Deci lăsați presupunerile, teoriile și vorbele ca alea sunt cuvinte și atât... De pădure, de. Lunca... De draci...

Pădurea poate fi în lunca, în lunca poate fi pământ bun dar și argila cu nisip de faci nu cărămizi, beton din ele când îl usuci..
Din pădure? Da, dar stratul ala de compost e infim, ala e sare și piper, aduce microflora utila, ala nu e baza... Poți găsi pământ bun dar nu din vorbe, trebuie sa știi ce e aia și sa vezi de unde ia ala...
La un solar, ca mine, 100 și ceva de mp, merge... Dacă te enervezi bagi turba cstiva ani și tot îl faci.. Deși te rupe la bani...

Într-o gradina însă, afara... Vorbărie degeaba,. Nu ai ce face... Realist lucrezi cu ce ai și nu poți decât sa cultivi ce se poate și sa îmbunătățești, de aia am zis de compost și celuloza/resturi vegetale organice...
Iar a tocata, lemne tocate, talaș, scoarța, hârtii, gunoiul, tot ce poate putrezi..vara mulcesti cu ce găsești organic, toamna ari și toți, incorporezi... Paiele sunt o alegere buna și mai comoda însă bagi remorci ca să vezi ceva, nu rămâne nimic de ele...

În a. O treaba cu paiele și pădurea și alte tâmpenii de acest gen... În teorie e frumos   ca și vorbele alea pe care le folosesc samsarii de pământ de la santiwre/decopertări... Ca de fapt aia se vinde, ce jupoaie și sapa aia la drumuri și clădiri...

Deci, orice rest al unei culturi, paiele în speță, și. Orice iei din pădure... Pe lângă bune poate aduce și rele..

Care sunt relele posibile?
Pai de la boli, are grâul la boli de te ia rasul când te gândești la legume... Inclusiv boli de sol.
Buruieni/semințe? Pai sa te pună dracu sa tempricopsesti din pădure sau din iarba cosita te miri de unde... Sapi dupa aia de te ia mama zmeilor...
Ganganii? Duium... Când aud de pădure, răcit prin frunze primăvara, lăsând la o parte legea... Lăsând la o parte diverși dăunători pt cultura....
Îmi amintesc ca acum câțiva ani puneam pomii la ghivece și am cautat tot asa, pe la pădure.... Era februarie inceput de martie.... Am mers sa prospectez... Sunt crescut. Am copilărit la tara, pe garla și în pădure....
În 2 minute am simțit ca ma mănâncă ceva pe la spate.. O capusa... Ma uit în jos spre cizme, eram negru pe salopeta....am lăsat dracu și pământ și tot, de atunci nu întru fără sa dau cu repelent pe pantalon și cizma și întru rar, când caut corn sa fac cozo de cazma și când merg la ghiocei sau după cine știe ce floricele cu copilul...

Pai sa umpli curtea de minunății d'alea de capușe și sa te pricopseati ori cu babesie la javre ori cu vreo borelioza, doamne ferește...

Deci atenție mare ce și cum ca nu e cum aberează toți imbecilii pe YouTube sau cum va imaginați voi citind diverse povesti....

Edited by parintele, 13 February 2022 - 21:54.


#27
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am cumparat o basculanta de-aia mica de vreo 5 metri cubi cu nisip. Am gasit pe OLX pe un nene l-am sunat i-am zis ca vreau vreo 5 metri cubi de nisip numai sa nu fie de-asta de mare sarat. A fost ok omul incarca de la ecluza de la Ovidiu nisip de Dunare eu l-am folosit sa pun niste dale la un fel de foisor in gradina. L-am intrebat de pamant bun de gradina si a zis ca imi poate aduce la primavara din padure de la el de la tara samd. Nu l-am mai sunat pentru ca mi-am dat seama ca de fapt eu nu am nevoie de asa ceva. Mai bag un sac de mranita de cumparat mai folosesc un sac de compost etc. Anul trecut mi-am dat seama ca pamantul meu e destul de bun. Problema e ca omul zice ca la el e foarte prost pamantul si de-aia i-am zis sa caute local surse sa-si imbunatateasca pamantul. Ca e legal ca nu e. Nu stiu si daca e sa ma intebi pe mine personal ma doare in basca. Am o oarecare greatza in ceea ce priveste politzaii si toti cocalarii astia care lucreaza la stat de numa numa

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu era vorba despre tine, eu spuneam în general cum e legea. Oricum în pădure nu prea e normal sa te duci sa faci tot ce ți se pare ție ok, nu e chiar normal și nu e chiar o tâmpenie acest tip de "normalitate".
Ca unii se mai descurca... E drept, e posibil.
La fel de adevărat însă e și faptul ca de multe ori vânzătorii ăștia sunt țepari sau pur și simplu prosti, needucați, sau sa spunem ca habar nu au despre ce vorbesc...
Un om poate fi de buna credință dar pana la a se pricepe e drum lung.
Iar priceputul asta la acest subiect nici nu e chiar o treaba simpla...
Deci șansele de a te păcăli, cu sau fără voia sursei de pământ, sunt destul de mari în multe situații.
Mai mult, exista o posibilitate sa faci chiar rău, nundoar sa nu faci nicio mare scofala...
Calea safe e cea universala, masa vegetala, în diverse forme și stadii de compostare, de la total necompostat pana la mranita...
Exceptia e una singura, rumegusul și ala mai ales de rășinoase.
Chiar și ala în calități mici, de bun simt, e ok.. Sau poate fi ok, mai ales la cum se vede solul ala.

#29
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 parintele, on 13 februarie 2022 - 21:51, said:

doar ca e penal sa iei ceva din pădure. Inclusiv pământ/compost.
Ca iei tu 2 găleți sa pui un pom care are nevoie de micorize, sau sa ajuți un răsad, e una
.
Păi cine te pune bre să te duci cu basculanta?
Ăla era cu găleata!Posted Image

#30
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Ai dreptate Padre. Mai fac si eu pe nebunul dar nu m-as duce totusi cu basculanta in padure. Ma mai enervez si eu pe tampitii astia care ne conduc dar nu sunt adeptul anarhiei, mai spun si eu cate o rautate la suparare, la un spritz :))

#31
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Am cativa m2 de pamant peste care a fost depozitat nisip si pietris cu ani in urma. Nu a fost folosit tot cand ai mei au renovat casa, iar ce a ramas a fost imprastiat de pui peste tot. Anii au trecut, nisipul a disparut, dar a ramas pietris la suprafata si in sol. Intrebarea este urmatoare. Pot sa pun in acel sol dovlecei, dovleci, patrunjel, leustean si marar ?

#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu te pune nimeni sa faci nimic, eu doar am spus ce zice legea, te aștepți ca daca dai peste vreun pădurar zelos sa îți atragă atenția, e bine sa știi măcar sa nu te cerți aiurea cu el.
  Unii își mai fac și treaba, în ciuda părerilor multora.
Eu ma și o mica suprafață de pădure, sunt amic cu pădurarul, cu toate astea când am nevoie de ceva(asa cum spuneam de un lastar de corn pt o coada de cazma) îl sun și ii spun, cer voie, îl întreb chiar unde gasesc/de unde pot lua doua bețe..
Pădurarul știe orice vreasc, orice cioata, e meseria lui... Au și ei controale, sunt și binevoitori... Te vede careva pe acolo, dacă alții fsc vreo nefăcuta, fura sau cine știe ce se întâmplă tu ai fost văzut... Dacă omul nu stie ce e cu tine poate avea probleme...

Nu sunt un taliban în niciun fel, cu în privința asta cu luat o lopata de pământ din padure, spun doar ca exista niște norme și e bine sa le stii și sa faci în asa fel încât nimeni sa nu aibă probleme.



#33
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Ca sa pui ceva acolo oricum trebuie sa il iei la cazma. Si atunci vezi exact cata piatra e ca daca e prea multa nu creste nimic din piatra doar flori de colt. O iei cu mana o pui intr-o galeata si o dai la o parte. Fara pamant nu creste nimic. Daca ai pamant il fertilizezi mai pui un sac de compost, unul de mranita si usor usor il aduci la linia de plutire. Eu am o parte de gradina unde pamant este numai vreo 20-25 de cm cam cat bagi cazmaua. Mai jos e numai piatra era drum pe-acolo acu 15 ani. Dar pomii.via si floricelele se descurca de minune cu acei 20-25 de cm de sol care este acolo si care in astia 15 ani tot crescand acolo iarba si alte plante s-a imbunatatit continuu.

#34
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Ieri am dat o fuga pana la tara. Solul contine pietris cel mult la 10cm adancime. Majoritatea pietrisului este de marimea unghiei mici de la mana. Pana acum acolo au crescut doar flori si alte balarii, iar in partea umbrita muschi verde. O sa greblez solul mai adanc, apoi o sa matur. Cand o sa il sap o sa mai culeg pietrele mai mari. Mranita si compost o sa caut, nu sunt sigur daca o sa gasesc. In cel mai nefericit caz, cred ca voi arunca cateva kg de ingrasamant concentrat organic inainte Toneli inainte sa sap (incepand de maine e la 5kg/13 lei la Penny).

#35
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View Postadissan, on 14 februarie 2022 - 10:08, said:

Am cativa m2 de pamant peste care a fost depozitat nisip si pietris cu ani in urma. Nu a fost folosit tot cand ai mei au renovat casa, iar ce a ramas a fost imprastiat de pui peste tot. Anii au trecut, nisipul a disparut, dar a ramas pietris la suprafata si in sol. Intrebarea este urmatoare. Pot sa pun in acel sol dovlecei, dovleci, patrunjel, leustean si marar ?
Dacă e doar atât te poţi inspira de aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y2kHArkO_Bw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc @saandy76 !
O sa iau in calcul si acea solutie. Cred ca am un avantaj fata de tipul de pe YT. El are beton sub cutiile acelea, iar eu am un sol cu pietris. Am loc pentru 2 cu dimensiunea de 2mX1.5m, cativa butasi de vie, 4 pomi fructiferi columnari si multe flori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate