Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pareri pavele

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017
Va multumesc tuturor pentru ajutor!
Cel care imi vinde pavelele, se ocupa si cu montajul, iar pentru o suprafata de 75mp mi-a cerut 6000 lei doar montajul.
Sotul este un ins care atunci cand ne-am mutat acum 6 ani nu stia sa bata un cui, intre timp a facut mobila de bucatarie, un foisor si o magazie afara, a pus niste pavele din acelea patrate (40x40cm) la foisor, dar nu stim sigur daca va reusi sa puna toata curtea cu pavele si borduri si sa arate si bine (pavelele pe care le-a pus arata bine dupa 1 an, dar sunt pe o suprafata mica 12mp).

Din parerile dvs. se pare ca ar trebui sa cumpar pavelele, pt ca sunt ok la un pret bun (dl care le vinde a spus ca sunt la palet si are in jur de 130mp, voi vedea daca imi poate vinde doar 80mp). Dar, daca le cumpar nu stim daca vom avea bani destui de celelalte materiale si montaj. Suntem intr-un cerc vicios din care iesim destul de greu.

Din experientele dvs. ce ma sfatuiti? Sa le cumparam si sa ne apucam in familie sa le punem incet incet, poate terminam pana la vara, sau mai bine sa apelam la un meserias si mai asteptam pana mai strangem banuti?

Multumesc pentru ajutor!

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă prețul este pentru montaj și materialele folosite la pregătirea terenului, fără prețul pasajului, este bine.
Am plătit, în vara lui 2021, pentru montaj pavaj, FARA PREGATIRE, 45 lei / m.p.  și 20 lei m.l. bordurile.

#21
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017
Pretul este doar pentru montaj, restul materialelor le vom cumpara separat.

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de îndemânarea fiecăruia. Am pus pavaj si nu mi s-a părut extrem de greu. Puțină atenție si merge. Da, va lucra mai încet decât cei care fac asta zilnic, dar dacă are un minim de îndemânare iese bine.

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostTomacatalina, on 13 februarie 2022 - 12:52, said:

Pretul este doar pentru montaj, restul materialelor le vom cumpara separat.
În acest caz  prețul nu este mare. Este enorm.

Eu zic ca se descurca și soțul. Trebuie sa "facă rost" de o placa vibranta pentru a tasa bine materialul de sub pavaj. Ar fi buna o poza- doua cu zona , sa vedem în ce stare este betonul, dacă este teren drept sau în panta, etc.

#24
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017
Am atasat poze cu suprafetele pe care vor fi montate dalele, pe aleile de langa casa voi pune inca 20cm pe pamant, ca sa le latim putin.
Am atasat si opera sotului, care dupa un an de zile inca arata bine (dupa parerea mea) doar ca dalele pe care le-am ales se murdaresc foarte repede.

View PostTomacatalina, on 13 februarie 2022 - 16:41, said:

Am atasat poze cu suprafetele pe care vor fi montate dalele, pe aleile de langa casa voi pune inca 20cm pe pamant, ca sa le latim putin.
Am atasat si opera sotului, care dupa un an de zile inca arata bine (dupa parerea mea) doar ca dalele pe care le-am ales se murdaresc foarte repede.

Terenul si aleile au o panta data de cand s-a construit casa, la o masuratoare cu laserul se pare ca este de 20cm din spatele casei si pana la poarta.

Attached Files



#25
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Cu un pic de atenție și răbdare se va desurca soțul.Mă întreb în câte zile termina meseriașul care a cerut 6000 de lei lucrarea.Pare o lucrare de maxim 3 zile.Să câștigi atâția bani în 3 zile este enorm.No comment.

#26
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017

View Postioonell, on 13 februarie 2022 - 16:53, said:

Cu un pic de atenție și răbdare se va desurca soțul.Mă întreb în câte zile termina meseriașul care a cerut 6000 de lei lucrarea. Pare o lucrare de maxim 3 zile.Să câștigi atâția bani în 3 zile este enorm.No comment.
A spus ca este o lucrare de o saptamana. Meseriasul parea om serios, si din pozele pe care le-am vazut cu lucrarile executate aratau bine. Noi suntem patiti cu mesterii care au tarife mai mici si rezultatul este dezastru. Tocmai de aceea, sotul care lucreaza la birou, s-a apucat sa faca singur mobila de bucatarie, care dupa 3 ani inca este intacta. Eu cred ca va reusi sa le puna si singur, intr-o luna, 2 si cu cei 6000 lei sa-l rasplatesc cu un all inclusiv in Turcia, pentru munca prestata, dar nu imi gasesc argumentele necesare pentru a-l incuraja si stimula Posted Image Posted Image .

Pe de alta parte, vreau sa aiba toate informatiile necesare pentru a se apuca de treaba, iar eu inca nu le am. Trebuie sa-i fac un ghid foarte stufos care sa-i raspunda la orice nelamurire.

#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Ținând cont ca e panta, eu nu as pune nisip ca substrat,  ci pietris 3-8 mm, care permite o mai buna evacuare a apei, fără a duce și nisipul.
(Eu asa am pus).

#28
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Sa nu aud de pavele, vesnic ies buruieni prin rosturi, ai nu ai treaba erbicid. Vesnic nu e curat, intre rosturi se strange jeg si ce ierburi ies nu te lasa sa maturi. Daca speli cu furtunul in zone umbrite creste muschi in rosturi. Cat de bine ai compacta in cativa ani se fac sleauri unde parchezi frecvent. Unde le-am pus pe beton e cat de cat dar a fost de nevoie, e aiurea sa torni beton si apoi sa pui pavele. Chiar caut o rezolvare unde am pavele sa torn ceva, sa pun tartan, covor din cauciuc, orice numai pavele nu (sau beton)

#29
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017

View Postkesarion111, on 13 februarie 2022 - 19:02, said:

Sa nu aud de pavele, vesnic ies buruieni prin rosturi, ai nu ai treaba erbicid. Vesnic nu e curat, intre rosturi se strange jeg si ce ierburi ies nu te lasa sa maturi. Daca speli cu furtunul in zone umbrite creste muschi in rosturi. Cat de bine ai compacta in cativa ani se fac sleauri unde parchezi frecvent. Unde le-am pus pe beton e cat de cat dar a fost de nevoie, e aiurea sa torni beton si apoi sa pui pavele. Chiar caut o rezolvare unde am pavele sa torn ceva, sa pun tartan, covor din cauciuc, orice numai pavele nu (sau beton)

Betonul este turnat de 7 ani de zile, deci nu torn beton si apoi pun pavele, masina o parchez in curte foarte foarte rar, si nu mai mult de o noapte. Iar cu buruienile, mi-au crescut si in crapaturile de la beton Posted Image  asa ca sunt obisnuita. In legatura cu tartanul sau covorul de cauciuc, a avut soacra mea in curte, se spala foarte greu, iar daca ai si caini cum avem noi, e groaznic cu parul care se aduna, dupa 3 ani de zile l-a scos si a platit pe cineva sa vina sa-l ia, a ramas acum cu betonul turnat odata cu casa. Socrul meu se gandeste la varianta sa puna bitum rutier, dar eu am gasim mai multe dezavantaje si m-am oprit la dale.

#30
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Ca idee pretul de montaj pe suprafata de beton pentru 50 mp ar fii c-am 60lei/mp si 30 lei/ml de bordura. Faci un calcul si vezi cum iesi. Pret fara TVA.

Edited by baribalu, 13 February 2022 - 19:46.


#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
75 mp e treaba de 3 zile, eventual 3 zile de sâmbăta pentru soțul tău.

Dar ce e mai important,  punctul de plecare : SOTUL VREA ?

(Am pus singur 55 mp, știu despre ce vorbesc)

#32
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017

View Postcristobob, on 13 februarie 2022 - 20:28, said:

75 mp e treaba de 3 zile, eventual 3 zile de sâmbăta pentru soțul tău.

Dar ce e mai important,  punctul de plecare : SOTUL VREA ?

(Am pus singur 55 mp, știu despre ce vorbesc)

El vrea, dar nu vrea sa mai facem greseli, sa ne mai calicim pt niste bani si sa cheltuim mai mult dupa pentru reparatii.

As vrea astazi sa vad daca reusim sa cumparam doar 80mp si dupa va mai cer ajutorul sa-i intocmesc sotului "ghidul pavatorului".
Multumesc!

#33
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostTomacatalina, on 14 februarie 2022 - 09:34, said:


... sa cumparam doar 80mp ...
Daca e Semelrock, un palet are peste 10 mp, deci 8 paleti vor fi aprox 85 mp.

#34
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017

View Postcristobob, on 14 februarie 2022 - 09:42, said:

Daca e Semelrock, un palet are peste 10 mp, deci 8 paleti vor fi aprox 85 mp.

Am inteles! Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate