Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gard din boltari

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 Dani888, on 12 februarie 2022 - 06:41, said:

Boltari vreau sa ii tencuiesc si dupaia sa dau cu decorativa.
Bca si rigips la pereti nu pun la casa deloc se crapa si nu imi mai trebuie.Doar caramida porotherm si boltari.

Am si eu gard de boltari, e fortareata. Toate gardurile de BCA de pe strada sunt crapate, al meu nu e. Fundatia e la 40 de centimetri, intr-o zona unde erau radacini serioase e chiar mai sus. Fii atent odata la 2 randuri pui fier beton, legat de fierul care intra in boltarul de stalp, boltarii de calitate pe o anumita parte au o scobitura pe unde sa treaca fierul nu cumpara cei mai ieftini facuti in curte la Dorel. In boltarul de stalp torni beton si nu are moarte gardul ala.

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am doar stâlpi din bolțari, pana la aproximativ 60 cm deasupra pământului este beton. Stâlpi sunt la cam 210 cm distanta unul de altul, am vrut panourile egale și atât a ieșit.

#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cine spune asta? Experienta mea este fix contrara afirmatiei tale.

Edited by edi10000, 12 February 2022 - 08:27.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Dani888, on 11 februarie 2022 - 21:07, said:

Bine o sa imi faca si proiect pentru gard.
Bine ca stiu si de proiectul pentru gard.
Cel care vinde boltari zice sa fac fundatia la 30 sau 40 cm adancime si latime de 20 cm.
la 30 cm vin 5 copii să-ți sară gardu și ți-l răstoarnă iar gerul îl scoate afară in pământ

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Baga bara de metal si toarna beton si apoi cu boltarul.

#24
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
M-am uitat astazi la ziduri facute din boltari si am vazut ca se crapa in parte de sus.Ce se pune in partea de sus sa nu mai intre apa.Cu toate ca a avut pus boltar de capat la zid.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
torni o centura.
de preferat putin mai lata decat zidul + borura de picurare... ca apa sa nu se prelinga pe zid.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
O sa ajungi la vorbele alea cu gardul usor de intretinut sau care dupa fiecare iarna are nevoie de ceva reparatie.

Se pun tigle dar ca o regula? Nu crapa asa de repede.
Si eu ar trebui ca anul asta sa finisez putin portiunea de sus, s-a mai spart stratul ala protector si mai imbiba cu apa.

#27
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Acum construiesc si eu asa ceva, desi e de jucarie ca are doar 285 cm lungime, fiind intre 2 case. Desi nu am experienta, si am ametit deja de la atatea informatii, iata cateva sfaturi pe care le-am primit si eu. Unele mi se par exagerari, altele nu. Decideti voi, insa poate ajuta pe unii:

-fundatia trebuie sa fie neaparat sub limita de inghet, chiar daca pare exagerat (80 cm la mine, chiar mi se pare exagerat, dar am facut.) Nu sunt sigur ca am inteles treaba cu limita de inghet, dar daca asa zic mesterii...
-pune fier si in fundatie, chiar daca nu ai proiect. 4 fire de fier cu niste etrieri nu pare nu stiu ce de facut
-inainte de a zidi boltarii peste fundatie, aplica un strat de maglavais pentru hidroizalatie, sau carton gudronat, nu stiu daca asa ii spune. MAi tarziu eviti igrasia astfel...
-primul strat de beton peste hidroizolatie fa-l mai gros si neaparat niveleazal daca e posibil la perfectiune, iti va usura zidirea mai tarziu daca primul rand de boltari este perfect vertical si orizontal.
-dupa ce pui primul rand de boltari, asigura-te ca sunt la linie, perfect orizontali, verticali etc, si dupa ce s-a uscat patul, pune 1- 2 de fire de-a lungul (cate permite boltarul) si umple-le de beton. Lasa-l sa se uste. Fiind pline de beton, si cu 1-2 fire de fier, nu se vor mai misca garantat dupa uscare, va fi mai usor sa pozitionezi urmatoarele randuri. Nu le umple ochi, ci doar pe 3/4, ca dupa zidirea urmatorului rand, cand il vei umple si pe acela cu beton, sa faca priza mai bine.
-pune fier beton si in stalpi. Ideal ar fi sa-i pozitionezi inainte de turnarea fundatiei si sa-i legi in armatura orizaontala o fundatiei.
-daca pui boltarii fara mortar de legatura, pune o dunga de silicon sa nu curga betonul sau zeama de beton dintre ele, va arata urat si va fi imposibil de curatat.
-daca pui boltarii cu mortar de legatura, asigurate ca ai pus suficient si bine, la fel, sa nu curga dintre ele.
-Daca boltarii sunt de calitate, si ii pui bine, poti renunta la umplerea lor cu beton, umple doar stalpii, primul rand si eventual ultimul de sus, ca o centura.. In acest caz, trebuie sa separi cumva golurile ultimului rand de cel de sub el.
-Intr un video de YT spune un mester din afara ca el baga ceva aditiv in betonul de umplere sa nu faca flori de calcar. Eu la noi nu am gasit asa ceva.
-se recomanda inchidere gardului cu capac prefabricat, are doua taieturi in partea inferioara care impiedica apa de ploaie sa se scurga direct pe gard, ajuta mult la protejarea investitiei si parca arata mai bine decat o centura de beton....

Nu neaparat sunt idei bune, nu neaparat trebuiesc puse in practica. Astea le-am primit si le-am notat eu in cateva luni inainte sa ma apuc. Barem daca cunosti ce ar trebui sau ai putea sa faci, poti alege liber.

Aici meseriasul le pune fara adeziv de legatura, insa clar, sunt boltari colorati, finisati. Ce sa zic... beton....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bOlp7ykhkEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici alt stil. Parca nu face o fundatie prea adanca si armeaza doar vertical cu fier. Pune si garnitura de etansare itnre boltari. Nu armeaza cu beton toate golurile, cele ne armate le umple cu pietris fara ciment. Capacele le etanseaza si acesta cu silicon, si o chestie ce nu am vazut-o pana acum, la punere in poloboc foloseste o pana sa fie caderea in exterior. Genial.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Eyd726WgXE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alt stil, ca-n Germania, ce sa zic. Probabil costa o avere aceste blocuri, zici ca sunt din travertin.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IxgN14Ib6Us?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca ai timp, loc de desafsurare si chef, poti sa-ti faci singur boltarii. Dupa parerea mea majoritatea boltarilor din comert sunt de foarte proasta calitate. Daca chiar ar fi acceptabil ca material (desi majoritatea se sfarma prea usor in urma defectului de fabricatie) sigur nu sunt echivalente si egale ca dimensiuni. Aici si 1-2 mm conteaza si te face sa injuri la montaj.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OYFIJb8ZxDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Spor!



Acum construiesc si eu asa ceva, desi e de jucarie ca are doar 285 cm lungime, fiind intre 2 case. Desi nu am experienta, si am ametit deja de la atatea informatii, iata cateva sfaturi pe care le-am primit si eu. Unele mi se par exagerari, altele nu. Decideti voi, insa poate ajuta pe unii:
-fundatia trebuie sa fie neaparat sub limita de inghet, chiar daca pare exagerat (80 cm la mine, chiar mi se pare exagerat, dar am facut.) Nu sunt sigur ca am inteles treaba cu limita de inghet, dar daca asa zic mesterii...
-pune fier si in fundatie, chiar daca nu ai proiect. 4 fire de fier cu niste etrieri nu pare nu stiu ce de facut
-inainte de a zidi boltarii peste fundatie, aplica un strat de maglavais pentru hidroizalatie, sau carton gudronat, nu stiu daca asa ii spune. MAi tarziu eviti igrasia astfel...
-primul strat de beton peste hidroizolatie fa-l mai gros si neaparat niveleazal daca e posibil la perfectiune, iti va usura zidirea mai tarziu daca primul rand de boltari este perfect vertical si orizontal.
-dupa ce pui primul rand de boltari, asigura-te ca sunt la linie, perfect orizontali, verticali etc, si dupa ce s-a uscat patul, pune 1- 2 de fire de-a lungul (cate permite boltarul) si umple-le de beton. Lasa-l sa se uste. Fiind pline de beton, si cu 1-2 fire de fier, nu se vor mai misca garantat dupa uscare, va fi mai usor sa pozitionezi urmatoarele randuri. Nu le umple ochi, ci doar pe 3/4, ca dupa zidirea urmatorului rand, cand il vei umple si pe acela cu beton, sa faca priza mai bine.
-pune fier beton si in stalpi. Ideal ar fi sa-i pozitionezi inainte de turnarea fundatiei si sa-i legi in armatura orizaontala o fundatiei.
-daca pui boltarii fara mortar de legatura, pune o dunga de silicon sa nu curga betonul sau zeama de beton dintre ele, va arata urat si va fi imposibil de curatat.
-daca pui boltarii cu mortar de legatura, asigurate ca ai pus suficient si bine, la fel, sa nu curga dintre ele.
-Daca boltarii sunt de calitate, si ii pui bine, poti renunta la umplerea lor cu beton, umple doar stalpii, primul rand si eventual ultimul de sus, ca o centura.. In acest caz, trebuie sa separi cumva golurile ultimului rand de cel de sub el.
-Intr un video de YT spune un mester din afara ca el baga ceva aditiv in betonul de umplere sa nu faca flori de calcar. Eu la noi nu am gasit asa ceva.
-se recomanda inchidere gardului cu capac prefabricat, are doua taieturi in partea inferioara care impiedica apa de ploaie sa se scurga direct pe gard, ajuta mult la protejarea investitiei si parca arata mai bine decat o centura de beton....
Nu neaparat sunt idei bune, nu neaparat trebuiesc puse in practica. Astea le-am primit si le-am notat eu in cateva luni inainte sa ma apuc. Barem daca cunosti ce ar trebui sau ai putea sa faci, poti alege liber.
Aici meseriasul le pune fara adeziv de legatura, insa clar, sunt boltari colorati, finisati. Ce sa zic... beton....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bOlp7ykhkEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici alt stil. Parca nu face o fundatie prea adanca si armeaza doar vertical cu fier. Pune si garnitura de etansare itnre boltari. Nu armeaza cu beton toate golurile, cele ne armate le umple cu pietris fara ciment. Capacele le etanseaza si acesta cu silicon, si o chestie ce nu am vazut-o pana acum, la punere in poloboc foloseste o pana sa fie caderea in exterior. Genial.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Eyd726WgXE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alt stil, ca-n Germania, ce sa zic. Probabil costa o avere aceste blocuri, zici ca sunt din travertin.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IxgN14Ib6Us?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca ai timp, loc de desafsurare si chef, poti sa-ti faci singur boltarii. Dupa parerea mea majoritatea boltarilor din comert sunt de foarte proasta calitate. Daca chiar ar fi acceptabil ca material (desi majoritatea se sfarma prea usor in urma defectului de fabricatie) sigur nu sunt echivalente si egale ca dimensiuni. Aici si 1-2 mm conteaza si te face sa injuri la montaj.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OYFIJb8ZxDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor!

Edited by gezahofi, 05 July 2022 - 13:41.


#28
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
scuze ptr dublare, nu stiu cum se editeaza....

#29
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Si, bine-nteles, dupa nici un an (aprox 7-8 luni) au aparut petele acelea albe, care se vad pe gardurile de acest gen. Degeaba am reusit sa fac un gard aproape perfect (in ciuda tuturor stradaniilor producatorului de boltari... ) impresia este stricata de-a binelea de aceste pete....  Are cineva idee cu sa scap de ele?

https://i.postimg.cc...48-18-396-Z.jpg

[ https://i.postimg.cc/ZKBb8bPk/Skype-Picture-2023-04-27-T16-48-18-396-Z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gezahofi, 27 April 2023 - 18:55.


#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Se numeste eflorescenta ce ai tu in poze. Exista solutii speciale daca dai pe google, eu am folosit la pavele dar a reaparut insa mai putin. La mine fiind pavele pana la urma s-a murdarit zona ca am caine, copii, care tot cara mizerie si nu se mai vede, insa la inceput era urat.

#31
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

 filipxxx, on 18 mai 2023 - 11:32, said:

Se numeste eflorescenta ce ai tu in poze. Exista solutii speciale daca dai pe google, eu am folosit la pavele dar a reaparut insa mai putin. La mine fiind pavele pana la urma s-a murdarit zona ca am caine, copii, care tot cara mizerie si nu se mai vede, insa la inceput era urat.

La urmatorl tronson folosesc si eu, insa aici nu am stiut .... nu imi aduc acum aminte de care bag in beton, cand ajung acasa pun o poza. Ramane de vazut in timp.
In orice caz, gama Semmelrock Rivago se lupta cu deficiente grave in ceea ce priveste dimensiunile si bavurile, desi se preteaza a fi puse fara rost intre ele, e foarte greu, te chinui mult. Si te vei lupta si cu vanzatorul, daca te apuci sa le alegi la depozit. Sunt in palet multe cu fisuri, ciobituri la margine care nu dau bine. Daca le pui cu ciobitura in interior, te uiti toata ziua la ele. Daca le pui la exterior, toti cred te-au fraierit cei de la materiale....

Am mai ovservat ceva, pe un videoblog strain: in comparatie cu alte turoriale unde se foloseste beton aproape uscat, aici meseriasul foloseste un beton foarte lichid, ca cel pentru sapa autonivelanta. Respectiv mai baga si o lingura de PUR la fiecare galeata de beton .... Posted Image

Edited by gezahofi, 16 June 2023 - 07:24.


#32
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
@gezahofi ai luat vreo masura in ceea ce priveste petele albe de pe boltari?

Am facut si eu gardul din boltari Rivago si sunt plini de pete albe, arata de-a dreptul deplorabil..dar acum e pus in opera si trebuie sa caut o metoda sa scap de aceste pete.
Un amic mi-a zis ca petele albe pot fi de la transport cum s-au frecat boltarii intre ei si sa ii spal cu peria de plastic.

oare un lac pentru piatra nu ar rezolva problema?

Attached Files

  • Attached File  gard.jpg   184.86K   25 downloads


#33
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Lacul de piatra nu e transparent? Știu ca cei de la Oskar au niște chestii "direct pe faianta" , "direct pe beton" și parca erau și colorate.

#34
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

 akeem, on 06 iulie 2023 - 13:30, said:

Lacul de piatra nu e transparent? Știu ca cei de la Oskar au niște chestii "direct pe faianta" , "direct pe beton" și parca erau și colorate.

transparent, dar macar inchide porii ( sau poate vorbesc o prostie)

Cumatrul meu are facut la fel din rivago gri si dupa un an a iesit la albeata din ei de s-a facut urat de tot...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate