Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Am schimbat sapunul lichid si imi crapa mainile.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postmarianov, on 10 februarie 2022 - 20:51, said:

Baza pentru aproape orice sapun e Soda caustica (hidroxid de sodiu). Depinde cantitatea folosita.

Doar la tara se mai face sapun clasic (grasime de porc, soda caustica - si cu "drojdia" ramasa se spala dusumelele si presurile.

Sapunurile din comert nu sunt din grasimi animale si nici reactia de saponificare clasica nu se mai foloseste. Rezulta sapunuri fine, neagresive.
Totusi, unii fac alergie la adausuri.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://comenzi.farmaciatei.ro/images/products-photos/comenzi.farmaciatei.ro/melkfett-unguent-cu-galbenele-250-ml-ream-gmbh-10018483.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu dupa ce ma spal pe maini imi dau cu aceasta crema nemteasca: https://comenzi.farm...am-gmbh-p301670

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAnca12, on 10 februarie 2022 - 21:44, said:

Sapunurile din comert nu sunt din grasimi animale si nici reactia de saponificare clasica nu se mai foloseste.
Nu sunt la curent. In ce fel se face acum saponificarea grasimii ( ce e de porc, de balena, sau... de palmier ) ?

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostBursul, on 10 februarie 2022 - 21:33, said:

Aici pe forum mi s-a zis sa folosesc sapun de Aleppo. E tata lor. Testat si retestat pe copil. Arata ca si sapunul de casa.
Buna intrebuintare i-ai gasit copilului.

#23
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.10.2004

View PostDani888, on 10 februarie 2022 - 20:21, said:

Buna tuturor.
Exista o legatura intre sapunul lichid si maini uscate crapate sau nu au legatura.
Pe sapunul lichid scrie ca are trei vitamine dar nu este sapun lichid scump.
Asigura-te mai intai ca bei suficienta apa.

Edited by drakke2010, 10 February 2022 - 22:07.


#24
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postpasilla, on 10 februarie 2022 - 21:57, said:

Nu sunt la curent. In ce fel se face acum saponificarea grasimii ( ce e de porc, de balena, sau... de palmier ) ?

Hai, bre nea pasilla, te pricepi la chimie si la alte alea...

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

View PostFriskey, on 10 februarie 2022 - 22:06, said:

Buna intrebuintare i-ai gasit copilului.
[ https://image.shutterstock.com/image-vector/cruelty-free-concept-logo-design-260nw-1545471980.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Initiator, Dove silk e foarte bun. Eu il folosesc in perioada rece tocmai pt a evita problemele semnalate de tine. In rest, asta cu vitaminele  e bla bla de reclama , sa te faca sa il cumperi.

#27
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
O cauza ar putea fi chiar apa.

Dupa ce te speli pe maini, foloseste putina crema cu propolis. Dar dupa aceea nu mai atinge nimic, oricat ar fi de tentant.

#28
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View Postandreic, on 10 februarie 2022 - 21:31, said:

Vitaminele se iau pe gura, sapunul e ca sa te speli, resturile merg la canal.

ai zis-o și tu să mai faci un post... dar cremele cu vitamina e tot pe gură le iei?

Săpunul solid e mai bun decât multe prostii lichide cu o grămadă de chimicale în ele care se absorb prin piele...

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Aici a fost problema expusa de mine, copilul avea pielea uscata, crapata. Dupa ce s-a spalat cu sapunul de Alep s-au dus toate problemele.

https://forum.softpe...e-uscata-maini/

#30
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Mainile crapate pot fi de la sapunul de maini; si de la detergentul de vase; si de la cat timp stai in frig.
Poti sa cauti alt sapun, daca nu esti multumit de cel pe care il ai; am fost placut impresionat de dove si nivea, atat in varianta solida cat si lichida; au ceva adoas de crema, glicerina, cocos.. nu stiu exact, dar, se simte placut. Dar, pretul mi s-a parut cam exagerat, avand in vedere ca oamenii din casa foloseau sapunul ca pe apa. Am mai fost multumit de sapunuri lichide cu talc, ylang ylang, aloe vera. Dermomed, un sapun italian e bunicel, mai apos decat dove, dar, si la alt pret.
Am luat si detergent de vase care protejeaza mainile (cel putin asa scrie pe eticheta). Dar, in practica, cu cat stai mai putin cu mainile in detergentul de vase, cu atat ai mainile mai putin aspre/uscate.
Teoretic, google spune ca uleiul de cocos nu e asa bun la rani/cosuri; dar, daca tu ai avut experiente pozitive, continua.
Am luat diverse creme, de galbenele, aloe vera, cu uree; ajuta, dar, foarte putin; trebuie sa te tot dai cu ele. Bevola lapte de corp pentru piele uscata e bun.. miroase frumos, e ieftin, face incaltamintea sa luceasca; pentru maini.. asa-si-asa.. dar, merge.
Cel mai important e frigul, daca stau mult pe afara, am mainile mult mai uscate, ma dau cu crema si peste 2-3 minute iar sunt uscate. Daca stau mult prin casa, uit de maini uscate.

#31
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Am dat pe maini cu ulei de cocos este foarte bun.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Clar e de la frig, asa zic si eu.  Lasa ca vine vremea buna!   Pana atunci  te poti da cu o crema de maini:  farmec, nivea, fac chiar bune !
Alege o crema de maini, care se absoarbe repede in piele. Aia e buna !

Edited by MembruAnonim, 11 February 2022 - 21:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate