Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Vecini zgomotosi, violenti si agresivi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Nu ma pot odihni noaptea de foarte mult timp. La serviciu sunt tot timpul obosit, iritat, nervos. La fel si in relatiile cu sotia,copilul.

Am incercat cu dopuri in ureche, de ani de zile dorm asa, am facut infectie la urechi, medicul ORL mi-a spus sa nu mai folosesc dar nu am incotro, desi nu ma ajuta foarte tare.
Am incercat si cu banda care acopera capul cu boxe difuzor in ureche, dar nu pot adormi cu muzica.

Nu e vorba de muzica tare noaptea sau petreceri ci doar zgomote. Oamenii nu au somn, muta mobila, canapele, arunca ceva pe podea, trantesc mereu obiecte cu zgomot si chiar zguduiala in perete.

Am vorbit cu vecinul de deasupra, a afisat o atitudine morocanoasa si nu s-a schimbat nimic. Apoi intr-o noapte cand varuiau in casa, faceau lucrari le-am batut foarte tare in teava pentru ca nu am mai rezistat. A coborat sotia. Am avut o discutie si cu ea. A spus ca incearca sa remedieze.

Din pacate dupa 4 luni de zile lucrurile au ramas la fel. Am luat legatura cu administratorul blocului, sa incerc amiabil fara sa merg la politie. Vecinul de deasupra m-a acostat foarte agresiv ca l-am spus administratorului. A spus ca data viitoare sa il sun pe el sau sa merg la el sa vedem impreuna ce poate fi. Aici a fost cursa.

Intr-o seara l-am sunat asa cum mi-a spus. A devenit agresiv, violent la telefon, jignindu-ma, insultandu-ma adresand cuvinte la adresa demnitatii si persoanei mele.
A coborat la mine. Alta greseala ca i-am deschis. Era vizibil nervos. Ii tremurau mainile.I-am spus sa se linisteasca si sa discute civilizat.
A continuat cu jignirile si m-a amenintat.In casa mea. Multumesc lui Dumnezeu ca am avut stapanire de sine ca altfel cine stie in ce ar fi degenerat. Din nefericire nu am avut inspiratia sa il inregistrez cu jignirile si amenintarile.

Acum, din experienta voastra, puteti sa imi spuneti daca ati rezolvat ceva cu politia?
Practic sunt 2 variante dar nu poti sti deznodamantul. In mod normal solutia ar trebui sa fie cea legala, de a apela la politie.
Insa avand in vedere comportamentul acestui individ nu se poate sti.

Am aflat ca si-a batut sotia crunt de nenumarate ori de la o alta vecina. Tocmai de aceea sotia lui se apuca si face curatenie prin casa noaptea. Plus ca a ramas traumatizata si consuma alcool. Problabil ca ea tranteste sau ii scapa din mana, nu stiu.

In fine, ideea e ca daca a reactionat asa violent doar ca am avut o discutie cu administratorul, daca as sesiza la politie probabil as avea viata grea cu el pe scara.

Dupa acea discutie, cateva zile a fost liniste si pace, asa cum trebuie sa fie in mod normal la ore tarzii, dar apoi au reinceput bubuielile, trantelille, mutatul mobilei, al canapelelor, tropaielile, blender-ele bagate in priza dimineata devreme si toate celelalte.

Ati avut cazuri de vecini zgomotosi si violenti? Daca ati apelat la politie, s-a rezolvat sau a fost mai rau?
Ma gandesc ca individul se poate inversuna si mai rau, are si ceva probleme de alta natura si nu poti sti cum reactioneaza si ce face. Apoi stai cu frica, teroare si tensiune.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Mai sunt 2 topice pe-aici - unul de ieri altul de alaltaioeri.
In afara de politie sau sa-i dai in judecata nu ai ce le face.

https://forum.softpe...nul-deranjeaza/

https://forum.softpe...na-cu-probleme/

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Muta-te omule, cu asemenea specimene nu-i bine sa ai de-a face.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Legal: administrator, politistul de proximitate (iti trebuie ceva inregistrari cu ce se aude si cand)
Pe golaneala: mesaj sau apel de fiecare data. Poate nu se rezolva dar sa fie si el nervos, nu doar tu

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Se poate rezolva/ameliora situatia cu o izolatie fonica a tavanului dar asta inseamna ceva cheltuiala. In afara de mutat sau insonirizare nu vad alta solutie - cu vorba buna nu rezolvi cu nebunii iar politie, judecata si alte rahaturi "legale" nici atat.

#6
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Urmareste-i cand pleaca amandoi de acasa si sudeaza-le usa de la intrarea in apartament.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ci izolatie fonica a tavanului nu rezolva absolut nimic , zgomotele se transmit si prin pereti ..
Solutia legala este sa te muti .

#8
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.01.2016
Tot vad recomandarea asta cu mutatul, dar la urmatorul care vine nu se gandeste nimeni?

#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Mi-a placut aia cu “plus ca ramas traumatizata si consuma alcool”.

#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Il cam mananca pe licuriciul de noapte si inca nu si-a gasit nasul. Nu iti zic sa-i arati tu cine e nasul lui, mai bine te muti. Pana la urma statul la bloc e despre o comunitate intr-un spatiu restrans, si daca nu te poti simti ok acasa la tine iti dai seama ca trebuie ceva schimbat.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 lcche, on 10 februarie 2022 - 13:15, said:

Tot vad recomandarea asta cu mutatul, dar la urmatorul care vine nu se gandeste nimeni?

pai altceva nu poate face.  
poate vine unu care nu are problema cu astea. unele persoane sunt mai sensibile, altele au o toleranta mai mare la zgomotele vecinilor.
asa-i cand stai la comun, auzi tot ce fac ceilalti. eu cand stateam la bloc auzeam cum isi fac nevoile vecinii.
daca suna la militie, cand ajung aia nu constata nimic, il amendeaza tot pe el. si daca zice ca vecinul e recalcitrant, a doua zi s-ar putea sa-i dea dupa ureche cand a aflat ca l-a reclamat.

Edited by laffin, 10 February 2022 - 13:27.


#12
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008

 lcche, on 10 februarie 2022 - 13:15, said:

Tot vad recomandarea asta cu mutatul, dar la urmatorul care vine nu se gandeste nimeni?

corect, dar din pacate nu exista o legislatie calumea si niste masuri ce sa ii 'convinga' pe cei galagiosi sau agresivi sa se opreasca

dupa cum spunea si initiatorul, suni la politie, poate vin aia, nu se constata nimic sau se constata si da ceva amenda si apoi vecinul te asteapta pe scara si iti da in cap, nu stii peste ce specimene dai

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 eiffel, on 10 februarie 2022 - 12:35, said:

Mai sunt 2 topice pe-aici - unul de ieri altul de alaltaioeri.
In afara de politie sau sa-i dai in judecata nu ai ce le face.

https://forum.softpe...nul-deranjeaza/

https://forum.softpe...na-cu-probleme/
s-au tampit oamenii de la stat in casa

#14
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cred ca e al 5-lea topic in o luna si cateva zile despre aceeasi problema.
Pai si daca se muta si nimereste mai rau sau la fel?


#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
da nu s-a gandit nimeni ca poate nu e de vina vecinul, poate el se misca normal prin casa si ca extrem de multe locuinte la bloc sunt facute aiurea rau si transmit zgomotele foarte mult?
Nu isi bate nimeni capul sa construiasca locuinte izolate fonic. Mie imi reprosa vecina de sub ca merg eu sau sotia cu tocuri, desi avem papuci de casa cu talpa de cauciuc moale. Si la ei se aude ca si cum ar merge pe tocuri. Am fost si asa e. Sau ca pe vecin il taie ceva la 12 noaptea si se duce la buda, trage apa si aud 4 etaje in jur. Astea sunt cartoanele in care stam. Cine vrea liniste sa se mute la casa in mijlocul campului. Ca si intr-un sat mai latra un caine, un cocos, etc. mi s-a intamplat sa merg la pensiuni si sa latre o jivina de caine toata noaptea. Asta e viata in "civilizatie".

#16
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
chiar ca unii au ghinion la vecini :)))

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 unpuisor, on 10 februarie 2022 - 13:44, said:

da nu s-a gandit nimeni ca poate nu e de vina vecinul, poate el se misca normal prin casa si ca extrem de multe locuinte la bloc sunt facute aiurea rau si transmit zgomotele foarte mult?

Da si nu. Blocurile sunt construite prost, dar majoritatea locatarilor n-ar face nici un efort sa-si menajeze vecinii. Copilului vecinului de deasupra mea ii placea sa tranteasca pe gresie, cate un sfert de ora, o bila metalica. La ora 23, noapte de noapte. Tat-su' nu-i zicea nimic. Eu ii spun nevestii-mii sa se miste mai incet prin casa si sa nu calce doar pe calcai, ca duduie prin mocheta (eu asa aud, langa ea) si mi-e mila de vecini . Degeaba. La casa sau casti antifonice, singurele solutii.

#18
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 BaXXXon, on 10 februarie 2022 - 13:09, said:

Solutia legala este sa te muti .
De acord. Numai că nu știi unde nimerești.
Sa ma mut la casă nu îmi permit.Trebuie aproape de oraș. Pentru copil.Gradinița, școală. Și asa mai departe.
Chiar dacă as face credit pentru a cumpăra casă, veniturile nu sunt suficiente pentru a o întreține.
Sa ma mut tot la bloc?! Adică sa vând proprietatea mea ca să cumpăr tot un apartament? Și nu am nici o garanție ca nu nimeresc mai rău.

Edited by sergiu88888, 10 February 2022 - 15:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate