Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalatie termica prin teava PEX-A - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
edrian88

edrian88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
Buna seara,

Sunt in proces de renovare a unui apartament de 3 camere, proces lung, dureros si costisitor. Sunt la prima achizitie si la prima renovare a unui apartament, nu am experienta deloc in renovari si asta isi spune din greu cuvantul, iar "mana de lucru" lasa de dorit desi este facuta cu firma. Initial nu am vrut sa fac mari modificari, dar am dat din una in alta.
As vrea sa va cer ajutorul si niste sfaturi pentru ca deja ajung la capatul rabdarii si mai grav al fondurilor.
Initial m-am ocupat de partea de termice. Am ales sa merg pe PEX-A(am ales marca Uponor). Au fost sparte slituri in podea si pe pereti pentru alimentarea radiatoarelor si au fost trase tevile de PEX. Cand s-a spart in sapa pentru a trage traseele catre radiatoare am descoperit ca legaturile electrice au fost facut direct in sapa in 3 locuri diferite(instalatia electrica fiind refacuta acum 5 ani). Nu mi-a parut ok sa nu am acces niciodata la legaturi, asa ca am ales sa o refac de la 0 cu traseu individual pentru fiecare circuit. Asadar a aparut problema mizeriei facute de electricieni cand s-au facut santurile pentre traseele electrice, mizerie care a ajuns peste tevile de PEX si care n-a fost curata cum trebuie, turnandu-se sapa peste destul de mult praf.
Referitor la tevile PEX, acestea s-au tras direct prin sapa, fara nicio protectie pentru ca echipa a zis ca oricum s-a spart foarte greu si sapa existenata nu permitea si izolatia, dar au zis ca merge si asa ca nu e problema. Am zis ok, ce stiu eu.. Problema cea mai mare, dpmdv, este ca la iesirea din sapa s-a taiat PEX-ul si s-a pus un cot de alama la 90 de grade pentru a putea iesi drept din podea catre radiatoare. Dpmdv a avea o piesa mecanica ingropata in sapa la care nu pot avea acces este o problema. Deasemenea, din toate cele 12 coturi montate(6 radiatoare) este nevoie ca doar unul sa cedeze si sa inceapa sa picure.Am vazut ca cei de la Uponor au niste fittinuguri speciale, Q+E si ma gandeam ca poate acestea ar fi mai indicate decat coturile din alama folosite, desi eu as merge pe varianta de a duce tevile intregi pana la radiator.
Acum sunt in proces de gandire, informare si adunare pareri pentru a decide daca schimb tevile PEX si le duc intregi pana la radiatoare. Aici as avea nevoie de sfatul unor oameni care au lucrat cu PEX-A: care este cea mai buna solutie si ce alte ponturi imi puteti da pentru a ma asigura ca lucrarea facuta este una de calitate? Mentionez ca am folosesc si un distribuitor colector si ca exista traseu individual pentru fiecare radiator. Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Attached Files



#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
in teorie producatorul specifica ca fittingul respectiv, etansare cu inel prin presare, este adecvat pentru montajul ingropat. in practica, depinde de mai multi factori.
din ce stiu se specifica ca trebuia o protectie pe pe cot, sa nu aiba contact cu materiale adezive pentru a minimiza corodarea in timp.
oricum, pari afectat de paranoia, cred ca-ti faci prea multe griji.. relaxeaza-te, probabil nu se va intampla nimic in urmatorii 120 de ani.

Edited by laffin, 10 February 2022 - 08:00.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Daca n-ai vrut stres, de ce n-ai facut instalatia aparent?

Nu poti fi si cu sufletu-n rai si cu... instalatia ingropata.

Acuma, apartamentul arata lux, dar cand va picura, o sa aduci iar picamerele.

#4
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Garantia la plastice scade direct proportional cu cresterea temperaturi de lucru........asa ca ,tu decizi.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Mai bine pui PPR ingropat (si testat serios). La pex am schimbat o gramada de mufe si tevi, cedeaza in timp si incepe sa se prelinga apa si, mai des, crapa teava in zona mufata (exista un inel care o preseaza). PPR-ul, desi e urat, odata lipit pare ca nu are moarte.

#6
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Teva PEX este cea mai indicata pentru trasee ingropate, ce nu-mi dau seama din poze este daca elementele de imbinare folosite sunt cu montaj prin sertizare sau de-alea cu piulita.
Daca sunt prin setizare nu trebuie sa te doara capul, asa cum spunea un coleg mai sus foloseste ceva pentru izolarea fitingurilor sa nu intre in contact cu materialul folosit la sapa.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
prin sapa au sapat sau prin placa? prin sapa se sapa usor, prin placa mai greu

PPRul e doar ieftin si cam atat, imbinarile PPR cedeaza. PEXaul e f bun daca e de calitate, si chiar si imbinarile tin ok, dar da, ideal ar fi sa fie protejate cumva, insa nu neaparat pt ca sa nu uitam ca intr-un apartament nu ai umezeala si temperaturile sint f constante

#8
edrian88

edrian88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Postsergiuop, on 10 februarie 2022 - 10:30, said:

Teva PEX este cea mai indicata pentru trasee ingropate, ce nu-mi dau seama din poze este daca elementele de imbinare folosite sunt cu montaj prin sertizare sau de-alea cu piulita.
Daca sunt prin setizare nu trebuie sa te doara capul, asa cum spunea un coleg mai sus foloseste ceva pentru izolarea fitingurilor sa nu intre in contact cu materialul folosit la sapa.
Nu sunt cu montaj prin serizare, sunt acestea de aici: https://www.dedeman....751-l/p/2001508
E tardiv sa fie izolate, meseriasul s-a grabit sa toarne sapa.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Si cu firele alea ce faci cand se sparge teava? ( in ultima poza ai niste cabluri care par de electricitate chiar langa teava) Pe langa inundatie risti sa te si electrocutezi. Inteleg ca nu dau bine tevile aparente, dar se repara mai usor problemele - si sunt mai usor de gasit.

#10
edrian88

edrian88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Postunknown_35, on 10 februarie 2022 - 11:02, said:

Si cu firele alea ce faci cand se sparge teava? ( in ultima poza ai niste cabluri care par de electricitate chiar langa teava) Pe langa inundatie risti sa te si electrocutezi. Inteleg ca nu dau bine tevile aparente, dar se repara mai usor problemele - si sunt mai usor de gasit.
Firele au disparut de acolo, adica au fost schimbate si nu mai exista legaturi in sapa, sunt fire intregi NYM-J speciale pentru a fi pozate direct in sapa/tencuiala.

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postaeon, on 10 februarie 2022 - 09:05, said:

Mai bine pui PPR ingropat (si testat serios). La pex am schimbat o gramada de mufe si tevi, cedeaza in timp si incepe sa se prelinga apa si, mai des, crapa teava in zona mufata (exista un inel care o preseaza). PPR-ul, desi e urat, odata lipit pare ca nu are moarte.
Eu zic exact invers.
Timp de 5 ani de zile cam o data la cateva saptamani se spargea un cot. Am schimbat toate coturile de PPR intr-un final. Cam 20-30 bucati. La fiecare a trebuit sa sparg tavanul, izolatia, etc + pagube cauzate de apa.
N-am avut nicio problema cu PEX (rehau).
Fiecare cu experienta lui.
Plus ca la PPR e foarte usor sa micsorezi diametrul tevii cu o lipitura gresita.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

View Postedrian88, on 10 februarie 2022 - 10:54, said:

Nu sunt cu montaj prin serizare, sunt acestea de aici: https://www.dedeman....751-l/p/2001508
E tardiv sa fie izolate, meseriasul s-a grabit sa toarne sapa.

naspa. cotul ala e pentru montaj aparent.

View Postluci_flash, on 10 februarie 2022 - 11:40, said:

N-am avut nicio problema cu PEX (rehau).

corect, PPR-ul ala va ceda la un moment dat la coturi din cauza dilaltatiei. ingropat se foloseste doar pex sau cupru moale la colac. dintr-o bucata.

Edited by laffin, 11 February 2022 - 08:43.


#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Asa o fi. Pana acum nu am vazut ppr care sa cedeze. Asta cu "Plus ca la PPR e foarte usor sa micsorezi diametrul tevii cu o lipitura gresita." da, chiar am asa ceva pe o conducta catre o baie. Are vreo 20 de coturi si sigur e lipit aiurea macar unul din ele.
In schimb pex si cupru am vazut gaurite destul de multe. Cu o luna in urma ajutam o ruda sa sparga podeaua unde aparea o pata de umezeala -> o teava de cupru ingropata direct in sapa cu o fisura minuscula in ea. Pare sa fie de la decapantul folosit pentru lipituri, era inverzit tare in zona desi nu erau lipituri in apropiere..

Cat despre calitate.. cum faci? tot la dedeman ajungi si iei "ce e mai bun".

Edited by aeon, 11 February 2022 - 09:54.


#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am pus teava pex-al-pex la caloriferele care necesitau coturi ingropate. si asa nu am lipituri cot ingropate...

#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Eu am facut instalatia tot cu pex-a, la casa. La etaj nu a fot nevoie de coturi, am pozat tevile in tavanul fals si am putut sa iau curba in sus mai larg, fara cot, doar teava.

Pentru parter am bagat teava de canalizare de 32 mm in sapa, pe post de copex. La capatul tevii, sub calorifer, am o mica gaura in sapa, unde e un cot similar cu ce ai tu. Parchetul e decupat si el acolo, dar mai putin  decat sapa, astfel toatta gaura aia poate fi mascata cu o piesa de aceea speciala de mascare. Deci se poate, depinde si de grosimea sapei.

Eu, daca as fi in situatia ta, ca sa nu mai sap tot iar, as gauri sapa astfel incat cotul ala sa nu mai fie fixat in mortar. Eventual montezi parchetul paralel cu caloriferul, sa poti demonta usor un rand - doua sub geam, in caz de avarie.

#16
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postaeon, on 11 februarie 2022 - 09:52, said:

Asa o fi. Pana acum nu am vazut ppr care sa cedeze. Asta cu "Plus ca la PPR e foarte usor sa micsorezi diametrul tevii cu o lipitura gresita." da, chiar am asa ceva pe o conducta catre o baie. Are vreo 20 de coturi si sigur e lipit aiurea macar unul din ele.
In schimb pex si cupru am vazut gaurite destul de multe. Cu o luna in urma ajutam o ruda sa sparga podeaua unde aparea o pata de umezeala -> o teava de cupru ingropata direct in sapa cu o fisura minuscula in ea. Pare sa fie de la decapantul folosit pentru lipituri, era inverzit tare in zona desi nu erau lipituri in apropiere..

Cat despre calitate.. cum faci? tot la dedeman ajungi si iei "ce e mai bun".

Teava de cupru nu se poate ingropa in sapa/tencuiala fara protectie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate