Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta exotica cu un copil de 3 luni

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Egipt, are tot ce vrei.
Si facem offtopic :)

#74
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Egipt
Maldive
Poate Turcia dar din auzite. Nu am fost.

Pentru Egipt as face si eu o exceptie. As lua parintii sa faca pe bonele cat mergem noi la scufundari  :)) dar nu acum. Pe la anu poate.

#75
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postsomething00, on 09 februarie 2022 - 16:02, said:

Pentru Egipt as face si eu o exceptie. As lua parintii sa faca pe bonele cat mergem noi la scufundari  Posted Image) dar nu acum. Pe la anu poate.

E mai bine la anul.

Multi spun ca e lejer cu parintii care ingrijesc copil, poate fi, insa nu la 3 luni. Dupa 1-1,5 ani e mai lejer(dintr-un anumit punct de vedere) si poti sa primesti ajutor.
Oricum, in primul an e cel mai usor de mers in concediu cu copilul ca el in afara de voi nu cere nimic. Cu cat creste, cu atat cere mai multe, se impune si el :)

#76
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In primele 6 luni de viata OMS recomanda alaptatul exclusiv. Acest lucru nu este posibil atunci cand copilul este la bunici si mama este in vacanta. Dar ca orice recomandare, nici aceasta nu este o obligatie. Fiecare face ce crede ca e mai bine pentru copilul lui.

In plus nu e nici o rusine sa ceri ajutorul cuiva atunci cand ai nevoie de timp pentru tine. Asta include si vacanta. Ca sa impaci si capra si varza acel cineva poate sa vina cu tine in vacanta.  Practic mama are nevoie de cineva disponibil pentru copil atunci cand ea are nevoie de o pauza. Noi nu am luat bunicii cu noi in vacanta pana acum, dar nici nu pot sa spun ca vreuna dintre ele poate fi considerata de relaxare.

#77
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Hai ca mai tin in viata topicul...
In iarna bebe va avea un an si jumatate.
Ma gandeam sa il duc la mare,undeva exotic.
Ma gandeam la Dubai ca ar fi mai aproape dar iau si alte destinatii in considerare.
Momentan are 10 luni,locuim in Germania si deja a vazut 5 tari de pe continent,mers cu masina si in Romania cu avionul la 8 luni si in afara de putin marait in avion de plictiseala,nu a facut nimic special.
Chiar la decolare si aterizare parea incantat.
Asa ca in decembrie sau ianuarie vrem sa il ducem la apa.
Care sunt experientele,daca exista, cu copii de un an si 6-7 luni?

Edited by Groh, 11 May 2022 - 18:25.


#78
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Al meu tot asa, a zburat la 8 luni , toamna spre Mallorca fara sa para deranjat. In rest am fost in fiecare an de 2-3 ori la mare insa doar cu masina. Oricum, una e sa reziste la zbor de 1h45 si alta la unul de 8h, eu n-as forta nota cu copil asa de mic.

Pe la varsta de 1,5 ani probabil va adora apa si mai mult ca acum. Din punctul meu de vedere ceea ce vrei sa faci intr-un concediu cu copil de varsta aia depinde de doua chestii:
- cum/cat doarme de amiaza si nu numai
- cum va descurcati cu statul in carucior.

Al nostru statea in carucior, dormea de amiaza in carucior, mai atipea in carucior, asa ca am putut iesi la masa , la plimbare seara relativ usor. Evident, umbla mult pe jos si se juca, etc, dar cand obosea voia in carucior.
Am prieteni cu copil de aceeasi varsta care sta doar in marsupiu, deloc carucior.... acolo a fost greu incepand de la un an, daca nu ai vreo bunica sa iei cu tine sa mai stea cu el seara cand adoarme o sa fie greu de iesit la restaurant/plimbare dupa o anumita ora.

Mancarea de asemenea e o chestie de care sa tii cont, dar deja pe la 1,5 ani cred ca mananca paste si il multumesti usor Posted Image

Edited by giuliani, 12 May 2022 - 07:51.


#79
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Un mic update pt cum au decurs primele calatorii.
Cel mic are 4.5 luni si pana acum a zburat de 4 ori si a vizitat 7 tari.
Primul zbor cu avionul a fost la nici 3 luni. A dormit neintors tot drumul.
La fel si urmatoarele.
Prima vacanta a fost 1 saptamana in Romania pentu nunta fratelui meu.
Apoi a urmat vacanta de care intrebam aici. Pana la urma am decis sa stam oarecum pe local ( adica nu am iesit de pe continent). Am mers 2 saptamani in Sardinia.
Iar luna asta am mers 20 de zile cu caravana Franta-spania-elvetia. Tocmai ce ne-am intors.
Nici una dintre vacante nu mi s-a parut grea. Avem noroc de un copil foarte cooperant se pare.
Avem grija sa isi faca somnul. Sa manance bine. Sa fie hidratat. Sa nu stea in soare. Am mers pe plaja doar dimineata sau seara. Nu am stat la vizitat lucruri in miezul zilei ci am mers la cazare ca sa doarma. Daca l-am vazut ca este obosit, nu am mai iesit. Ne-am adaptat la cum ii era si lui bine.  Dar in rest am putut sa facem multe dintre lucrurile pe care le aveam planuite. Am mancat in fiecare seara la restaurant. Si nu, nu a urlat sa deranjeze oamenii. Era mult prea ocupat sa doarma.  Am participat la competitiile unde aveam locuri. Ne-am facut alergarile cand aveam de alergat. Om vedea cum decurg lucrurile de acum inainte.
Ne gandim la Emirate, Cuba sau Mexic pentru decembrie.
Pana atunci o sa mai tot iesim cu caravana.



#80
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Sa va traiasca si sa creasca mare sanatos! Ma bucur mult ca v-ati adaptat bine la viata cu bebe, voi cu el si el cu voi :). Reiterez ideea, pt viitoarele vacante, pana stiti si voi cum sa reactionati la micile boli care mai apar, alege o tara cu sistem de sanatate Ok. Have fun!

Edited by mdt, 20 July 2022 - 17:01.


#81
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Aveti noroc de un copil extrem de cuminte, ce fericire!
Calatorii placute!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate