Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Recomandare adaptor wireless bun

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Laptopul folosit pt internet va fi la distanta de 15metri (inclusiv 2 pereti) de router. Ce adaptor wireless bun s-ar potrivi?
Laptopul e cam vechi , in sensul ca are hard disk mic; si cand stau langa router  tot nu prind semnal full. Dar functioneaza inca ok pt ce vreau eu- adica va fi folosit doar de o pers. mai in varsta ca sa invete.
As vrea ceva care sa se instaleze f usor etc . Apoi nu as vrea sa se simta netul ca merge greu cand stam amandoi in acelasi timp pe net.

Deci as vrea ceva f bun si garantat ca merge la un laptop mai vechi, fara batai de cap. Dau si 100lei.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,746
  • Înscris: 30.08.2006
Ce router ai si in caz ca vrei adaptor pe usb, ce tipuri de usb ai ?

#3
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
router tp link 150mbps

laptopul are usb 3.0 ( Laptop ASUS E203NA-FD017T cu procesor Intel® Celeron® N3350 pana la 2.40 GHz, 11.6", 4GB, 32GB eMMC, Intel® HD)

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu cred ca ai vreo sansa. Laptopul e slab, eMMC-ul e foarte lent si TPLink-ul e posibil sa nu duca el range prea mare, indiferent de ce placa vei folosi.
Mai bine schimba TPLink-ul cu ceva mai de soi, gen un Archer ca asta: https://www.emag.ro/...4/pd/DHD8VXMBM/

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,746
  • Înscris: 30.08.2006
Schimbi routerul cu ceva  mai bun si iei adaptorul asta:

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/644/643647/images/res_130960cb949824d767a180233d9c6616.jpg?width=450&height=450&hash=017E36890945831562EF37CA2256C6E8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Router


[ https://lcdn.altex.ro/media/catalog/product/R/o/Router-Wireless-Gigabit-ASUS-RT-AC57U-V3-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am voie sa pun link-uri
Adaptor Wireless Edimax EW-7811UAC 106 lei
Router Wireless Gigabit ASUS RT-AC58U V3, Dual Band 300 + 867 Mbps  110 lei

#6
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 danX, on 07 februarie 2022 - 22:35, said:

nu cred ca ai vreo sansa. Laptopul e slab, eMMC-ul e foarte lent si TPLink-ul e posibil sa nu duca el range prea mare, indiferent de ce placa vei folosi.
Mai bine schimba TPLink-ul cu ceva mai de soi, gen un Archer ca asta: https://www.emag.ro/...4/pd/DHD8VXMBM/

si cu asta bate la 15 metri, si sunt sanse sa ajunga  netul la laptopul asta slab?

eu TPlinkul nu l-am schimbat pt ca mai am doua laptopuri bune, si le folosesc ba in dormitor , ba in bucatarie (deci la distanta de vreo 10m) fara probleme. iar langa el, pe laptpurile bune merge netul f bine.

#7
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Ideal ar fi un adaptor intern identic cu cel original. Sau e lipit pe placa de bază?

15 metri și doi pereți e cam mult pentru astea pe USB mici și ieftine.

Routerul nu poate veni mai aproape?

Două adaptoare ieftine care sigur nu bat așa departe:

Adaptor Wireless USB TENDA W311MI, 150Mbps, negru
Adaptor nano USB Wireless N150 TP-LINK TL-WN725N, 150Mbps, negru

Le-am încercat.

Acu văzui „si cand stau langa router  tot nu prind semnal full”, deci laptopul are adaptor intern funcțional. Până la ce distanță merge?

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
15m și 2 pereți? Nu te chinui cu adaptor (mai ales pe pc vechi) ci mai degrabă extinde-ți rețeaua Wi-Fi și adu semnalul cât mai aproape posibil de acel laptop.
În 100lei... doar dacă tragi un cablu de la router la acel laptop +maxim 1 ap/router ieftin (cu gigabit pe fir și AC doar Xiaomi și Mercusys erau sub 100lei)

#9
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Incearca cu un router wireless MERCUSYS AC12G, AC1200, Gigabit, Dual-Band, Negru e maxim 90 de lei si un adaptor wireless USB MERCUSYS MU6H High-Gain AC650, Dual Band 200 + 433 Mbps, negru, gasesti si resigilat pe la 40 de lei.

LE: Incearca intai doar cu adaptorul pe usb, poate ai noroc si e suficient.
LE2: Te mai poti uita si la Adaptor micro USB Wireless MERCUSYS High-Gain MW300UH, 300Mbps, alb, e single band dar se conecteaza prin cablu la usb, nu o sa deranjeze asa mult antenele ca cele care se infig direct.

Edited by arkhangel, 08 February 2022 - 00:05.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Reteau wifi pe 5GHz nu cred ca intra in discutie.
Incearca sa gasesti o solutie pe cablu, macar sa mai micsorezi distanta, sa mai elimini din pereti.
Eu am folosit cu succes un tplink AC1200, reteaua de 5GHz printr-un perete din beton gros de cam 40cm, distanta router-perete: 30cm, perete, perete-laptop: 1,5m. Ca adaptor, ceva ieftin pe usb, chinezesc. Laptopul fiind vechi (dell latitude d630/2008), interfata wifi dadea rateuri pe w10 si era lenta. Cu adaptorul wifi pe usb am prins in speedtest 180mbps. ceea ce mi se pare multumitor.
Adaptorul m-a costat acum 2 ani destul de putin, nu-mi mai amintesc cat am platit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate