Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

probleme monitor g-sync compatible

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salutare,
Am achizitionat monitorul Dell S2722DGM,pentru a face upgrade de la monitorul vechi Benq de la semnatura,ce are ceva vechime...Inainte sa cumpar monitor am cautat putin sa aflu daca este G-Sync compatible,am inteles ca unele monitoare cu FreeSync sunt si G-Sync Compatible,pe cateva site-uri spune ca si monitorul meu este G-Sync compatible,desi nu este pe lista NVidia a monitoarelor compatibile.

https://www.techrada...-g-sync-monitor

https://www.tomshard...nitor,6072.html

https://www.rtings.c...s/dell/s2722dgm

https://gearsforwinn...2722dgm-review/

https://www.pcgamer....monitor-review/

Toate bune si frumoase la nivel de setari,este recunoscut de Nvidia CP,activat refresh 120/144/165hz,setat in 3D settings , activate setarile din meniul G-Sync,activat G-Sync indicator ,activat AMD FreeSync Premium din meniul monitorului...

Cu toate astea nu se sincronizeaza FPS cu refresh rate din ce am inteles,chiar si la jocurile care trec de 60-100 fps,nu apar acel G-Sync indicator in jocuri.

Testat si cu aplicatia NVidia Pendulum Demo,nu se poate activa optiunea G-Sync nici acolo.

Monitorul este conectat pe Display Port,cel venit in cutie cu el.
Driverul video este ultima versiune,respectiv 511.65
Ce e de facut in acest caz ? Tine de alte setari ? Este defect ?

Multumesc,

Attached Files



#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008
Eu am LG G-sync compatible si merge fara probleme. Nu am nici un simbol de G Sync in jocuri. Iti dai seama si cu ochiul liber daca merge sau nu G Sync. Incearca sa treci pe conexiune HDMI si vezi daca observi diferenta.
La mine este notabila.

#3
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Indicatorul acela nu cred ca este activ default,trebuie activat din meniul "Set up G-SYNC" si de acolo sus din "Display"

Se simte o diferenta dar nu toate jocurile "duc" un nr asa mare de FPS,nu ma mai joc doar competitive in ultima vreme

Attached Files


Edited by 20cmrecords, 07 February 2022 - 11:21.


#4
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
Descarca G-sync pendulum demo de pe siteul nvidia. Cu demo-ul respectiv iti dai imediat seama daca merge g-sync ok sau nu.
Daca monitorul e freesync, g-sync o sa mearga doar pe DisplayPort.

Edited by djbiti1, 07 February 2022 - 13:25.


#5
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016

View Post20cmrecords, on 07 februarie 2022 - 10:54, said:

Testat si cu aplicatia NVidia Pendulum Demo,nu se poate activa optiunea G-Sync nici acolo.




Testat deja si cu aplicatia, nu pot selecta G-Sync

Este conectat pe DP,cu cablul care a venit in cutie.

Edited by 20cmrecords, 07 February 2022 - 13:38.


#6
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
LE : am instalat un driver mai vechi,472.12 mai exact si vad ca apare "G-Sync indicator" in jocuri si in Pendulul Demo,chiar nu stiu ce sa mai zic...conteaza ca s-a rezolvat.

#7
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
LE2: am observat ceva putin ciudat legat de G-Sync : in jocuri refresh rate-ul nu coincide cu FPS,de ex daca un joc ruleaza la 45-50 FPS atunci refresh rate se seteaza la 90-100Hz,ceea ce nu stiu daca este ok,in jocuri si NVidia CP este dezactivat V-Sync si unde a fost cazul am setat in jocuri si refresh 165hz...De ex: in God of War in meniu si cinematics sta la acelelasi refresh cu FPS dar la  gameplay cum am spus mai sus...

#8
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Nu e nimic ciudat Freesync are LFC aka Low Frame Compensation din 2015 , cand FPS-urile cad sub rata de refresh minima Freesync monitorul dubleaza refresh-ul pentru fluiditate.

Attached File  FreeSyncLFC.jpg   372.76K   4 downloads

Edited by Arthos, 19 February 2022 - 22:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate