Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

N-acetilcisteina 600 cu Zn si vit C

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
se ia pentru intretinere, preventiv sau doar daca ai o problema? daca doar atunci, care ar fi problema cea mai potrivita? ma gandesc ca la fel ca ACC are acetilcisteina si stiu ca medicul mi-a recomandat odata mai de mult ACC 600 doar 3 zile cite o pastila pe zi.  va multumesc, cu respect

#2
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Cum pt preventie? Ai citit prospectul? Se ia cand tusesti cu secretii groase,  atat!  Tu acum pt ce ai vrea sa iei?

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 29.10.2017
Eu le am depozitate in caz de raceala, gripa sau covid:  N-acetylcisteine, Quercetin, vitamine si minerale

#4
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Pai e bine ca ai, ca sa nu mai iesi la farmacie , poate e departe, poate esti pozitiv  si nu  ai voie, etc. Dar, nu trebuie luate asa aiurea. Acc e pt un  tip de tuse, nu se  combina  cu antitusive, de ex.   Quercetina e recomandata in covid dar se da si in cancer, diabet,etc depinde ce zice medicul.  Sa iei prea multe suplimente - minerale, vitamine, etc fara sa ai o carenta in corp iar nu e bine, chiar poate da alte probleme serioase.   Si obligatoriu citit prospectul inainte! Sunt combinatii cu alte medicamente ce trebuie evitate , sunt informatii f utile acolo.

Edited by SharonCollins, 04 February 2022 - 20:24.


#5
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
multumesc mult pt raspunsuri, am ceva muci undeva pe caile din spatele nasului. la nas nu e nimic, dar simt ceva pe acolo zona din spate si tot imi vine sa imi dreg vocea... cred ca din cauza secretiilor care se scurg incet pe acolo. si putin afecteaza laringe, faringe, vocea... ma intrebam daca sint bune pt asa ceva...

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Numai daca ai secretii in piept.
Acetilsteina aia iti provoaca o tuse menita sa expulzeze secretiile.

Am luat eu o singura data....am tusit o noapte intreaga de-am crezut ca scuip plamanii afara. Nu mai iau asa ceva.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009

View Postfreenet363636, on 04 februarie 2022 - 22:19, said:

multumesc mult pt raspunsuri, am ceva muci undeva pe caile din spatele nasului. la nas nu e nimic, dar simt ceva pe acolo zona din spate si tot imi vine sa imi dreg vocea... cred ca din cauza secretiilor care se scurg incet pe acolo. si putin afecteaza laringe, faringe, vocea... ma intrebam daca sint bune pt asa ceva...

Secrețiile acelea sunt de la sinusuri. Mergi la medic, pentru consult și tratament.

#8
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Florinel, sa iei doar dimineata sau la pranz, dupa ce ai mancat . Daca iei seara, cam asta se intampla. Pacat ca medicul sau farmacista nu te- au informat .  Scrie si in prospect, faciliteaza tusea si expectoratia secretiilor. Freenet, mai bine un consult ORL sau macar la medicul de familie, nu pare ceva de tratat cu Acc.

Edited by SharonCollins, 05 February 2022 - 09:57.


#9
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
da, cam asa e, cel mai probabil pe la sinusuri... mii de multumiri, sanatate

#10
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Luate de pe My Protein :

https://www.myprotei...oductsuggestion

,, Acetil-cisteina asigura stabilitatea intre proteine si enzime. Compusul sulfuric leaga mercurul, plumbul si cuprul, deci poate fi utilizat pentru a inlatura toxinele si deseurile, fiind un remediu si pentru artrita. Acetil-cisteina este un antioxidant care lupta impotriva radicalilor liberi. Acetil-cisteina se poate transforma in glucoza si poate fi utilizata ca sursa de energie. Cisteina formeaza beta-carotenul care se gaseste in par, unghii si piele, ajutand astfel la o ameliorare a sanatatii acestora.''

si

,, Este un puternic antioxodant, detoxifiant cu rol hepatoprotector folosit in cazul expunerii la pesticide, metale grele, exces de alcool, tratamentul dependentei de metamfetamina, heroina, etc. Recomandat pentru consum zilnic nu doar celor care fac sport. Se gaseste pe lista medicamentelor esentiale ale OMS.''

#11
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Anul trecut, cand am facut Delta, am cautat studii medicale cu privire la medicamentele care chiar si-au demonstrat eficienta impotriva Corona. Rezultate: ACC si vitamina D in fiecare zi cate una,  Paaracetamol in caz de febra si/sau dureri. In afara de astea nu am luat nimic altceva si am trecut de Delta fara complicatii.
Totusi nu as lua produse sintetice asa, ca sa ma aflu in treaba (cu exceptia vitaminei D, pe care o iau zilnic doar intre octombrie si martie). In rest, daca vrei antioxidanti, se gasesc in abundenta in fructe si legume proaspete si in ciocolata amaruie.
MyProtein bineinteles ca vor sa faca vanzare, nu inghit tot ce imi lauda ei...

#12
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 p3ace, on 25 aprilie 2022 - 20:54, said:

Anul trecut, cand am facut Delta, am cautat studii medicale cu privire la medicamentele care chiar si-au demonstrat eficienta impotriva Corona. Rezultate: ACC si vitamina D in fiecare zi cate una,  Paaracetamol in caz de febra si/sau dureri. In afara de astea nu am luat nimic altceva si am trecut de Delta fara complicatii.
Totusi nu as lua produse sintetice asa, ca sa ma aflu in treaba (cu exceptia vitaminei D, pe care o iau zilnic doar intre octombrie si martie). In rest, daca vrei antioxidanti, se gasesc in abundenta in fructe si legume proaspete si in ciocolata amaruie.
MyProtein bineinteles ca vor sa faca vanzare, nu inghit tot ce imi lauda ei...


    Eu am avut asa zisa Delta si n-am luat nimic. Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,495
  • Înscris: 15.06.2004
ACC-ul se prescrie si cand iei paracetamol in doze mai mari sau o perioada mai lunga de timp - are un efect protector asupra ficatului fata de paracetamol.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
am citit ca e bun la vreo 40 de afectiuni, asa cum spunea si dalu mai inainte... dar atentie ca poate provoca tuse in cantitati mari...
cel mai bine e ceapa la greu :)

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 11.06.2010
In general acc se ia daca ai o problema, in speta daca tusesti cu expectoratie. E si un antidot in cazul supradozei de paracetamol. Are un puternic efect antioxidant, dar n-ar trebui luat ca supliment alimentar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate