Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Inchidere balcon si izolare fonica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut. As dori sa-mi inchid balconul dar sa-l izolez si fonic. Daca voi alege bca, trebuie sa fie de o anumita grosime sau tip?

Izolarea fonica fata de exterior: nu stau la strada, dar tot se aude din indepartare centura. Am si un caine care latra incontinuu. Si pasarele care ciripesc insistent.

Izolarea fonica fata de interior: balconul va fi un refugiu fiind ultima incapere fata de sursa de zgomot, manele de la un vecin.

Termopanul deja l-am ales.

Am cumparat material blockteck 70 pentru izolare fonica daca ajuta (era destinat pentru camera dar il voi folosi la balcon).

Multumesc.

#2
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Stai sa vedem intai daca nu poti rezolva cu apartamentul ceva, nu fugi in balcon inca.

Zi cate camere are apartamentul, ce dispunere (decomandat complet, tip vagon), cate persoane locuiesc, in care din camere, daca se aude zgomot de muzica de la un singur vecin sau de la mai multi, unde e vecinul, daca e sus, jos, daca pe lateral si pe cati pereti laterali si de la ce camere.

Balconul e chestie de ultima instanta, e absurd sa-ti faci dormitor in balcon. Plus ca, vara nu e f cald, iarna nu e frig?

Edited by Municipalwaste, 04 February 2022 - 19:23.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMunicipalwaste, on 04 februarie 2022 - 19:23, said:

Zi cate camere are apartamentul, ce dispunere (decomandat complet, tip vagon), cate persoane locuiesc, in care din camere, daca se aude zgomot de muzica de la un singur vecin sau de la mai multi, unde e vecinul, daca e sus, jos, daca pe lateral si pe cati pereti laterali si de la ce camere.
Mo, da' nu vrei sa stii si marimea chilotilor nevestei?

#4
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostFriskey, on 04 februarie 2022 - 20:10, said:

Mo, da' nu vrei sa stii si marimea chilotilor nevestei?

Nu vrei sa nu mai fii incurca-lume si sa te tii de curu meu peste tot?
Da-i tu un sfat serios legat de izolatie fara sa stii configuratia apartamentului si de unde vin zgomotele. Sau incurajeaza-l cu mutatul in balcon, ca probabil e o idee fix la mintea ta.

Edited by Municipalwaste, 04 February 2022 - 20:44.


#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postrepublicall, on 04 februarie 2022 - 17:36, said:

Salut. As dori sa-mi inchid balconul dar sa-l izolez si fonic. Daca voi alege bca, trebuie sa fie de o anumita grosime sau tip?

Izolarea fonica fata de exterior: nu stau la strada, dar tot se aude din indepartare centura. Am si un caine care latra incontinuu. Si pasarele care ciripesc insistent.

Izolarea fonica fata de interior: balconul va fi un refugiu fiind ultima incapere fata de sursa de zgomot, manele de la un vecin.

Termopanul deja l-am ales.

Am cumparat material blockteck 70 pentru izolare fonica daca ajuta (era destinat pentru camera dar il voi folosi la balcon).

Multumesc.

Cu dopuri in urechi ai incercat?


In viata cica este bine s rezolvi problemele nu sa fugi de ele.

Bafta

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007

View Postrepublicall, on 04 februarie 2022 - 17:36, said:

Termopanul deja l-am ales.
Atunci sunt șanse să fi compromis deja restul lucrării. Cine te-a consiliat în această alegere?

Oricum, e cam greu și costisitor să realizezi o izolare fonică bună într-un balcon.

#7
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostMunicipalwaste, on 04 februarie 2022 - 19:23, said:

Stai sa vedem intai daca nu poti rezolva cu apartamentul ceva, nu fugi in balcon inca.

Zi cate camere are apartamentul, ce dispunere (decomandat complet, tip vagon), cate persoane locuiesc, in care din camere, daca se aude zgomot de muzica de la un singur vecin sau de la mai multi, unde e vecinul, daca e sus, jos, daca pe lateral si pe cati pereti laterali si de la ce camere.

Balconul e chestie de ultima instanta, e absurd sa-ti faci dormitor in balcon. Plus ca, vara nu e f cald, iarna nu e frig?
Nu dormitor, doar o masa de lucru pentru timpul cat merge muzica. Dupa inapoi.

View PostDigix, on 04 februarie 2022 - 21:35, said:

Atunci sunt șanse să fi compromis deja restul lucrării. Cine te-a consiliat în această alegere?

Oricum, e cam greu și costisitor să realizezi o izolare fonică bună într-un balcon.
L-am ales pentru pret ca mi-l pune gratis fratele meu, doar la pret de material. cu 3 camere, romplast cred. Oricum asta da spre exterior. Spre interior unde ma intereseaza e deja pus de cand m-am mutat, cu 2 camere. Eventual le dau jos cand mai am bani si pun altceva.

Ce mi-ai recomanda?

Edited by republicall, 04 February 2022 - 22:20.


#8
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
E bloc vechi, beton + caramida.

Etaj4  camera cu manele
                                         Etaj 3 hol (1.2m) > dormitor (4m) > balcon (1.3m)

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrepublicall, on 04 februarie 2022 - 17:36, said:

. Am si un caine care latra incontinuu
manele de la un vecin.
vecinu pune manele sa nu-ti auda cum latra cainele incontinuu

#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostTarzy, on 04 februarie 2022 - 20:55, said:

Cu dopuri in urechi ai incercat?


In viata cica este bine s rezolvi problemele nu sa fugi de ele.

Bafta


Dar de ce sa ne limitam doar la niste dopuri care pot iesi din urechi accidental cand te intorci noaptea in pat? Pentru pretul corect cred ca poti sa iti anulezi auzul complet prin proceduri medicale ireversibile. Ala da noise cancelling suprem.

Edited by murdar, 06 February 2022 - 14:21.


#11
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View Postrepublicall, on 04 februarie 2022 - 17:36, said:

Salut. As dori sa-mi inchid balconul dar sa-l izolez si fonic. Daca voi alege bca, trebuie sa fie de o anumita grosime sau tip?

Izolarea fonica fata de exterior: nu stau la strada, dar tot se aude din indepartare centura. Am si un caine care latra incontinuu. Si pasarele care ciripesc insistent.

Izolarea fonica fata de interior: balconul va fi un refugiu fiind ultima incapere fata de sursa de zgomot, manele de la un vecin.

Termopanul deja l-am ales.

Am cumparat material blockteck 70 pentru izolare fonica daca ajuta (era destinat pentru camera dar il voi folosi la balcon).

Multumesc.

Caramida plina sau BCA, in niciun caz porotherm. Grosime zid mai mare = izolare mai buna.

#12
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Mi-am luat membrana Blocktec 70.

Zice in descriere "Se poate monta pe pereti, tavan, sub parchet, sub mocheta sau inainte de a turna şapă."

Ma gandeam sa curat balconul asa cum este, sa pun membrana cumva pe toata suprafata balconului, ier peste ea jos sa vina sapa iar pe pereti BCA?

Cel putin pe partea efectiva a balconului cred doar cu BCA. Ar veni startul exterior din placi de beton, membrana, BCA.

Pe pereti ar fi zidul efectiv, membrana si ... ? BCA sau gipscarton fonoizolant?

BCA-ul cade daca pun in spate membrana?

#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
treaba grea cu izolatul fonic. fiind bloc si balcon e si mai dificil. daca vrei liniste in camere(nu balcon) fata de zgomotele de afara: izolatie exteroara cu vata bazaltica de 12-15cm grosime, si pus la glafuri baghete de vata si tencuite. se transmite f mult zgomot pe langa geamuri in zona glafurilor.

daca vrei sa te izolezi fata de zgomotele din bloc e cam imposibil, doar sa iti captusesti peretii cu material izolator de pluta si podeaua la fel, dar rezultatele nu s cine stie ce. asta pt zgomotul aerian ca daca e zgomot de impact: mers cu tocuri pe gresie sau parchet .... acolo trebuie sa izolezi la vecini...

#14
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
La balcon am niste dale de beton inalte de 1 metru iar intre ele este un spatiu de 5cm.

Cu ce material as putea sa umplu acel spatiu?

Ipsos de interior de 40mm ar merge? Zice ca rezista la 5-35 grade, oare iarna la -15 ce se intampla?

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cu spuma. dar trebuie sa tencuiesti pe exterior.
ideea e ca e f scump sa faci o izolatie fonica acceptabila a balconului. suprafetele mari vitrate nu permit sa izolezi bine. iar un pachet de sticla care izoleaza fonic bine e f scump si f greu.
adica o sticla de 44.1-4-6 are nevoie de un profil pe masura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate