Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce au Iphone-urile asa de special (față de alte marci de telefoane)?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1055 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Vazusem pe YouTube, o comparatie intre Iphone 11 si Huawei Nova 5T (pe care il si detin, de altfel).
Rezultatul, la prima vedere: Nova 5T e net superior, in ceea ce priveste rapiditatea, cu care deschide aplicatiile, față de Iphone 11, desi, procesorul de pe acest Iphone, e foarte laudat, in sensul ca e peste multe alte procesoare, plus ca, se mai spune si faptul ca, un Iphone (in general) are nevoie de mai putina memorie RAM, in comparatie cu un telefon cu sistem de operare Android, pentru a face față, cu brio, solicitarilor.
Din cate consider eu, Iphone 11 "bate" Nova 5T DOAR la următoarele chestii: sistem de operare stabil si bine optimizat, partea de foto, design-ul premium, fluiditatea cu care se "misca" prin meniu, insa...apare o problema:
in momentul lansarii, Nova 5T avea pretul de 1200-1500 lei, iar Iphone 11 il avea de ~3800 lei, adica de 2 ori mai mult.
Se spune ca, cel putin acest model de Huawei, primeste actualizari de soft timp de vreo 2 ani, in timp ce, Iphone 11, timp de vreo 5 ani. Nova 5T mi-am permis sa il achizitionez imediat dupa lansare, insa, Iphone-ul 11, de abia acum mi-as permite sa mi-l cumpar, insa, incepand din acest moment, ar mai primi actualizari de soft doar vreo 2 ani si jumatate.
Si, totusi, ma tenteaza sa mi-l cumpar, fiindca ma atrage design-ul si faptul ca e Iphone, si as tinde să cred ca e alta calitate, in comparație cu Nova 5T, nu la cum ruleaza, ci la materialele din care este fabricat.
Pana la urma, revin la întrebarea din titlul topicului: ce au asa de special Iphone-urile, de ce ar merita cumparate?
Ce le face asa speciale, chiar daca, din punct de vedere a performanțelor, nu exceleaza, față de "Androide"?
Astept raspunsuri cat mai convingatoare.
Multumesc.
(Nu am nimic împotriva Iphone-urilor, dimpotrivă, le apreciez foarte mult, doar ca, pana acum, nu am detinut un astfel de telefon, nu am "gustat" din placerea de a-l folosi, si de a vedea cum se comporta, in timp.)

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Simplu. Pur si simplu merge perfect. Si, mai important, toate device-urile de la Apple se integreaza una cu alta perfect, fara probleme. Oricine are device-uri de la Apple stie asta. Fata de Android care, la fel ca Windows e facut sa mearga pe n-spe mii de feluri de telefoane/tablete si astfel destul de des unele chestii pur si simplu nu merg/merg defectuos. In plus, pe Apple ai update-uri ani de zile, la Android cam lasa de dorit. Iti spun din experienta faptului ca am si Apple devices (telefon/tableta/laptop) dar si Android (S20).

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt scumpe dar cica ar merge mai multi ani bine decat Androidele. Ce-i drept Mate 10 Pro-ul meu din 2018 incepe sa cam scartaie.

I Phone e scump si greu de adaptat la retele mai pretentioase precum Digi.Mobil. Nu ai Vo-Wi-Fi.

#4
celmaicalmuser

celmaicalmuser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2022

 jm2010, on 03 februarie 2022 - 19:12, said:

Simplu. Pur si simplu merge perfect.
Nu , nu merge perfect. Si fata de android e limitat.
initiator , e vorba mai mult de opulenta
de ce femeile vor vuiton?

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Au un sistem de operare de tip inchis, foarte limitat dpdv al customizarii, dar care e un pic mai stabil decat Android.
Nu au nimic special, doar ca datorita pretului mai ridicat si al materialelor folosite(aici sa recunoastem, Apple e in top dpdv al build quality), iti dau impresia ca ai face parte dintr-un grup select - evident, in mod eronat.

Probabil iPhoneurile au asa mare succes doarece sunt usor de folosit chiar si pentru cei mai putin priceputi in tehnologie.
In plus, cand vrei sa iti schimbi telefonul, pur si simplu cauti ultimul model de iPhone, nu stai sa cauti comparatii intre 100 de modele de Android cu specificatii asemanatoare si sa iti bati capul cu toate benchmarkurile. Iar transferul datelor spre noul iPhone este extrem de usor. La android mai greu cu sync-ul, mai ales daca noul telefon e de la alt producator.

Iar alt motiv de succes al iPhoneurilor este ca producatorii cu Android isi dau cu stangul in dreptul si lanseaza tot felul de dispozititive cu bug-uri de iti vine sa le arunci in secunda 2. Practic, pe Android singura varianta demna de luat in calcul e Samsung, care vine la pachet cu tone de bloatware. Google pixel e inexistent in Romania iar restul sunt chinezarii gen Xiaomi Huawei samd. Lumea serioasa prefera sa stie ca datele lor sunt pastrate cat de cat in siguranta de Apple si nu de guvernul chinez.

Eu sunt fan Android, am folosit un pic si IOS, mi se par ambele bune, e doar o chestie de apreciere, pentru ca in final ambele au plusuri si minusuri. Dar concluzia mea a fost ca iPhone e mai usor de placut pentru utilizatorul obisnuit care vrea doar browsing, social apps si muzica... ma rog, experienta mea cu IOS a fost destul de frustranta si am renuntat la el dupa doar o saptamana.

Edited by lex2010, 03 February 2022 - 19:18.


#6
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
N-au nimic special, e doar marketing.
Pretul e mare ptr ca e...pret de America, pare mare in Romania.

#7
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Ideal ar fi un iPhone 12 ca sa beneficiezi și de 5G , dacă nu poți sa te descurci foarte bine 4 ani de zile cu iPhone , depinde de faci și ce pretenții ai .
Aplicațiile pt iOS sunt mai bine făcute , cu mult mai bine făcute decât cele pt android .
  Numai posibilitatea de a plăti cu iPhone in loc de card e simplificata la maxim .
  Deblocarea faciala e impecabila , mai puțin când ai masca ca atunci trebuie sa bagi un cod .
Dacă ai posibilitatea sa cumperi un iPhone nou o sa simți diferența fata de android și performanța nu scade după 6 luni .
  Resort și alte minuni nu este cazul .

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

 baiatulsimplu2019, on 03 februarie 2022 - 19:05, said:

Vazusem pe YouTube, o comparatie intre Iphone 11 si Huawei Nova 5T (pe care il si detin, de altfel).
Rezultatul, la prima vedere: Nova 5T e net superior, in ceea ce priveste rapiditatea, cu care deschide aplicatiile, față de Iphone 11, desi, procesorul de pe acest Iphone, e foarte laudat, in sensul ca e peste multe alte procesoare, plus ca, se mai spune si faptul ca, un Iphone (in general) are nevoie de mai putina memorie RAM, in comparatie cu un telefon cu sistem de operare Android, pentru a face față, cu brio, solicitarilor.
Din cate consider eu, Iphone 11 "bate" Nova 5T DOAR la următoarele chestii: sistem de operare stabil si bine optimizat, partea de foto, design-ul premium, fluiditatea cu care se "misca" prin meniu, insa...apare o problema:
in momentul lansarii, Nova 5T avea pretul de 1200-1500 lei, iar Iphone 11 il avea de ~3800 lei, adica de 2 ori mai mult.
Se spune ca, cel putin acest model de Huawei, primeste actualizari de soft timp de vreo 2 ani, in timp ce, Iphone 11, timp de vreo 5 ani. Nova 5T mi-am permis sa il achizitionez imediat dupa lansare, insa, Iphone-ul 11, de abia acum mi-as permite sa mi-l cumpar, insa, incepand din acest moment, ar mai primi actualizari de soft doar vreo 2 ani si jumatate.
Si, totusi, ma tenteaza sa mi-l cumpar, fiindca ma atrage design-ul si faptul ca e Iphone, si as tinde să cred ca e alta calitate, in comparație cu Nova 5T, nu la cum ruleaza, ci la materialele din care este fabricat.
Pana la urma, revin la întrebarea din titlul topicului: ce au asa de special Iphone-urile, de ce ar merita cumparate?
Ce le face asa speciale, chiar daca, din punct de vedere a performanțelor, nu exceleaza, față de "Androide"?
Astept raspunsuri cat mai convingatoare.
Multumesc.
(Nu am nimic împotriva Iphone-urilor, dimpotrivă, le apreciez foarte mult, doar ca, pana acum, nu am detinut un astfel de telefon, nu am "gustat" din placerea de a-l folosi, si de a vedea cum se comporta, in timp.)
Reclama e de ei

#9
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Dacă ești genul care cauți un lucru sa își facă treaba iPhone este de tine , dar dacă vrei tot felul de brizbrizuri și meniuri și setări și combinații android este pt tine .

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
cand scoti telefonul din buzunar nu risti sa-l gasesti blocat. n-ai treaba cu virusii nici de aiurea de pe net nici din aplicatii. aplicatiile nu prea au probleme de compatibilitate din cauza numarului restrans de configuratii hardware. carplay wireless care-i o incantare in masina.

am iphone de pe vremea lui iphone 3G, cand android era pantaloni scurti, in momentul de fata a evoluat mult, e comparabil cu ios, dar mie nu mi-a dat un motiv sa schimb platforma.

in plus review-urile nu-s tocmai utilizare real life. iar ca ideie apple e companie software, ios e miezul la iphone, nu caracteristicile hardware.

Edited by Fane, 03 February 2022 - 19:33.


#11
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Aud tot timpul ca reclamate de ei , oamenii cu bani nu sunt prosti cel puțin marea majoritate și sunt zgarciti in general dar cumpara iPhone ca este bun .
iPhone este cea mai mare companie din lume ia bătut de mult și pe arabi cu aramco , din minciuna nu poți clădi un imperiu financiar .
Dacă mai ai și posibilitatea sa îți cumperi și un Apple watch e super .

#12
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 jm2010, on 03 februarie 2022 - 19:12, said:

Simplu. Pur si simplu merge perfect. Si, mai important, toate device-urile de la Apple se integreaza una cu alta perfect, fara probleme. Oricine are device-uri de la Apple stie asta. Fata de Android care, la fel ca Windows e facut sa mearga pe n-spe mii de feluri de telefoane/tablete si astfel destul de des unele chestii pur si simplu nu merg/merg defectuos. In plus, pe Apple ai update-uri ani de zile, la Android cam lasa de dorit. Iti spun din experienta faptului ca am si Apple devices (telefon/tableta/laptop) dar si Android (S20).
Si, pana la urma, de partea cui esti, care iti place mai mult, telefonul cu Android sau cel cu IOS? Consideri ca fiind exagerate preturile Iphone-urilor? Merita galagia de bani care se cere pe ele?

#13
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009

 Bvdan2016, on 03 februarie 2022 - 19:24, said:

Aplicațiile pt iOS sunt mai bine făcute , cu mult mai bine făcute decât cele pt android .


Aici te contrazic partial. Aplicatiile romanesti, in general, mi s-au parut a fi mult mai bine facute pe Android. Cu titlu particular, iti dau 2 exemple - aplicatia Olx e plina de buguri pe iOS si are probleme mari cu sectiunea "cautari favorite". Jerry's pizza pe IOS are cu totul alta interfata, mult mai rudimentara, nici nu poti sa alegi ingredientele separat, nu merg nici codurile promotionale...

A, si ar mai fi ceva - Youtube Vanced nu are echivalent pentru IOS Posted Image Esti fortat sa folosesti aplicatia dedicata de youtube, pentru ca in browser esti limitat la 720P.

limitari, limitari, limitari - asta e IOS... dar bineinteles ca "totul pentru siguranta si fericirea utilizatorului".

Edited by lex2010, 03 February 2022 - 19:35.


#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Sincer, mie imi place mai mult iOS. Sigur, are unele limitari, dar e super OK.

Vara trecuta, m-am jucat cu iPhone si l-am dat mai departe, din cauza bateriei. In rest, a fost perfect. Si nu era un iPhone nou, era XS Max.

#15
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Da sunt aplicații și mai ales site-uri românești care nu au actualizat paginile la standardul iOS sa ii spun așa și dacă mai blochează safari tot felul de date care vrea sa le afle comerciantul despre tine atunci nu e o experiența plăcută .
  In ultimul timp și-au cam actualizat toți paginile pt safari și cele care sunt optimizate pt iOS sunt super faine .


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt scumpe, asta au special. Unii apreciaza un produs doar daca e scump.

#17
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 Bvdan2016, on 03 februarie 2022 - 19:28, said:

Dacă ești genul care cauți un lucru sa își facă treaba iPhone este de tine , dar dacă vrei tot felul de brizbrizuri și meniuri și setări și combinații android este pt tine .
Tocmai asta e, ca NU caut setari si combinații 🤭🤭, ci ceva de calitate. Nemaiavand Iphone pana acum, sunt sceptic. Desigur, majoritatea părerilor sunt bune, insa, mai gasesti si comentarii, in general, care iti dau de gandit, si nu stii daca sa risti sau nu. Totusi, de Iphone 11, ce parere ai, merita cumpărat, la pretul de 2700 lei (varianta cu 64 GB)? Isi merită banii, e un telefon de calitate?

#18
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Da e bun și e ok prețul .

Dar cum am spus dacă poți sa te uiți la iPhone 12 pt ca are marginile drepte și are ceramic shield care este de 4 ori mai rezistența decât gorila Glass .

Eu timp de un an de zile am fost beta testat pt Apple pt ca vroiam sa testez noile facilitați pe iPhone xs .
Acum am iPhone 13 și nu mai pun beta ca m-am plictisit .


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate