Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Frigidere din trecut

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Framul era pe baza efectului Peltier?
Restul au cu compresor pe baza de comprimare ca in principul 2 al termodinamicii ca ati vazut ca frigiderul are in spate un calorifer care de fapt contine caldura scoasa din interior cand se baga lucru mecanic de la priza.

Chiar recomand utilizarea acelui calorifer frigorific.

Cred ca framurile si cele peltier consumau mult ca trebuia bimetalul ala incalzit ca sa se raceasca pe baza efectului si poate din cauza asta randamentl era mai slab.

#20
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Framul ala rotunjit, functiona cu amoniac si avea o rezistenta care il incalzea. Au fost multe cazuri de copii care se jucau, se bagau in el si trageau usa. Urmarea o banuiti.Posted Image

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Şi frigiderele mai sunt şi bune izolatoare fonice... Fratele lui Ralu Filip a murit aşa.
Mă întreb după ce frigidere erau făcute 'Fram'.
"Z.I.L." nu erau ză best, dar erau ţepene.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Z.I.L avea decupaj pe langa zavor suficient cat sa bagi degetul ( din interior) si sa tragi de zavor sa deschizi usa.
Dar normal frigiderele au polite si mancare, si in RO nici nu e uzual sa bagi baxuri cu sticle de 2,5L si porci intregi sau garnite intregi, deci in casa e rar sa aiba loc copii. Poate in frigidere aruncate pe camp sau lasate de decor in zona locuintei, pe scara blocului sau pe langa casa, cu politele scoase de cineva - eventual chiar de copii.

Edited by althea, 02 February 2022 - 17:51.


#23
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Dar cu efect peltier atunci ce frigidere erau? nu era rentabil cu peltier ca macar nu aveau piese in miscare?

Cum functionau cele cu amoniac? compimau gazul si apoi se destindea brusc racindu-se? sau se lichefia amoniacul?

Eu am vazut la cineva un arctic cred ca facut prin anii 70 are peste 45 ani, si inca functiona. Cu compresor si radiator in spate de scotea caldura pe acolo, ca si cele de acum de fapt.

Spre deosebire de televizoaele vechi frigiderele unele chiar n-au moarte. Initial am crezut ca e cu peltier, zic sigur ca fara piese in miscare deci merge un secol, dar de fapt era cu compresor si ala. Dar cum nu se uzeaza motorul in atata timp?

Edited by pisoiu_22, 02 February 2022 - 16:36.


#24
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Eu sunt la al treilea frigider. :) ;)

#25
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Alea vechi aveau si substante toxice in componenta, te otraveau, bine c-am scapat.

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 pisoiu_22, on 02 februarie 2022 - 16:38, said:

Dar cu efect peltier atunci ce frigidere erau? nu era rentabil cu peltier ca macar nu aveau piese in miscare?


Nu există frigidere cu efect Peltier, doar lăzi Peltier, cu un randament extrem de prost. În sensul că o ladă cu Peltier de 40 de litri consumă peste 1 kwh pe zi vs 0.2 pentru o ladă cu compresor.

 valirex, on 03 februarie 2022 - 03:37, said:

Alea vechi aveau si substante toxice in componenta, te otraveau, bine c-am scapat.

Amoniac mai exact, singurul caz de intoxicare cu amoniac de la un frigider fiind în 1904, de atunci nu s-a mai auzit de așa ceva, frigiderele respective având țevi din oțel masiv. Poate doar aruncat de la etajul 10 reușeai să rupi țevile astfel încât să iasă amoniacul din ele.

Frigiderele cu compresor în schimb, în afara celor cu freon de tip nou, au gaz mult mai dăunător pentru mediu.

Edited by benis, 03 February 2022 - 11:39.


#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Alea de tip Fram cu amoniac mergeau și fără curent. Puteai pune o lumânare în locul rezistentei (din când în când) Posted Image

@pisoiul
Alea cu amoniac gen Fram se cheama "cu absorbtie". Nu au compresor, ci o rezistenta care incalzeste (produc caldura ca sa faca frig Posted Image )  presiunea totala e aceeasi in tot circuitul, doar cea a vaporilor partiali difera intre diferite elemente. E aici principiul de functionare:
https://laurentiualb.../2016/02/l2.pdf

Edited by KiloW, 03 February 2022 - 12:16.


#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
De vândut au fost vândute în interbelic - vezi postul ăsta, prima imagine de la frigidere: https://forum.softpe...ost__p__8832379
Nunu multe din cauza preţului prohibitiv (cum ar fi să dai azi cel puţin 2.000 Euro pe unul   Posted Image   ), dar au fost vândute, deci cineva trebuie să fi avut. Dar sunt curios dacă cineva a reuşit să vadă vreunul vreodată, că eu în anii '90 nu am văzut nem (dar nici nu am fost prin multe case), iar singura istorisire cu aşa ceva am auzit-o de la cineva pe facebook - se stricase frigiderul unuia după rezbel, nu a găsit să-l repare şi din răcitor electrice a devenit răcitor cu gheaţă    Posted Image
Personal, nu am reuşit să văd nici frigider produs înainte de 1960-1962... deşi s-au adus şi fabricat şi în anii '50 pe la noi (în fine, nu ştiu cât de vechi era un 'Pinguin'... posibil să fi fost înainte de 1960, dar nu l-am putut salva).
Motive pentru care trebuie iară să deschid un subiect despre vechituri, parţial pe aici:  https://forum.softpe...try28866758   Posted Image

Edited by djl, 06 March 2022 - 23:20.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu propun moderatorilor să îți facă o arie dedicata in care sa aduni toate "problemele" tale
Cu acces restricționat firește.
Mulți vor marca acea arie fiind "tabu" și își vor interzice accesul acolo


#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Si acest tip de subiect este bun cel putin pt a le reaminti tinerilor din ziua de azi ce aparatura electrocasnica exista odata.

#31
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu as propune mai degraba sa isi faca un forum propriu: DJLPEDIA
si acolo sa discute doar despre lucruri din trecut. daca cineva discuta de ceva mai nou de 10 ani sa fie imediat aruncat in coltul rusinii !!!

Edited by rex, 06 March 2022 - 23:56.


#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Astea noi consumă mai puţin, nu mai sunt aşa de periculoase (cu încuietoarea se rezolva cum necum, dar aveau gaze toxice). Însă tot ar fi bengos unul.
În "Tom şi Jerry" de la început vedeai din alea vechi cu compresor.   :)

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 06 martie 2022 - 23:57, said:

Astea noi consumã mai puşin, nu mai sunt aºa de periculoase (cu încuietoarea se rezolva cum necum, dar aveau gaze toxice). Însã tot ar fi bengos unul.
În "Tom ºi Jerry" de la început vedeai din alea vechi cu compresor.   Posted Image
Toate au compresor.
Ba chiar douã!

Attached File  2_-_2_comp.jpg   17.61K   60 downloads

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003

View Postanaki, on 06 martie 2022 - 23:54, said:

pt a le reaminti tinerilor din ziua de azi ce aparatura electrocasnica exista odata.
Iar acest lucru ne ajuta la... istoria aparatelor electrocasnice ? :)

#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Si la asta,si sa nu uitam pt ce au fost create,ca astea din ziua de azi au wifi,boxe incorporate,te anunta cand iti expira untul din frigider ,cand ai ramas fara vin,etc.Posted Image
Sa nu vina vremea sa pastram carnea in garnite cu untura ca va fi vai si amar ...

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

View Postericmario, on 07 martie 2022 - 00:03, said:

Toate au compresor.
Ba chiar două!

Attachment 2_-_2_comp.jpg

Colegule, măcar te-ai uitat la ce e în link ca să vezi de ce am zis că era cu compersor?   Posted Image
Uite-te şi ai să-ţi dai seama de ce cei care nu ţin minte ce mai vedeau prin "Tom şi Jerry" sau cei care văd pentru prima dată un frigider interbelic cu compresor s-ar putea să-l confunde cu unul cu absrobţie. Poate doar să fie vreun "G.E." Monitor Top, că evident că în cilindrul ăla e motor.

Edited by djl, 07 March 2022 - 00:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate