Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Teapa clasica marca PAYPAL. Ce e de facut?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Contul era de business sau era de persoana fizica? Daca e cazul al doilea atunci este clar de ce ai fost banat.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Poti deschide linistit un nou cont, dar sa fie Business.

Tu zici ca nu ai incalcat TOS-ul dar primeai de la zeci de persoane bani pe familie si prieteni ca sa nu platesti comisionul normal.

#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMizu, on 01 februarie 2022 - 22:41, said:

Poti deschide linistit un nou cont, dar sa fie Business.

Tu zici ca nu ai incalcat TOS-ul dar primeai de la zeci de persoane bani pe familie si prieteni ca sa nu platesti comisionul normal.
Ca sa nu mai amintim de evaziune fiscala. Din ce povesteste, o cam facea la greu. Nici aia de la PayPal nu s-au nascut ieri.

#22
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

View Postbrickwalloops, on 01 februarie 2022 - 21:59, said:

Aici e problema. Lucrand in domeniul online, clientii mei (internationali) plateau 99% numai prin Paypal. Sa pui pe cineva sa-ti cumpere un produs / serviciu de pe un website si sa-l faci sa-ti trimita transfer bancar + acoperirea taxelor, nu este acceptabil.

Ceva nu se leaga in povestea ta. Nu ai nevoie de paypal sa vinzi ceva pe site-ul tau daca ai o afacere legala. Iti trebuie ceea ce se numeste "merchant account".

Mie mi-au cerut de multe ori documente dar nu m-au pus niciodata sa explic tranzactiile (asa cum ai mentionat in postul initial).

#23
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020

View Postjm2010, on 01 februarie 2022 - 22:44, said:

Ca sa nu mai amintim de evaziune fiscala. Din ce povesteste, o cam facea la greu. Nici aia de la PayPal nu s-au nascut ieri.


Da fix, nu mai poate paypal de echivalentul virtual al babei care vinde leustean in piata, si care nu plateste taxe unui stat cu care ei n-au nici o treaba :)))
Fii serios, ii doare la banana de evaziunea din Romania, care poate cel mult sa ieie jet de la un indian de la ultimul nivel, daramite sa mai ridice pretentii. Comisioanele sa curga, asta conteaza, restul sunt povesti

Edited by bostanu_4u, 01 February 2022 - 22:59.


#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbostanu_4u, on 01 februarie 2022 - 22:59, said:

Da fix, nu mai poate paypal de echivalentul virtual al babei care vinde leustean in piata, si care nu plateste taxe unui stat cu care ei n-au nici o treaba Posted Image))
Fii serios, ii doare la banana de evaziunea din Romania, care poate cel mult sa ieie jet de la un indian de la ultimul nivel, daramite sa mai ridice pretentii. Comisioanele sa curga, asta conteaza, restul sunt povesti
Total gresit. Asta este parere de radio sant. De ani de zile nu mai este cazul la fintech-uri. El facea evaziune si paypal a considerat ca nu doreste asemenea client. Este simplu. El nu intelege (la fel ca si tine) chestii de legalitate. Rezultatul il vedem: cont blocat. La fel va pati la orice alt procesator. S-a cam dus de mult haiducia cand mergea sa incasezi pe asemenea variante bani. Cel putin in Europa.

#25
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Prostii...
Incasez in continuare bani fara vreo forma juridica printr-o gramada de fintech-uri si nimeni nu ma intreaba de unde vin banii.si nici nu ar avea de ce.
Nu e problema lor sa rezolve dilemele statului roman.
Dar am la toate cont biz sau ceva cu plata. De obicei ei blocheaza pe astia cu conturi simple care nu platesc nimic, din motive ce tin de finantele lor. Pur si simplu aceste conturi consuma peste cota alocata lor si nu le aduc vreun profit.

Cam la fel cu hosting gratis "nelimitat", cand depasesti resursele alea "nelimitate" iei imediat eject

#26
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

View Postjm2010, on 01 februarie 2022 - 22:34, said:

Contul era de business sau era de persoana fizica? Daca e cazul al doilea atunci este clar de ce ai fost banat.
Am avut doua conturi, unul de business si unul personal, explicat mai jos:

View PostMizu, on 01 februarie 2022 - 22:41, said:

Tu zici ca nu ai incalcat TOS-ul dar primeai de la zeci de persoane bani pe familie si prieteni ca sa nu platesti comisionul normal.
Cum am spus mai sus am avut doua conturi. Unul pe care primeam comenzile prin G&S cu comisioanele si serviciile corespunzatoare, iar unul personal pe care primeam fara comision. Asta era pentru ca am clienti cu care lucrez de ani de zile si le-am castigat increderea astfel incat sa poata trimita banii prin F&F, sa evitam hold-ul si comisioanele intr-adevar, insa nu incalcam TOS-ul avand in vedere ca au devenit 'prieteni': Friends & Family.

View Postjm2010, on 01 februarie 2022 - 22:44, said:

Ca sa nu mai amintim de evaziune fiscala. Din ce povesteste, o cam facea la greu. Nici aia de la PayPal nu s-au nascut ieri.
Ce treaba are PayPal-ul cu taxele? Stai linistit ca nu-ti mananc din taxele tale. Imi platesc procentul meu din profit la fiecare inceput de an. Oricum n-are nici o relevanta pentru ca, asa cum au spus colegii mai jos, n-are nici o treaba Paypal-ul cu ce taxe platesc eu.

View Postflorin1008, on 01 februarie 2022 - 22:57, said:

Ceva nu se leaga in povestea ta. Nu ai nevoie de paypal sa vinzi ceva pe site-ul tau daca ai o afacere legala. Iti trebuie ceea ce se numeste "merchant account".
Asta este pentru plati directe (buton 'Pay through Paypal'). Pentru servicii poti lasa un buton catre paypal.me sau adresa de mail.

View Postjm2010, on 01 februarie 2022 - 23:06, said:

El facea evaziune si paypal a considerat ca nu doreste asemenea client. Este simplu. El nu intelege (la fel ca si tine) chestii de legalitate.
Fara suparare, n-ai nici o treaba cu subiectul. Ca fapt divers, ei nici macar n-au de unde sa stie ce taxe platesti tu. Crezi ca trimite ANAF rapoarte catre Paypal cu platitorii de impozit pe profit? Haha!

#27
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

View Postbrickwalloops, on 01 februarie 2022 - 23:23, said:


Asta este pentru plati directe (buton 'Pay through Paypal'). Pentru servicii poti lasa un buton catre paypal.me sau adresa de mail.

Poti avea merchant account la alt procesator de plati, Nu trebuie sa fie paypal. E o relatie intre o banca si o afacere. Nu esti legat de paypal, skrill sau mai stiu eu ce. Pentru clientii tai e la fel de usor sa plateasca ca in cazul paypal. Chestia asta o poti face doar daca ai firma.

#28
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cel mai probabil ti-au cerut invoice-urile pentru anumite plati. Lucru care banuiesc ca nu il ai. E ok, nu toti il au. Nici eu nu faceam invoiceuri cand ma ocupam de seo. Limitare permanenta.

Solutia?

Este simpla.

Cont paypal pe numele sotiei, mamei, verisoarei, verisorului, etc.
Sunt la al 8 lea cont in decurs de 14 ani. NU ai cum sa ii castigi.

De fapt, ai cum. Cu invoice automat pentru fiecare client, si sa plateasca direct din invoice. Insa de multe ori este complicat, sau imposibil datorita modului de business. Banuiesc ca vinzi servicii SEO.

Daca stii ca ai sume constante, da o fuga pana in spania.
Ia un AirBNB pe o saptamana. Fa cont la o banca, asteapta sa vina cardu pe AirBNB. Fa alt cont cu adresa de la AirBNB+cardul cel nou. Intoarce-te in tara. Problema rezolvata. Da, chiar merge.

View Postjm2010, on 01 februarie 2022 - 23:06, said:

Total gresit. Asta este parere de radio sant. De ani de zile nu mai este cazul la fintech-uri. El facea evaziune si paypal a considerat ca nu doreste asemenea client. Este simplu. El nu intelege (la fel ca si tine) chestii de legalitate. Rezultatul il vedem: cont blocat. La fel va pati la orice alt procesator. S-a cam dus de mult haiducia cand mergea sa incasezi pe asemenea variante bani. Cel putin in Europa.
Ce treaba au taxele din Romania cu un sistem de procesare a platilor din Luxemburg? E datoria ta sa declari ce castigi, nu face niciun sistem de plata pe inspectorul anaf cu tine. Maxim iti pun niste limite anuale de incasari.

View Postflorin1008, on 01 februarie 2022 - 22:57, said:

Ceva nu se leaga in povestea ta. Nu ai nevoie de paypal sa vinzi ceva pe site-ul tau daca ai o afacere legala. Iti trebuie ceea ce se numeste "merchant account".

Mie mi-au cerut de multe ori documente dar nu m-au pus niciodata sa explic tranzactiile (asa cum ai mentionat in postul initial).
Atunci cand ai multe plati ca si Goods & Services, te lovesc cerandu-ti invoice-urile. Lucrul care 99% nu au cum sa il produca. Si ei stiu asta.

#29
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Da mizeriile alea de ce nu-i dau explicati ce si cum? Nu le ajung comisioanele? Si eu "m-am urcat pe pereti" de multe ori cand ma fwtea algoritmul paypal. Li se scoala lor ca "suspicious activity" si gata, mananci peste 3 saptamani. Am descoperit ca pot traii fericit si fara paypal, sunt si altii cu care sa-ti faci necazul.

#30
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Daca te stii curat, recomand sa vorbesti cu cei de la support la Telefon

#31
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postbrickwalloops, on 01 februarie 2022 - 21:11, said:

Norocul meu e ca stiam ca multa lume se plange de serviciile Paypal si de limitarile complet fara motiv cand li se scoala lor, asa ca imediat dupa ce primeam plati, le trageam direct pe card, nu lasam nici un leu in contul Paypal. (poza de referinta) Problema este ca, una dintre principalele mele surse de venit erau prin Paypal, care acum nu mai imi permite sa primesc nici un ban, deci pa-pa leafa.
ala nu e norocul tau, ala e ghinionul tau.
ptr ca exact asta e pattern-ul celor care se ocupa de fraude sau spalari de bani: vand ceva si imediat retrag banii, apoi iar vand si iar retrag banii resp multe sume de bani primite de la family&friends sau ca donatii

Edited by rex, 02 February 2022 - 01:20.


#32
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu nu am inteles cu ce te-a tepuit Paypal.

Prin vest exista conceptul asta de banare daca provoci pierderi sau daca esti un risc pentru o companie.

De exemplu Amazon, te baneaza fara sa clipeasca si fara drept de apel daca testezi produse si returnezi ca mistretul. Intr-o buna zi primesti email ca nu te mai incurca cu firma lor de comert online, iti multumesc pentru colaborare, bine pa.

Acum nu ai decat sa iti faci cont pe numele catelului sau al purcelului si sa ai mare grija cum te comporti si pe conturile alea.

Edited by murdar, 02 February 2022 - 01:35.


#33
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

View Postvictor29cr, on 02 februarie 2022 - 00:07, said:

Cel mai probabil ti-au cerut invoice-urile pentru anumite plati. Lucru care banuiesc ca nu il ai. E ok, nu toti il au. Nici eu nu faceam invoiceuri cand ma ocupam de seo. Limitare permanenta.
Nu invoice-urile, ci pur si simplu sa dau detalii despre tranzactiile de pe cont.

View Postvictor29cr, on 02 februarie 2022 - 00:07, said:

Daca stii ca ai sume constante, da o fuga pana in spania.
Ia un AirBNB pe o saptamana. Fa cont la o banca, asteapta sa vina cardu pe AirBNB. Fa alt cont cu adresa de la AirBNB+cardul cel nou. Intoarce-te in tara. Problema rezolvata. Da, chiar merge.
Suna interesant, totusi cat de legal este? N-or sa primeasca astia de la AirBNB-ul respectiv scrisorile? Si daca contul este tot in numele meu, cu identitatea mea, nu e marcat si el?

View Postromeo_cj, on 02 februarie 2022 - 00:18, said:

Da mizeriile alea de ce nu-i dau explicati ce si cum?
Pentru ca n-au un motiv intemeiat. Au bagat in termeni ca au voie sa-ti blocheze contul oricand fara motiv, dar daca iti spun motivul ala probabil ar iesi cu scandal, asa ca prefera sa spuna agentii la customer service ca nu au cum sa vada motivul si s-au spalat pe maini.

View Postrex, on 02 februarie 2022 - 01:11, said:

ptr ca exact asta e pattern-ul celor care se ocupa de fraude sau spalari de bani: vand ceva si imediat retrag banii, apoi iar vand si iar retrag banii resp multe sume de bani primite de la family&friends sau ca donatii
Stai fara teama ca n-are treaba. Cauta pe google, sunt foarte multi fara astfel de pattern-uri care isi au conturile blocate. Fac asta de aproape un an, de ce s-au trezit de-abia acum? Si ce treaba are durata in care banii stau in cont cu spalarea de bani? Tranzactiile tot sunt salvate, fie ca sunt facute la interval de 5 minute sau 5 ani.

View Postmurdar, on 02 februarie 2022 - 01:21, said:

Prin vest exista conceptul asta de banare daca provoci pierderi sau daca esti un risc pentru o companie.
Pai ce pierderi am provocat si ce risc sunt? Nu am avut niciodata balanta pe minus, am avut un singur refund in 2 ani pe care l-au rezolvat in favoarea mea si 95% din tranzactiile de pe contul ala erau F&F, adica aia care trimit n-au cum sa faca cerere de refund deci Paypal n-are cum sa piarda bani. E normal la Amazon ca te limiteaza daca dai refund-uri in prostie, dar eu am folosit Paypal perfect conform termenilor. Nu ma lua pe mine exemplu, cum i-am zis si colegului de mai sus, da un search pe google, uita-te cati oameni care foloseau in scop personal, fara tranzactii 'suspecte', au avut conturile blocate. Asta e practica lor.

#34
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Adica paypal nu a vrut sa iti spuna ce ai facut si ma intrebi pe mine?

#35
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Pai vad ca tu joci in apararea lor si incerci sa gasesti motive, iar eu ti-am raspuns, daca nu au pierdut nici un ban pana acum, ba din contra, au castigat la greu din comisioane, cum pot sa-mi baneze contul pt pierderi?

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbrickwalloops, on 02 februarie 2022 - 02:23, said:

ba din contra, au castigat la greu din comisioane, cum pot sa-mi baneze contul pt pierderi?

Posibil suspecteaza activitati ilicite. Avand in vedere ca nu te poate ancheta decat politia sau alte autoritati competente, Paypal a ales sa incheie colaborarea cu tine. Au suspiciuni precum ti-au si comunicat. Decat sa le para rau mai tarziu, au decis sa previna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate