Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Traiul in Polonia, cu bune si cu rele

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Salutare, as dori sa stiu cum e sa traiesti in Polonia. Eu daca m-as muta, as merge in Cracovia ori Varsovia, fiind orase cosmopolite , unde mai locuiesc straini.
Am fost in Concediu in Cracovia anul trecut si mi-a placut mult, insa doresc sa stiu cum e traiul din perspectiva cuiva care nu e turist acolo.

Am sters textul copiat de pe threadul cu Cehia.
Nu ai întrebări proprii, trebuie să copiezi de la colegi?

Edited by Karhu, 01 February 2022 - 18:44.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
https://rechinfinanc...igrare-romania/

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Acolo unde stau oamenii, nu zona turistica nu e cu mult diferit comparativ cu noi din ce imi povesteau colegi care au fost pe acolo. Postul tau e prea specific ca sa stea cineva sa iti explice, dar nu te astepta ca Polonia e un fel de Olanda mai de la Est.... ca nu e. :) Mai bine ca noi dar nu cu mult, si din ce stiu polonezii sunt si cam xenofobi din fire. Daca tot pleci din tara, pleaca unde civilizatia are sute de ani experienta, nu la slavi mai spalati.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
@zedicus cu poloneza cum stai?
Polonezii crezi ca stiu engleza la fel de multi ca si romanii?

#5
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
pai ca salariu se incadreaza 3-4 euro per ora.  la nivel conversational nu prea o au cu engleza astia peste 35-50. Generatia Z, da o cunoaste. Fiind o limba slava, alaturi de rusa si ucraineana, pare un pic complicata, mai ales in scris. Economic e mai rezonabil Cehia. Dobry wieczór.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Naijax, on 01 februarie 2022 - 17:30, said:


Asta mi se pare site fake scris de un rusofil. Sincer.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Eu locuiesc in Polonia (Krakow) din 2019 :)

Bune:
E curat (mult mai curat)
E mai ieftin
E mai conectata la restul lumii
E mai avansata
Infrastructura mult peste RO.
Sistemul de taxe foarte bine pus la punct
Usor de facut business
Nu sunt boschetari/ cersetori (sunt foarte foarte putini, nu ca in RO)
Alcoolul e ieftin
Casele sunt ok raportate la preturile salariilor. Inclusiv chiriile. Am apartament de 55m², livingroom mare + bucatarie + dormitor, baie si balcon: 1800 zl pe luna. La 15 minute de Stary Kleparz.
Transportul in comun (metropolitan si in tara) e foarte bine pus la punct. Mai ales conexiunile intre orasele mari: pendolino. Transportul in KRK e foarte bun: Tramvaie, autobuze, 2 companii de tren metropolitan, aeroport cu conexiuni pe jumatate de planeta, multe zboruri legacy (KLM, LH, Austrian, Swiss, Brussels, SAS, Finnair, British; toate zboara la KRK zilnic, gruoul LH are zbor aproape la orice ora... in RO nici din Bucuresti nu aveti zboruri legacy cum trebuie, cate unul hai 2 AF pe zi :lol: )



Rele:
Sunt rasisti/ xenofobi/ homofobi/ etc; nu toti, dar ceva mai mult decat media planetei. Depinde foarte mult de ce mediu dai.
Limba... duamne ajuta
Vremea (desi altora le place, ca nu e canicula vara)
PIS (desi poate-s pe faras...)

 Naijax, on 01 februarie 2022 - 17:30, said:


LMAO am ajuns la paragraful asta:

Quote


Un alt exemplu care suprimă libertatea în țara mea natală este că guvernul a început să spioneze cetățenii. În prezent acesta creează și păstrează un istoric al călătoriilor pe teritoriul Uniunii Europene. Sistemul înregistrează biletele de tren, avion sau orice alt mijloc poate fi depistat și înregistrat. De asemenea, amenzile pentru șoferi sunt exagerate, iar lista de exemple poate continua.

Si mi-am dat seama ca e un ipocrit.

PNRs si datele de calatorie sunt pastrate si impartite de toate statele EU, iar apoi impartite cu USCANMX. Sunt pastrate 5 ani; e o legislatie europeana in vigoare.

Apropo, TVA-ul a fost redus la 0% la mancare.

Si birocratia e aproape inexistenta. Ai fking online pentru absolut orice...Inclusiv taxele mi le fac online din 2 clickuri.

Apropo, sfat: daca vreti sa va mutati in PL, veniti cu pasaport, nu cu kktul ala de CI romanesc fara data de nastere.

#8
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Lex, ai invatat, vrei sa inveti poloneza? Pare ca e in top cinci cele mai dificile limbi din lume....

E drept ca e mai greu ca in Ro fara engleza, mai ales daca nu-ti ascunzi accentul de est european - asta app de xenofobie.

Edited by a_user, 02 February 2022 - 18:04.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Învăț poloneza (ma rog, știu cât de cât).

Știu ceva romani pe aici care vorbesc poloneza :lol: dar da. E a dracu limba.


Apropo. Eu am ajuns sa apreciez Polonia după ce am fost anul trecut in Romania și am văzut jegul și gunoaiele de peste tot :lol: așa ceva… sa nu mai zic de balcoanele închise țigănesc in 7 culori pe bloc. Sau balcoane prelungite ilegal. Și alte chestii de mahala specific românească :lol:

Edited by Lex404, 02 February 2022 - 18:27.


#10
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
intrebarile alea mi-au fost sterse aiurea. Si chiar erau intrebari bune!
Le gasiti in topicul de mai jos, la pagina 3, comentariul nr 48, de catre userul cattavencu

https://forum.softpe...le/page__st__36

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ok, iti raspund eu la ele pentru krakow:

- oamenii de pe strada sunt mai necrispati, mai cu zambetul pe buze?

In general da


- e mizerie pe strazi? (mai ales tone de jeg la bordura, ca in Bucuresti)

absolut deloc
- politia da amenzi (ca masura menita sa creeze civism citadin) sau o arde la greu, ca la noi?

Amenzile se dau serios, daca le meriti. Bine, nu am auzit nici de situatii tampite gen iesit din casa cu declaratie. Deci si legile sunt facute cum trebuie (adica s-a stins lumina la ora 10 seara si nu era nimic deschis, puteai iesi, dar cu lanterna lol)

- se-aduna calatorii ciorchine la usa cu doua statii inainte sa coboare?

Nu, se sta in stanga si dreapta usii, prin centru ies pasagerii apoi intri.

- cand cobori dintr-un mijloc de transport in comun, trebuie sa-i impingi pe cei care vor sa intre spre a putea iesi?

Nu, plus ca in aproape 3 ani nu am prins inghesuiala.. nici macar la orele de varf.

- cat de macho e societatea ceha? persista peste tot imaginea de "cocalar" macho, ca la noi? Daca exista, e valorizata aceasta atitudine de catre societate?

nu stiu despre cehi, dar polacii sunt de doua feluri, in egala masura: disco polo si nemtesti (aka super civilizati)

- noaptea se "forjeaza" motocicletele / masinile? Ceva drifturi prin parcarile hipermarketurilor?

nup

- se poate merge peste tot daca ai pantofi cu toc? (cucoanele din Bucuresti stiu de ce...)

Nu stiu, dar cred ca da. Nu sunt gauri in asfalt prin orase, nici noroi. Mai sunt zone pavate, mai ales zonele centrale, vezi tu cum te cracanezi pe alea... dar is pavate cu piatra, nu cu grilaj dintr-ala de asfalt cu gauri si iarba printre.

- perdantii societatii stau tot asa, in fata scarii de bloc la seminte si la bere, ca la noi?

Nu am vazut asa ceva in Polonia :lol: Desi meme-urile spun ca ar fi, probabil, daca mergi prin ceva oras estic dubios..

- cum arata spatiile verzi comune? (cele de pe langa blocuri). Atitudinea e mai de "self-made" sau e tot ca la noi, "sa vina sa ne faca primaria, dom'le!"?

self-made. exista un spirit de conservare si frumos in societate. Nu asteapta sa vina primaria. Pe langa asta, spatiile sunt intretinute de administratia cladirii. si aici administratia chiar functioneaza, nu ca in RO.

- sunt o gramada de pensionati la 48-52 de ani, ca la noi, care o freaca extrem de sanatosi si apti de munca prin oras, asteptand pensia din munca mea si salariul meu de cacat de la multinationala?

Exista categorii de varsta care se pensioneaza mai repede, dar pensiile in general sunt ok si toti batranii o duc binisor si cosmopolit. Plus ca salariile in corporatii nu sunt de kkt, nici macar pentru polaci.

- se poate merge pe trotuare daca ai un carucior de copil? Sau trebuie sa ocolesti Mariile Sale, Automobilele?

Nu exista automobile parcate pe trotuar (vezi partea cu aplicarea amenzilor). Exista parcari, subterane, supraterane, depinde de zona. Parcarile costa, noaptea sunt gratuite, pentru masinile electrice sunt gratuite.
Mai exista unele zone cu parcare permisa pe strada, dar nu pe trotuar (asta se intampla in zonele nu foarte aglomerate unde una din benzi poate fi folosita pentru parcare, de obicei a riveranilor)

- cate claxoane auzi intr-o zi? Se-njura in trafic? Se merge mult pe contransens? (e frecventa asta in Bucuresti, pe zeci si sute de strazi + intoarcerea in loc nepermis). Se simte la multi soferi atitudinea "e orasul meu, ba!", ca la noi?

Soferii polaci is destul de civilizati, si daca ar fi sa-i compar cu aia balcanici: foarte civilizati. Nu prea auzi claxoane decat daca chiar e nevoie. Nu se merge pe contrasens. Sunt camere prin intersectii si din nou, amenzi serioase. Sunt totusi o categorie de soferi tampiti, dar aia au emigrat 99.99% in UK.

- exista tabloide? televiziuni gen OTV? (consider ca asta spune muuuulte despre respectiva societate, prin faptul ca-i devoaleaza aspiratiile / nivelul). Am fost placut surprins sa vad ca in Franta nu exista un tabloid de genul Libertatea, The Sun, Der Bild etc.

Nu stiu daca sunt, sau daca-s populare. Probabil or fi.

Eu citesc asta: https://notesfrompoland.com/

#12
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017

 Lex404, on 02 februarie 2022 - 18:26, said:

Învăț poloneza (ma rog, știu cât de cât).

Știu ceva romani pe aici care vorbesc poloneza :lol: dar da. E a dracu limba.


Apropo. Eu am ajuns sa apreciez Polonia după ce am fost anul trecut in Romania și am văzut jegul și gunoaiele de peste tot :lol: așa ceva… sa nu mai zic de balcoanele închise țigănesc in 7 culori pe bloc. Sau balcoane prelungite ilegal. Și alte chestii de mahala specific românească :lol:
Ai inchis ochii si ai ales ceva. :)

Mai aveai 3435 de variante. :)

Eu apreciez Romania numai cand vin din estul sau sudul ei apropiat.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Ok, atatea raspunsuri si intrebari, si nu a zic nimic nimic:

Cum sint polonezoaicele??

#14
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
De o frumusete mai naturala si mai normala decat romancele. Da' nu faci senzatie cu ele la club daca asta cauti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate