Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Cofrag din teava de canalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
BrotherGogu

BrotherGogu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022
Salve !!

As vrea sa-mi ingradesc un teren cu gard bordurat de 1.2m inaltime x 2,5 m.
Pana in 200m liniari. Nu-i trebuie nicio "estetica", doar macar DURABILITATE.
Borduratul vreau sa-l ridic vreo 10cm fata de pamant, cat sa nu faca contact cu pamantul (ca n-am incredere nici in suprafetele zincate atunci cand sunt in contact cu pamantul).
In plus pe lina hotarului de gard/proprietate mai sunt resturi de cioate/resturi de copaci, care nu sunt inalte, dar sunt groase ... si sunt dificile de scos toate.
Deci e mai bine sa fie borduratul mai inaltat fata de pamant.

Iar sub bordurat, in golul de 10cm de sub el, o sa pun o sarma ghimpata desfasurata rotund, in bucle mari si prinsa sub gard...ca mai sapa unele animale si nu am nici chef sa torn "o mica centura" pe 200ml, pe unde n-o sa-mi ajunga in veci vreo cifa, nici macar cu elefantul dupa ea.
Stalpii de gard vor fi spalieri de beton.

Sa va intreb ceva anume...
Ar fi o idee buna ca sa ma folosesc de teava de canalizare, noua, curata, PP de 75 mm x 1,9 mm x 2 m, drept cofrag pentru turnarea de spalieri ???
Adica : intr-o groapa in pamant, vreo 70cm adancime, betonata, sa pun la verticala teava de canalizare de 2m, iar la interiorul ei sa-i pun 3 otel-betoane de FI 6, spatiate frumos, unite cu sudura, iar apoi tubul sa-l umplu cu beton si sa-l vibrez cu sonda de cateva ori, pe parcursul umplerii.
Recuperarea tevii de canalizare nu ma intereseaza, o pot lasa in jurul spalierului, pot sa-i pun si dop cu garnitura, cat sa stea ferit de ploi.
Cativa ani, pana cand s-o exfolia teava de la soare, o sa-i dea chiar o protectie suplimentara spalierului.

Oare rezista teava asta de plastic la presiunea/greutatea betonului in timpul turnarii betonului in ea ?
Oare-i trebuiesc si niste centuri, ca la butoi, din niste tabla perforata prinse ici-colo ?
Oare va avea plasticul asta priza buna cu paharul de beton din groapa ?
A mai incercat cineva metoda ?
Astea ar fi intrebarile.

Stalpii de metal vopsiti/zincati nu prea ma incanta la pret si la grosimi in carne. Ori sa-i vopsesc si sa-i mai si intretin la cativa ani cu alta vopsea.
De spalieri de beton vechi nu vreau sa aud, iar cei noi, sa zicem de la Dedeman (30ron)... ar fi ei ceva mai ieftini decat ce vreau eu sa fac, dar am probleme "logistice", adica cu dusul spalierilor pe pozitie.
Prefer sa-i torn la fata locului si sa controlez (cat ma pricep) calitatea betonului.
Betoane am mai facut, am tot ce trebuieste, o sa folosesc si plastifiant pentru beton, cat sa-mi curga ca lumea prin 75mm cu o palnie larga, cu apa f.putina.
Planui un experiment cam intr-o luna.
Pana atunci am urechile ciulite la opinii.
Daca le aveti si doriti sa le impartasiti, le primesc voios .. Posted Image

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca rezista fara probleme, dar nu are diametru cam mic ?

#3
BrotherGogu

BrotherGogu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022

 pasilla, on 01 februarie 2022 - 17:26, said:

Eu cred ca rezista fara probleme, dar nu are diametru cam mic ?
Salve pasilla! Posted Image

Pai aia ma framanta.
Ca totusi borduratele se prind si de stalpi de numai 1,5mm in carne...Posted Image
Am bordurat pus pe teava rotunda, dar aia avea 60mm, cu 3mm de carnita.

De aia ma gandesc ca as face eu cu betonul de 75mm ar pare ar fi arhisuficient...ma gandesc.
De aia vreau sa fac un experiment.
Si de aia incerc sa aflu una-alta.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Eu am facut un gard similar cu plasa bordurata de 1,5 x 2m si am folosit ca stalpi teava patrata de 60x40x2 bagati jumatate de metru in beton. Rezista cu brio, fara probleme si arata bine. Am folosit gard bordurat plastifiat de culoare verde, la fel am vopsit si stalpii. Prinderea am plasei am facut-o cu coliere speciale dedicate in forma de U.

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Betonul rezista la compresiune foarte bine, dar la tractiune foarte prost.
Gardul e solicitat lateral mai mult, deci nu ai compresiune.

Eu zic ca rezistenta o sa fie doar in cele 3 fire de fi6, si n-o sa fie suficient.
Cel mai bine ar fi sa faci un test. E ieftin si rapid.
Teava de pvc tine fara probleme. Eu am turnat in teava de 160, dar am vazut si in 250 turnat la 3m (asta avea intarituri), ambele KG.

#6
BrotherGogu

BrotherGogu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022
Va salut pe toti ! Posted Image

@luci_flash
Da, am vazut prin YT, la rusi.
Isi fac asa piloni de sustinere pentru foisoare, case, terase, samd
Sapa groapa peste un metru, ca la ei cota de inghet e mai joasa, pun teava de plastic > 125mm diametru, o lasa jumate de metru afara din pamant, armatura, apoi toarna beton in ea.
Am vazut pe multi ca fac asa.

La diametre mari ale tevii, rezista.
Uite chiar un stalp de 3 m turnat in Ro, armat bine, CAM PREA BINE pentru niste muri..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UYadc_VcaOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pare promitatoare metoda, doar sper sa reziste si la diametre mai mici, inalte..

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Țeava rezistă fără probleme pe post de cofrag, dar e prea mic diametrul de 7,5 cm iar spalierul se va rupe ușor mai ales dacă că este făcut fără vibrare ca lumea. Chiar și spalierii cumpărați și care au 10 cm latura se fisurează dacă tragi de ei mai cu talent. Mai bine comanzi să ți-i facă la fabrică, spui unde și câte găuri vrei ieși mai ieftin iar la cantitate mare ai transport gratuit.

Edited by sandel1, 01 February 2022 - 20:59.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DHidJ717B1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acesti spalieri sunt ok...

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Un tub de PP 75 costa 18 lei. Inmultit cu 80 bucati daca ii pui la 2,5 m sau cu 100 bucati daca ii pui la 2 m este o suma maricica pe care o arunci la gunoi. Plus fier, plus sudura cum spui ca vrei sa faci, plus ciment, plus agregate... Plus munca multa (tu realizezi cat timp iti ia sa umpli 100 de tevi cu palnia? si sa le vibrezi?) Daca iesea o opera de arta mai ziceam, dar asa... Cumpara teava metalica si pastreaza-ti resursele pentru alte activitati!

Edited by ionut27, 01 February 2022 - 21:33.


#10
BrotherGogu

BrotherGogu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022

 ionut27, on 01 februarie 2022 - 21:25, said:

Un tub de PP 75 costa 18 lei. Inmultit cu 80 bucati daca ii pui la 2,5 m sau cu 100 bucati daca ii pui la 2 m este o suma maricica pe care o arunci la gunoi. Plus fier, plus sudura cum spui ca vrei sa faci, plus ciment, plus agregate... Plus munca multa (tu realizezi cat timp iti ia sa umpli 100 de tevi cu palnia? si sa le vibrezi?) Daca iesea o opera de arta mai ziceam, dar asa... Cumpara teava metalica si pastreaza-ti resursele pentru alte activitati!

Ce la indemana mi-ar fi..

Dar simt o groaza cand e de revopsit, ca am prins o scarba..

Poate o sa mai ma imbarbatez cu ceva, poate renunt dracului la turnat.
Tare mi-ar place metalul, ca am facut multe in metal si ma relaxeaza lucrul cu el.
O sa incerc sa gasesc variante si pentru spalierii aia de la Dede..
Macar aia nu trebuie intretinuti.

Mama lor de alternative..Posted Image

Merci frumos ! Posted Image

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Ai incercat sa vopsesti cu rola?

#12
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 BrotherGogu, on 01 februarie 2022 - 17:08, said:

Salve !!

As vrea sa-mi ingradesc un teren cu gard bordurat de 1.2m inaltime x 2,5 m.
Pana in 200m liniari. Nu-i trebuie nicio "estetica", doar macar DURABILITATE.
Borduratul vreau sa-l ridic vreo 10cm fata de pamant, cat sa nu faca contact cu pamantul (ca n-am incredere nici in suprafetele zincate atunci cand sunt in contact cu pamantul).
In plus pe lina hotarului de gard/proprietate mai sunt resturi de cioate/resturi de copaci, care nu sunt inalte, dar sunt groase ... si sunt dificile de scos toate.
Deci e mai bine sa fie borduratul mai inaltat fata de pamant.

Iar sub bordurat, in golul de 10cm de sub el, o sa pun o sarma ghimpata desfasurata rotund, in bucle mari si prinsa sub gard...ca mai sapa unele animale si nu am nici chef sa torn "o mica centura" pe 200ml, pe unde n-o sa-mi ajunga in veci vreo cifa, nici macar cu elefantul dupa ea.
Stalpii de gard vor fi spalieri de beton.

Sa va intreb ceva anume...
Ar fi o idee buna ca sa ma folosesc de teava de canalizare, noua, curata, PP de 75 mm x 1,9 mm x 2 m, drept cofrag pentru turnarea de spalieri ???
Adica : intr-o groapa in pamant, vreo 70cm adancime, betonata, sa pun la verticala teava de canalizare de 2m, iar la interiorul ei sa-i pun 3 otel-betoane de FI 6, spatiate frumos, unite cu sudura, iar apoi tubul sa-l umplu cu beton si sa-l vibrez cu sonda de cateva ori, pe parcursul umplerii.
Recuperarea tevii de canalizare nu ma intereseaza, o pot lasa in jurul spalierului, pot sa-i pun si dop cu garnitura, cat sa stea ferit de ploi.
Cativa ani, pana cand s-o exfolia teava de la soare, o sa-i dea chiar o protectie suplimentara spalierului.

Oare rezista teava asta de plastic la presiunea/greutatea betonului in timpul turnarii betonului in ea ?
Oare-i trebuiesc si niste centuri, ca la butoi, din niste tabla perforata prinse ici-colo ?
Oare va avea plasticul asta priza buna cu paharul de beton din groapa ?
A mai incercat cineva metoda ?
Astea ar fi intrebarile.

Stalpii de metal vopsiti/zincati nu prea ma incanta la pret si la grosimi in carne. Ori sa-i vopsesc si sa-i mai si intretin la cativa ani cu alta vopsea.
De spalieri de beton vechi nu vreau sa aud, iar cei noi, sa zicem de la Dedeman (30ron)... ar fi ei ceva mai ieftini decat ce vreau eu sa fac, dar am probleme "logistice", adica cu dusul spalierilor pe pozitie.
Prefer sa-i torn la fata locului si sa controlez (cat ma pricep) calitatea betonului.
Betoane am mai facut, am tot ce trebuieste, o sa folosesc si plastifiant pentru beton, cat sa-mi curga ca lumea prin 75mm cu o palnie larga, cu apa f.putina.
Planui un experiment cam intr-o luna.
Pana atunci am urechile ciulite la opinii.
Daca le aveti si doriti sa le impartasiti, le primesc voios .. Posted Image

Munca de Sisif, esecul e garantat: turnarea nu iese, pe teava aceea pusa vertical.

Pune teava neagra, patrat, rotunda etc. Bagata in pamint cu mustati sudate, turnat beton " la radacina" . Acolo poti jongla cu cofrag din teava portocalie, sa nu pierzi mult material. Dintr.o teava (daca mergi pe varianta asta) scoti 3-4+5 cofraje. Practic au o viteza destul de mare 2x daca faci seara si dimineatza. Munca o sa fie cu sapatul gropilor....
Vopsitul tevilor se poate face Pina ii pui pe pozitie, frumos la umbra/soare.

Nu retin ce si spus ca pui inte spalieri/tevi



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate