Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Izolare panou pvc termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca asta zici , o zici gresit ca sticla ramane in ecuatie deci degeaba pui langa paneluri bca daca nu schimbi si sticla.( probabil ai pune tot bca si acolo Posted Image )

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Iar ai inteles gresit
Nu pui nici un BCA langa nici un panel Posted Image

#21
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Daca este frig evident se face și condens. Daca izolez pe interior punctul de rouă va fi în interior pe panou? Sau în interior la suprafață eventualului rigips?

#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007
La ce etaj e lucrarea? Zidărie pe exterior fără structură nu are cum să meargă. Pe ce se sprijină, ce o ține pe loc? Dacă e la etaj, cum se lucrează? Se poate pune schelă?

Polistiren gros e soluția, cu glaf pus deasupra, dar să ai acces pe afară să poți lucra la el, să poți să dai cu tencuială peste el. Sticla nu se poate schimba decât dacă profilul o permite. Dacă e prea îngust, nu se poate pune geam mai gros, care să fie și eficient dpdv termic.

#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostNaijax, on 01 februarie 2022 - 16:12, said:

Pai cu paneluri mai groase sau cu solutia propusa de mine, tot va fi frig
Astea sunt niste frectii la piciorul de lemn dar, intre 2 rele, solutia cu BCA este cea mai buna
Adevarat - e si cea mai scumpa dar, obrazul subtire cu cheltuiala se tine Posted Image

Vezi si tu, sunt unii care isi rezolva problemele prin inlocuirea lucrurilor existente cu “frectii”, citeste aici https://forum.softpe...-legend-80-mm/.

#24
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Este la etaj 7 din 10. Blocul se va reabilita și va exista schele. Va fi accesul pe afara

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007
Așa e și la tatăl meu. Are balconul închis mai demult de sus până jos, iar când s-a făcut reabilitarea s-a pus polistiren la partea de jos, pe exterior. Cei cu reabilitarea au făcut lucrarea.

#26
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Naijax said:

1643724739[/url]' post='28755103']
Pai cu paneluri mai groase sau cu solutia propusa de mine, tot va fi frig
Astea sunt niste frectii la piciorul de lemn dar, intre 2 rele, solutia cu BCA este cea mai buna
Adevarat - e si cea mai scumpa dar, obrazul subtire cu cheltuiala se tine Posted Image

Vezi si tu, sunt unii care isi rezolva problemele prin inlocuirea lucrurilor existente  citeste aici, https://forum.softpe...k-legend-80-mm/

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007
Un caz fericit, cine mai are balconul închis cu profil de 6-7 camere?

#28
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ca si cum ar fi vorba despre camere, este vorba despre ce permite profilul. Permite sau nu profilul un pachet de geam considerabil mai eficient ? Habar n-avem pentru ca nu stim despre ce serie salamander este vorba.

Dar, un pic mai sus, exista caz acum, in direct si in reluare, caz in care cineva poate cumpara salamander 76 md cu doua sticle.

#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
La mine cand s-a facut reabilitarea termica, s-a scos vechiul parapet al balconului, era din tabla, a fost scoasa si balustrada. In momentul respectiv balconul meu arata ca un raft pus pe perete.
S-a pus tamplarie pvc de sus pana jos. Partea de sus are geamuri termopan, jos sunt panouri pvc. La exterior (in partea de jos) peste panoul pvc s-au pus in odine:
-osb, prins cu suruburi de stalpii tamplariei,
-polistiren (8 sau 10mm, nu sunt sigur), prins cu adeziv si suruburi specifice,
-plasa+glet+tencuiala decorativa.
In interior mi-a ramas tamplaria pvc, imi convine ca nu s-a adaugat ceva, balconul era foarte ingust, acum a mai pierdut cativa centimetri, are cam 80 cm latime. Ceea ce consider un avantaj este ca tamplaria pvc se poate spala usor, nu trebuie vopsita, etc... cum ar fi in cazul zidariei. Si e mai usoara decat zidaria.
Ce mi s-a parut ciudat:
Eu am balconul spre fatada blocului, spre strada, nord. La unele balcoane (nu la toate) de pe spatele blocului (sud) nu s-au mai captusit partile inferioare, a ramas in exterior doar panoul pvc al tamplariei montate. De ce? Nu stiu, administratorul si-a dat cu parerea ca probabil orientarea lor fiind spre sud, s-a considerat ca nu e necesar. Mi se pare dubios ca din 22 apartamente orientate spre sud, doar  vreo 8 nu au zidarie. Nu am vazut proiectul, nu am stat de vorba cu proprietarii respectivi, nu stiu daca a fost decizia lor. De ex, eu am cerut niste chestii in plus (niste ochiuri de geam, traverse orizontale deasupra ferestrelor care se deschid, am platit in plus pentru asta dar nu regret.
Sfatul meu e sa astepti sa inceapa reabilitarea, te poti orienta atunci in functie de proiect.
Pregateste niste bani in buzunar.

Edited by altuser09, 02 February 2022 - 06:53.


#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007

View Postaltuser09, on 02 februarie 2022 - 06:49, said:

Ce mi s-a parut ciudat:
Eu am balconul spre fatada blocului, spre strada, nord. La unele balcoane (nu la toate) de pe spatele blocului (sud) nu s-au mai captusit partile inferioare, a ramas in exterior doar panoul pvc al tamplariei montate. De ce? Nu stiu, administratorul si-a dat cu parerea ca probabil orientarea lor fiind spre sud, s-a considerat ca nu e necesar. Mi se pare dubios ca din 22 apartamente orientate spre sud, doar  vreo 8 nu au zidarie.
Probabil că rațiuni de aspect arhitectural, că altceva nu văd. Chiar și spre sud vine iarna.

#31
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
"Probabil că rațiuni de aspect arhitectural, că altceva nu văd. Chiar și spre sud vine iarna."
Nu e acest motiv, balcoanele fara zidarie sunt asezate complet aleatoriu, nu exista o regula, deci nu e motiv estetic.
In Bucuresti mai exista blocuri care au cate un balcon "altfel" decat celelalte. In intersectia bd Ion Mihalache-str Turda este un bloc (reabilitat) care are un singur balcon ramas ca inainte, nu a fost inchis. Presupun ca proprietarul nu a fost de acord.

Edited by altuser09, 02 February 2022 - 14:06.


#32
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua. Peste partea de jos cu PVC prin partea exterioara o să lipsesc polistiren de 2.5 cm. Se lipește cu silicon. Va rog sa îmi spuneți cu ce as putea sa pun deasupra lui astfel încât să îl protejeze. Exclus zidărie.

#33
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua. Peste partea de jos cu PVC prin partea exterioara o să lipsesc polistiren de 2.5 cm. Se lipește cu silicon. Va rog sa îmi spuneți cu ce as putea sa pun deasupra lui astfel încât să îl protejeze. Exclus zidărie.

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007
Glaf din aluminiu.

#35
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
O rugăminte. Va rog să mă.indrumati chiar nu știu ce să fac.

După cum v am spus și mai sus am.probleme iarna in balcon cu tamplaria in sensul că este rece.

Tamplaria existența este Salamander, partea de jos este cu panel.

De la reabilitare mi au spus că.pot aplica 2.5.cm peste panelurile din partea de jos sau pot dărâmă și pune structura metalica peste care vor aplica polistiren de 10.
Care varianta sa o aleg având în vedere că vechimea termopanelor Salamander este de 8 ani iar cele noi nu știu ce calitate sunt.

Ce mă sfătuiți să fac?

#36
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua. Până la urmă soluția a fost următoarea : placa de placocement prins în stâlpi, peste care placare cu polistiren de 10 cm armare, tencuire și decorativa peste care s a pus glaf.
Sticla este o sticla de la Salamander industrial model are vreo 7-8 ani vechime. Sper sa simt.diferenta la iarna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate