Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Skoda Enyaq Coupe

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#55
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postutopium, on 06 februarie 2022 - 22:48, said:

Colegul zicea ca Skoda e budget, tu te plangi ca e prea scumpa
Vezi ca faci comparatie intre o masina 4x4 care face 0-100 in 6.9 secunde cu un 2WD care face 0-100 in 8.1 secunde. Pune performante identice, acelasi tip de tractiune si apoi te poti apuca sa faci comparatii de preturi. Adica ar terbui sa compari cu un 2WD 1.5 TSI, ala e comparabil ca si performante/tractiune.

Lasa secondurile ... vezi cat costa noua si apoi mai vorbim despre ce Skoda iti iei de banii aia  Stiu, voi ati alege masina mai lenta si mai slab dotata doar pentru ca are sigla Audi pe ea ... eu nu contest ca Audi-urile nu merg mai sus cu dotarile premium, dar alea costa, nu le iei la bani de entry-level.

La banii aia masina are tapiterie din stofa, nu are cruise control adaptiv, drive assist si nici incalzire in scaune...cu alte cuvine dotari sub medie vs dotari full. Ca sa nu mai vorbim ca sunt in clase diferite.

Ca sa nu mai zic ca daca ne uitam tot in curtea grupului VW, gasim Passat Variant Highline (clasa superioara, pachet de dotari superior), 190CP DSG cu doar 2k in plus:

https://configurator...ariant=HIGHLINE

Edited by george_alexandru, 06 February 2022 - 23:00.


#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgeorge_alexandru, on 06 februarie 2022 - 22:55, said:

Ca sa nu mai zic ca daca ne uitam tot in curtea grupului VW, gasim Passat Variant Highline (clasa superioara, pachet de dotari superior), 190CP DSG cu doar 2k in plus:
Iti repet, cand compari masini, compari acelasi tip de tractiune ... daca te uiti la 4x4 la Passat, deja e 42.000, acolo jos pe configurator.

View Postradu103, on 06 februarie 2022 - 22:54, said:

Ai zis masina de 50.000, nu conteaza ce vechime are.
Nope, nu am zis asa ceva, e evident ca vorbesc despre masini noi.

#57
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postutopium, on 06 februarie 2022 - 23:04, said:

Nope, nu am zis asa ceva, e evident ca vorbesc despre masini noi.
Ok, hai sa comparam Enyaq cu model Y ... :D ...

#58
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010

View Postutopium, on 06 februarie 2022 - 21:46, said:

Asta face parte din "mitologia" premium, realitatea insa e ca o Skoda de 50.000 e net superioara unui Audi de 50.000 Posted Image

Pana cand dai in prima groapa, inchizi portiera, pui mana pe volan, dai drumul la muzica, te asezi in scaun, si in general, cam la orice lucru. Skoda e doar o masina de buget, nimic altceva, iar in ultimul timp are preturi mult peste ce ofera.

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 22:51, said:

Sa revenim la ENIAQ totusi. Este o diferenta destul de consistenta intre Enyaq si ID.4.
Care e diferenta aia consistenta?

TopGear: Once more Skoda has built a car that could well be a better buy than the equivalent Volkswagen. The Enyaq edges the ID.4 on several fronts. It drives just as well as its cousin, has a less annoying, more practical interior and is cheaper to buy.

Enyaq a luat nota 8 de la TopGear, ID.4 a luat nota 7.

Edited by utopium, 06 February 2022 - 23:16.


#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Mi se rupe de notele de la top gear. Eu m-am plimbat cu ambele. Skoda e "better value for money" dar ID este mai de calitate. Este vizibil, pipaibil, simtibil.
Eu nu cumpar si evaluez masini pe baza notelor altora. Ma bazez mereu pe experienta personala.

Edited by ro_explorer, 06 February 2022 - 23:19.


#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostCumulus, on 06 februarie 2022 - 23:13, said:

Pana cand dai in prima groapa, inchizi portiera, pui mana pe volan, dai drumul la muzica, te asezi in scaun, si in general, cam la orice lucru. Skoda e doar o masina de buget, nimic altceva, iar in ultimul timp are preturi mult peste ce ofera.
Repet partea cu "la aceiasi bani" :D

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La fel, Spring e "best value for money". Dar tu nu iti cumperi Spring, nu-i asa?

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 23:19, said:

Mi se rupe de notele de la top gear. Eu m-am plimbat cu ambele. Skoda e "better value for money" dar ID este mai de calitate. Este vizibil, pipaibil, simtibil.
Si ei s-au plimbat cu ambele ... si in plus asta e meseria lor, sa evalueze masini :D

Ca si exterior si eu prefer Enyaq-ul intre cele doua (si sincer ma enerveaza trendul asta de a incerca sa faci masinile electrice altfel ca design, pentru ca de multe ori ies mai urate/ciudate decat cele ICE).

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postutopium, on 06 februarie 2022 - 23:22, said:

asta e meseria lor, sa evalueze masini Posted Image
Ei "evalueaza" masini ca evaluatori .... eu evaluez masini ca si cumparator, adica le evaluez pentru mine.
Daca tu iti ghidezi alegerile in viata pe ce spun altii - succes!

#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 23:20, said:

La fel, Spring e "best value for money". Dar tu nu iti cumperi Spring, nu-i asa?
Aici vorbim de aceiasi bani ... la aceiasi bani, as lua Enyaq-ul in locul ID.4 ... cel putin la ce informatii am eu pana acum despre ele. Dar am mai zis-o ca nu sunt eu fan SUV, dar imi place la coupe ca aduce ceva mai mult cu un sedan/liftback inalt ... si ca e super aerodinamic.

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 23:24, said:

Ei "evalueaza" masini ca evaluatori .... eu evaluez masini ca si cumparator, adica le evaluez pentru mine.
Cred ca am criterii mai apropiate de ale lor, adica la bugetul X, care e cea mai buna masina pe care o pot lua care corespunde nevoilor mele? Si cel putin intre Skoda si VW, iese Skoda. Adica chiar am avut de facut alegerea asta si VW era chiar mai ieftin cu 1.000 de euro ... si am mers pe Skoda Posted Image Pentru spatiul extra, modul in care pot accesa acel spatiu, performante/consum mai bune (in acel caz).

Edited by utopium, 06 February 2022 - 23:30.


#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La aceeasi bani eu am luat Model 3 - dupa ce am facut testdrive cu toate (inclusiv Mach-e - care face cu bolta atat pe skoda cat si pe VW, lejer).

#67
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Doar ca Model 3 nu e acelasi tip de masina cu ele ...

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 23:29, said:

(inclusiv Mach-e - care face cu bolta atat pe skoda cat si pe VW, lejer).
Doar ca eu vreau o masina de familie, ce sa fac cu un portbagajel de 400 de litri la Mach-e, adica de Golf? Deci ala chiar nu ar avea nici o sansa pentru mine Posted Image Vezi, aici e problema, ca vrem lucruri diferite de la masini, ce ti se pare tie tare pe mine ma lasa indiferent si invers.

Edited by utopium, 06 February 2022 - 23:34.


#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, Model Y este dar nu era disponibil in europa cand am dat eu comanda. Dpdv al calitatii insa Model 3 e la fel si l-am preferat - desi eu sunt fan SUV-uri mici.

Edited by ro_explorer, 06 February 2022 - 23:37.


#69
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 23:33, said:

Dpdv al calitatii insa Model 3 e la fel si l-am preferat - desi eu sunt fan SUV-uri mici.
Pe mine ce ma termina "traditional" la SUV-uri era ineficienta lor, aerodinamica varza (care inevitabil ducea si la un consum ridicat/performante mai slabe raportat la puterea motorului), etc, care culmea venea la pachet si cu un portbagaj mai putin incapator decat la o Octavia de exemplu (plus ca nu aveam o nevoie de o masina mai inalta) ... dar in conditiile in care au adus Enyaq Coupe la Cx de 0.235, adica aerodinamica de sedan foarte aerodinamic, cel putin partea asta consider ca au rezolvat-o neasteptat de bine. Si cu Kodiaq/Enyaq au rezolvat si partea cu portbagajul la fel de incapator ca al unei Octavii/Superb.

Tot prefer sa astept un sedan electric de la Skoda, dar imi place ce au facut cu Enyaq Coupe. Acum sper doar sa vedem si ceva evolutii semnificative la baterii in urmatorii ani (Toyota e deja pe-aproape de a lansa Solid State).

De la Tesla astept in primul rand sa aiba showroom-uri/service-uri locale. Si sa-i vad ca se implica serios in dezvoltarea si in Romania a retelei de superchargere. Imi place ce face Tesla in mare, ii urmaresc cu oarece interes, dar mai dureaza pana ii voi considera o alternativa de luat in seama. Si sa schimbe naibii tableta aia urata din interior :D Daca vrei e ca si Amazon Prime, in SUA sunt smecheri, in Romania sunt varza ... pentru ca nu se implica sa aduca suficiente filme, sa traduca toate titlurile le-a luat ani de zile (nici acum nu stiu daca le au pe toate), in general lasa impresia ca au intrat pe piata doar ca sa fie, nu ca sa si concureze serios cu Netflix/HBO.

Edited by utopium, 06 February 2022 - 23:56.


#70
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postro_explorer, on 06 februarie 2022 - 22:51, said:

Sa revenim la ENIAQ totusi. Este o diferenta destul de consistenta intre Enyaq si ID.4. La fel o sa fie si intre coupe si ID.5 . Si, ca sa fim corecti, nici VW nu e marca premium, desi e mai sus decat Skoda.
Nu e chiar așa. O Skoda in varianta k&l este mai bine dotată decât un highline de la vw. La fel un superb scout vine cu multe echipamente care sunt opționale pe Alltrack. Iar în privința calității e discutabil atâta vreme cât se asamblează in aceeași fabrică.
La Audi e cu totul altceva, ai echipamente care nu sunt disponibile la alte mărci ale grupului, dar și costă aproape dublu.
La ce oferă în sumă cerută Skoda e suficient de "premium" pentru mine.

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBloodRa, on 07 februarie 2022 - 01:00, said:

O Skoda in varianta k&l este mai bine dotată decât un highline de la VW.
Mai bine dotata poate, dar nu aceeasi calitate. Acelasi sasiu, aceeasi tabla ... dar in rest incep sa para diferente.

View PostBloodRa, on 07 februarie 2022 - 01:00, said:

suficient de "premium" pentru mine.
Asta e cu totul si cu totul altceva ... nu are legatura cu clasificatea ierarhica in cadrul grupului. Pentru mulri si Springul este suficient de premium pentru ei.

#72
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Vorbim vorbe...
N-ai cum să vezi "50.000" pe o Skoda fără să te pufnească râsul!
Mai cerea cineva pe net 21k pe o Dacia 1300 "tunată ", same shit, prețul exagerat nu te face "premium"!
Între Enyaq și ID.4/5 îmi place mai mult Enyaq ca aspect dar n-aș da atâția bani pe o marcă mai ieftină. N-aș da nici pe VW 50k, btw.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate