Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Onyx Boox Note Air 2

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Tocmai am comandat in Air 2 e-ink tablet. Am oscilat între aceasta, Remarkable 2 (cea mai in voga acum) si Supernote A5X.
E primul device pe care îl cumpăr pentru luat notițe cu scris de mână. Sper sa fie ok.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca scopul e luat de notite, de banii aia cred ca ieseai mai bine cu o tableta, ceva Samsung Galaxy Tab S7 sau iPad Air cu pen.

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Diferenta e ca la o tableta e-ink te tine bateria cateva saptamani ... iar cand citesti ceva pe ea, nu ai un ecran cu "beculete" in spate, ci un text afisat ca pe "hartie" (sau hai sa zicem ca pe o bucata de plastic). In plus o poti folosi la citit carti in aceleasi conditii (baterie care tine saptamani intregi).

Si pe mine ma tenteaza un Remarkable 2, dar nu partea de notite ma intereseaza in mod special, ci de citit. Kindle e prea mic, altele cu ecran mare nu sunt la fel de elegante ca un Remarkable 2 (desi si Onyx-urile sunt chiar faine). Stiu ca nu cititul e nisa Remarkable ci luat-ul de notite, tocmai de aia inca nu m-am bagat sa iau una, dar astept cu interes evolutiile din domeniu (in special variantele color, pe care sa pot citi o revista si sa fie culorile cat de cat comparabile cu o revista - acum e-ink-ul color e inca de proasta calitate - putine culori, rezolutie mica, culori fade).

Sa ne spui cum e device-ul cand iti vine ...

PS: Pe ideea ca nu am chef sa incarc device-uri, si eu mi-am luat un smartwatch care nu trebuie incarcat, se incarca prin miscarea mainii. Face sports tracking, iti ia pulsul, saturatia de oxigen, iti monitorizeaza somnul, evident transmite datele unei aplicatii de pe telefon ... si arata ca un ceas mecanic. Chiar daca nu il porti (deci nu se incarca), tot tine 2 ani acumulatorul, intra in "hibernare" si cand il ridici acele se duc din nou la ora exacta. Faptul ca nu trebuie incarcat a fost motivul principal pentru care l-am luat. Sigur, nu poti raspunde la telefon cu el sau sa asculti muzica la el ca la un smartwatch pe care il incarci zilnic sau la 2 zile, dar nici nu aveam nevoie de functionalitatile respective.

Edited by utopium, 31 January 2022 - 01:05.


#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@utopium, ideea era ca daca primeaza notitele o tableta e mult mai ok din toate punctele de vedere. Ce spui tu acolo e din punctul de vedere al unui cititor.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 LensFlare, on 31 ianuarie 2022 - 01:28, said:

@utopium, ideea era ca daca primeaza notitele o tableta e mult mai ok din toate punctele de vedere. Ce spui tu acolo e din punctul de vedere al unui cititor.
Cumparatorii de Remarkable si Onyx Boox nu sunt de acord cu tine Posted Image Nici eu nu sunt. Gandeste-te ca mergi la scoala/facultate si stai 7-8 ore si iei notite ... la multe tablete normale nu le tine bateria atat sau oricum ar trebui sa ai grija sa fie incarcata la maxim in fiecare dimineata. La un dispozitiv de genul, nu ai stresul asta. In plus vorbim de un dispozitiv semnificativ mai usor/ingust decat o tableta tipica.

Remarkable 2 are 4.7 mm grosime si 200 de grame ... compara cu un iPad tot de 10" care are 500 de grame si 7.5 mm grosime.

Mai sunt si alte chestii, incearca sa folosesti iPad-ul in soare intens vs un Remarkable/Onyx Boox.

PS: am si iPad si Surface Pro, deci le inteleg limitarile la amandoua cand e vorba de a citi/lua notite pe ele.

Edited by utopium, 31 January 2022 - 01:40.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
La banii aia vorbim de tablete high-end ce au autonomie suficienta pentru 6-7 ore de cursuri. In plus ai functionalitate mult extinsa si scrisul de exemplu cu s pen pe o galaxy tab s7+ cu screen protector paper-like e foarte satisfacator si fara lag.

Dar, pana la urma, totul se rezuma la necesitatile initiatorului.

#7
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Am si un iPad, dar Boox l-am luat strict pt notite si citit. E drept ca cu 500 euro cumperi multe caiete si carti, dar aveam nevoie de ceva care sa inlocuiasca si Kindle-ul.
Remarkable 2 nu suporta formatul mobi. A5X si Boox Air 2 suporta.
Am fost tentat prima data de Remarkable 2 dar are limitari imense la care din 2022 se adauga si minunatul abonament ca sa poti sincroniza fisierele tale cu vreun cloud. Desi Air 2 e cel mai scump dintre cele 3, intr-un an de abonament la R2 ajungi mai sus.
In privinta bateriei nu sunt similare cu durata unui Kindle decat pe partea de citit. La notite de om de birou tin cam 1 saptamana. La notat cursuri la facultate trebuie incarcate la 2 zile sau chiar mai des.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 LensFlare, on 31 ianuarie 2022 - 01:53, said:

La banii aia vorbim de tablete high-end ce au autonomie suficienta pentru 6-7 ore de cursuri. In plus ai functionalitate mult extinsa si scrisul de exemplu cu s pen pe o galaxy tab s7+ cu screen protector paper-like e foarte satisfacator si fara lag.
Eu am tabletele alea high-end si totusi vreau si ceva dispozitiv e-Ink pentru ca stiu ca acele tablete high-end nu acopera cum trebuie partea aia pe care o doresc. Adica nu ma satisfac acele tablete pentru citit/luat notite.

Dar da, ca si solutie all-around, o tableta  high-end poate fi ok. Dar o solutie dedicata va fi intotdeauna superioara pe acea nisa. Sigur ca daca iei notite sau citesti o data pe luna, nu investesti 500 de euro intr-o tableta e-ink. Fiica-mea luna asta a citit 8 carti, eu am citit 3, nu mai avem spatiu fizic sa stocam atatea carti :) Iar Kindle kinda sucks...

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
mai e un topic aici: https://forum.softpe...oox-note-air-2/

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
nu mai pot sa editez, @utopium  vezi ca a iesit onyx boox edison, care are ecranul de 7,8 inch si butoane pentru dat pagina. deocamdata s-a lansat in Rusia, deci daca vin le spui sa-ti aduca si tie o tableta. 340$

https://www.worldsto...-edison-reader/
https://onyxboox.com/boox_edison

Edited by bobitad, 31 January 2022 - 10:58.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Eu vreau sa vad ce se intampla cu cele cu ecran color ... ca anul trecut s-a lansat versiunea 2 de e-ink color, mai buna decat prima dar inca cam departe de ce mi-as dori ... sunt curios daca anul asta se lanseaza o versiune suficient de buna. Adica eu de exemplu am si abonament la diverse reviste internationale pe care acum le citesc pe Surface Pro (12.3"), care e si suficient de mare pentru asa ceva (7.8" e foarte putin pentru a citi reviste, chiar si pentru carti mi se pare cam mic, pe la 8.5-9" mi s-ar parea un minim ok pentru carti si pe la 10-11" pentru reviste). Dar mi-ar placea sa am o solutie dedicata pentru citit si reviste, nu doar carti. Poate un 10" color care sa permita si notite ar fi un compromis suficient de bun. Din pacate piata e inca foarte slab dezvoltata...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate