Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vaccinist vs. Anti-vaccinist - dezbatere

  • This topic is locked This topic is locked
279 replies to this topic

Poll: Vaccinist vs. Anti vaccinist (89 member(s) have cast votes)

Vă considerați a fi un vaccinist (militant în favoarea vaccinării)?

  1. Da (30 votes [33.71%])

    Percentage of vote: 33.71%

  2. Nu (51 votes [57.30%])

    Percentage of vote: 57.30%

  3. Sunt indecis (8 votes [8.99%])

    Percentage of vote: 8.99%

Vă considerați a fi un anti-vaccinist (militant contra vaccinării)?

  1. Da (5 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

  2. Nu (79 votes [88.76%])

    Percentage of vote: 88.76%

  3. Sunt indecis (5 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

Aveți tendința de a încerca să îi convingeți pe alții să se vaccineze sau să nu se vaccineze?

  1. Da, fac asta din convingere, cred că susțin o cauză dreaptă (18 votes [20.22%])

    Percentage of vote: 20.22%

  2. Nu încerc să conving pe nimeni (51 votes [57.30%])

    Percentage of vote: 57.30%

  3. Nu-mi pasă de subiect și dezbaterea aceasta îmi displace, o evit. (4 votes [4.49%])

    Percentage of vote: 4.49%

  4. Îmi dau seama că ceilalți greșesc, dar le respect dreptul de a face ceea ce vor cu trupul lor (16 votes [17.98%])

    Percentage of vote: 17.98%

Vote

#37
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
As fi de acord pro vaccinare anti SARS COV 2 ... doar daca acest vaccin nu ar fi conditionat de certificatul verde.Posted Image

#38
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Nu sunt nici, nici.

Sunt in pricipiu pro vaccin, dar nu atat de des cum vor guvernele din UE, nu cu mijloace de coercitie gen certificat, schimbat datele pt boostere etc.

O verificare de anticorpi inainte de vaccinare, ar ajuta mult, pt alegerea momentului potrivit. Cred ca nu e de ignorat si sezonul rece - infectii mai multe, cazuri mai grave deci vaccinarea ar fi potrivita la sf verii, inceputul toamnei.

Nu fac parte din nici-o tabara insa. Aleg sa fiu provaccinare, dar mi-ar place sa pot avea control CÂND sa imi fac vaccinul. Nu imi place constrangerea, bullying-ul - facut de guverne si nu numai.

Too much too ask? Se pare ca pt guvernele super controlatoare, oprimante, a acorda nitica libertate, e prea mult. :-(

Cat despre oamenii ce se impart in tabere opuse - cred ca avem parte de oameni speriati, asa se adapteaza ei, luptand, militand, transformand frica in energia luptei. Mai exista si un complex de superioritate la unii - impresia ca sunt deasupra celorlalti, cu un IQ ceva mai ridicat, acestia vad in optiunea lor o validare a valorii personale.

Edited by tipareth, 30 January 2022 - 18:27.


#39
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View Posttomaso, on 30 ianuarie 2022 - 17:02, said:

În cercul meu de cunoștințe,  altele decât cele de pe forum,  nu am cunoscut  vreun vaccinist sau vreun anti-vaccinist.  Nici măcar unul (repet,  exclud forumul și forumiștii) cu care să pot dezbate.   Toți sunt oameni normali,  au ideile lor și nu încearcă să le impună nimănui. Discută calm,  politicos,  își spun punctul de vedere și nu mai insistă. Nu se comportă precum un militant,  un credincios care vrea să impună ideologia sau credința.  
Conflictul pe tema asta - din experiența mea irl - este inexistent.
O idee foarte buna de topic Tomaso.
Am citat ceea ce mi se intampla si mie in irl. Nici urma de controverse si nici discutii despre covid.
Cred ca ura asta viscerala este doar pe forum. Este strict o problema a formului. Nu pot spune mai mult pentru ca pot intra sub incidenta regulamentului sp.

#40
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Posttipareth, on 30 ianuarie 2022 - 18:22, said:

Nu sunt nici, nici.

Sunt in pricipiu pro vaccin, dar nu atat de des cum vor guvernele din UE, nu cu mijloace de coercitie gen certificat, schimbat datele pt boostere etc.

O verificare de anticorpi inainte de vaccinare, ar ajuta mult, pt alegerea momentului potrivit. Cred ca nu e de ignorat si sezonul rece - infectii mai multe, cazuri mai grave deci vaccinarea ar fi potrivita la sf verii, inceputul toamnei.

Nu fac parte din nici-o tabara insa. Aleg sa fiu provaccinare, dar mi-ar place sa pot avea control cand sa imi fac vaccinul. Nu imi place constrangerea, bullying-ul - facut de guverne si nu numai.

Too much too ask? Se pare ca pt guvernele super controlatoare, oprimante, a acorda nitica libertate, e prea mult. :-(

Foarte bine punctat!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 January 2022 - 18:25.


#41
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mulțumesc!

View Postjohnnickelby, on 30 ianuarie 2022 - 18:23, said:

O idee foarte buna de topic Tomaso.


#42
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Nu încerc sa conving pe nimeni însă intr-o discuție pro și contra aduc ca argument suprem, ca sa zic așa, părerea doctorilor pe care-i cunosc și care toți sunt vaccinați și recomanda vaccinarea.

Cât despre purtatul măștii amintit in primul post, aici recunosc, atrag atenția sa- și pună masca oricui îl văd ca nu o face. Acu’ vreo 2 zile in benzinăria Mol de pe Rebreanu vreo trei clienți și vânzătorii aveam cu toții masca, 2 bodigarzi BGS cefe late erau fără. Le-am zis bineînțeles ca sa-și pună maștile așa cum spune legea și au făcut-o imediat cu scuzele de rigoare.

Edited by radumiki, 30 January 2022 - 18:26.


#43
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca argonaut a argumentat bine, iar topicul asta a aratat ca majoritatea oamenilor care nu s-au vaccinat, fie au facut boala, fie nu au incredere in vaccin, fie s-au saturat de propaganda ”masiva” de peste tot, iar unii probabil sunt si enervati de restrictii fara sens, in kaufland toti la gramada, 5 metrii mai incolo se intra doar cu certificat. sau unii stiu ca au mai fost nspemii de medicamente ”aprobate” ca super sigure si s-au retras de pe piata dupa cativa ani.

n-am intalnit dastia cu vaccinul te omoara, iluminatii si reptilieni + nu mai poti sa faci copii si bill gheitz. mint, am intalnit unu, la inceputul pandemiei. dar cei mai multi vaccinati, au parca o atitudine superioara, nu conteaza ca nu inteleg nimic, ei stiu ca e bine, ca ce ”e” germanii prosti, sau alte stat unde se vaccineaza multi?

Edited by bobitad, 30 January 2022 - 18:30.


#44
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Am uitat sa mentionez: noi cei nevaccinati purtam masca peste tot! Posted Image

[ https://www.springfarma.com/modules/smartblog/325-single-default/De-ce-tusim-.jpg?v=1572951783 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cei care sunt vaccinati: tusesc in public fara masca, stranuta in public fara masca sau vorbesc tete a tete fara masca!

Care sunt cei periculosi in pandemie??? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 January 2022 - 18:31.


#45
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Astea sunt generalizari. In cercul meu de cunostinte suntem multi vaccinati - purtam masca, respectam regulile.

Oamenii sunt de multe feluri, nu putem generaliza atat de usor.

Edited by tipareth, 30 January 2022 - 18:32.


#46
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

View Posttipareth, on 30 ianuarie 2022 - 18:22, said:

Nu sunt nici, nici.

Sunt in pricipiu pro vaccin, dar nu atat de des cum vor guvernele din UE, nu cu mijloace de coercitie gen certificat, schimbat datele pt boostere etc.

O verificare de anticorpi inainte de vaccinare, ar ajuta mult, pt alegerea momentului potrivit. Cred ca nu e de ignorat si sezonul rece - infectii mai multe, cazuri mai grave deci vaccinarea ar fi potrivita la sf verii, inceputul toamnei.

Nu fac parte din nici-o tabara insa. Aleg sa fiu provaccinare, dar mi-ar place sa pot avea control CÂND sa imi fac vaccinul. Nu imi place constrangerea, bullying-ul - facut de guverne si nu numai.

Too much too ask? Se pare ca pt guvernele super controlatoare, oprimante, a acorda nitica libertate, e prea mult. :-(

Cat despre oamenii ce se impart in tabere opuse - cred ca avem parte de oameni speriati, asa se adapteaza ei, luptand, militand, transformand frica in energia luptei. Mai exista si un complex de superioritate la unii - impresia ca sunt deasupra celorlalti, cu un IQ ceva mai ridicat, acestia vad in optiunea lor o validare a valorii personale.
Nu stiu daca masurarea anticorpilor are mare relevanta.Din ce explica imunologia reiese ca importanta e imunitatea celulara , aia cu celule de memorie B si T.Virgil Paunescu zicea ca are ceva posibilitati in clinica lui de astfel de masuratori.Metoda e foarte scumpa si insuficient studiata si decci nici macar nu si propune cineva sa implementeze asa ceva ca un test curent cum e PCR.
In aceste conditii plus mutatiile virusului suntem cu medicina la ani lumina de a descifra corect ce se intampla si cum se intampla.Parerea mea ,cineva avizat care cunoate mai bine poate sa ma contrazica.

#47
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postxmanyacs77, on 30 ianuarie 2022 - 18:29, said:

Care sunt cei periculosi in pandemie???

Cei care umbla cu cioara vopsita, cam asa cum incerci tu sa faci acum?

#48
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Posttipareth, on 30 ianuarie 2022 - 18:32, said:

Astea sunt generalizari. In cercul meu de cunostinte suntem multi vaccinati - purtam masca, respectam regulile.

Oamenii sunt de multe feluri, nu putem generaliza atat de usor.

Ieri am asistat atat in metrou cat si la transportul in autobuz la persoane care isi dadeau masca jos, tuseau in palma si dupa aceea isi puneau masca pe fata...Posted Image Posted Image Posted Image
Deci despre ce vorbim aici! Posted Image

*Doar atat am avut de spus....decideti voi cum este mai bine pentru voi!

Edited by xmanyacs77, 30 January 2022 - 18:38.


#49
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postxmanyacs77, on 30 ianuarie 2022 - 18:36, said:

Ieri am asistat atat in metrou cat si la transportul in autobuz la persoane care isi dadeau masca jos, tuseau in palma si dupa aceea isi puneau masca pe fata...
Deci despre ce vorbim aici!

Si de unde stii ca erau vaccinati? Ca tu asta ai spus.

#50
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostAlbastruIndigo, on 30 ianuarie 2022 - 18:38, said:


Si de unde stii ca erau vaccinati? Ca tu asta ai spus.

No comment...Posted Image Posted Image Posted Image

#51
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Pana la urma una din temele topicului este de ce atata ura pe forum?
Eu sunt de acord ca exista multa ura pe forum si o percep ca fiind unidirectionala, dinspre vaccinati catre nevaccinati. Vorbesc de ura exprimata, sau tastata, ca sa fiu mai precis.
Nu mi-am putut explica fenomenul. Bine, glumesc, mi l-am explicat, dar mi-e jena sa spun.

Edited by johnnickelby, 30 January 2022 - 18:51.


#52
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postxmanyacs77, on 30 ianuarie 2022 - 18:39, said:

No comment...

Mai bine, oricum topicul este despre altceva.

#53
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Dedic viata mea vaccinului.

#54
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmaccip, on 30 ianuarie 2022 - 18:56, said:

Dedic viata mea vaccinului.

Ai grija la ceea ce iti doresti maestre....Posted Image


* De astazi nu mai postez nimic in Poiana lui Iocan! Posted Image Posted Image Posted Image

No offence @radumiki! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 January 2022 - 19:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate