Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Vaccinist vs. Anti-vaccinist - dezbatere

  • This topic is locked This topic is locked
279 replies to this topic

Poll: Vaccinist vs. Anti vaccinist (89 member(s) have cast votes)

Vă considerați a fi un vaccinist (militant în favoarea vaccinării)?

  1. Da (30 votes [33.71%])

    Percentage of vote: 33.71%

  2. Nu (51 votes [57.30%])

    Percentage of vote: 57.30%

  3. Sunt indecis (8 votes [8.99%])

    Percentage of vote: 8.99%

Vă considerați a fi un anti-vaccinist (militant contra vaccinării)?

  1. Da (5 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

  2. Nu (79 votes [88.76%])

    Percentage of vote: 88.76%

  3. Sunt indecis (5 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

Aveți tendința de a încerca să îi convingeți pe alții să se vaccineze sau să nu se vaccineze?

  1. Da, fac asta din convingere, cred că susțin o cauză dreaptă (18 votes [20.22%])

    Percentage of vote: 20.22%

  2. Nu încerc să conving pe nimeni (51 votes [57.30%])

    Percentage of vote: 57.30%

  3. Nu-mi pasă de subiect și dezbaterea aceasta îmi displace, o evit. (4 votes [4.49%])

    Percentage of vote: 4.49%

  4. Îmi dau seama că ceilalți greșesc, dar le respect dreptul de a face ceea ce vor cu trupul lor (16 votes [17.98%])

    Percentage of vote: 17.98%

Vote

#271
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

lupini said:

1644495028[/url]' post='28785080']
ar trebui selectaţi la alegeri:

Da,  aceasta este calea corectă,  trebuie eliminați prin vot.
Votat CONTRA lor.

Toate partidele care au susținut restricțiile și au făcut propagandă în favoarea cenzurii și restricționarea libertăților fundamentale  ar cam trebuie pedepsite la vot.
Să fie un exemplu pentru viitor. Politicienii să stea deoparte în probleme care nu-i privesc.   Treaba cu pandemia a fost și este o problemă de natură medicală și atât.  
Nu te apuci să institui cenzură,  să reprimi drepturi,  pentru că astea nu opresc pandemia,  doar fac rău sufletului oamenilor.   În rest, după cum s-a dovedit,  zero eficiență.  De fapt, mai mult au stricat cu zelul lor,  au supărat și îndârjit oameni care dacă erau tratați corect poate că reacționau total diferit. Politicieni neghiobi de care omenirea trebuie să se scape.   Iar asta se poate doar prin vot.

Edited by tomaso, 10 February 2022 - 19:20.


#272
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Inca un topic in care oamenii normali, moderatii (indiferent de optiune), sunt indemnati sa aleaga una din minoritatile extremiste.
E la moda...

Cplm mai e si ala vaccinist?
Unul care te alearga cu seringa pe strada?

#273
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postunderb, on 10 februarie 2022 - 19:59, said:

Cplm mai e si ala vaccinist?
Unul care te alearga cu seringa pe strada?
Nope... unu care nu doarme noaptea stiind ca altii nu-s vaccinati.

#274
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFluk3, on 10 februarie 2022 - 20:10, said:

unu care nu doarme noaptea stiind ca altii nu-s vaccinati.

Apropos de asta, m-am întâlnit ieri cu o cunoştinţă care s-a vaccinat anul trecut în Noiembrie, după ce mă tot întrebase pe mine ce să facă. Eu, la fel cum am scris tot timpul şi aici pe forum, am spus şi în viaţa reală la fel: fiecare face ce vrea. Lui, la fel ca şi mie, îi place să călătorească. Nici el nu s-a infectat, vaccinat fiind, şi nici eu, nevaccinat, deşi între 12 Decembrie anul trecut şi 12 Ianuarie anul acesta, am decis să călătoresc prin câteva ţări din Vest, după o pauză de doi ani ai pendemiei.

Aşa, la un "pahar de vorbe" cu această cunoştinţă, am simţit un fel de frustrare ţintită asupra mea că el s-a vaccinat şi nu s-a îmbolnăvit, deşi nu a călătorit, iar eu, nu m-am vaccinat şi am călătorit şi de asemenea nu m-am îmbolnăvit. La un moment dat, răbufneşte de frustrare şi îmi reproşează mie că "de ce nu l-am convins mai tare să nu se vaccineze". "Păi ce, eşti tu legat de mine şi te-am forţaz eu să faci ceva ?", îi zic eu.

Nu ştiu cum va fi, dar anul acesta s-ar putea rupe multe prietenii din cauza asta.


Apropos de călătoria mea în Vestul Europei de Crăciun şi Revelion, a fost ceva de pomină: eu nevaccinat nu m-am infectat, iar alţii doi cu care am fost, vaccinaţi fiind...ghiciţi ce s-a întâmplat ! Posted Image

Asta în condiţiile în care, după ce am ajuns în ţară am fost zilnic împreună, am băut din aceleaşi pahare, şi cred că am mâncat şi cu aceleaşi linguri.

Edited by lupini, 11 February 2022 - 02:46.


#275
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Btw.. ti-ai facut un test de anticorpi ?...Unii au facut boala fara sa stie...

Eu zic ca bine ai facut ca nu l-ai convins sa nu se vaccineze, acuma dadea vina pe tine ca a facut el covid din cauza ca nu s-a vaccinat :)

#276
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFluk3, on 11 februarie 2022 - 08:50, said:

Btw.. ti-ai facut un test de anticorpi ?...Unii au facut boala fara sa stie...

Am ajuns în ţară în 12 Ianuarie, am dat hârtia cu testul Negativ, şi...am stat 10 zile în carantină, până în 22 Ianuarie deoarece nu sunt vaccinat, în timp ce cei doi se plimbau prin magazine cu codul QR. Posted Image

Au fost în fiecare zi la mine şi...pe 21 Ianuarie, una dintre persoane îmi zice că...are Covid. Posted Image "Na poftim", îmi spun eu, "chiar când mai aveam o zi până la "eliberare", cel mai probabil am şi eu". Având acasă mai multe teste, mi-am făcut unul rapid şi...nimic, o linie. Seara mi-am mai făcut unul şi...tot o linie. Nu aveam. Pe 23 Ianuarie am mers la o clinică să văd, şi din nou Negativ, în timp ce persoana infectată şi vaccinată era de 2 zile în izolare.

Eeeh, trec câteva zile, şi a doua persoană cu care venisem din Luxemburg mă anunţă că e infectată, pe 29 Ianuarie.

"Aoleu" îmi zic eu, "acum chiar că nu mai scap deoarece mă văzusem zilnic cu ea". Îmi fac iar două teste în ziua aceea şi...nimic. A doua zi la fel. Ba mai mult, merg iar la o clinică şi...nimic...Negativ. Posted Image

Între timp ambele persoane au ieşit din izolare iar eu...nu am fost infectat. Nu pricep de ce. Persoanele respective au avut de suferit, vaccinate fiind, eu...nu, şi nevaccinat.

Edited by lupini, 11 February 2022 - 15:01.


#277
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View Postlupini, on 11 februarie 2022 - 02:42, said:

Nu știu cum va fi, dar anul acesta s-ar putea rupe multe prietenii din cauza asta.
Eu sigur am pus cativa pe lista rosie cu risc de pandemie la creier.
Pai naște nevasta-mea și primesc telefon și prima întrebare e dacă m-am vaccinat?
Asta te f..e pe tine grija de la 3000km sau dacă au supraviețuit amândoi și mama și bebele sunt bine?
Dacă serul e interesul tău principal apoi sa-ti găsești prieteni de la DSP ca topicul de covid nu întra în sfera discuțiilor mele.
Eu militez doar pentru libertatea de a face ce vrei cu corpul tau, nici gând sa ma interesează ce bagi tu în tine, bere, Mona, coca sau ser la seringa.

View PostFluk3, on 10 februarie 2022 - 14:16, said:


Ce pot sa faca altceva, au incercat cu tot felul de dovezi sa-ti demonstreze ca nu ai dreptate...
Singura dovada este sloganul: vaccinul salveaza vieti. Pe care nu l-am contrazis și nici n-am afirmat vreodata altceva.
Si chimioterapia salveaza pacienți cu cancer dar nu mi-ar veni sa fac o runda doar asa preventiv. Desi sunt sigur ca industria Pharma m-ar contrazice.

#278
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pai asta este scopul, menirea, vaccinului sa previna sa formeze imunitate, nu sa trateze ceva ceva.Sunt concepte diferite.
Orice reactie adversa este considerata mai mult decat acceptabila, este normala ca la orice medicament, substanta ingerata, injectata.
Statistica exact asta arata si anume ca nu au fost reactii semnificative dupa administrarea de sute de milioane de doze, chiar sunt sub limita de eroare, in schimb. tot statistic, se vede ca persoanele infectate au suferit masiv iar mortalitatea este cuantificabila.
Ar fi fost interesanta o statistica cu cei care au suferit de boala serios si care s-au vaccinat ulterior, as paria ca foarte multi, aproape toti, nimeni nu vrea sa treca din nou prin agonia aia.Eu cel putin nu stiu pe nimeni din cei care au fost bolnavi si care nu s-au vaccinat ulterior, considerand ca imunitatea naturala este suficienta.

#279
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postlupini, on 11 februarie 2022 - 02:42, said:



Nu ştiu cum va fi, dar anul acesta s-ar putea rupe multe prietenii din cauza asta.

Alea nu-s prietenii !
O gramada mi-au "intors spatele", anu trecut pt ca nu am vrut sa ma vaccinez si nici nu m-am vaccinat Posted Image , din partea mea duca-se , n-am nevoie de isterici de astia pe langa mine . Cine a ramas in relatii bune cu mine sunt aidoma mea, indiferent ca s-au vaccinat sau nu. Eu nu judec pe nimeni , e alegerea fiecaruia ce face cu corpul lui. N-am treaba nici cu aia care beau pana pica in bot si 3 zile n-ai cum sa te intelegi cu ei . Posted Image

#280
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postlupini, on 11 februarie 2022 - 15:01, said:


Între timp ambele persoane au ieşit din izolare iar eu...nu am fost infectat. Nu pricep de ce. Persoanele respective au avut de suferit, vaccinate fiind, eu...nu, şi nevaccinat.
Nu cred ca vaccinul influenteaza intr-o masura semnificativa in cazul variantei Omicron.

Ma refer la infectare si transmitere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate