Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitionare RCA din vama?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
aleatorul

aleatorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.11.2006
Salutari!

Vreau sa ma duc la Istanbul si am descoperit ca Turcia e barata de pe cartea verde. Am sunat la societatea de asigurari si ei nu ofera extensie pt. Turcia. (Masina cu nr.. de Germania.) Mi-au recomandat sa cumpar asigurare din vama.

Exista asa ceva la vama Malko Tarnovo / Derekoy ?

Am gasit ceva prin review-uri despre vama Ipsala/Alexandroupoli, cum ca e o ghereta care vinde asigurari, lasi pasaportul la granicer garantie pana cumperi asigurarea.
Posibil si la Kapitan Andreevo/Kapikule.
Dar as ocoli destul de mult daca e doar la vamile astea.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Bad post.

Trebuia sa incepi cu masina de Germania, desi presupun ca se paote face online si asa. Posted Image

Edited by Sef-chenko, 29 January 2022 - 22:16.


#3
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 aleatorul, on 29 ianuarie 2022 - 21:42, said:

Salutari!

Vreau sa ma duc la Istanbul si am descoperit ca Turcia e barata de pe cartea verde. Am sunat la societatea de asigurari si ei nu ofera extensie pt. Turcia. (Masina cu nr.. de Germania.) Mi-au recomandat sa cumpar asigurare din vama.

Exista asa ceva la vama Malko Tarnovo / Derekoy ?

Am gasit ceva prin review-uri despre vama Ipsala/Alexandroupoli, cum ca e o ghereta care vinde asigurari, lasi pasaportul la granicer garantie pana cumperi asigurarea.
Posibil si la Kapitan Andreevo/Kapikule.
Dar as ocoli destul de mult daca e doar la vamile astea.

La Derekoy nu știu pentru ca nu am trecut niciodată pe acolo însă la Hamzabeyli era.
Un prieten, în 2019,a plecat în vacanță fără sa verifice RCA. Am găsit în vama turca un ghișeu și a plătit vreo 30 de euro pentru o lună.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 aleatorul, on 29 ianuarie 2022 - 21:42, said:

Salutari!

Vreau sa ma duc la Istanbul si am descoperit ca Turcia e barata de pe cartea verde. Am sunat la societatea de asigurari si ei nu ofera extensie pt. Turcia. (Masina cu nr.. de Germania.) Mi-au recomandat sa cumpar asigurare din vama.

Exista asa ceva la vama Malko Tarnovo / Derekoy ?

Am gasit ceva prin review-uri despre vama Ipsala/Alexandroupoli, cum ca e o ghereta care vinde asigurari, lasi pasaportul la granicer garantie pana cumperi asigurarea.
Posibil si la Kapitan Andreevo/Kapikule.
Dar as ocoli destul de mult daca e doar la vamile astea.

Inteleg ca masina este inmatriculata in Germania.
Nu exista in toata Germania aia firma de asigurari care sa aiba inclusa Turcia?

#5
aleatorul

aleatorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.11.2006

 eumorocanosul, on 30 ianuarie 2022 - 05:51, said:

La Derekoy nu știu pentru ca nu am trecut niciodată pe acolo însă la Hamzabeyli era.
Un prieten, în 2019,a plecat în vacanță fără sa verifice RCA. Am găsit în vama turca un ghișeu și a plătit vreo 30 de euro pentru o lună.

Multumesc.

 adisz, on 30 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Inteleg ca masina este inmatriculata in Germania.
Nu exista in toata Germania aia firma de asigurari care sa aiba inclusa Turcia?

Probabil exista. Cam complicat insa sa renunt la polita de asigurare cu 2 saptamani inainte si sa-mi fac alta.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pai nu renunti deloc la prima.
Iti faci doar inca una pentru perioada dorita.
Si data viitoare cand vei incheia politia vei avea in vedere sa ti-o inchei pentru toate tarile.

#7
aleatorul

aleatorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.11.2006
In caz ca poate intereseaza pe cineva:
Am gasit in vama la Derekoy un ghiseu de asigurari. Am platit 900 TL pt. o luna (pe mai putin nu se putea).

#8
cristianhct

cristianhct

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.04.2020
Buna ziua. Aveti idee daca este deschis si in weekend?

#9
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
La Hamzabeyli era si sambata sigur... am avut eu probleme si vamesii m-au indreptat spre ghiseu. Era ultima solutie in caz ca nu puteam recupera datele de la asigurator. RCA-ul trebuie avut fara TR barat. Si sa fie ori pe telefon ori fizic.

#10
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006

View Postaleatorul, on 11 martie 2022 - 16:12, said:

In caz ca poate intereseaza pe cineva:
Am gasit in vama la Derekoy un ghiseu de asigurari. Am platit 900 TL pt. o luna (pe mai putin nu se putea).
130 RON... cam mult dar bine ca ai rezolvat.

#11
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
@Maskatu, 130 RON pana la urma sar putea sa para foarte putin, deoarece postarea colegului @aleatorul este din 11.03.2022, iar daca am luam in considerare ca in preajma acelei date a platit 900TL, la cursul din acel moment insemna aproximativ 53 € (900 TL : 17 TL/€), ...dar pot fi chiar mai multi €, deoarece nu stim la ce moment din trecut face referire. Totodata nu stim daca la acel tip de asigurare se tine cont si de cmc motorizare. Posted Image

Edited by w140, 26 February 2024 - 15:54.


#12
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Mie mi-au cerut atunci 30 euro pt asigurare in vama, nu am vrut sa dau atat, asa ca am stat 2 ore in vama pana am primit mailul cu confirmare valabilitate RCA.

#13
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Ceea ce inseamna ca pe langa cursul valutar, pretul pentru aceeasi categorie de autovehicul, poate sa difere si in functie de cmc/CP motor, sau firma asiguratoare, ...sau ambele.

Edited by w140, 27 February 2024 - 15:17.


#14
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Cred ca cel mai ok este sa pleci la drum cu "temele făcute". Decat sa stau prim vămi cu orele... prefer sa scap de ele cat mai repede. Scopul meu este sa reduc cat pot timpul parcurs pe drum de la A la B nu sa adaug timpi inutili ce pot fi evitati.

#15
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Si eu caut sa reduc timpii/pauzele mai ales cele de vama, dar "GHINION" cum zice un clasic in viata. Trecut vama bulgara in 10 min, cea turca... tot 10 min... pana la ultimul chiosc (control RCA si portbagaj). Control porbagaj scapat dupa povestea de 2 ore cu RCA-ul. Asa ca de atunci am la mine cele doua variante: hartie si mail.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate