Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

iPhone = terminal de plata

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Apple lucreaza din 2020 pentru a adauga functia aceasta la iPhone.
Odată ce funcția devine disponibilă pentru publicul larg, comercianții vor putea accepta plăți direct pe iPhone-urile lor prin atingerea unui card de credit sau a altui iPhone pe spatele dispozitivului lor.

Apple a achiziționat compania canadiană Mobeewave pentru 100 de milioane de dolari pentru a face iPhone-urile să funcționeze ca un centru de plată.
După aproape doi ani, Apple, împreună cu Mobeewave, pare să fi făcut progrese semnificative atât de mult. astfel încât compania pare să fie pregătită să lanseze funcția în următoarele câteva luni.

Noua caracteristică nu va funcționa pe fiecare iPhone, deoarece nu toate sunt echipate cu cip NFC.
Va fi nevoie de iPhone 7 sau mai nou pentru a utiliza funcția, deoarece toate sunt livrate cu un cip NFC în interior.
Va ajunge probabil prin intermediul unei actualizări de software în lunile următoare.

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
...si in RO dupa 3 ani dupa ce dau drumu' la apple TV+

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
In RO nu o sa prinda niciodata asa ceva si inteleg de ce, nu prea e safe.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
de ce sa nu fie safe? BT doar ce a dat drumu' la asa ceva (android only).
sa vedem si taxele/comisioanele/etc vs un pos clasic...

#5
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Pai au dat drumul dar tu crezi ca daca il vad ca vrea sa ii fac plata la telefonul lui eu sunt nebun. Sau facut manevre cu epos-uri dar cu telefoane.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
sistemul este pt PJ nu PF...

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
De acum nu te mai simti pipait in autobuz. Simti iphone ul cum se freaca de buzunarele tale poate, poate ai un card contactless :D

#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Super tare treaba, sper sa beneficiem si noi romanii.

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Functia va exista, depinde de banci (si din Romania) sa si o foloseasca (implementeze, aplica, integra, etc.)!

View PostNenea Zap, on 29 ianuarie 2022 - 18:21, said:

De acum nu te mai simti pipait in autobuz. Simti iphone ul cum se freaca de buzunarele tale poate, poate ai un card contactless Posted Image

Presupunand ca s-ar putea (fara parola, PIN, etc.) care e prostul sa vireze bani pentru nimic?

Edited by breitner, 30 January 2022 - 13:33.


#10
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
VivaWallet

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postbreitner, on 30 ianuarie 2022 - 13:25, said:

Presupunand ca s-ar putea (fara parola, PIN, etc.) care e prostul sa vireze bani pentru nimic?

Nu ai auzit de plati contactless? Pana la 100 lei nu iti cere pin.

Edited by LensFlare, 30 January 2022 - 13:48.


#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Cred că au trecut deja 10 ani de zile de când sunt plăți contactless în România.
Și nu prea există carduri cu pin, parolă sau faceid

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,104
  • Înscris: 05.06.2002
Chestia asta n-o sa fie disponibila oricarui posesor de iphone si cartele prepay! Banii aia vor fi incasati intr-un cont care mai trebuie sa fie si al unei firme. Asa ca daca cineva incearca sa faca magarii politia stie in secunda doi de unde sa-l scoata si sa-l trimita la racoare. E acelas motiv pt care platile contacless sunt destul de sigure, n-ati auzit de bani luati in autobuz sau alte chestii din astea.

#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Eu nu am spus neaparat ca nu or sa fie cat de cat sigure, am spus ca nu o sa prinda la noi pe piata pentru ca oamenii nu au incredere sa dea cu cardul pe un telefon.

#15
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Banii virtuali sunt viitorul si bancnotele se tot scumpesc si o sa vina ziua in care la bancomat nu o sa mai poți scoate bani pot ca o sa ți se ia comision si atunci recurgi la tot mai multe plăti cu cardul .
Problema este in telefoane si in dispoziția oamenilor de a învăța sa le folosească si a copiilor care nu ii învață .
Eu i-am dat mamei mele un iPhone xs si e super incantata de el trecând de la un iPhone 7 .
Dar i-am configurat ecranele si aplicațiile sa ii fie ușor si simplu , i-am dezinstalat aplicațiile inutile etc.
  Știe sa între in aplicația băncii , sa dea citirea la gaz si la Electrica sa cumpere cu telefonul ca sa nu mai scoată cardul .
  Totul este sa ai simplitate in gândire , unora nu le trebuie brizbrizuri si iPhone-ul e perfect , sigur , fiabil si ușor in utilizare fata de alte smartphone-uri .
   De furat e mai greu si la iPhone dacă nu este activata plata de către posesor nu se întâmpla nimic , chit ca se plimba cineva cu POS-ul pe lângă telefonul tău .
   Cine nu folosește plata cu iPhone vb aiurea ca se pot fura banii .


#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@Bvdan2016, colegul scria mai sus ca ar putea exista posibilitatea sa folosesti un iphone cu modul de “incasare” activat ca sa tragi bani de pe un card contactless de la cineva din buzunar.

P.S. Citim si noi inainte sa tragem concluzii? Sunt unii pe aici ce faceau plati online inainte ca bancile din Romania sa permita acest lucru… stim si noi cum functioneaza o plata online.

Edited by LensFlare, 30 January 2022 - 18:00.


#17
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Sigur o sa fie o chestie de securitate și posibil la carduri sa bagi Pinul ca sa nu fi pipăit de iPhone in autobuz .
  A doua chestie e posibil ca Apple sa implementeze și locația iphoneului sa fie statica sau o chestie sa nu fie chiar la îndemâna oricui .
O alta chestie poate sa fie obligativitatea sa ai cont in țara in care ai firma și plățile la fel, adică nu îți faci cont in Cipru și ii faci la buzunare pe romani .
  Sigur vor fi niște termeni și condiții pt a nu se face abuzuri sau furturi .
  Nu trebuie sa fi indifilerent dar nici sa aberezi .
  Apple mu vrea sa își păteze numele pt furăciunile unora .


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate