Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Montare TV pe suport înclinabil

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Salut am următorul produs https://www.amazon.d...crb_top?ie=UTF8

Am un TV de 18kg

Montarea doresc sa o fac pe un perete bca 8cm (în partea din spatele lui este Baia)

Având în vedere că doresc sa îl înclin în timpul vizionarii filmului (și nu as vrea sa ma trezesc ca se poate rupe sau fisura) ce anume as putea face?

Ma gândeam la o anumită cimentare / consolidare dar probabil sa vorbesc prostii.

#2
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Eu l-as ancora bine cu ceva produse profesionale de la "Fischer" (calculate bine!), (vezi tabelul  lor...) si as sta linistit. Peretele tine 18 kg! Suportul televizorului are area de prindere desutul de larga si greutatea se imparte unifom .

Edited by arisel, 29 January 2022 - 02:32.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă extinzi brațul in consola la 508 mm și ai 18 kg, peretele ăla de 8 cm BCA e o problema.
BCA zidit pe cant? Nimica faianță in baie? Nimica tencuiala pe exterior?
Ceva armare între cărămizi și alți pereți?
8 cm e foarte puțin.
Dacă poți pune in partea opusa cu baia o placă in care sa put tije filetate ce trec prin perete până în suport ar fi o opțiune.

#4
axxel07

axxel07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.10.2021
Diblurile de la producatorul suportului nu cred ca sunt mai lungi de 8cm. Decui nu ar fi in sine o problema adancimea la care sunt bagate diblurile.

Eu problema o vad altfel. Peretele fiind asa subtire, sa nu te trezesti ca iti pleaca cu totul. Alea 18kg suspendate + te sprijini o data pe peretele din baie..te trezesti in sufragerie :)

Insa daca ai si intaritura, adica tencuiala + gresie in baie si tencuiala in sufragerie. Adica tencuiala de minim 2 cm, nu dat glet peste Bca, atunci nu ar fi o problema prinderea unui TV de 18kg.

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Poate merge sa montezi un panou decorativ, de pal/mdf/lemn, pe perete, daca ajunge la podea/tavan si mai bine, si sa montezi suportul pe acest panou.
Vezi ca mai sunt si suporturi TV de tavan, poate sunt o optiune in cazul tau.

LE: Cam care este grosimea la un perete de bloc comunist, anii 80, din bca? pare subtire, intre bucatarie si sufragerie, am un suport TV pe care trebuie sa-l montez si ezit, nu am experiente cu peretii de bloc, la casa stiam care e treaba.

Edited by cristiandrei, 29 January 2022 - 10:11.


#6
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Sa va raspund pe rand, in baie este faiantat dar diblurile nu ajung pana acolo. sunt de 6.5.

BCA zidit pe cant? nu ma princep din cate stiu este bca pus pe placi, bloc construit dupa cutremur.

Da, am faianta in spatele pereteului in baie.

Tencuiala este una subtire.


Poate merge sa montezi un panou decorativ, de pal/mdf/lemn, pe perete - ai cumva niste poze sugestive? pe tavan este exculs, practic eu as avea deasupra PC-ului / desktop-ului TV-ul ancorat care datorita sistemului il voi cobori la nivelul ochilor atunci cand urmaresc si apoi il aduc inapoi pe perete cand termin.


intre bucatarie si sufragerie, am un suport TV pe care trebuie sa-l montez si ezit, nu am experiente cu peretii de bloc, la casa stiam care e treaba. - fix acolo am avut montat celalalt TV acum 10 ani si nu am avut vreo problema, daca este suport fix si nu se apleaca iar BCA-ul este de 7-8 CM iar TV-ul de 20-30kg sunt slabe sanse sa-ti faci griji.

Ceva armare între cărămizi și alți pereți? - nu cunosc

Dacă poți pune in partea opusa cu baia o placă in care sa put tije filetate ce trec prin perete până în suport ar fi o opțiune. - ai niste exemple sugestive? nu ma pricep dar doresc sa aduc pe cineva care mi-a spus ca ar vrea sa cimenteze, asa s-a exprimat (nu stiu exact la ce s-a referit)

Ca si pozitionare este dormitor si in spate baia (peretele pe care montez)

Ma gandesc, nu merge cumva cu niste

#7
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Vazusem aicidespre ancora metalica pentru perete gips carton, in clip este vorba despre un alt tip de perete mai slab cum este gips cartonul care sa poata duce un montaj cu inclinatie.

Nu ar fi bun si pentru peretele meu BCA?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate