Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Certificat de garatie comerciala - declaratie de conformitate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
salitare,

Am un mic tv cumparat in 07.2019 prin rabla (la care s-a blocat softul sa blocat total), care are Certifiata de Garantie 2ani de la Producator,
dar Garantia Comerciala se pare ca scrie 3ani
- Decladatia de Conformitate 36 luni -

In acest caz inca beneficiez de garantie daca Declaratia de Conformitate are 36 luni ?

(desi deocamdata nu prea as avea ce alt televizor sa iau in loc ca nu prea sunt promotii cu reduceri care sa merite,
dar poate peste mai multe luni daca ar apare noi reduceri la acel magazin )

#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Da.

#3
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da.

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Tv-ul acela nu se  mai fabrica, cum vor proceda ?

Daca duc TV-ul de la magazinul de unde l-am cumparat imi returneaza banii ?? sau  ma pun sa iau alt produs mai scump si sa dau diferenta ?

practic pot sa  mai astept pana apar tv-uri cu preturi la reducere si sa il duc atunce la magazinul aceala ca sa prind o reducere,
caci daca il duc acum gasesc doar televizoare scumpe si nu am ce sa iau la schimb in aceasta perioada

#5
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Il vor trimite in service, daca nu se poate repara iti vor da altul / banii. Dar daca a depasit 2 ani nu cred ca mai e in garantie. La cea de conformitate nu stiu exact cum e, dar din auzite, trebuie sa le dovedesti tu (un alt service autorizat) ca nu (mai) e conform cu ce a iesit din fabrica. (batai de cap pt un tv mic si ieftin). Mergi la magazin si intrebi cel mai bine.
Edit: Daca ajunge in service si nu se poate repara, ai timp 15 sau 30 zile sa cumperi altceva cu banii aia, nu poti astepta pana la craciun sa intre oferte.

Edited by Moshu_ro, 29 January 2022 - 02:26.


#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 Moshu_ro, on 29 ianuarie 2022 - 02:25, said:

Il vor trimite in service

- La Garantia Comerciala de conformitate stiu ca parca se schimba nu se trimite in service nu?

- Da a expirat Garantia de la Producator si atunci cum sa il mai trimita in service? ( softul tv-ului nu se repara decat la jvc ma gandesc nu merge la orice service )

 Moshu_ro, on 29 ianuarie 2022 - 02:25, said:

trebuie sa le dovedesti tu (un alt service autorizat) ca nu (mai) e conform cu ce a iesit din fabrica.
cum sa dovedesc eu , sa mai platesc in plus bani proprii ca sa le dovedesc cum vine asta?
eu nu cred ca e o Lege a garantiei care imi impune mie Client sa dovedesc un Defect evident
pai se vede clar ca e blocat softul.se aprinde dar nu  mai poti schimba canalele

 Moshu_ro, on 29 ianuarie 2022 - 02:25, said:

Edit: Daca ajunge in service si nu se poate repara, ai timp 15 sau 30 zile sa cumperi altceva cu banii aia, nu poti astepta pana la craciun sa intre oferte.
atunci poate il duc la magazin cand o reincepe programul rabla

Edited by July02, 29 January 2022 - 02:48.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
July, mergi cu tv-ul in service, este inca in garantie. Nu trebuie sa platesti nimic. Moshu nu stie ce vorbeste spunand "Daca ajunge in service si nu se poate repara, ai timp 15 sau 30 zile sa cumperi altceva cu banii aia, nu poti astepta pana la craciun sa intre oferte"

Daca tv-ul nu se mai poate repara sau nu mai este le stoc, iti vor da banii cash/in contul tau bancar.

Edited by MembruAnonim, 29 January 2022 - 02:57.


#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2022 - 02:48, said:

July, mergi cu tv-ul in service, este inca in garantie. Nu trebuie sa platesti nimic. Moshu nu stie ce vorbeste spunand "Daca ajunge in service si nu se poate repara, ai timp 15 sau 30 zile sa cumperi altceva cu banii aia, nu poti astepta pana la craciun sa intre oferte"
Mai are doar Garantie Comerciala de conformitate
Garantia de la Producator de 2ani a expirat ca sa mai poata merge in service

Mi-e firca ca daca il duc la Service incep sa schimbe piese prin el si mai rau il strica ca nu poti sa stai langa ei cand repara
desi e clar Softul Blocat practic doar softul e buhit dar Serviceurile astea care repara pentru diverse marci nu prea au Softurile Televizoarelor
(o sa dau un telefon sa intreb daca au posibilitate sa Resofteze dar ma indoiesc caci o sa zica da da si tot cu ciocanul sa schimbe piese care nu sunt defecte
ca asa stiu ei sa repare de mai  mult ti-l strica )


mai are garantie pana pe luna a 7-a il duc la garantie pe la jumatea Lunii Mai ca poate prind programul rabla apoi in alea 30zile
sau alea 30 zile sunt din momentul cand ma duc la magazin nu din momentul cand ar fi fost la service
oricum nu cred ca se poate repara avand softul blocat trebuie resoftat si nu cred ca au serviceurile de pe aici asa ceva

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2022 - 02:48, said:

Daca tv-ul nu se mai poate repara sau nu mai este le stoc, iti vor da banii cash/in contul tau bancar.
e luat prin rabla nu stiu daca imi dau inapoi toti banii cat valoreaza televizorul desi le-a fost decontata diferenta de pret prin voucherul respectiv

Edited by July02, 29 January 2022 - 03:14.


#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Deocamdata am trimis un Email catre Firma care se ocupa in judet cu Reparatii de teleizoare JVC
si am intrebat daca se pot resofta televizoarele JVC cu Softul Blocat ,
sau doar Producatorul poate Resofta aceste televizoare JVC

acu sa vad daca o raspunde cineva la email de la serviceul din judet care repara si JVC ca ei sunt autorizati sa repare mai multe marci de televizoare

#10
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Daca este service autorizat in localitatea ta, poti merge cu tv-ul si  actele direct la ei. Specifica-le inainte datele de cumparare si ca ai valabil doar certificatul de conformitate, sa nu mergi degeaba.

#11
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Discutia e 99% inutila.
Trebuia sa pui poza cu certificatul de garantie sau orice ai tu pe acolo.
Apoi, eventual, vorbesti cu firma de unde l-ai cumparat sau direct il trimiti la garantie (daca te incadrezi).
Nu conteaza soft blocat sau service la tine in oras sau alte alea, nu te intereseaza, bani retur sau alt produs...... practic nu e treaba ta, nu ai tu control asupra acestor lucruri.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 July02, on 28 ianuarie 2022 - 22:14, said:

dar Garantia Comerciala se pare ca scrie 3ani

Garantia comerciala este garantia care iti este oferita de comerciant. In cazul tau 36 luni. Deci te afli in perioada in care magazinul trebuie sa iti repare produsul. Daca nu se poate repara este obligat fie sa iti ofere un produs identic, sau daca nu este posibil, este obligat sa iti restituie toti banii platiti.

Eu iti recomand sa mergi la comerciant cu tv-ul.

#13
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Declaratia de conformitate e una, garantia e alta.

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 sandratoms1980, on 29 ianuarie 2022 - 09:44, said:

Nu conteaza soft blocat sau service la tine in oras sau alte alea, nu te intereseaza, bani retur sau alt produs...... practic nu e treaba ta, nu ai tu control asupra acestor lucruri.
pai e cumparat acum 2 ani tv-u si e in al 3 lea an de garantie acum

Mi-a zis ca sa il duc sa il trimita la Reparat.

Dar eu nu pot opta pentru banii retur sau alt produs? in loc de Reparare/Resoftare in contextul acesta?

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Deci te afli in perioada in care magazinul trebuie sa iti repare produsul
Nu pot opta in loc de Reparare pentru: - Banii inapoi sau Diferenta cu  Inlocuire Produsului cu un Alt model  (ca nu se mai fabrica exact acelasi model)

 morogan, on 30 ianuarie 2022 - 07:02, said:

Declaratia de conformitate e una, garantia e alta.
Amblele au 36luni adica 3 ani, deasta ma face sa cred ca e cam acelasi lucru

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 July02, on 02 februarie 2022 - 20:16, said:

Nu pot opta in loc de Reparare pentru: - Banii inapoi sau Diferenta cu  Inlocuire Produsului cu un Alt model  (ca nu se mai fabrica exact acelasi model)


Poti opta pentru banii inapoi doar daca produsul nu se poate repara si nici nu exista un alt model identic la ei in stoc.
Timpul trece, eu iti recomand sa il duci la reparat. Poate ai noroc sa nu il poata repara sau sa coste prea mult reparatia astfel incat sa iti dea banii inapoi (in cazul in care nu mai au pe stoc produs identic).


edit: poate ai noroc sa fie complicat de reparat sau nu aiba pe stoc piesele pt reparatie. Sunt obligati sa il repare in 15 zile parca, astfel incat daca depasesc aceasta perioada sunt nevoiti sa iti dea banii inapoi.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2022 - 20:20.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Corect, și de la service poți primi negația, care te ajuta să îți fie schimbat produsul, daca ei considera ca nu pot sa il repare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate