Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce nu construim case sub pamant?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Eu ma ganeam daca ar fi bun de construit o sera in acest fel,ar fi realizabil si cu randament?O casa!! pai avem nevoie de lumina naturala si soare

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBaXXXon, on 28 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Dezavantaje uriase:
- structura
-hidroizolatia
-sistemul de ventilatie
- vara posibil sa ai nevoie de incalzire
Nu are a face cu ceva " verde " in veci.

Taranu si-a ingropat casa in pamant.
Bine, el avea ceve studii in domeniu.
https://adevarul.ro/...2edc/index.html

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View PostStefi_R, on 28 ianuarie 2022 - 13:22, said:

De ce nu construim locuinte subterane?

citeste caverne de otel a lui asimov si vei avea raspunsul ... sau intreaba-i pe aia din coober pedy.

Edited by r_murphy, 28 January 2022 - 15:06.


#22
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostMarianG, on 28 ianuarie 2022 - 15:03, said:

Taranu si-a ingropat casa in pamant.
Bine, el avea ceve studii in domeniu.
https://adevarul.ro/...2edc/index.html
Pe jumatate in pamant e cu totul altceva fata de "SUB pamant".

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostStefi_R, on 28 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Buna ziua, dragi colegi.

Aceasta problema ma framanta, la stadiul de idee care nu-mi da pace: De ce nu construim locuinte subterane?

Care ar fi avantajele si dezavantajele?

La avantaje, as zice:
- cheltuieli mai mici cu incalzirea;
- spatiu suprateran mai putin ocupat;
...?
La dezavantaje:
- lipsa luminii naturale;
- probabil mai scump de construit (hidroizolatie, drenaj, etc.)
- necesitatea ventilatiei;
- posibil mai complicat cu canalizarea
...?

Are acest concept un viitor in "viitorul verde" (mai mult sau mai putin)?
Ce parere aveti?
Numai bine.

Stai la demisol o luna si vorbim dupa aia.

#24
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Lasand la o parte confortul, pe scurt este mai scump ca bani si timp.
Costurile cu sapaturile si cu stabilizarea malurilor in perioada existentei santierului ar fi prea mari. Din cauza ca pierzi timpul cu sapaturi, maresti si timpul de executie, implicit costuri in plus. Apoi costuri suplimentare pentru hidroizolatie, ventilatie, instalatii canalizare functionale.
Pe sol se poate oricine apuca de construit imediat, nu tre sa mai sape zeci de metri cubi ca sa bage casa inauntru.

Edited by disturbed, 28 January 2022 - 15:15.


#25
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
- ca ti se caca toti in cap

#26
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,586
  • Înscris: 01.10.2010
tu iti dai seama ca daca tragi o sfarna dupa ce ai mancat oua stricate trebuie sa evacuezi de urgenta toata familia, indiferent ca e ploaie sau ger? :scared:
nu mai spun ca daca nu te intelegi cu vecinul cand lipsesti 2 saptamani in concediu iti pune pamant cu iarba si mai gaseste casa daca poti :scared:

#27
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011
Ar fi un nivel sub pamant unde ai dormitor bucatarie wc cu dus pentru iarna, si tot ce ai deasupra solului foloseti doar primavara vara toamna si unde nu ai incalzire

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Din cauza apei freatice, e mai greu de construit subteran, musai hidroizolatie ca lumea, altminteri vei avea continuu peretii umezi.
(vezi si cazul beciurilor ingropate care au deseori igrasie).

A construi subteran intr-o panta de deal (fara apa freatica), gen casuta de hobbit, e altceva.

Attached File  bilbo_baggins_residence_Bag_End-700x467.jpg   77.19K   26 downloads Attached File  eb9190ef9919fb11b0e95afc7606ecbf.jpg   235.24K   32 downloads

Dar conditiile de relief pentru asa ceva nu-s foarte dese.

Lipsa ferestrelor, a luminii naturale, produce nevroze.
Pana la urma, omul este un mamifer diurn, nu nocturn.

Insa, s-ar putea sa ajungem si sa construim preponderent in subteran.
Pe o planeta arida si supra-incinsa, construiesti subteran ca sa te feresti de radiatia excesiva solara.
Ceva cam ca in Razboiul Stelelor, planeta parintilor adoptivi ai lui Luke Skywalker, Tatooine.

Attached File  open-uri20150608-27674-m6xfo_e2c4e766.jpeg   49.82K   31 downloads Attached File  tatooine.jpg   58.99K   31 downloads

Locatia din Tunisia unde or filmat:

Attached File  Hotel-sididriss.jpg   54.4K   31 downloads

#29
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008

View Postchilly willy, on 28 ianuarie 2022 - 14:08, said:

depinde de locul unde o faci. La tara eu zic ca e mai ok sa o faci partial sub pamant. Daca ai constrangeri de spatiu cum au aia la Londra cred ca nu ai foarte multe optiuni.
Gazele alea radioactive de care zici sunt de fapt radonul care e emis prin descompunera elementelot radioactive din pereti si nu conteaza ca e sub pamant sau deasupra ci daca e ventilata sau nu. Nu trece radonul din pamant in casa ci doar din betonul din pereti.

Specific pivnitelor, subsolurilor, gazele radioactive migreaza prin difuzie, sunt transportate dizolvate in apele subterane etc.
Ce am scris este corect, cauta informatii despre doza de radiatii in subsoluri, mine etc.
Sunt chiar metode "casnice" de recoltare probe in pivnite (cu un aspirator tragi aerul, un timp determinat, prin hartie de filtru, apoi pui hartia la un dozimetru cu canale de energie si afli care este gradul de acumulare gaze radioactive).

#30
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Puțin off topic, dar are legătură totuși. Acum trei ani, ma aflam intr-o excursie în nordul Moldovei. Era o zi caniculara de vara, o caldura din aia insuportabila. Cred ca erau 37 de grade. Eu îmbrăcat la tricou și bermude. Merg la Cacica sa vizitez mina. Tipa care vindea bilete se uita la mine cam ciudat, clatină puțin din cap, și îmi spune ca ar fi bine să îmi iau o haina pe mine. Ca în mina e foarte frig! Eu bațos,  ce frig doamnă, nu vedeți ce caniculă e? În fine, întru în mina. Pe măsură ce coboram treptele, incepeam sa ma "infrigurez". Am luat un frig atunci, ce nu am luat niciodată. Jos în mina îmi clanțăneau dinții de frig. Un frig groaznic, atât de frig mi-a fost încât am abandonat vizitarea minei, si m-am îndreptat spre ieșire! Nu am putut vizita toată mina.
Cred ca și în casele "subterane" temperatura e joasa. Sigur trebuiesc încălzite și vara!

#31
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
O persoana arunca o piatra in apa , iar alte 10 se chinuie sa o scoata.

#32
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View PostStefi_R, on 28 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Buna ziua, dragi colegi.

Aceasta problema ma framanta, la stadiul de idee care nu-mi da pace: De ce nu construim locuinte subterane?

.........................................
- necesitatea ventilatiei;
- posibil mai complicat cu canalizarea
...?

Si pentru ventilatie si pentru canalizare, exista firme specializate care fac foraj orizontal si introduc si teava aferenta. Exista solutii. Singura conditie de baza ar fi ca terenul respectiv sa fie foarte stabil, sa nu alunece!

#33
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Vizitati Granada.
Vorbim dupa vizita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b42yQK-pAuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
BORDÉI, bordeie, s. n. 1. Încăpere săpată (pe jumătate) în pământ și acoperită cu pământ, paie sau stuf.

Definiție din dexonline

Strămoșii noștri au aplicat aceasta tehnică de construire de sute de ani. Chiar îngropată complet în pământ locuința nu se poate, dar îngropată parțial...e specific țării noastre.

Edited by godaro, 29 January 2022 - 03:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate