Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Paduri absorbante

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nedetheo

nedetheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.02.2021
Bună ziua.
Am adoptat acum două zile o cățelușă metis în vârstă de 4 luni. Vreau sa va povestesc cum procedez să îmi spuneți dacă este bine. Am pus mai multe paduri absorbante in casă. O scot afară în reprize lungi, de 40-50 de minute . Se plimba, e foarte temătoare, mereu cu coadă între picioare și atentă la orice se întâmplă. Nu își face nevoile însă în momentul în care intră în casă, face pe paduri. Am încercat să iau un pad afara, dar nimic. Am înțeles că sunt niște spray-uri pentru a stimula cățeii să facă în locul aplicat. Ce sfaturi mi-ați recomanda? Mulțumesc!


#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Coada intre picioare inseamna TEAMA ! Va mai dura sa isi recastige increderea dar cu rabdare isi va reveni ! Nu o forta , vorbeste calm cu ea !

#3
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Salut, din păcate lucrurile acestea nu se rezolvă de pe o zi pe alta, dar, cu răbdare, vei ajunge unde dorești. Pentru puii de câine, „afară” este o lume complet nouă, de care le este frică și, poate tocmai de aceea, uită scopul pentru care oamenii îi scot la plimbare. O portieră trântită, un geam închis, zgomote pe care noi le ignorăm de regulă, sunt pentru ei foarte deconcentrante, cel puțin într-o primă fază. După aceea, încep să învețe să trăiască cu ele, nu că s-ar obișnui 100% vreodată. Ideea este să nu te lași descurajat de încercările nereușite, încet-încet, cățelușa se va obișnui și afară și își va face toate „treburile de cățel” acolo. Nu uita să o lauzi fără rezerve ori de câte ori se întâmplă toate acestea.

#4
nedetheo

nedetheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.02.2021
Am stat două ore afară cu ea și cum a intrat înăuntru a fugit pe pad și a făcut pipi. Am încercat să îi iau parul afară, sa ii arăt, nimic. Sugestii? A început să prindă încredere afară, nu mai are frică, e coada sus însă doar se joacă, doar aleargă și nu are vreo intenție să își facă nevoile

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu vreau sa te descurajez, dar am si eu un exemplar de genul acesta. Si nu e pui dar fostul stapan a luat-o de mica intr-o toamna si iarna fiind foarte frig si ea de talie mica, a invatat-o la petpad. Sta 2 ore in curte, se zbenguie de nu mai poate si cand intra in casa, se duce drept la tavita cu petpad.Tavita arata asa, are dimensiunea 90/60 cm.

Attached Files



#6
nedetheo

nedetheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.02.2021
Deci având în vedere că o am de 2-3 zile, ar trebui sa renunț la pad de pe acum

#7
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Cand o plimbi, du-o in locuri cu pamant/iarba pe unde mai fac si alti catei. Renunta la paduri cat mai rapid daca vrei sa o inveti sa faca afara, chiar daca o perioada s-ar putea sa-ti mai faca prin casa.

#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Scoate-o afara imediat ce se trezeste, asa ai mai multe sanse sa faca afara si dupa ce isi face nevoile, recompensata si felicitata gen "bravo fetita".

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cainii urineaza imediat ce se trezesc sau dupa o partida de joaca. Fac treaba mare dupa ce mananca. Deci urmareste fazele acestea.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Scoasă afară așa:
- După ce se trezește;
- După ce mănâncă.

În casă, stat după ea cu ochii ca pe bibelou. Cu toate că, câteodată, la vârsta asta o să-și facă nevoile din mers oarecum, pur și simplu, se oprește și face, de cele mai multe ori va căuta puțin locul. Trebuie să îi înveți mișcările, ce miroase, pe unde, să poți să observi comportamentul pe care îl are înainte de a-și face nevoile, să o scoți imediat cum observi asta.

Padurile alea pot avea și o influență negativă. Păstrează mirosurile în casă, iar ei asociază mirosul cu locul în care își face nevoile. Câteodată e bine să o lași și fără, să vezi ce face.

Nu în ultimul rând, câinele, la vârsta asta, nu ar trebui să aibă la dispoziție toată casa. Cu cât are la dispoziție zone mai mici, cu atât va fi mai reticentă să își facă nevoile unde doarme și mănâncă. Ține-o într-o singură cameră mai mult timp, mai ales într-una în care știi că nu face, și scoate-o odată la 4 ore, chiar mai des. E mai bine să o scoți mai des decât odată și lung. Mereu să ai disponibile ceva recompense, pentru când face.

Nu în ultimul timp, o chestie care pare banală, dar cine știe... Câinii preferă să își facă nevoile pe pământ sau iarbă. Du-o prin astfel de zone și las-o să miroasă pe-acolo, pomi, iarbă, nu pe trotuar.

Edited by SmurfK, 08 February 2022 - 15:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate