Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pot rezulta gaze periculoase din reactia H2O2 + HCl + Cu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AndyBGL78

AndyBGL78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2022
Buna ziua,

Folosesc un amestec de apa oxigenata (in viitor sper sa obtin un H2O2 un pic mai concentrat) si acid clorhidric diluat (ce se gaseste prin magazinele cu substrante pentru curatenie) pentru corodarea cuprului. Fac cablaje imprimate pentru montaje electronice si prefer sa evit clorura ferica pentru ca e total opaca si mi-e mai greu sa stiu cand s-a terminat corodarea (iar acidul azotic vad ca este substanta restrictionata la achizitie).

Am facut ieri un test cu parti egale de apa oxigentata si un acid pentru curatenie si a rezultat o reactie relativ exoterma (s-a incalzit vasul dar nu excesiv) iar corodarea a decurs foarte bine (a durat cam 6 minute si am putut sa observ foarte bine si foarte usor cum decurge spre deosebire de clorura ferica). Partea protejata la corodare a fost desenata cu markerul si a rezistat aparent foarte bine (nu am micrometru sa masor grosimea cuprului ramas dar arata OK). Singura problema ar fi ca pe cand clorura ferica este complet prietenoasa cu pielea dar nu si acidul.

M-ar interesa daca din reactia H2O2 + HCl + Cu pot rezulta gaze periculoase. Intreb asta ca sa stiu daca pot sa fac corodarea indoors (cum vremea nu este foarte potrivita pentru outdoor si frigul oricum afecteaza negativ procesele chimice).

Multumesc anticipat!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai rezulta Clor - care e un gaz coroziv - destul de periculos daca il inhalezi.

#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAndyBGL78, on 27 ianuarie 2022 - 14:30, said:

Buna ziua,

Folosesc un amestec de apa oxigenata (in viitor sper sa obtin un H2O2 un pic mai concentrat) si acid clorhidric diluat (ce se gaseste prin magazinele cu substrante pentru curatenie) pentru corodarea cuprului. Fac cablaje imprimate pentru montaje electronice si prefer sa evit clorura ferica pentru ca e total opaca si mi-e mai greu sa stiu cand s-a terminat corodarea (iar acidul azotic vad ca este substanta restrictionata la achizitie).

Am facut ieri un test cu parti egale de apa oxigentata si un acid pentru curatenie si a rezultat o reactie relativ exoterma (s-a incalzit vasul dar nu excesiv) iar corodarea a decurs foarte bine (a durat cam 6 minute si am putut sa observ foarte bine si foarte usor cum decurge spre deosebire de clorura ferica). Partea protejata la corodare a fost desenata cu markerul si a rezistat aparent foarte bine (nu am micrometru sa masor grosimea cuprului ramas dar arata OK). Singura problema ar fi ca pe cand clorura ferica este complet prietenoasa cu pielea dar nu si acidul.

M-ar interesa daca din reactia H2O2 + HCl + Cu pot rezulta gaze periculoase. Intreb asta ca sa stiu daca pot sa fac corodarea indoors (cum vremea nu este foarte potrivita pentru outdoor si frigul oricum afecteaza negativ procesele chimice).

Multumesc anticipat!
clorura ferica are marele pacat acela ca pateaza cu nadejde cam orice chestie cu care intra in contact! in rest, nu va impiedica nimeni sa ridicati din cind in cind placuta sa vedeti daca s-a terminat corodarea! nu este acesta un motiv sa va complicati cu acid si apa oxigenata!

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am folosit clorura ferica ani de zile. Alta varianta nu aveam. Si nu am avut niciodata probleme. Ridicam cu scobitoarea placa si vedeam cum arata circuitele. Iar intr-o vreme, chiar trageam greu. Cand era noua clorura ferica, stiam cat timp dureaza sa corodeze dupa dimensiunea placii.

#5
AndyBGL78

AndyBGL78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2022

View Posteiffel, on 27 ianuarie 2022 - 15:15, said:

Pai rezulta Clor - care e un gaz coroziv - destul de periculos daca il inhalezi.
Multumesc pentru raspuns. Imi pare rau sa aud asta. Posted Image

Dar apropos...din clorura ferica adica FeCl3 + Cu, nu cumva rezulta la fel Clor?

View Posttytysor, on 27 ianuarie 2022 - 15:28, said:

clorura ferica are marele pacat acela ca pateaza cu nadejde cam orice chestie cu care intra in contact! in rest, nu va impiedica nimeni sa ridicati din cind in cind placuta sa vedeti daca s-a terminat corodarea! nu este acesta un motiv sa va complicati cu acid si apa oxigenata!
Nu ma deranjeaza foarte tare ca murdareste (prefer sa ma murdaresc cu clorura decat cu acid) dar chiar imi place metoda (atunci cand nu se lasa cu probleme). Am tot vazut pe Internet si am testat si eu si mi se pare o chestie chiar faina sa poti urmari usor ce se intampla.

View PostYOUR_GOD, on 27 ianuarie 2022 - 16:01, said:

Am folosit clorura ferica ani de zile. Alta varianta nu aveam. Si nu am avut niciodata probleme. Ridicam cu scobitoarea placa si vedeam cum arata circuitele. Iar intr-o vreme, chiar trageam greu. Cand era noua clorura ferica, stiam cat timp dureaza sa corodeze dupa dimensiunea placii.
Am tot folosit-o si eu dar m-am cam saturat de ea. Pe langa faptul ca nu vad ce se intampla trebuie sa o si agit tot timpul. Stiu...trebuia sa fac un rocker automat dar...

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Cind era veche solutia o incalzeam inainte sau in tava de inox pe plita de resou calduta.

View Posttytysor, on 27 ianuarie 2022 - 15:28, said:

clorura ferica are marele pacat acela ca pateaza cu nadejde cam orice chestie cu care intra in contact!

In plus de asta, daca sint pantaloni sau alt haina viata lor e cam pe sfirsite desi poate nu conteaza pata de culoare...
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 27 January 2022 - 16:37.


#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu rezulta clor, nu stie ce spune. Acidul clorhidric catalizeza descompunerea exotermica a H2O2. Ce ai vazut e oxigen. Clorul l-ai fi sesizat imediat, nu mai intrebai aici ce se degaja daca era clor.

Edited by chilly willy, 27 January 2022 - 18:10.


#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Clorul e foarte reactiv si va inlocui  fierul cu cuprul, nu se va desparti de fier doar ca sa nu se combine cu nimic. Nu ar avea niciun sens.
Ma rog, cu chimia de-o stiu eu. Dar si cu faptul ca am folosit si nu miroase a clor.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
oare o fi așa:

h2o2+2hcl+cu = cucl2 + 2h2o

#10
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

View PostYOUR_GOD, on 27 ianuarie 2022 - 16:01, said:

Am folosit clorura ferica ani de zile. Alta varianta nu aveam. Si nu am avut niciodata probleme. Ridicam cu scobitoarea placa si vedeam cum arata circuitele. Iar intr-o vreme, chiar trageam greu. Cand era noua clorura ferica, stiam cat timp dureaza sa corodeze dupa dimensiunea placii.
eu corodam cu acid azotic , o data era concetratia mare si cand m a busit in nas am zis ca lesin

View Posttytysor, on 27 ianuarie 2022 - 15:28, said:

clorura ferica are marele pacat acela ca pateaza cu nadejde cam orice chestie cu care intra in contact! in rest, nu va impiedica nimeni sa ridicati din cind in cind placuta sa vedeti daca s-a terminat corodarea! nu este acesta un motiv sa va complicati cu acid si apa oxigenata!
petele de clorura ies repede de pe haine , cu foarfeca :))

#11
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postgushpi, on 27 ianuarie 2022 - 20:36, said:

oare o fi așa:

h2o2+2hcl+cu = cucl2 + 2h2o

da

se pot folosi si alti acizi in combinatie cu H2O2 de ex acid acetic, sulfuric sau chiar si NaHSO4

Acidul azotic desi foarte bun la corodarea cuprului e greu de procurat si oricum e foarte agresiv cu substantele organice si va distruge si lacul sau orice s-a folosit pentru a face circuitul.
Din cauza unor interdictii stupide nu se vinde apa oxigenata cu concentratii rezonabile. Nu vorbim de concentratii rocket-grade ci de 6% sau 9%. Mai mult apa oxigenata e o problema in amestecul asta HCl + H2O2 altfel e unul din cele mai bune amestecuri de corodat cuprul.

Edited by chilly willy, 27 January 2022 - 21:19.


#12
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Eu pun plăcuța pentru corodat în acid și încep să torn apa oxigenată în tăviță pînă se amorsează reacția, în felul acesta o poți controla oarecum.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postm-amintors, on 27 ianuarie 2022 - 20:42, said:

Nu ma mai tin de ele. Stii ca poti comanda PCB-uri, nu? La comanda.
Cu clorura ferica nu am avut niciodata probleme. Uneori trebui sa las mai mult la corodat. Eu sunt de moda veche. Daca maine as avea nevoie, as folosi metoda cu care m-am obisnuit.

#14
AndyBGL78

AndyBGL78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2022

View Postchilly willy, on 27 ianuarie 2022 - 18:00, said:

nu rezulta clor, nu stie ce spune. Acidul clorhidric catalizeza descompunerea exotermica a H2O2. Ce ai vazut e oxigen. Clorul l-ai fi sesizat imediat, nu mai intrebai aici ce se degaja daca era clor.
Multumesc pentru corectie! Am simtit ceva dar nu am mirosit prea indeaproape de teama sa nu mi-o iau.

View Postmaccip, on 27 ianuarie 2022 - 19:39, said:

Clorul e foarte reactiv si va inlocui  fierul cu cuprul, nu se va desparti de fier doar ca sa nu se combine cu nimic. Nu ar avea niciun sens.
Ma rog, cu chimia de-o stiu eu. Dar si cu faptul ca am folosit si nu miroase a clor.
Bun, deci in cazul HCl, inseamna ca se desparte de hidrogen si se va combina cu cuprul.

View Postgushpi, on 27 ianuarie 2022 - 20:36, said:

oare o fi așa:

h2o2+2hcl+cu = cucl2 + 2h2o
Intr-adevar solutia s-a albastrit usor (cantitatea de cupru era f mica - a fost doar un test) si din cate vad CuCl2 are culoare turcoaz.

View Postsilverflower, on 27 ianuarie 2022 - 21:42, said:

- Eu pun plăcuța pentru corodat în acid și încep să torn apa oxigenată în tăviță pînă se amorsează reacția, în felul acesta o poți controla oarecum.
Eu personal nu stiu chimie si de asta si intreb. Dar nu stiu daca as avea curaj sa procedez asa pentru ca stiam ca se toarna acid peste apa, nu invers. Dar banuiesc ca mai depinde si de concentratia acidului.

View PostYOUR_GOD, on 27 ianuarie 2022 - 22:26, said:

Nu ma mai tin de ele. Stii ca poti comanda PCB-uri, nu? La comanda.
Cu clorura ferica nu am avut niciodata probleme. Uneori trebui sa las mai mult la corodat. Eu sunt de moda veche. Daca maine as avea nevoie, as folosi metoda cu care m-am obisnuit.
Stiu ca se pot comanda dar (1) unde mai e distractia (asa pot cumpara produsul gata facut si vine si cu o carcasa potrivita si probabil va fi si mai ieftin si mai functional) si (2) nu am rabdare sa vina de la JLPCB sau cum i-o spune.

Multumesc mult tuturor pentru feedback! Ma bucur ca pot sa-i dau inainte cu metoda asta (pana oi rasturna acidul si dupa aia o sa-mi treaca probabil).

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Apa oxigenata poti cumpara legal pana la 12% concentratie, fara autorizatie.
Am cumparat eu.

Cand eram copil aveam apa oxigenata concentrata. Cred ca de la dispensarul satului unde lucra matusa mea. Cand bagai mana in ea, iti facea pielea făină alba. Chiar era nasoala, mai nasoala ca acidul azotic. Ala iti facea pielea groasa si galbena.
Acid clorhidric nu am avut.

View PostAndyBGL78, on 27 ianuarie 2022 - 23:23, said:

Eu personal nu stiu chimie si de asta si intreb.
E o tipa @aerdem, user softpedia care stie chimie foarte bine. Le rezolva tuturor de pe forum temele de chimie. In ea as avea cea mai mare incredere, daca ar fi sa intreb ceva.
:)

#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum daca gasesti apa oxigenata corodarea cu acid clorhidric e mai rapida ca cea cu clorura ferica si nu e niciun pericol. Solutia insa nu e prea stabila, se descompune rapid asa ca trebuie preparata putina cata folosesti prin adaugarea de apa oxigenata in acid pana incepe reactia. Cu clorura ferica e mai comod ca e stabila si o pui inapoi in sticla pana data viitoare.

#17
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 31.12.2008
Cand eram in liceu am incercat sa corodez cupru cu HCL (concentratie 30%)
Vazand ca nu se intampla nimic am incalzit pe aragaz vasul cu HCL si placuta de cupru
S-au degajat ceva vapori nu foarte buni penrru sanatate , intepatori
Noroc ca am realizat ce se intampla si am deschis geamul si m-am ales doar cu o durere de cap

#18
AndyBGL78

AndyBGL78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2022

View Postmaccip, on 28 ianuarie 2022 - 10:28, said:

Apa oxigenata poti cumpara legal pana la 12% concentratie, fara autorizatie.
Am cumparat eu.

Cand eram copil aveam apa oxigenata concentrata. Cred ca de la dispensarul satului unde lucra matusa mea. Cand bagai mana in ea, iti facea pielea făină alba. Chiar era nasoala, mai nasoala ca acidul azotic. Ala iti facea pielea groasa si galbena.
Acid clorhidric nu am avut.


E o tipa @aerdem, user softpedia care stie chimie foarte bine. Le rezolva tuturor de pe forum temele de chimie. In ea as avea cea mai mare incredere, daca ar fi sa intreb ceva.
Posted Image
Am lucrat si eu in copilarie (inainte de '89) cu acid azotic. Aveam mereu mainile galbene. Unde ati gasit apa oxigenata 12%?

View Postchilly willy, on 28 ianuarie 2022 - 10:42, said:

oricum daca gasesti apa oxigenata corodarea cu acid clorhidric e mai rapida ca cea cu clorura ferica si nu e niciun pericol. Solutia insa nu e prea stabila, se descompune rapid asa ca trebuie preparata putina cata folosesti prin adaugarea de apa oxigenata in acid pana incepe reactia. Cu clorura ferica e mai comod ca e stabila si o pui inapoi in sticla pana data viitoare.
Chiar doream sa intreb daca se mai poate pastra lichidul acela verzuliu si pentru corodari ulterioare.

View Postmihai_mc, on 28 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Cand eram in liceu am incercat sa corodez cupru cu HCL (concentratie 30%)
Vazand ca nu se intampla nimic am incalzit pe aragaz vasul cu HCL si placuta de cupru
S-au degajat ceva vapori nu foarte buni penrru sanatate , intepatori
Noroc ca am realizat ce se intampla si am deschis geamul si m-am ales doar cu o durere de cap
Oare ce fel de vapori erau?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate