Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Legile lui Murphy? Orice placeri ai avea, ele sunt sau devin interzise.

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Salut si cer scuze daca supar ori vorbesc de acelasi subiect in mai multe topicuri, dar aici incerc sa diversific si cu altceva. Las la aprecierea moderatorilor daca vor inchide sau nu subiectul.

Nu ma supar daca se inchide, e si o lege a forumului ce trebuie respectata si aceea spune ca moderarea nu se comenteaza decat pe Abuzuri sau in Privat.

Pe scurt, orice placeri ai avea, oricat de legale si inofensive ar fi, tot se intampla ceva care sa te impiedice sa mai ai acele placeri. Sper sa vina si vremuri mai bune dar acum e mai nasol decat a fost vreodata. Chiar daca material si dpdv al calitatii vietii, toti imi spun ca sunt peste medie, dar eu sunt prea sensibil si resimt dur orice rahatel, Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce, asa se zice. Nu doresc polemica spirituala.

Insir aici placerile mele si ce anume le impiedica:

- aparatura (in special audio video) de calitate, a fost greu sa o procur, mi-am dorit din 2005, am reusit dupa 2009 sa am, foloseam un televizor foarte fain in 2005 dar la gazda in Bucuresti, acasa rapciuga din 1990 si pana in 2009 nu am avut bani de TV nou
- telecomunicatii, probleme semnal TV din 2003 pana in noiembrie 2005, cand RDS a dorit sa imi schimbe cablul si sa imi puna amplificator, apoi intre 2011 si 2012 refuzau sa imi bage fibra FTTH pentru internet de calitate, eram legat de un ADSL infect, in mai 2012 am reusit sa am FTTH
- canalizarea, m-am mutat la casa in 2000 si pana in 2018 probleme cu canalizarea, e mai bine la bloc din acest punct de vedere, vreau o canalizare buna prin care curge multa apa
- fenomenele meteorologice spectaculoase, bai frate, Dumnezeule Mare, din 2018 nu prea mai sunt in zona mea, sunt in sevraj maxim de furtuni si viscole, cand o furtuna ma ocoleste sau nu sunt in oras cand loveste, resimt o deceptie similara cu cea in dragoste la oamenii obisnuiti, eu ma declar ca sunt mai ciudat, mai altfel
- fetele cu sani mari, o prezenta exotica in cercurile mele, rarisime, si cand sunt, evident nu ma plac si nu pot lega relatie cu ele, soarta imi tot trantea tipe "plate", doar ele ma placeau
- muzica comerciala, a devenit nasoala rau dupa 2018, deja ascult 98% muzica veche, inca din 2007 Youtube e ceva rupt din Rai Posted Image
- libertatea si fericirea, grav afectate de decesul subit si inopinat al tatalui in 2014
- cea mai mare furtuna din istorie, 5 august 2006, fix cand am plecat si eu la mare dupa 3 ani fara mare
- reteaua electrica, probabil cea mai mare pasiune, alaturi de retelele de telecomunicatii, placere amenintata grav pentru ca se pun panouri fotovoltaice pe case, imi vine sa fug inapoi la bloc, FV-urile ongrid sau off grid sunt in contradictie cu pasiunea mea, evident off grid ar fi pentru mine un fel de no reason to live
- centralele pe gaz, practic nu am avut apa calda pana la ele in 2000, gazul se scumpeste prea mult, curentul se scumpeste prea mult (niciodata nu am putut consuma curent cat as fi dorit)
- masinile cu motor diesel, se trece la electrice, sporind si dorinta de panouri FV, eu cam detest acumulatorii, ma pasioneaza carburantii petrolieri, mirosul de diesel si kerosen le gasesc super faine, cel de benzina imi face rau
- sisteme audio bune, am avut abia din 2007, pana atunci sunet prost la toate aparatele
- lampile cu mercur si cu sodiu, nu am avut parte de ele, acum se inlocuiesc cu mizerii led, noroc cu valirex si Muzeul Lampilor, am si eu lampi de genul, doar ale mele Posted Image dar evident curent prea scump ca sa aprind mai mult de una Posted Image

Cum vedeti? Placerile voastre inca se pot exercita, inca nu sunt amenintate de nimic? Eu acum zic si Doamne Fereste de vreun WW3 referitor la Rusia vs Ucraina. Sunt un tip cuminte si inofensiv, mai guraliv pe net decat in realitate, soarta a lucrat cat de cat in favoarea mea, mai ales pana in 2014, dar dupa 2020 se cam intoarce impotriva. In 2006 chiar credeam in ce spunea Paulo Coelho.

M-as angaja la RCS-RDS, operatorul meu de suflet, ca sa am banii mei sa platesc curentul ca sa nu pun panouri. Dar nu stiu daca as face fatza.

Nu pot sa zic ce le-as face celor care scumpesc utilitatile acum. Posted Image Pana in 2019 eram chill si daca se scumpeau, nu existau programe fotovoltaice pentru particulari. Acum ma streseaza tare, vreau sa mut curentul de la CEZ la Hidroelectrica, sa gasesc orice solutie care sa mai calmeze familia in dorinta de panouri.

Trebuie sa am banul meu, nepartajat cu familia. Ca sa fac ce vreau. Mama nu ma lasa la RDS ca daca fratele imi taie de tot finantarea si raman in aia 2000 lei? Si nu vrea sa am conditii grele de munca. Dar sa ma joc cu fibra, ONT-uri si routere, mi-ar placea.

#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi, Ceașcă, ai o vârstă, 36 parcă, cine este maica-ta să-ți mai ordone ce să faci, cum să-ți trăiești viața. Spune-i în față, ce crezi că îți poate face?
Vezi că pentru a te putea "juca" cu alea, trebuie să ai cunoștințe de retelistica.

Edited by Vlad_22, 25 January 2022 - 14:07.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Pai i-am spus.

Am incercat sa pun o camera video la Miesti, nu mi-a iesit, un unchi prin alianta o tragea din priza, trebuie sa astept sa fie gata casuta mea de acolo ca la rude nu merge.

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu o băga în seamă, pur și simplu, ce naiba, doar nu se apucă să strice ce montezi tu.
De ce nu te pui pe picioare și te muți în altă parte, nu știu, la București, ori reședință de județ, ceva?

Edited by Vlad_22, 25 January 2022 - 14:12.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Bucurestiul nu mi-a placut, nu ma pot muta din Slatina, poate nici din casa asta mare.

Asa ca idei: bloc ori casa mica, centrala pe ulei in loc de gaz, nu stiu.

Casa e pe numele meu, idem contractele de curent si alte alea.

#6
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Viața e grea.

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 25 ianuarie 2022 - 14:19, said:

Bucurestiul nu mi-a placut, nu ma pot muta din Slatina, poate nici din casa asta mare.

Asa ca idei: bloc ori casa mica, centrala pe ulei in loc de gaz, nu stiu.

Casa e pe numele meu, idem contractele de curent si alte alea.
De aia e bun și alcoolul câteodată, vezi viata o tzara mai roz.
Dar, bai nea ceașcă cu regret si sa am pardon dar din situația ta nu ai vreo ieșire miraculoasa. Viata ta de băiețaș răsfățat s-a terminat demult, chiar și dacă mai trăia taică-tu, la un moment dat aveați o discuție. Trebuie sa iei niște decizii în viata și sa iti faci un rost al tau.
Pe urma poți sa iti mai faci timp pentru pasiunile tale.

Edited by Kokoshmare, 25 January 2022 - 18:51.


#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostJayanti, on 25 ianuarie 2022 - 17:06, said:

Viața e grea.
... da' trece !   :cigar:

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu de mic ca viata e grea. Chiar foarte grea uneori. Copilaria nu mi-a placut, mi-a fost greu. Fara rasfat si confort mare nu prea pot trai, asa m-am nascut, desi am avut conditie materiala mult mai buna decat altii, copilaria a fost grea.

De altfel as putea spune ca nu mi-a placut deloc pana in anul 2000, exceptand vacantele de la tara, decat la bloc cu parintii, era mai bine la tara in vacante, nu am facut gradinita, am fost liber la taranoaia pana in clasa I in 1992. Apoi scoala autoritara, inca comunista, parinti autoritari, in 2000 m-am mutat la casa, am incetat sa mai merg la tara si am inceput liceul, incepand cu anul 2003 a fost tot mai usor si tot mai frumos, inclusiv facultatea si mai ales dupa ea, pana in 2014.

Nici dupa 2014 nu a fost foarte rau, dar nah, de la viata de huzur perfecta la una mai riguroasa, aducand aminte de restrictiile vietii de dinainte de studentie, e un impact.

Si cum pasiunile mele erau asigurate si nimic nu le afecta, pana in 2019 nici scumpirile nu puteau ameninta cu nimic, cu stinsul luminii daca nu e strict necesar am fost invatat de mic, cu asta are o problema si djl.

Dar din 2019 nu mai pot sta linistit si odata cu scumpirile de neam prost din 2021, acum in 2022 discutiile s-au cam precipitat, o sa vina momentul pentru o mare mare cearta de care sper sa nu fie nevoie.

Adicatelea, nah, in materie de fete 50% ghinion si 50% stilul meu atipic de viata, dar in mod sigur pot trai fara ele (acum ma gandeam doar la ce bun era si salariul unei neveste pentru scumpirile astea) dar cu fotovoltaicele si modificarile la instalatie aduse de ele nu ma pot impaca, trebuie sa strang cat mai multe argumente contra, faptul ca le detest si ca sunt in contradictie cu pasiunea mea nu e suficient, problemele financiare (sau zgarcenia financiara) in plata utilitatilor cantaresc mai mult, a venit o factura de gaz de 2.600 lei si acum mi-e frica sa nu vina una si mai mare de atat, cu ambele case pe acelasi contor de gaze, curentul vine cate 700 lei doar casa mea, si acolo e cam nasol.

Am mai zis si pe alte topicuri, eu sunt proprietar pe casa mea, fratele o are pe numele mamei si neintabulata, deci in mizeria de program de panouri FV doar casa mea poate fi inscrisa, daca semnez si eu, evident. De asta am fost asigurat pe aria Juridic, fara semnatura mea nu se poate.

Edited by Neaceasca85, 26 January 2022 - 10:44.


#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 26 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Stiu de mic ca viata e grea. Chiar foarte grea uneori.
Io as zice ca te inseli

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Cand nu exista joburi care sa se muleze pe pasiunile tale, este greu. Ma enervez maxim cand sunt obosit si nu am timp de pasiuni. Ca sa simt maxim fericirea cand aprind o lampa, ascult muzica ori sunt fenomene meteo, trebuie sa fiu odihnit, altfel senzatiile sunt diminuate cu 50%. Haha, zic asa ca la diminuare pret de licitatie, defect profesional de la job. Posted Image

Si acum joburile de electrician/electrician iluminat public ar fi si mai nasoale, nu as vrea sa montez leduri si FV. Doar la RDS ar fi neschimbat inca multi ani de acum incolo. Canalizarea e alta chestie aproape timeless, dar e un job murdar.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Gropar nu vrei sa te faci? Mereu ai clienți, poți sa instalezi ce lămpi stradale vrei ca nu le pasa "locatarilor"  și ești în aer liber dacă e vreun fenomen meteo interesant.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Se gandea si fratele la firma de pompe funebre.

Fenomenele meteo puternice sau istorice vreau sa le petrec acasa.

Iluminatul in cimitire e asigurat tot de primarie, daca exista, deci lampi pe led, rar mai sunt chiar si cu mercur, de exemplu la Mioveni in cimitir.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Fenomene meteo nu mai exista aproape deloc dupa anul 2018, e o adevarata tragedie, mai ales iarna.

In toamna si la inceputul iernii deja urlam ca trebuie sa plec din tara asta, asa tara, asa vreme.

Si in trecut au fost niste perioade absolut minunate meteorologic. Si nu am avut niciodata atatea ierni fara zapada consecutiv. Grecia, Turcia, oriunde ninge numai aici nu.

Acum mai rau de atat nu se poate. E soare, da apa la moara fanilor FV, este ger uscat care doar face factura de gaze maaaaaare. Posted Image Posted Image

Dupa 2600 lei cred ca vine un Engie de 3600 acum.

SDS ce poate insemna? Ceea ce am eu acum, Storm Deprivation Syndrome. Posted Image

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Fa ceva extrem !  Iesi de sub fusta mãmicii si du-te unde-ti place clima !

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Moaaama, ce topic.

Neaceasca , ia in calcul ca la un moment se duce si mama. Ramai cu fratele. Si n-o sa-ti fie bine - el pare ceva mai ancorat in realitate.
Casa pe numele tau e nimic la momentul in care vei trebui sa-ti platesti singur facturile, ca ti-a taiat fratiorul sursa de finantare.

Pune mana si fa-ti un rost al tau in viata.

Deci daca tu ai crescut in puf si consideri ca ai avut viata grea.....ce sa mai spun eu, care bagam pe santiere in vacantele de liceu?
Cand altii mergeau la mare si la munte, caram saci si fiare, zi lumina. Mi-am facut singur un rost, n-am primit un leu nemeritat niciodata.
Si stii ce? Nu consider ca am avut viata grea.

Traitul asta prea bine cred ca deranjeaza circuitele la procesor......

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 25 ianuarie 2022 - 13:31, said:

...............

- cea mai mare furtuna din istorie, 5 august 2006, fix cand am plecat si eu la mare dupa 3 ani fara mare
- reteaua electrica, probabil cea mai mare pasiune, alaturi de retelele de telecomunicatii, placere amenintata grav pentru ca se pun panouri fotovoltaice pe case, imi vine sa fug inapoi la bloc, FV-urile ongrid sau off grid sunt in contradictie cu pasiunea mea, evident off grid ar fi pentru mine un fel de no reason to live
- centralele pe gaz, practic nu am avut apa calda pana la ele in 2000, gazul se scumpeste prea mult, curentul se scumpeste prea mult (niciodata nu am putut consuma curent cat as fi dorit)
- masinile cu motor diesel, se trece la electrice, sporind si dorinta de panouri FV, eu cam detest acumulatorii, ma pasioneaza carburantii petrolieri, mirosul de diesel si kerosen le gasesc super faine, cel de benzina imi face rau
- sisteme audio bune, am avut abia din 2007, pana atunci sunet prost la toate aparatele
- lampile cu mercur si cu sodiu, nu am avut parte de ele, acum se inlocuiesc cu mizerii led, noroc cu valirex si Muzeul Lampilor, am si eu lampi de genul, doar ale mele Posted Image dar evident curent prea scump ca sa aprind mai mult de una Posted Image

Cum vedeti? Placerile voastre inca se pot exercita, inca nu sunt amenintate de nimic? Eu acum zic si Doamne Fereste de vreun WW3 referitor la Rusia vs Ucraina. Sunt un tip cuminte si inofensiv, mai guraliv pe net decat in realitate, soarta a lucrat cat de cat in favoarea mea, mai ales pana in 2014, dar dupa 2020 se cam intoarce impotriva. In 2006 chiar credeam in ce spunea Paulo Coelho.

M-as angaja la RCS-RDS, operatorul meu de suflet, ca sa am banii mei sa platesc curentul ca sa nu pun panouri. Dar nu stiu daca as face fatza.

Nu pot sa zic ce le-as face celor care scumpesc utilitatile acum. Posted Image Pana in 2019 eram chill si daca se scumpeau, nu existau programe fotovoltaice pentru particulari. Acum ma streseaza tare, vreau sa mut curentul de la CEZ la Hidroelectrica, sa gasesc orice solutie care sa mai calmeze familia in dorinta de panouri.

Trebuie sa am banul meu, nepartajat cu familia. Ca sa fac ce vreau. Mama nu ma lasa la RDS ca daca fratele imi taie de tot finantarea si raman in aia 2000 lei? Si nu vrea sa am conditii grele de munca. Dar sa ma joc cu fibra, ONT-uri si routere, mi-ar placea.
O lume de nebuni! nu-si dau seama ca prin actiunea lor pentru progres, strica feng shui-ul unui brav cetatean al Slatinei!

View PostNeaceasca85, on 25 ianuarie 2022 - 14:07, said:

Pai i-am spus.

Am incercat sa pun o camera video la Miesti, nu mi-a iesit, un unchi prin alianta o tragea din priza, trebuie sa astept sa fie gata casuta mea de acolo ca la rude nu merge.
se pare ca o duci tare greu...
tu de fapt te-ai plictisit de prea mult bine!

Edited by tytysor, 29 January 2022 - 18:25.


#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ceașcă, te-ai putea angaja la Digi, în call-center. Fiind pasionat deja, având niste cunoștințe, față de majoritatea angajaților de acolo, te-ai descurca lejer in call-center, după training. Na, salariu nu e cine știe ce, mai ales dacă nu e post care să necesite engleza, franceză, germană, ori altă limbă străină, dar merge și pe parcurs tot urci.
  Pe bune acum, chiar ar fi nevoie de oameni capabili în call-center-uri, care să știe și altceva, în afară de restart, mod avion, scos din priză și alte prostii, la probleme care nu au legătură cu asta.

  Na, îți dai seama că e ca orice callcenter, probabil colegi ok și mai puțin ok, management așa și așa, chestii personale, mai o pilă etc., dar pt început... Ce-i drept, pe site-ul lor, la cariere, în Olt văd că nu au vreun post disponibil la servicii clienți.

Edited by Vlad_22, 29 January 2022 - 18:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate