Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Diferenta de varsta in cuplu - Ea mai mare decat el

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Deobicei barbatul este cel mai in varsta intr-o relatie. Dar, lucrurile nu stau mereu asa. Prin urmare, vreau sa va propun aceasta tema de discutie.

1. Ce parere aveti despre o relatie de cuplu (care se vrea a fi serioasa) in care femeia este mai in varsta cu 5 ani? Care e limita "acceptabila": femeia mai mare cu 3 ani, cu 5 ani?
2. Credeti ca o femeie care are o relatie cu un barbat cu 5 ani mai tanar decat ea are o problema? De exemplu, este ea imatura, infantila? Poate fi ea un pradator sexual?
3. Ea 24, el 19 ani. Cum vedeti aceasta relatie? In contextul acestor varste au ei vreo sansa sa reziste la proba timpului? Dar pentru o relatie bazate pe distractie/ aventura/ sex diferenta aceasta de varsta e o piedica?
4. Pentru barbati: Ai avut o relatia cu o femeie mai in varsta? Sau ai avea? Pentru femei: Ati avea o relatie cu un barbat mai tanar?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Persoana ce are astfel de complexe trebuie sa nu mai asculte de gura lumii. Asa ca rezolvarea e la ea si nu creanga pe net.

Edited by neagu_laurentiu, 25 January 2022 - 12:34.


#3
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
1. Exact asta e cazul meu (eu = barbat).
Diferenta acceptabila: oricit (bineinteles, sa ne incadram in limitele legale de virsta).
Mai stiu in mod direct un alt caz, diferenta de vreo 14 ani (ea mai mare). Pina acum (vreo 8-10 luni deocamdata) este totul OK.

2. Nope. Vezi pct. 1

3. Relatie OK. Proba timpului: asta nu poti sa spui, bazindu-te pe virsta, despre nici o alta relatie si diferenta. Piedica: nu.

4. Da, vezi pct. 1

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
La 19 ani esti adolescent, imatur, necopt , iresponsabil. Poti trata relatia calificare la locul de munca nimic serios. .
Problemele apar de obicei  dupa varsta de 40-45 ani cind libidoul dintre parteneri e mult decalat

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 19-25 ani e o joaca :)) ce probleme aveti voi... inca nu sunteti "copti".

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cunosc un cuplu in care ea e cu 11 ani mai mare decat el. El are acum 42.
Is ok.
De vreo 5 ani is impreuna.
Ca nu cred ca era posibil pe cand ea avea 19 ani si el doar 8 ;)

Edited by dorin_2k, 25 January 2022 - 12:45.


#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Presedintele Macron ar doi sa ia parte la conversatie

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
1. Nu cred ca exista o limita acceptabila ... dupa o varsta singurul lucru pe care il doresti e linistea si intelegerea cu partenerul . E irelevant cine a mai mare si cu cat
2. lol. nu ...  , e o alegere , ne intoarcem la raspunsul 1.
3. Go with the flow ... daca stai cu frica in san ca vezi doamne, daca nu va merge, nu faci decat sa accelerezi lucrul asta
4. Ma rog, la 17 ani , ea a avut 21, dar a fost ceva scurt, si nu o pot numi relatie, dar nu m-ar daranja (eu fiind barbat) ...

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La 19 ani, e aproape ideal sa fii cu una de 24. Ai parte de training pentru viata pe repede inainte.
Mai tarziu cred ca e complicat. Depinde de la caz la caz.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmarianca, on 25 ianuarie 2022 - 12:24, said:

Deobicei barbatul este cel mai in varsta intr-o relatie. Dar, lucrurile nu stau mereu asa. Prin urmare, vreau sa va propun aceasta tema de discutie.

1. Ce parere aveti despre o relatie de cuplu (care se vrea a fi serioasa) in care femeia este mai in varsta cu 5 ani? Care e limita "acceptabila": femeia mai mare cu 3 ani, cu 5 ani?
2. Credeti ca o femeie care are o relatie cu un barbat cu 5 ani mai tanar decat ea are o problema? De exemplu, este ea imatura, infantila? Poate fi ea un pradator sexual?
3. Ea 24, el 19 ani. Cum vedeti aceasta relatie? In contextul acestor varste au ei vreo sansa sa reziste la proba timpului? Dar pentru o relatie bazate pe distractie/ aventura/ sex diferenta aceasta de varsta e o piedica?
4. Pentru barbati: Ai avut o relatia cu o femeie mai in varsta? Sau ai avea? Pentru femei: Ati avea o relatie cu un barbat mai tanar?

diferenta asta de varsta are relevanta doar la o anumita etapa din viata, dupa care chiar nu conteaza
cand este 20 cu 25, sau 20 cu 30 putem vorbi de imaturitate, dar la 30 cu 35, sau 30 cu 40 irelevant,
vorbim de oameni maturi, un pic trecuti prin viata, cu ceva experitenta, cu ceva planuri mai mult sau mai putin serioase

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpasilla, on 25 ianuarie 2022 - 12:45, said:

La 19 ani, e aproape ideal sa fii cu una de 24. Ai parte de training pentru viata pe repede inainte.
Mai tarziu cred ca e complicat. Depinde de la caz la caz.

Nu e.una de 24 e perfecta mereu.caut.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
1) Poate să fie şi cu 10 ani mai mare, ba chiar şi mai înaltă decât el, atât timp cât se înţeleg, e treaba lor;
3) Depinde şi ce au în cap cei 2. Dacă sunt maturi la minte, poate să ţină. Unii judecă numai după vârstă, ceea ce o prostie cruntă, că nu toţi suntem la fel;
4) Am 39. Ar merge una de 40-45, dacă ar arăta bine. Eu arăt la moacă ca unul de 28-30 de ani   :lol:   :rolleyes:

Edited by djl, 25 January 2022 - 12:52.


#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Soția mea e mai mare cu 6 ani ca mine. Suntem căsătoriți din 2001 (eu 26, ea 32). Pana în momentul de fata nu au fost probleme majore. Sper sa nu fie nici în viitor ...
Asa ca se poate ....

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
19 - 24 nu e capat de tara.


Daca tipul arata bine, femeia trece cu vederea multe.


Daca insa, sunt de acelasi calibru.
Ma indoiesc ca ea e bucuroasa sa aiba mai mult decat el.
Experienta, bani, relatii sociale.



Mai depinde mult si de scopul cuplului.
Daca vor copii.
Succes la crescut copii de catre femeie la 40 de ani.
Daca reuseste, apoi trebuie sa isi stoarca si energia sa aiba grija.


Spoiler

Edited by stevetlangat, 25 January 2022 - 12:57.


#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Acum depinde si de cat de matur e baiatul in cauza, de obicei astia de 19 ani sunt pe caterinca si prostii. Fetele la 24 gandesc ceva mai matur, o sa fie o discrepanta. Dar depinde de la caz la caz... eu am fost cu fete mai mici cu un an-doi si tot ma dovedeau la maturitate. Noi barbatii oricum avem un retard emotional, nu e nici o rusine:))

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu exista o regula general valabila.
1.Unii oameni sunt maturizati mental la 20 de ani, altii copilaresc la 35.  Daca e sa te iei dupa gura lumii, in orice relatie exista ceva unde un atotstiutor poate comenta.

2. Daca o femeie cauta permanent barbati mai mici ca varsta, adica e un criteriu, poate fi o problema daca e sa disecam. Dar daca s-a intamplat sa se placa, nu vad problema.
In liceu am avut, dar nu o relatie ci o prietenie, cu o femeie de 25 de ani. Relatie nu s-a putut pentru ca era distanta mare. Dar problema era si alta, ei chiar ii placeau cei foarte tinerei si eu la 17 ani eram batran. Era acolo o problema? probabil, n-am aprofundat (si nu mi-a parut bine la 17 ani cu hormonii tropaind)

3. Doar timpul va decide daca va fi ceva serios sau nu.
Depinde cum sunt cei 2. La 19 ani ca baiat, mai ales daca esti la facultate, iti faci un grup de prieteni, cunosti multi oameni, depinde ce isi doreste baiatul la o relatie. Fata sau femeia la 24 poate avea anumite asteptari de la viata, iar diferentele, daca e sa fie rau, vor aparea pana la urma. Eu la 19 ani eram student destul de sarac, daca as fi gasit o femeie de 24 care sa vrea sa mai iesim la un restaurant sau intr-un weekend nu as fi avut de unde.
Plus la 19 ani eram liber ca pasarea cerului, puteam pierde nopti daca voiam, a doua zi in cel mai rau caz nu ma duceam la cursuri. La 24 nu prea mai mergea, ca a doua zi era de munca.
Dar in cazul asta, daca vrei sa cauti motive sa NU mearga, gasesti. Important e daca vrei.

Cat despre partea cu relatie bazate pe distractie/ aventura/ sex diferenta de varsta nu este o piedica, dar din ce am vazut eu, in 99% din relatiile astea, unul din cei doi ajunge sa vrea mai mult.

4. Diferente mari, adica ea mai mare, nu prea am avut. Cea mai mare diferenta - eu 23 ea 27. Nu diferenta de varsta a fost inconvenientul, ci faptul ca nu aveam puncte comune.
Dar sa stii ca dupa 5 ani am realizat ca daca eram eu mai matur in gandire, putea iesi ceva.

Acum un exemplu de cuplu care merge. Am o verisoara care s-a cuplat cand era in clasa a XII-a cu un pusti dintr-a IX-a. Diferenta de 4 ani ca era dat de mic la scoala.
Eu eram copil pe atunci dar mi s-a parut foarte comic, mai ales ca fata era frumoasa si desteapta.
Cand a terminat liceul, a plecat la facultate la Bucuresti, el si-a terminat liceul in orasul lor.
Contrar a ce credea toata lumea, relatia a rezistat, fugea el la Bucuresti in unele weekenduri, mai venea ea acasa, si dupa ce a plecat si el la facultate s-au casatorit.
Dupa cativa ani au avut si copii, care acum sunt mari iar casnicia rezista cu brio.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postmarianca, on 25 ianuarie 2022 - 12:24, said:

1. Ce parere aveti despre o relatie de cuplu (care se vrea a fi serioasa) in care femeia este mai in varsta cu 5 ani? Care e limita "acceptabila": femeia mai mare cu 3 ani, cu 5 ani?
Daca relatia e a ta, parerea mea e ca nu e treaba mea.
Daca relatia e a mea, parerea mea e ca nu e treaba ta.

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
5 ani diferenta de varsta e nesemnificativa dar in general depinde de la caz la caz . Nu poti generaliza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate