Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Romania pe locul 3 la viteza de internet.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Sunt curios ce anume a dus la acest rezultat. Cum D-zeu o tara ca a noastra are "aproape" cel mai bun internet ? Ce a contribuit la asta.
Ii rog pe cei care se pricep la retelistica sa imi explice "what the fuck is going on". https://scoopempire....-speed-in-2021/

Edited by Jemapel_cenzuratul, 24 January 2022 - 23:37.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
cererea, si RDS-ul care aduce 10Gbps
apoi Clujul care merge blana pe IT

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Lipsa restrictiilor de a trage orice fel de retea aerian, pe stalpi. Colaci de cabluri, ulterior fibra optica, enclosere, switchuri, tot ce vrei si ce nu vrei. Paradisul retelistilor.
In Italia, Germania, Olanda te aresteaza daca tragi o fibra optica intre doi stalpi. Iar subteran... nu prea mai ai pe unde.
Plus RDS, care chiar a crescut ca Fat-Frumos.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Honk Kong nu e tara si nu are ce cauta in clasament iar Singapore e un stat oras.
Deci tot pe locul intai suntem cu 55% din populatie in zona rurala.

Edited by Leo2006, 24 January 2022 - 23:47.


#5
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Macar atat sa avem si noi bun si ieftin...

#6
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Am inteles...preferam ceva detalii mai tehnice. La ce noduri suntem noi legati ? De ce este in Romania viteza de download atat de mare  si in alte tari mai dezvoltate, viteza la net este net inferioara ?

 Leo2006, on 24 ianuarie 2022 - 23:45, said:

Honk Kong nu e tara si nu are ce cauta in clasament iar Singapore e un stat oras.
Deci tot pe locul intai suntem cu 55% din populatie in zona rurala.
Dar de ce ? Ce legaturi speciale avem noi cu alte retele, noduri etc.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Merg pe retelele vechi de telefonie si 4G+. Cand o sa se treaca masiv la 5G o sa se schimbe clasamentul.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
viteza este relativa, point-to-point, importanta este latimea de banda.

#9
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 MarianG, on 24 ianuarie 2022 - 23:49, said:

viteza este relativa, point-to-point, importanta este latimea de banda.
Suntem noi conectati la niste noduri foarte mari sau care este motivul pt. care tara noastra are aceste viteze mari de download / upload ?

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru ca ai in casa fibra optica. Nu latimea de banda e importanta ci viteza de la nodul de conexiune pana in casa la om.

Edited by Leo2006, 24 January 2022 - 23:54.


#11
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 Leo2006, on 24 ianuarie 2022 - 23:53, said:

Pentru ca ai in casa fibra optica.
Frate, explicatia banuiesc ca e mult mai complexa. Ce avem noi si nu au cei 95% din restul tarilor ? De ce avem aceasta viteza ? Va rog frumos raspundeti-mi tehnic. Rog din suflet un expert in telecomunicatii sa imi explice de ce avem aceasta viteza de internet.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
ce au toate tarile din primele locuri in comun?  sunt mici si dense si au investit in fibra optica. de asta nu ma agit eu cu retelele de incarcare in Romania, daca romanu o sa cumpere maine masini electrice(nu se va intampla), or sa faca baietii statii peste statii, or se se traga cabluri noi s.a.m.d. daca-s bani de facut cineva va incerca sa profite.

Much of that speed is due to Singapore’s small size (about the same as New York City) and dense population (more like San Francisco) across the entire country. The island nation has also been at the forefront of high-speed fiber optic broadband connections, investing billions of dollars in the infrastructure beginning in 2010.

sau daca vrei o explicatie mai profi, tara fiind in forma de peste transfera mai rapid. plus energiile din Bucegi.

Edited by bobitad, 24 January 2022 - 23:59.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 MarianG, on 24 ianuarie 2022 - 23:49, said:

viteza este relativa, point-to-point, importanta este latimea de banda.
real viteza ar fi ping-ul iar latimea de banda MB/s

#14
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 bobitad, on 24 ianuarie 2022 - 23:56, said:

ce au toate tarile din primele locuri in comun?  sunt mici si dense si au investit in fibra optica.

Much of that speed is due to Singapore’s small size (about the same as New York City) and dense population (more like San Francisco) across the entire country. The island nation has also been at the forefront of high-speed fiber optic broadband connections, investing billions of dollars in the infrastructure beginning in 2010.
Ok, sa zicem ca avem viteze mari in download local dar Romania are viteze de download foarte mari si din afara. Atat de mari incat Steam si Epic Games au limitat download-ul la maximum 11 Mbps ( nu stiu de ce ).

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Jemapel_cenzuratul, on 24 ianuarie 2022 - 23:55, said:

Frate, explicatia banuiesc ca e mult mai complexa. Ce avem noi si nu au cei 95% din restul tarilor ? De ce avem aceasta viteza ? Va rog frumos raspundeti-mi tehnic. Rog din suflet un expert in telecomunicatii sa imi explice de ce avem aceasta viteza de internet.

daca este sa ii credem pe cei de la Ookla este pentru ca ei au serverele de test undeva dupa nodul de retea pe care il mentioneaza Leo2006,
tehnic nu este nici un bottle-neck intre tine si server, astfel viteza este cat duce placa de retea si pc-ul,

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am descarcat cu 70MB/s de pe Steam acum cateva zile. Sigur era si asta o limitare ca normal trebuia sa am 110MB/s.

Edited by Leo2006, 25 January 2022 - 00:01.


#17
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 Leo2006, on 25 ianuarie 2022 - 00:00, said:

Eu am descarcat cu 70MB/s de pe Steam acum cateva zile. Sigur era si asta o limitare ca normal trebuia sa am 110MB/s.
Wtf man. Inseamna ca am o setare gresita pe uundeva. iN cazul meu viteza de download este limitata la 11 Mbps. Nu conteaza daca e Steam sau Epic. Torrentul duce 50 MBPS.

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Te asigur ca asta a fost viteza de download la mine. Ai o problema acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate