Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Recomandare furtun gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salut!
Am pus ochii pe furtunul asta : https://www.dedeman....-50-m/p/7057091
Credeti ca e ok ? as avea nevoie de lungime de cel putin 30-40 metri pentru gradina. In momentul de fata am unul ieftin care ma dispera la felul cum se incurca si se stranguleaza. Nu ma deranjeaza ca sunt 50m. E totusi un pic cam scump si as vrea furtun 3/4
Sper ca e ok sa postez aici Posted Image

Edited by vladuzz7, 24 January 2022 - 22:58.


#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Si eu sunt interesat asupra unui astfel de furtun. Mi-ar trebui pentru o lungime de 150 de metri, dar mi se pare cam scump sa aloc 1000 de lei pentru asa ceva.

#3
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostKLMN, on 24 ianuarie 2022 - 23:05, said:

Si eu sunt interesat asupra unui astfel de furtun. Mi-ar trebui pentru o lungime de 150 de metri, dar mi se pare cam scump sa aloc 1000 de lei pentru asa ceva.
depinde si de sursa de apa..daca ai ceva apa curenta sau hidrofor eu as baga teava PEHD pe sub pamant si as scoate din loc in loc cate un robinet. Bine..asta daca se poate.
Eu am pompa submersibila si nu prea pot si vreau sa iau unul si pentru curte pentru udat gazon

#4
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Eu am luat Megaflex tot de la Dedeman, e putin mai ieftin. Cred ca e identic cu fitt ala.
Am de 1/2 si 1 inch si nu se stranguleaza deloc la 1/2 orice ai face. Ala de 1 nu il prea misc sa vad cum se comporta, dar pare sa fie ok

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
vedeti in brico ca aveau ceva reduceri faine.

#6
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postarg, on 24 ianuarie 2022 - 23:17, said:

vedeti in brico ca aveau ceva reduceri faine.
am vazut ca in ultima vreme sunt promotii la brico, preturi chiar bune si la scule :D dar vad ca nu au ce imi trebuie mie..doar unul Hazelock, dar e 1/2

View Postbostanu_4u, on 24 ianuarie 2022 - 23:16, said:

Eu am luat Megaflex tot de la Dedeman, e putin mai ieftin. Cred ca e identic cu fitt ala.
Am de 1/2 si 1 inch si nu se stranguleaza deloc la 1/2 orice ai face. Ala de 1 nu il prea misc sa vad cum se comporta, dar pare sa fie ok
multumesc pentru sfat, m-am uitat si la acela, vad au doar de 25m ce imi trebuie mie, dar se poate prelungi cu un conector rapid. Dar da, pretul e mai bun

#7
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Au role de 50m in magazin si ti-l taie la ce lungime vrei. Eu am luat 30m.
Vezi ca la vreme rece se rigidizeaza. Nu stiu daca rezista peste iarna, ca eu il bag in casa

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013
Daca vrei sa ai o existenta linistita atunci cand te ocupi cu udatul uita de porcaria asta si cele similare ca si structura.
Daca nu este tot timpul intins, prima lui grije este sa se stranguleze. Mi-am blestemat zilele  suficient cu unul de 50 de metri, pus pe tambur, fac un pustiu de bine si va previn.

Cel mai bun este cel din silicon, cu peretele cat mai gros.de genul:

[ https://www.travandi.ro/121253-large_default/furtun-transparent-ets.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postargonaut, on 24 ianuarie 2022 - 23:35, said:

Daca vrei sa ai o existenta linistita atunci cand te ocupi cu udatul uita de porcaria asta si cele similare ca si structura.
Daca nu este tot timpul intins, prima lui grije este sa se stranguleze. Mi-am blestemat zilele  suficient cu unul de 50 de metri, pus pe tambur, fac un pustiu de bine si va previn.

Cel mai bun este cel din silicon, cu peretele cat mai gros.de genul:

[ https://www.travandi.ro/121253-large_default/furtun-transparent-ets.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
m-am gandit si la unul din asta, multumesc :D

#10
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 18.12.2004

Geolia Comfort de le leroy, am de cativa ani 50m intins prin curte, trece masina peste el, mutat dintr-o parte in alta se stranguleaza destul de greu chiar si gol, inca nu da semne de oboseala si inca nu se poate bea apa din el vara cand sta la soare, apa prinde gust de plastic/chimic.


#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Gardena, nu se stranguleaza, calitate mult peste alte firme, rezistenta mare la UV https://www.hornbach...581/produs.html

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postargonaut, on 24 ianuarie 2022 - 23:35, said:

Daca vrei sa ai o existenta linistita atunci cand te ocupi cu udatul uita de porcaria asta si cele similare ca si structura.
Daca nu este tot timpul intins, prima lui grije este sa se stranguleze. Mi-am blestemat zilele  suficient cu unul de 50 de metri, pus pe tambur, fac un pustiu de bine si va previn.

Cel mai bun este cel din silicon, cu peretele cat mai gros.de genul:

[ https://www.travandi.ro/121253-large_default/furtun-transparent-ets.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pt curte la terfeleala ala revista foarte bine.

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Daca apa va sta in presiune pe furtun ( ca la mine la aspersoare ~6 bar) atunci recomand Gardena Super Flex.
Am avut Gardena Classic si dupa 7 ani a facut galma si mi s-a spart.

#14
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
In alea transparente se vor forma alge.
Daca folosesti filtre se vor infunda.
Si nu stiu daca rezista bine la UV.
Eu as lua din PVC cu insertie pentru diametre mici gen 1/2. Nu se pune problema strangularii cat timp nu-s din alea ieftine cu 1 strat cum se vand prin lidl, kaufland etc
La diametre mai mari e mai complicat.
ideal ar fi unul din cauciuc. Are Gardena ceva de 3/4 din cauciuc dar este extrem de scump.. vreo 30 de lei metru.
Cel mai bine e sa mergi in magazin fizic si sa compari. Cu cat mai groase, cu atat mai bine. Faci o bucla in forma de U la fiecare si daca nu se gatuiesc is ok.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Mergi pe Gardena, am de 13 ani 2 bucati si zici ca sunt noi. La lungimea dorita mergi pe gama High Flex. Si ca sa stai fara grija achizitioneaza si un carucior pentru furtun de la ei (sau tambur).

#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007

View Postvladuzz7, on 24 ianuarie 2022 - 23:23, said:

multumesc pentru sfat, m-am uitat si la acela, vad au doar de 25m ce imi trebuie mie, dar se poate prelungi cu un conector rapid. Dar da, pretul e mai bun
Megaflex am si eu la tara de 3 ani si e foarte OK. Iarna il pun in magazie.
Nu formeaza alge in interior.
Probabil ca nu esti din Bucuresti, de asta zici ca nu ai gasit de 50 metri in stoc.

#17
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postcristiany, on 25 ianuarie 2022 - 11:51, said:


Megaflex am si eu la tara de 3 ani si e foarte OK. Iarna il pun in magazie.
Nu formeaza alge in interior.
Probabil ca nu esti din Bucuresti, de asta zici ca nu ai gasit de 50 metri in stoc.
Da, sunt din Ploiesti. O sa merg sa le compar pe toate la fata locului

View PostMKdens24kw, on 25 ianuarie 2022 - 09:54, said:

Daca apa va sta in presiune pe furtun ( ca la mine la aspersoare ~6 bar) atunci recomand Gardena Super Flex.
Am avut Gardena Classic si dupa 7 ani a facut galma si mi s-a spart.
Nu sta cu presiune ca ud manual sau umplu un bazin de 1000 litri pt picurare

View Postbostanu_4u, on 25 ianuarie 2022 - 10:50, said:

In alea transparente se vor forma alge.
Daca folosesti filtre se vor infunda.
Si nu stiu daca rezista bine la UV.
Eu as lua din PVC cu insertie pentru diametre mici gen 1/2. Nu se pune problema strangularii cat timp nu-s din alea ieftine cu 1 strat cum se vand prin lidl, kaufland etc
La diametre mai mari e mai complicat.
ideal ar fi unul din cauciuc. Are Gardena ceva de 3/4 din cauciuc dar este extrem de scump.. vreo 30 de lei metru.
Cel mai bine e sa mergi in magazin fizic si sa compari. Cu cat mai groase, cu atat mai bine. Faci o bucla in forma de U la fiecare si daca nu se gatuiesc is ok.
Decat cu 30 lei metru iau un sistem hidrofor si fac apa curenta :)))

View Postdragosh82, on 25 ianuarie 2022 - 02:51, said:


    Geolia Comfort de le leroy, am de cativa ani 50m intins prin curte, trece masina peste el, mutat dintr-o parte in alta se stranguleaza destul de greu chiar si gol, inca nu da semne de oboseala si inca nu se poate bea apa din el vara cand sta la soare, apa prinde gust de plastic/chimic.

Hmm la leroy nu m-am uitat. Multumesc

Edited by vladuzz7, 25 January 2022 - 11:56.


#18
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postdragosh82, on 25 ianuarie 2022 - 02:51, said:


Geolia Comfort de le leroy, am de cativa ani 50m intins prin curte, trece masina peste el, mutat dintr-o parte in alta se stranguleaza destul de greu chiar si gol, inca nu da semne de oboseala si inca nu se poate bea apa din el vara cand sta la soare, apa prinde gust de plastic/chimic.

Am si eu unul de 2 ani folosit peste vara la udat si lasat intins prin curte. E ca nou. Nu e la fel de bun ca Gardena, in sensul ca daca e intr-o pozitie mai ciudata nu se indreapta singur la fel de usor, dar si diferenta de pret e maricica.

In alta ordine de idei, daca planul este sa il folosesti la udat gazonul, mai bine schimbi planul. Gazonul o sa trebuiasca udat cel putin la 2 zile daca pamantul este ok, sau mai des daca nu. Cand insamantezi trebuie udat chiar de cateva ori pe zi.

In plus poti sa iti faci sistemul de udat gazonul si cu pompa submersibila. Lipsa apei de la retea nu e nici un impediment. Ai nevoie doar de o pompa care sa tina si debit  cerut de numarul de aspersoare si presiune de minim 2 bari in acelasi timp. Eu am o pompa de 300 de lei cumparata din piata pentru scopul asta si face fata cu brio. In plus iti trebuie un fluxostat care comanda pompa submersibila. Cel pe care il folosesc cred ca fost in jur de 150 de lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate