Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mutare din Germania in Spania.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Salut,
Suntem o familie de patru persoane si ne-am hotarat sa plecam spre tari cu clima mai buna.   Posted Image

Avem doi copii 9 si 13 ani, vorbesc limba romana(nu si scris) si limba germana si ne intrebam daca o sa le fie greu sa invete limba spaniola atat de bine incat sa sustina examenul de bacalaureat in Spania. Mai ales copilul de 13 ani.

Ne-am gandit pentru inceput sa le dam la scoala germana din Spania ca sa invete tot in limba germana si sa nu fie socul prea mare iar dupa ce invata spaniola sa mearga in sistemul de stat.
Vi se pare o idee buna, aveti si alte sfaturi, pareri?
Am citit ca invatamantul din Spania nu ar fi asa de bun. Multa lume spune asta pe internet, pe forumuri. Eu imi doresc cel mai mult va ii vad pe copii fericiti..

Aici e cam multa strictete si nu mai este timp  si soare pentru altele.
M-am saturat sa le spun sa invete si sa fie mai bune decat media, ca sa ce..?? Ca sa traiasca intr-o tara  bogata dar fara soare sau foarte rar, cu oamenii asa cum ii stiti si voi,,cu gandul numai la tot felul de probleme, asigurari, contracte,Impozite,acte,,etc? O viata avem!

Respect orice parere si va multumesc pentru orice sfat.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cam tarziu te-ai trezit mai ales pentru copii

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Tu-ti pui problema daca se vor descurca copii cu limba sau nu.
Pentru inceput,nu-i mai sigur ca sa-i dai in Germania la scoala spaniola sa vezi cum se descurca?

ps.
Chiar a disparut soarele in Germania?

#4
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Copiii se vor descurca cu limba mult inaintea parintilor.
Trebuie dati direct la scoala spaniola, asimileaza imediat.

#5
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Copiii ce parere au?
Sa nu le stricati viitorul. Asa cum e el in Germania.
Am cunostinte care au venit din Italia in Austria, acum 5 ani, si regreta.

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postjanako, on 24 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Salut,
Suntem o familie de patru persoane si ne-am hotarat sa plecam spre tari cu clima mai buna.   Posted Image

Avem doi copii 9 si 13 ani, vorbesc limba romana(nu si scris) si limba germana si ne intrebam daca o sa le fie greu sa invete limba spaniola atat de bine incat sa sustina examenul de bacalaureat in Spania. Mai ales copilul de 13 ani.

Ne-am gandit pentru inceput sa le dam la scoala germana din Spania ca sa invete tot in limba germana si sa nu fie socul prea mare iar dupa ce invata spaniola sa mearga in sistemul de stat.
Vi se pare o idee buna, aveti si alte sfaturi, pareri?
Am citit ca invatamantul din Spania nu ar fi asa de bun. Multa lume spune asta pe internet, pe forumuri. Eu imi doresc cel mai mult va ii vad pe copii fericiti..

Aici e cam multa strictete si nu mai este timp  si soare pentru altele.
M-am saturat sa le spun sa invete si sa fie mai bune decat media, ca sa ce..?? Ca sa traiasca intr-o tara  bogata dar fara soare sau foarte rar, cu oamenii asa cum ii stiti si voi,,cu gandul numai la tot felul de probleme, asigurari, contracte,Impozite,acte,,etc? O viata avem!

Respect orice parere si va multumesc pentru orice sfat.
Ce inseamna "cam multa strictete", ce te deranjeaza cel mai tare, poti elabora, please (exemple)? Multumesc.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
In viata avem alegeri de facut.
Bune, rele, oricum va trebui sa ni le asumam.
Mergeti unde va indeamna inima si ratiunea, lucrurile se vor aranja intr-un fel sau altul.
Sanatate sa fie.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
De curiozitate, in ce oras sunteti si de cat timp in Germania?

#9
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Nu prea ma descurc sa scriu pe forum.pana azi doar am citit:) o sa va raspund aici

deci
EmPP_de asta imi este si mie frica, sa nu cumva sa nu le stric viitorul, desi mai rau de atat nu poate sa ne fie. o sa vedeti de ce..
Suntem de sapte ani In Germania.  Acum suntem in Berlin.

Adisz
nu pot sa ii dau si la o scoala de spaniola pt ca au deja programul  incarcat.  Cu soarele aici e problema iarna. 6 luni  stai ca sub un pod.Cel putin.
Eu ii vad si pe copii anemiati si fara vlaga desi ii scot afara si ii hranesc bine..Vara sunt cateva zile cu soare dar depinde. nu in fiecare vara/..Stiu ca acum si la noi vremea a devenit foarte ciudata.parca se schimba dupa asta din nord.
Cand vin cu copiii acasa sunt innebuniti dupa vremea frumoasa.,

Geronimo..
AS vrea sa avem curaj sa ii dam la scoala de stat dar mi-e teama ca o sa cedeze nervos. A fost foarte greu la inceput pt cea mare sa invete limba. copiii au ras de ea,au jignit-o ca nu vorbeste corect ca nu pronunta corect..si  nu cred ca ar putea sa mai treaca prin cosmarul vietii. Acum e foarte introvertita tocmai pt ca ii este frica sa nu greseasca. la varsta asta copii imediat ar lua-o la misto..

p243df
Copiii vor sa mearga pt ca  le-am spus sincer de ce vrem sa ii ducem acolo. Aprop de cunostintele tale.daca as pleca din Italia in Austria si eu as regreta:)

aaaa4567
Aici imi trebuie o zi sa iti raspund si sigur mai gasesc lucruri si pt a doua zi..
De fapt nu ma plang numai de strictete..ma plang si de caracterul oamenilor care este la fel, foarte strict. Daca te prind pe picior gresit te taxeaza..va spun sincer ca  am cunosuct  multe persoane  si nu mai suport privirile lor critice..am foarte multe experiente  neplacute.am palns foarte mult pentru ca nu ii inteleg..

Cel mai mult ma enerveaza ca de ex, astazi copilul lor vine la mine acasa, se joaca cu ai mei, mananca, pare ca sunt prieteni iar a doua zi daca ma intalnesc cu parintele pe strada  intoarce privirea sau ma saluta rece. iar copilul nu se mai joaca cu copilul meu. la fel procedeaza,il ignora total.
copiii mei sunt foarte dezorientati  vin si ma intreaba pe mine daca le-am pus prea multa sare in mancare:)). De sapte ani ma chinui sa inteleg acest comportament.  ma simt aiurea si eu si copiii si nu vreau sa traim undeva unde suntem vazut ca niste  bone la care poti sa iti lasi copilul.; Noi am facut totul ca sa ma integrez si eu si copiii mai ales..
Am foarte multe trasaturi de caracter   despre care as putea sa vb..Faza este ca ramanem mereu perplecsi.si ne intrebam cu ce naiba am gresit?

eu sunt bruneta. nu vreti sa stiti cum se uita la mine suspiciosi  si ma studiaza ca pe un exponat  din cap pana.n picioare. M-am saturat. Va spun sincer ca am inceput sa imi cumpar imbracaminte la fel ca marcile pe care le poarta ei ca sa nu  nu le mai dau impresia ca sunt la furat:)). Rad eu dar nu e rasul meu.
Despre strictete..acest lucru ete valabil doar pt noi.. daca eu vreau sa fiu stricta cu ei nu merge. Vine unu de la cablu si suna la usa spunand ca trebuie sa intre sa repare cablul vecinilor..sun eu la cablu sa vina sa il repare dar astept 3 saptamani..
Se duce sotu la scoala sa intrebe de ce copilul are nota 2 pt o greseala la  geometrie si profesoara sare de fund in sus ca asa noateaza ea. A gresit copilul masura la unghi cu un mm si i-a pus 2. ok dar nu e voie sa intrebi?   Ce sari asa cucoana?
Sa nu va povestesc cum sunt copiii de aici, nu imi place deloc.sunt foarte materialisti. vorbesc numai despre bani si vacante. vin la noi in casa  la joaca si imi povestesc cate masini au si ce mananca ei cand merg in toscana. asa sunt copii de 8 ani?  
eu am fost freelancer cu acte si  nu va spun  ce nontabilitate facem.ma lua naiba cate imi cereau aia de la finante. am renuntat.

Deocamdata ma opresc aici ..mai am o gramada de care sa va povestesc cate am patit cu apartamentul.cu masina,, cu doctorii, cum pierd ei actele pe care le trimitem la timp si trebuie sa le retrimitem..

crocko.dilul
Mi-a mers la suflet incurajarea ta. Sper sa fim curajosi sa ne urmam inima.
atupi
Berlin De sapte ani.
Va multumesc tuturor.

#10
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Am vrut sa mai scriu ceva dar m-am grabit si am uitat. Realizez foarte bine ca germanii asa sunt si asa au fost ei mereu. Pe de o parte ii inteleg ca sunt asa reci.si pe mine ma face vremea sa fiu nervoasa  si a dracu:) .ii apreciez pe alte planuri imi place foarte mult tara, vegetatia. le admir ambitia si puterea de munca..si altele..

Eu si familia mea nu ne simtim bine in jurul lor si asta nu se poate schimba dar noi putem sa facem o schimbare cu viata noastra..

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu vad niciun motiv pentru care te-ai muta din Germania in Spania daca discutam de familie cu parinti care muncesc si copii la scoala. Daca tot vrei clima mai buna ia in calcul nordul Italiei care e super dezvoltat dpdv tehnologic, e legat de Austria, Elvetia si Germania e aproape.

Spania e prea departe si nu doar ca distanta, cam asta e parerea mea.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Din Spania în Canare merită mutat pentru climă. Tenerife, Gran Canaria, La Palma.

În sud-vestul Tenerife nu scade temperatura pe timpul zilei sub 20 de grade decât foarte rar, nici nu plătești încălzire la casă.

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postjanako, on 24 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Salut,
Suntem o familie de patru persoane si ne-am hotarat sa plecam spre tari cu clima mai buna.   Posted Image

Avem doi copii 9 si 13 ani, vorbesc limba romana(nu si scris) si limba germana si ne intrebam daca o sa le fie greu sa invete limba spaniola atat de bine incat sa sustina examenul de bacalaureat in Spania. Mai ales copilul de 13 ani.

Ne-am gandit pentru inceput sa le dam la scoala germana din Spania ca sa invete tot in limba germana si sa nu fie socul prea mare iar dupa ce invata spaniola sa mearga in sistemul de stat.
Vi se pare o idee buna, aveti si alte sfaturi, pareri?
Am citit ca invatamantul din Spania nu ar fi asa de bun. Multa lume spune asta pe internet, pe forumuri. Eu imi doresc cel mai mult va ii vad pe copii fericiti..

Aici e cam multa strictete si nu mai este timp  si soare pentru altele.
M-am saturat sa le spun sa invete si sa fie mai bune decat media, ca sa ce..?? Ca sa traiasca intr-o tara  bogata dar fara soare sau foarte rar, cu oamenii asa cum ii stiti si voi,,cu gandul numai la tot felul de probleme, asigurari, contracte,Impozite,acte,,etc? O viata avem!

Respect orice parere si va multumesc pentru orice sfat.

La 13 ani e cam inchisa fereastra aia de timp in care invata un copil o alta limba pe cale naturala. Nu ma intreba de unde stiu, io insumi sint un astfel de caz. Oricum nu vor invata spaniola pentru a putea sustine un bacalaureat.
Am batut Spania pe toate partile, am si perioade mai lungi, in care am pierdut vremea pe acolo ca un fel de turist, sa zicem. Parerea mea sincera este ca lipsa de verdeata o sa-ti iasa pe nas. Marea devine o rutina, de care de la un moment dat incolo la fel te vei plictisi. Salariile sint mult mai mici, idem standardul de viata. Nu este o afacere, dar tu stii ce planuri ai

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postjanako, on 24 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Aici e cam multa strictete si nu mai este timp  si soare pentru altele.
M-am saturat sa le spun sa invete si sa fie mai bune decat media, ca sa ce..?? Ca sa traiasca intr-o tara  bogata dar fara soare sau foarte rar, cu oamenii asa cum ii stiti si voi,,cu gandul numai la tot felul de probleme, asigurari, contracte,Impozite,acte,,etc? O viata avem!



Locuiesc in Germania, si poate unul dintre marile avantaje fata de Romania e clima, cel putin pt mine. E soare suficient, lipseste canicula (si datorita faptului ca orasele nu-s asa pline de betoane ca in RO). Eu vorbesc in general despre centru-sud, acolo n/am avut niciodata probleme cu clima, din contra.

Iar faptul ca exista asigurari, contracte, impozite, acte e un avantaj mare, legile sunt bine facute asa incat sa nu ramai in "curu gol" in caz de ceva, treaba asta e in avantajul tau. Despre sansele pe care le vor avea copiii in Germania nu cred ca are rost sa discutam...
Dar daca tie ti-e dor de Romania si de haosul de acolo macar stai pana termina copiii liceul si vor alege ce vor. Acum e cam naspa pt copilul care are 13 ani, il rupi de tot de radacini in perioada pubertatii care oricum e plina de schimbari de toate felurile.

Edited by giuliani, 24 January 2022 - 23:43.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjanako, on 24 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Salut,
Suntem o familie de patru persoane si ne-am hotarat sa plecam spre tari cu clima mai buna.   Posted Image

Avem doi copii 9 si 13 ani, vorbesc limba romana(nu si scris) si limba germana si ne intrebam daca o sa le fie greu sa invete limba spaniola atat de bine incat sa sustina examenul de bacalaureat in Spania. Mai ales copilul de 13 ani.

Ne-am gandit pentru inceput sa le dam la scoala germana din Spania ca sa invete tot in limba germana si sa nu fie socul prea mare iar dupa ce invata spaniola sa mearga in sistemul de stat.
Vi se pare o idee buna, aveti si alte sfaturi, pareri?
Am citit ca invatamantul din Spania nu ar fi asa de bun. Multa lume spune asta pe internet, pe forumuri. Eu imi doresc cel mai mult va ii vad pe copii fericiti..

Aici e cam multa strictete si nu mai este timp  si soare pentru altele.
M-am saturat sa le spun sa invete si sa fie mai bune decat media, ca sa ce..?? Ca sa traiasca intr-o tara  bogata dar fara soare sau foarte rar, cu oamenii asa cum ii stiti si voi,,cu gandul numai la tot felul de probleme, asigurari, contracte,Impozite,acte,,etc? O viata avem!

Respect orice parere si va multumesc pentru orice sfat.

Oamenii o sa iti raspunda la modul urmator, nu e deloc o idee buna sa pleci tu pentru ca si EU sunt in Germania si uite ce bine MI-e si ce fericit sunt EU Posted Image

Ar trebui sa te intorci la motivele initiale care te-au determinat sa pleci, sa te asiguri ca ele mai sunt valide si daca da, ca Spania sau Italia sau Portugalia corespund. Dar empiric asa as spune ca cine a reusit sa traiasca sau in cazul tau, sa supravietuiasca, in Germania cativa ani poate oriunde altundeva.

Strict in cazul Spaniei nu mi-as face probleme cu limba, daca niste amarati cu patru clase au fost in stare sa invete limba intr-un an sau doi de cules capsuni sunt convins ca in cinci ani un copil inteligent se va descurca cu brio. Acum depinde si unde in Spania vrei sa mergi, ca daca te duci in Valencia sau Barcelona va trebui sa invete doua limbi noi, nu doar una, ca ultima oara cand am verificat majoritatea claselor se predau in catalana.

Edited by MembruAnonim, 25 January 2022 - 08:57.


#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2022 - 08:53, said:

Ar trebui sa te intorci la motivele initiale care te-au determinat sa pleci, sa te asiguri ca ele mai sunt valide si daca da, ca Spania sau Italia sau Portugalia corespund. Dar empiric asa as spune ca cine a reusit sa traiasca sau in cazul tau, sa supravietuiasca, in Germania cativa ani poate oriunde altundeva.

Nu e neaparat vorba de Germania, ci mai mult de locurile din europa in care merita mai mult sa emigrezi dpdv financiar, al ofertei pe piata muncii dar daca discutam de emigrat totusi Germania mi se pare intre tarile "lejere" dpdv al adaptarii: clima-i buna, nu ploua asa mult ca in UK sau Irlanda, nu-i asa cald vara si frig iarna ca in Romania si nici asa de rece ca in nord, daca ai chef sa dai de romani gasesti de toate categoriile, depinde ce cauti, joburi sunt cam in toate domeniile. Singurul dezavantaj major e limba, dar dupa cativa ani asta nu ar mai trebui sa fie o problema, mai ales pentru copii , ceea ce pare adevarat din moment ce ar vrea sa le caute scoala germana in Spania.
Da, Franta e mult mai ok, limba relativ usoara si cunoscuta inca din scoala de multi romani, macar la un nivel minim, ofera multe sanse in toate domeniile, scoli de top, dar si Italia  ramane o destinatie la fel de  interesanta, pt ca are o industrie buna, ai sanse sa gasesti joburi in multe domenii, universitati bune, etc.

Acum 7 ani la cursul de germana aveam vreo 6 colegi veniti din Spania dintre care 3 ingineri, un biolog, medic, economist, toti veniti din zona Barcelonei sau a Valenciei pe motiv ca in zonele alea nu sunt joburi in domenii tehnice sau sunt foarte prost platite. Am prieteni buni ingineri veniti din Spania dupa vreo 5-6 ani de studiat si muncit acolo, din aceleasi motive.

Dar depinde mult si de ce planuri de viitor are persoana, daca vrei doar sa cumperi o pensiune turistica si sa te ocupi de ea fara sa pui prea mult accent pe educatia superioara a copiilor, evident ca poti merge si in Andalusia sau Tenerife.

Edited by giuliani, 25 January 2022 - 09:15.


#17
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021

View Postgiuliani, on 24 ianuarie 2022 - 23:33, said:

Nu vad niciun motiv pentru care te-ai muta din Germania in Spania daca discutam de familie cu parinti care muncesc si copii la scoala. Daca tot vrei clima mai buna ia in calcul nordul Italiei care e super dezvoltat dpdv tehnologic, e legat de Austria, Elvetia si Germania e aproape.

Spania e prea departe si nu doar ca distanta, cam asta e parerea mea.

View Postgiuliani, on 24 ianuarie 2022 - 23:42, said:

Locuiesc in Germania, si poate unul dintre marile avantaje fata de Romania e clima, cel putin pt mine. E soare suficient, lipseste canicula (si datorita faptului ca orasele nu-s asa pline de betoane ca in RO). Eu vorbesc in general despre centru-sud, acolo n/am avut niciodata probleme cu clima, din contra.

Iar faptul ca exista asigurari, contracte, impozite, acte e un avantaj mare, legile sunt bine facute asa incat sa nu ramai in "curu gol" in caz de ceva, treaba asta e in avantajul tau. Despre sansele pe care le vor avea copiii in Germania nu cred ca are rost sa discutam...
Dar daca tie ti-e dor de Romania si de haosul de acolo macar stai pana termina copiii liceul si vor alege ce vor. Acum e cam naspa pt copilul care are 13 ani, il rupi de tot de radacini in perioada pubertatii care oricum e plina de schimbari de toate felurile.
Ai dreptate.! Am fost un pic prin sudul Germaniei m-am simțit ca-n Romania in Bucuresti, Asta era planul B.
Ca sa nu le stricam viitorul sa plecam in sud.numai ca acolo e foarte greu de găsit o casa. Asa ne-au spus toti si oamenii sunt mult mai neprimitori cu veneticii:). Cunoastem o familie:  el german, ea turcoaica si s-au mutat in Berlin  din Heidelberg pe motivul asta, nu mai suportau rasismul.
Ea s-a dus la scoala sa isi ia copiii si asteptand a venit portarul si i-a zis sa plece ,,Pleacă tiganco::Daca ea m-a mintit si eu va mint:)).am murit de ras. Tipa este invatatoare:)
Ai dreptate in tot ce spui cu viata pusă la punct .E bine sa ai asigurare pt copii in caz ca  sparge copilul o vaza in  magazin,  o plateste asiguratorul.. sau asigurare la avocat ca s-ar putea sa te scoată din casa   proprietarul sau asigurare  că s-ar putea sa ii strici ceva vecinului la apartament,
Zilele trecute ne gandeam sa ne facem o asigurare in caz ca se intampla ceva rau cu mine si sotul sa fie copiii trimiși in Romania la rude ca sa nu ajungă la stat .
Si nu avem asigurare de viața. Acum doar soțul e freelancer si nu are asigurare de șomaj..si se gandea sa o plătească ca cine știe ce se intampla si nu vrem sa ajungem la jobcenter,,
Problema e ca ne gandim prea mult la lucruri si ajungem sa nu mai avem timp de viata. Cand auzim ca vine poșta ne speriem. Doamne, ce mai primim astăzi?
Eu am trăit  in sudul României si verile erau superbe. Vara porneste centrala in unele zile  pt.ca este frig.
Puteam sa trecem cu vederea  ca nu e clima ideala daca intalneam oameni caldurosi la suflet:) dar sa traiesti undeva unde te simti rau din toate punctele de vedere...cel mai rau ma simt vinovata pt copii: fara familie, fara prieteni adevarati, vremea e asa cum e..viața grea pt ei, pt ca noi i-am crescut la modul mai jucausi,mai pe creativitate si acum realizez ca asta le dauneaza..
Stiu ca-n viata nu poți sa le ai pe toate ,dar sa nu ai nimic?

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2022 - 08:53, said:

Oamenii o sa iti raspunda la modul urmator, nu e deloc o idee buna sa pleci tu pentru ca si EU sunt in Germania si uite ce bine MI-e si ce fericit sunt EU Posted Image

Ar trebui sa te intorci la motivele initiale care te-au determinat sa pleci, sa te asiguri ca ele mai sunt valide si daca da, ca Spania sau Italia sau Portugalia corespund. Dar empiric asa as spune ca cine a reusit sa traiasca sau in cazul tau, sa supravietuiasca, in Germania cativa ani poate oriunde altundeva.

Strict in cazul Spaniei nu mi-as face probleme cu limba, daca niste amarati cu patru clase au fost in stare sa invete limba intr-un an sau doi de cules capsuni sunt convins ca in cinci ani un copil inteligent se va descurca cu brio. Acum depinde si unde in Spania vrei sa mergi, ca daca te duci in Valencia sau Barcelona va trebui sa invete doua limbi noi, nu doar una, ca ultima oara cand am verificat majoritatea claselor se predau in catalana.
motivele initiale care te-au determinat sa pleci.
Motivul care ne-a determinat serios sa plecam este urmatorul;;

Copil mare trece in clasa a saptea si trebuie sa optze pentru Gimnasium sau Scoala secundar..Are medie de gimnasium dar profesorii fac o recomandare de care nu se tine seama dar se ia in calcul.Posted Image  
I-au recomandat copilului sa mearga la o scoala secundara desi are medie de gimnasium pe motiv ca nu este activa la ore si ca este putin timida.

Ce vrei de la un copil de 13 ani, e la pubertate, . nu e de ajuns ca invata bine, ca are medie buna?  
Ma deranjeaza sistemul lor  de triere.Aia puternici la Gimnasium si aia slabi la secundar.
Separatismul asta al lor nu imi place. cu alte cuvinte i-au spus ca e mancata. o sa ajunga carpa clasei. buling la greu..

Toti profesorii spun ca e buna, creativa, desteapta,,etc dar la triere nu se incadreaza, nu are atitudine, este stearsa, nu are personalitate prezenta, cine acest copi?l,,vrem sa stim,,,

Am realizat ca noi nu suntem facuti pe calapodul acestei societati..
Eu am incredere in copil si niciodata nu m-am gandit ca este discriminata la scoala,  Inteleg ca asta e sistemul lor cu care noi nu ne potrivim.
Eu merg pe ideea ca si timiditatea te ajuta la ceva si este trecatoare, nu poti sa stii cum o sa fie in clasa a zecea..

Edited by Dany_Darke, 25 January 2022 - 10:36.


#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postjanako, on 25 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Ai dreptate.! Am fost un pic prin sudul Germaniei m-am simțit ca-n Romania in Bucuresti, Asta era planul B.

Si eu ma gandeam sa faci pasul asta, nu se schimba mare lucru pt copii. Eu am locuit mereu in sud-centru (Bayern si BW) si nu am avut problemele enuntate de tine.

View Postjanako, on 25 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Ca sa nu le stricam viitorul sa plecam in sud.numai ca acolo e foarte greu de găsit o casa. Asa ne-au spus toti si oamenii sunt mult mai neprimitori cu veneticii:). Cunoastem o familie:  el german, ea turcoaica si s-au mutat in Berlin  din Heidelberg pe motivul asta, nu mai suportau rasismul.
Ea s-a dus la scoala sa isi ia copiii si asteptand a venit portarul si i-a zis sa plece ,,Pleacă tiganco::Daca ea m-a mintit si eu va mint:)).am murit de ras. Tipa este invatatoare:)

Imi vine greu sa cred faza aia, mai ales ca vorbim de Heidelberg, unul dintre cele mai deschise orase din DE in ceea ce priveste strainii, rasele, etc. Si in plus sunt sanse mari ca portarul ala sa fie polonez sau rus :)


View Postjanako, on 25 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Acum doar soțul e freelancer si nu are asigurare de șomaj..si se gandea sa o plătească ca cine știe ce se intampla si nu vrem sa ajungem la jobcenter,,

Problema e ca ne gandim prea mult la lucruri si ajungem sa nu mai avem timp de viata. Cand auzim ca vine poșta ne speriem. Doamne, ce mai primim astăzi?

Toate sunt organizate dar trebuie putin interes din partea voastra ca sa va integrati. Asigurarile de sanatate/viata/pensie sunt ceva standard pt persoane cu venituri substantiale asa cum e un freelancer.
Jobcenter e pt Harz4, Agentur für Arbeit se ocupa de somaj. Si daca ajungi in somaj nu vad care e problema, primesti cateva luni 67% din salariu, stiu cativa ingineri si medici care au facut treaba asta fara nicio problema. Daca va descurcati cu 67% din venituri nu vad de ce ar fi la sotul tau o problema. Sau e freelancer intr-un domeniu mai prost platit?


View Postjanako, on 25 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Eu am trăit  in sudul României si verile erau superbe. Vara porneste centrala in unele zile  pt.ca este frig.
Puteam sa trecem cu vederea  ca nu e clima ideala daca intalneam oameni caldurosi la suflet:) dar sa traiesti undeva unde te simti rau din toate punctele de vedere...cel mai rau ma simt vinovata pt copii: fara familie, fara prieteni adevarati, vremea e asa cum e..viața grea pt ei, pt ca noi i-am crescut la modul mai jucausi,mai pe creativitate si acum realizez ca asta le dauneaza..
Stiu ca-n viata nu poți sa le ai pe toate ,dar sa nu ai nimic?

Presupun ca locuiti in Berlin(dupa perioada de Grundschule care e de 6 clase) sau in zona, acolo clima nu e asa de buna din cate am auzit. Dar oare nu esti tu cea care nemuncind iti faci tot felul de ganduri?


View Postjanako, on 25 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Motivul care ne-a determinat serios sa plecam este urmatorul;;

Copil mare trece in clasa a saptea si trebuie sa optze pentru Gimnasium sau Scoala secundar..Are medie de gimnasium dar profesorii fac o recomandare de care nu se tine seama dar se ia in calcul.Posted Image  
I-au recomandat copilului sa mearga la o scoala secundara desi are medie de gimnasium pe motiv ca nu este activa la ore si ca este putin timida.

Ce vrei de la un copil de 13 ani, e la pubertate, . nu e de ajuns ca invata bine, ca are medie buna?  
Ma deranjeaza sistemul lor  de triere.Aia puternici la Gimnasium si aia slabi la secundar.
Separatismul asta al lor nu imi place. cu alte cuvinte i-au spus ca e mancata. o sa ajunga carpa clasei. buling la greu..

Toti profesorii spun ca e buna, creativa, desteapta,,etc dar la triere nu se incadreaza, nu are atitudine, este stearsa, nu are personalitate prezenta, cine acest copi?l,,vrem sa stim,,,

Am realizat ca noi nu suntem facuti pe calapodul acestei societati..
Eu am incredere in copil si niciodata nu m-am gandit ca este discriminata la scoala,  Inteleg ca asta e sistemul lor cu care noi nu ne potrivim.
Eu merg pe ideea ca si timiditatea te ajuta la ceva si este trecatoare, nu poti sa stii cum o sa fie in clasa a zecea..


Am un coleg inginer, (german, daca conteaza la ceva) care a facut Realschule. De-a lungul anilor de scoala a pierdut in mod voluntar vreo 2 ani pana sa se decida ce vrea sa faca, ulterior a ajuns la KIT (Karlsruhe Institut of Technology), una din Univ. de top in Germania la nivel de inginerie. Faptul ca fiica ta o sa faca Realschule nu inseamna ca pe viitor n-o sa poata da Abitur sau sa faca Uni. Exista niste trepte intermediare prin care poti ajunge oriunde doresti, colegul de care spun mai sus a facut in total mai multe semestre ca si trepte intermediare dintre diferite etape ale sistemului de invatamant.

Iar faptul ca te gandesti la "carpa clasei" si alte chestii de genul, nu prea vad rostul si logica, am auzit de multi germani care isi dau intentionat copiii la Realschule pt ca e mai usor si se pot orienta pe ce vor ei inca de la clasele 5-7, nu mai merg atat de mult pe partile fililogice de la Gymnasium.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate