Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Preturile unei case in Romania in 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ca sa nu mai deschid un topic dedicat, pun si eu aici o intrebare legata de un pret mediu astazi, pentru o fundatie casa. Pun mai jos contextul si detaliile, poate gasesc cateva opinii avizate :)

Am un teren in jud Prahova unde intentionez sa construiesc o casa de vacanta in Primavara anului viitor. Proiectul initial era pentru o casa P+1+Pod in sistem clasic cadre de beton armat + zidarie tip PTH-30, dar din cauza realitatilor cu care ne confruntam in utilmul timp, am decis ca nu dorim sa investim atat de mult in final. Drept urmare vom schimba sistemul catre timberframe, pentru o casa doar Parter.
Totusi, dorim sa pastram solutia de fundare initiala (pe care o vom mai aranja putin in privinta unor eficientizari, date fiind noile valori de incarcare) care este cu fundatii izolate, grinda de echilibrare si placa de beton armat (slab armata pentru zona de casa, armata pentru zona de terasa).
Fiind o casa in sistem timberframe, va trebui sa facem fundatia separat si as dori sa stiu un cost aproximativ pentru manopera acesteia, un cost mediu in prezent. Atasez o schema cu ceva detalii pentru a va putea face o idee. Nu am pus detalii de armare placa in schema, este ceva clasic, cu plasa fi-6 pentru zona de casa, doar zona de terasa fiind armata "normal" pe ambele directii cu fi-8/15.
Terenul are o mica panta, nu se va face terasare, se vor sapa gropile pentru cuzineti de la cota terenului actual (au 1m adancime). Fiecare "groapa" are 50cm beton mort de egalizare, peste care vine cuzinetul armat de inca 50cm. Mai sus se continua cu stalpi (30x30 pentru zona de casa si 25x25 pentru zona de terasa). Stalpii se termina cu grinzi de echilibrare si placa aferenta.
De asemenea, daca aveti idee cam cat ar dura finalizarea fundatiei, ar fi util de stiut. Nu sunt de meserie, dar mai am si eu habar cat de cat si dupa calculele mele nu ar trebui sa dureze mai mult de 2-3 sapt.
Vreau sa am o idee la ce costuri sa ma astept pentru manopera fundatiei. Pentru restul de materiale ma descurc sa fac o aproximare a.i. sa pot estima costul total al fundatiei.
Va multumesc!

Attached Files



#56
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Pe scurt: la momentul actual, oferta primita din 3 locuri/echipe in Ilfov (teren plat): 55-72 euro/mp construit. Ai zis ca ai construit, cunosti algorithm de calcul/faze/etape.

La tine este atopic, Mai greu de facut a  X b=, pt ca ai panta.
Cu toate ca solutia cu cuzineti si grinzi de egalizare sunt rapid de efectuat, nu au costuri si eforturi de constructie mari, nu poti veni cu argumentul asta la terenul tau.

Discuta cu echipe locale, aplicat.....nu generalisime.

Cred ca vine o oarecare foame pe constructori, poti sa alegi.

Nu te ambitiona sa te legi de proiectul existent, fii deschis, discuta si cu alti proiectnti. Pt timber frame parter, fa faci fundatia aceea este risipa de materiale si bani.

Ca o suggestie, nu stiu config teren: sa faci partea din deal partial ingropata....poate iesi la aceeasi manopera la final, dar obti un mic basement.




#57
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Merci man. Deci 55-72 EUR/mp pentru pret total la rosu, da? Cat naiba mai era considerata fundatia ca si proportie, in jur de 35-40% ?
Panta mea este foarte mica, undeva la 0.8-0.9 m pe fiecare 10ml aprox si da, fundatiile izolate sunt relativ usor de facut. Singurul mic detaliu care trebuie rezolvat este partea de sub casa, sa stea acolo pamantul compactat si sa cofrezi grinzile la interior, dar se gaseste rezolvare (la exteriorul lor/pe contur) oricum le vreau inchise in final).
Vreau sa ma leg de proiectul existent din 2 motive:
- solutia aleasa a fost cu eficienta in prim-plan, solutia de fundatii izolate este mai ieftina decat cea cu fundatii continue.
- deja am platit intreg proiectul initial, deci nu vreau sa arunc de tot 2500 EUR totusi..la noul proiect, pentru ca refolosim cat se poate, o sa am un cost redus.
Beci aveam separat sub magazie la proiectul initial, am renuntat de tot la el din ratiuni financiare. Vreau sa las terenul asa cum este, fara terasari pentru a nu avea probleme cu apa care se scurge natural, si vreau sa am un 50-60 cm soclu pentru protectia casei, atlfel faceam 20cm si castigam si putin financiar.
Sub terasa imi va ramane un spatiu de depozitare de aprox h=1.4-1.5m unde voi avea o gramada de loc sa pun chestii, plus ca ulterior lipita de casa voi face si o magazie de vreo 12-13mp.

#58
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Nope:

fundatia cu tevi, scurgeri, umolituta si plaza cota 0 este o etapa---> Y mp x 60 euro

Zidaria plus stalpii placa peste parter alta etapa--- > Y mp x 60 euro.
Samd.

Unele oferta le primesti la toata lucrarea, dar daca faci defalcat, pe cota 0, etaj acolo iesi

Dar totul e negociabil....pt ca o fundatie cuzineti e mai simpla, poti sa scazi/negociezi.



#59
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Uauu..mi se pare enorm pretul doar pentru fundatie. Posted Image

#60
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019

 CristiALF, on 14 octombrie 2022 - 09:53, said:

Uauu..mi se pare enorm pretul doar pentru fundatie. Posted Image
Fundatie fara placa stiu ca se tarifeaza la metru liniar de fundatie, fundatie cu placa se tarifeaza la metru patrat placa.  Vb cu mai multi constructori/meseriasi si iti vor da pret exact pt proiectul tau.

Edited by cristiancostea78, 14 October 2022 - 10:04.


#61
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Merci, asta stiu si eu :) , dar cand ajung sa discut efectiv cu echipe/constructori, vreau sa am idee despre preturi aproximative.

#62
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 CristiALF, on 14 octombrie 2022 - 09:53, said:

Uauu..mi se pare enorm pretul doar pentru fundatie. Posted Image

Pt o fundatie continua, facuta ca la carte: sapatura, adincime, armat ca in proiect samd......cred ca e un effort/pret comparabil cu al zidarie parter + placa .

Daca discutam de fundatia gen cuzineti, atunci este loc de negociat Una e lucrezi in santuri si noroaie, alta la nivelul solului.

Reiau: discutii aplicatie cu echipe, pe proiectul si cerintele tale, altfel vorbim vorbe. Tu ai experienta anterioare, stii ce anume sa punctezi pt a trage de pret.

#63
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Adica pentru cota zero, la 100 mp fundatie, se cere 5-6000 euro manopera, minim!  Daca nu aveti ce face cu banii.....

#64
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Salutare tuturor, sunt si eu in cautare de echipe. In general am observat ca nu primesc devize clare de excutie. A fost un constructor care mi-a dat un pret de 60 mii euro la rosu. Cand i-am spus daca poate sa imi dea in scris etapele care le face si materialele, a dat din umeri si a zis ca el nu face hartii ca el construieste. In fine, am primit cu  multe asteptari un deviz de la o echipa cu costuri pe materiale si pe manopera mi-au cerut 23.500 euro la rosu. Materialele ies undeva la 55 mii euro. Si m-a atentionat ca instalatiile nu sunt luate in calcul, electricele si hornul. Deci, un total de 78500 euro la rosu. Cat pot fi de reale aceste costuri? Atasez si proiectul.

Attached Files

  • Attached File  Plan.jpg   1.13MB   83 downloads

Edited by JustMona, 21 October 2022 - 13:20.


#65
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am jumătate din suprafața ta (atât casa cât și terasa). Casa tocmai a fost terminata la roșu. M-a dus la 39000 cu totul din care manopera 13400. Deci proporțional cu oferta ta. Acum dacă ne-am păcălit amândoi...
Oricum, în toamna o echipa mi-a cerut 700 eur/mp la roșu cu materialele lor, am zis ca exagerează totuși...

#66
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Deci vreo 80k euro 70 mp la cheie? Multicel, vine peste 1k/mp.

#67
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Exactly, dar asta e. Anul trecut m-ar fi costat jumătate. De exemplu in iarna vedeam pe forumuri si youtube ca au cumparat Ytong în jur de 600/palet. Eu în mai abia am găsit cu 960, comanda la fabrica. Acum vad ca e 1100...1200.
Aceeași situație la mai toate materialele.

#68
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.01.2007

 JustMona, on 21 octombrie 2022 - 13:19, said:

Salutare tuturor, sunt si eu in cautare de echipe. In general am observat ca nu primesc devize clare de excutie. A fost un constructor care mi-a dat un pret de 60 mii euro la rosu. Cand i-am spus daca poate sa imi dea in scris etapele care le face si materialele, a dat din umeri si a zis ca el nu face hartii ca el construieste. In fine, am primit cu  multe asteptari un deviz de la o echipa cu costuri pe materiale si pe manopera mi-au cerut 23.500 euro la rosu. Materialele ies undeva la 55 mii euro. Si m-a atentionat ca instalatiile nu sunt luate in calcul, electricele si hornul. Deci, un total de 78500 euro la rosu. Cat pot fi de reale aceste costuri? Atasez si proiectul.

asa am patit si eu:

Chiar acum sunt in cautare de echipa calumea.
Eu am de demolat complet casa veche de la 1890 + constructie noua, in Iancului/Muncii, locuinta unifamiliala.
Toti dau partial, dau pret doar pe manopera...

Edited by B25BUY, 28 November 2022 - 17:29.


#69
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Macar în Iancului o sa valoreze 1M euro în 50 de ani, a mea e pe un deal :)))
Cum demolezi? Cu proiect, autorizație, firma?

#70
B25BUY

B25BUY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.01.2007

 akeem, on 28 noiembrie 2022 - 18:54, said:

Macar în Iancului o sa valoreze 1M euro în 50 de ani, a mea e pe un deal Posted Image))
Cum demolezi? Cu proiect, autorizație, firma?

Da, asa incerc, cu firma, cu contract, facturi, SSM.
Am toate aprobarile, totul in regula

Si tot cer oferte de vreo 2 luni.. unii dau 5-600 EUR/mp, altii spre 1000 EUR/mp la gata.
Dar cum ai zis si tu... toti dau asa bucatele de preturi in oferte, iti spun doar manopera / mp, nici nu stii cu/fara factura.
Daca intri in amanunt, iti spune ca fara hidroizolatie sau ca trebuie sa asiguri tu transport moloz si tot felu de tampenii..

Altii o baga din start ca e complicat ca e in oras :))) si ca e amenda mare la carat moloz.
Altul mi-a zis ca el face doar fara factura si cu avans 30% si ca depinde de preturile materialelor, ca si cum nu ar fi logic. Insa chiar si asa vreau un interval de pret rezonabil cu 10-15% marja. Altul mi-a zis ca numai demolatul e 30.000 EURO :))))
si tot asa - amuzant.

Insa se vede ca s-a strans cererea, comparativ cu acum un an-doi.
Suna multi constructori interesati, insa nu ofera ce avem nevoie, cel putin in cazul meu.

#71
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am dat cam 16000 lei la demolat, casa veche 80 mp. Tipul care s-a ocupat are firma cu buldo și camion și ne-a dat factura pe transport plus nustiuce de unde a aruncat molozul, ca să dovedim ca nu l-am aruncat oriunde și ca aia unde a fost dus au acreditare pentru asa ceva. Plus declarație la primărie cu cine demolam și unde ducem molozul.
E bine sa fii în regula ca nu se știe cine te reclamă și te trezești cu amenda cat nu face. Am patit-o și personal alta data (n-am luat amenda ca eram în regula dar vecina care m-a reclamat m-a lasat intai sa termin, trecea în fiecare zi, ma întreba ce mai fac ca nu m-a văzut demult, nu mai spun ca am fost coleg de grădiniță și de clasă cu fi-sa ca deh, eram câteva familii pe ulița aia, crescusem impreuna) ...
Si ne-a mai povestit și tipul cu demolarea câteva istorii asemănătoare.
Eu am făcut dosarul la grămadă, demolare plus construcție casa noua în loc, ca să meargă mai repede.

#72
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
In Arges, acum un an, pt 120 mp amprenta/73 ml temelie, betonul turnat in pamant, mi-au cerut 130 lei/mp pt cota zero. Utilitatile erau trase. Am zis pas. In loc de 15000 lei, am facut cu 6500 lei, etrierii cumparati fasonati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate