Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Preturile unei case in Romania in 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Sunt aproape "la alb" cu constructia casei. Am inceput in Februarie 2021 si sper sa termin in Iunie - Iulie 2022.
Pret la gata ajunge undeva la 1100 euro/mp

#38
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

 Y0samiteSam, on 10 februarie 2022 - 13:14, said:


Pret la gata ajunge undeva la 1100 euro/mp

Poti sa oferi mai multe detalii?

#39
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 Y0samiteSam, on 10 februarie 2022 - 13:14, said:

Pret la gata ajunge undeva la 1100 euro/mp

Pretul/mp la gata depinde de atatea variabile, incat ceea ce ai spus este irelevant daca nu ne oferi mai multe detalii sa ne putem face o idee cat mai corecta.

In primul rand, gandeste-te la forma casei: un perimetru ai la un patrat 10x10, si alta valoare la un dreptunghi 20x5 ( te intereseaza la partea de izolatie si fatada ).

In al doilea rand inaltimea casei: una este sa ai un acoperis de 130 mp ( sa zicem o casa cu un nivel si amprenta 100 mp ), si alta este sa ai un acoperis de 80 mp ( o casa cu doua nivele, fiecare avand 60 mp ).

Si tot asa ....

Ca sa ne facem o idee, ne-ar ajuta mai multe detalii.

#40
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 Y0samiteSam, on 10 februarie 2022 - 13:14, said:

Sunt aproape "la alb" cu constructia casei. Am inceput in Februarie 2021 si sper sa termin in Iunie - Iulie 2022.
Pret la gata ajunge undeva la 1100 euro/mp

Daca ai ajuns la 1100 euro/mp nu era mai bine sa o cumperi gata facuta si fara nervi si timp pierdut???? La pretul acesta probabil ca o luai cu tot cu teren de sub ea si la gata in majoritatea zonelor tarii (excludem clujul aici :))

#41
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 carturarulobosit, on 10 februarie 2022 - 13:18, said:

Poti sa oferi mai multe detalii?
Acoperis in 4 ape.
La parter: Su = 81.15 mp si Sc = 112.01 mp
La etaj: Su = 83.35 mp si Sc = 113.76 mp
Nu stiu daca are rost sa intru in detalii pentru ca sunt extrem de multe dar am folosit materiale de calitate buna. Am tencuit atat pe interior cat si pe exterior; Fundatia este foarte bine izolata; pe exterior am pus termosistem cu vata bazaltica Rockwool, acoperis tigla Creaton, decorativa de la Caparol;
Attached File  parter casa.jpg   310.63K   185 downloads
Attached File  Etaj casa.jpg   271.83K   167 downloads

Avand in vedere ca pretul pe mp pentru un apartament este in jur de 1100-1200 euro/mp eu sunt extrem de multumit de rezultatul pe care l-am obtinut.

 Florin94321, on 11 februarie 2022 - 09:05, said:

Daca ai ajuns la 1100 euro/mp nu era mai bine sa o cumperi gata facuta si fara nervi si timp pierdut???? La pretul acesta probabil ca o luai cu tot cu teren de sub ea si la gata in majoritatea zonelor tarii (excludem clujul aici Posted Image)
Nu, clar nu. Am fost pe foarte multe santiere si am vazut cum sunt contruite casele pentru vanzare. Nu recomand nimanui si lucrul asta nu o spun numai eu.
Ai dreptate, am fost stresat si de multe ori veneam acasa nervos dar nu consider ca am pierdut timpul; Acum m-am relaxat cand stiu ca toate sunt facute asa cum trebuie si ca am respectat indicatiile proiectantului.

#42
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022

 Y0samiteSam, on 10 februarie 2022 - 13:14, said:

Sunt aproape "la alb" cu constructia casei. Am inceput in Februarie 2021 si sper sa termin in Iunie - Iulie 2022.
Pret la gata ajunge undeva la 1100 euro/mp

fii bun te rog :
pretul este /mp suprafata utila ?
  sau construita ?
si un sfat daca nu este cu suparare :
  ai doua bai generoase , una la parter si una la etaj
pune cate un bideu langa vasul wc si nu-ti va parea rau
sau daca nu ai pus faianta , pune macar un dus igienic

#43
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 terratec, on 24 ianuarie 2022 - 16:41, said:


Dacă ai pus întrebarea asta este cel mai bine să mergi pe varianta nr.1, firmă serioasă platită cu bani serioşi, fără economii.
Stiu la noi doua firme serioase in Salaj - patronii lor sunt bine vazuti in societatea salajeana - toti ii tzuca in cur ca se pare ca au bani multi - si asa este frumos sa te comporti cu bogatii.
Au contracte cu statul si cu firme puternice.
Chiar acum unul renoveaza o gradinita de stat o extinde si amenajeaza teritoriul din jur - angajatii toti sunt tigani de pe strada caramidari - faceu pe vremuri caramizi de argila uscate le soare. Acum se califica la locul de munca - am discutat cu ei -  ca stand in apropiere de acea gradinita i-am chemat sa lucreze ceva si la mine  - asa ca extra bani. Au zis ca vor sa invete meserie - oameni muncitori.
A doua firma a construit un depozit de 150 mii euro la o firma la care lucram atunci - a iesit super fain. O mica mentiune - a venit ITM in control si cei 8 muncitori au fugit care incotro - doi au sarit gardul la o firma invecinata - 3 s-au urcat intr-o masina si au demarat in  tromba de praf au ridicat - restul s-au ascuns pe unde au stiut. Nu stiu de ce au facut asta. Cei de la ITM chiar l-au luat la intrebari cine erau oamenii aia pe pantronul ce a com.andat lucrarea.
ORICUM CONTEZA PATRONUL FIRMEI NU ANGAJATII. IA FIRMA SERIOASA CARE TAXEAZA CU 500 EURO MP CA TOT DOREL LUCREAZA ACOLO CU 10 EURO PE MP - RESTUL SUNT A PATRONULUI.
Cand s-a facut depozitul patronul care a comandat lucrarea - nu patronul firmei de constructii a stat 3 luni in soare si ploaie cate 10 ore pe zi pana a fost gata.
Degeaba ai firma serioasa - ca tot tu trebui sa ii supraveghezi.  Ba mai mult trebuie sa platesti si TVA la lucrare.

#44
RicaFaraFrica

RicaFaraFrica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2021
Pret la rosu estimat de un constructor in Dambovita pt o casa de 100mp construiti - 600 euro/mp, deci 60.000 euro... Plus finisaje inca pe atat - motivatia: materialele s-au scumpit foarte mult in ultima vreme, unele preturi s-ar fi dublat

#45
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022

View PostRicaFaraFrica, on 17 mai 2022 - 20:39, said:

Pret la rosu estimat de un constructor in Dambovita pt o casa de 100mp construiti - 600 euro/mp, deci 60.000 euro... Plus finisaje inca pe atat - motivatia: materialele s-au scumpit foarte mult in ultima vreme, unele preturi s-ar fi dublat

pret la rosu fara materiale doar manopera = 100eu/mp in Constanta

#46
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016

View PostRicaFaraFrica, on 17 mai 2022 - 20:39, said:

Pret la rosu estimat de un constructor in Dambovita pt o casa de 100mp construiti - 600 euro/mp, deci 60.000 euro... Plus finisaje inca pe atat - motivatia: materialele s-au scumpit foarte mult in ultima vreme, unele preturi s-ar fi dublat

Cred că mă apuc de lucrări de construcții dacă sunt fraieri care cred că 600 euro/mp la roșu e prețul "corect". Ți-a și detaliat costurile? Adică să îți spună fundațiile costă atât, pereții atât acoperișul atât și bmw-ul atât? Sau te-a lăsat pe tine să ghicești modelul de bmw?

#47
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostRicaFaraFrica, on 17 mai 2022 - 20:39, said:

Pret la rosu estimat de un constructor in Dambovita pt o casa de 100mp construiti - 600 euro/mp, deci 60.000 euro... Plus finisaje inca pe atat - motivatia: materialele s-au scumpit foarte mult in ultima vreme, unele preturi s-ar fi dublat

Pe ce baza ti-a dat estimarea asta de pret ? A vazut planurile constructiei, situatia din teren, stie ce fel de finisaje vrei sa faci, cum vor fi instalatiile, etc. ?

Personal, oferta pentru casa la rosu mi se pare destul de mare, iar pentru partea de finisaje destul de mica ! Din ce am mai discutat si eu cu diverse persoane care si-au facut casa in ultimul timp ( ultimii 2-3 ani ), costurile casei la rosu au reprezentat cam o treime din valoarea la gata a constructiei.

#48
RicaFaraFrica

RicaFaraFrica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2021

View Postrazvan-softpedia, on 21 mai 2022 - 03:49, said:


Pe ce baza ti-a dat estimarea asta de pret ? A vazut planurile constructiei, situatia din teren, stie ce fel de finisaje vrei sa faci, cum vor fi instalatiile, etc. ?

Personal, oferta pentru casa la rosu mi se pare destul de mare, iar pentru partea de finisaje destul de mica ! Din ce am mai discutat si eu cu diverse persoane care si-au facut casa in ultimul timp ( ultimii 2-3 ani ), costurile casei la rosu au reprezentat cam o treime din valoarea la gata a constructiei.

Pe baza planului de arhitect - dar ca sa ne intelegem, eu i am cerut asa o estimare generala, ca sa stiu "cam cât", nu a fost ceva cu lista de materiale, etc. Voiam sa am o idee, ca de la 60k poate ajungi la 50k, dar nu la 20k, deci mai mult sa ma pregatesc sufleteste si sa stiu daca ma bag (acum sau chiar in viitor).

Estimarea asta generala includea si materialele pt casa la rosu

Nu stiu ce experienta au avut altii, dar eu am constatat ca cei mai multi iti dau estimare doar pt manopera, ceea ce e ok dintr-un punct de vedere, dar pentru cineva care nu se pricepe si nu poate sa faca singur calcul la materiale, asta nu mi spune nimic cat o sa coste per total. Si la noi fie ai firme foarte mari care nu se baga la santiere asa mici fie mesteri asa mai mult sau mai putin buni - si deci de la mesteri sa te astepti sa ti dea deviz detaliat etc, e imposibil, nu neaparat ca sunt de rea credinta si vor sa pacaleasca, doar ca nu pot, nu sunt capabili. Singurul mijloc e sa ii controlezi cu banii, adica sa dai pe etape si sa dai platesti suficient de bine ca sa aiba interes sa continue si sa nu te lase balta in mijlocul santierului.

#49
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019
Ma uit pe aici si ma ia ameteala, ca mi-a iesit Ac si trebuie sa ma apuc la anul de un proiect P+2 cu amprenta de 10x12. M-am uitat luna trecuta si la preturile la materiale si am calculat bazat pe preturile actuale la beton la Holcim, fier si porotherm, pana in 200 de euro cu tot cu manopera, fara izolatia terasei, imi ceruse pe manopera 65 de euro pe mp anul trecut, cu factura, super meserias cu care am mai lucrat, foarte serios si atent la detalii si executie, nu cere bani in avans si nu isi menajeaza oamenii cand lucreaza prost. O colega a construit un P+M la rosu de 180 de mp cu 30.000 de euro in 2020 in Ilfov. De unde scoateti preturile astea de 600 de euro la rosu si 1200 la gata !!!??? A venit un nene odata sa ne ceara 45.000 de euro sa schimbe tabla la un acoperis de 400 de mp, avea un Q7 de 120.000. L-am facut cu 12.000 cu un baiat care avea un duster, cu factura garantie si tot, tabla faltuita. In 4 zile a fost gata, omul a venti cu 5 oameni la lucrare. Ieri imi spunea un prieten ca nu stiu ce folie PVC de hidroziolatie a ajuns 140 de euro/mp, pe internet e vreo 80 de lei... Unii pun pompa de caldura apa-apa cu foraje de 150 de mp in pamant si dau 30-40.000 de euro cand au a doua panza freatica la 10 m cu temp constanta de 12 grade, si pot scapa lejer cu 7.000 de euro, altii cumpara fotovoltaice de la EON si platesc 6000 de euro pe 3.5 KW cand in piata sunt o gramada care instaleaza la max. 1000 de euro/kw.
Daca sunt fraieri care inghit devizele fara sa vrea sa le inteleaga si se arunca sa faca un megacredit pentru casa mult visata care in 10 ani o sa aiba peretii crapati, inteleg de ce va merg afacerile si multi aveti ultimele modele de SUV-uri. De la mine nu vedeti nimic pana nu verific devizele la piulita si preturile lor Posted Image

Edited by cristiancostea78, 08 September 2022 - 15:05.


#50
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Sa mai postezi după ce începi și avansează lucrările.

#51
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019
Cu siguranta, tocmai mi-a zis cineva ca imi da depozit care vinde deja fierul cu 3.8 + TVA, am gasit si beton de 350 la 300+tva mc, pe factura si cu certificat. Porothermul vad ca inca se tine sus la peste 10 lei bucata.

#52
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postcristiancostea78, on 08 septembrie 2022 - 15:04, said:

  in piata sunt o gramada care instaleaza la max. 1000 de euro/kw.


Zi-mi și mie unde ca eu n-am găsit.

#53
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@criatiancostea78:

Veche zicală din popor: "Ce-i ieftin este scump!"

Restul sunt vorbe, până nu te apuci de treabă și verifici calitatea lucrărilor. Fiecare vânzător/ contractor încearcă să atragă clientul prin prețul cel mai mic, dar în majoritatea cazurilor, acesta vine cu rabat la calitate - să nu fim naivi.

Bine, vânzătorul îți va vinde produsul pentru care ai fonduri, lăudând alegerea făcută (doar trebuie să îți vândă "ceva").

Iar un alt criteriu definitoriu - disponibilitatea ! Nu există "meseriaș" bun care este disponibil imediat - toți au lucrări luate în avans și trebuie să aștepți. Dacă e liber imediat, înseamnă că nu face lucrări bune și din acest motiv nu este solicitat !

Spor la treabă!

PS: Reclamă - "acolo" (recomandare) e cel mai ieftin beton/ fier/ materiale de construcție - când ajungi să faci comanda - Vaiiii ... Ieri am terminat marfa, dar vă putem oferi la prețul pieței produsele, facem comandă, durează doar 5 zile ;)

Edited by cain2k, 09 September 2022 - 06:05.


#54
RicaFaraFrica

RicaFaraFrica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2021

View Postcristiancostea78, on 08 septembrie 2022 - 15:04, said:

Ma uit pe aici si ma ia ameteala, ca mi-a iesit Ac si trebuie sa ma apuc la anul de un proiect P+2 cu amprenta de 10x12. M-am uitat luna trecuta si la preturile la materiale si am calculat bazat pe preturile actuale la beton la Holcim, fier si porotherm, pana in 200 de euro cu tot cu manopera, fara izolatia terasei, imi ceruse pe manopera 65 de euro pe mp anul trecut, cu factura, super meserias cu care am mai lucrat, foarte serios si atent la detalii si executie, nu cere bani in avans si nu isi menajeaza oamenii cand lucreaza prost. O colega a construit un P+M la rosu de 180 de mp cu 30.000 de euro in 2020 in Ilfov. De unde scoateti preturile astea de 600 de euro la rosu si 1200 la gata !!!??? A venit un nene odata sa ne ceara 45.000 de euro sa schimbe tabla la un acoperis de 400 de mp, avea un Q7 de 120.000. L-am facut cu 12.000 cu un baiat care avea un duster, cu factura garantie si tot, tabla faltuita. In 4 zile a fost gata, omul a venti cu 5 oameni la lucrare. Ieri imi spunea un prieten ca nu stiu ce folie PVC de hidroziolatie a ajuns 140 de euro/mp, pe internet e vreo 80 de lei... Unii pun pompa de caldura apa-apa cu foraje de 150 de mp in pamant si dau 30-40.000 de euro cand au a doua panza freatica la 10 m cu temp constanta de 12 grade, si pot scapa lejer cu 7.000 de euro, altii cumpara fotovoltaice de la EON si platesc 6000 de euro pe 3.5 KW cand in piata sunt o gramada care instaleaza la max. 1000 de euro/kw.
Daca sunt fraieri care inghit devizele fara sa vrea sa le inteleaga si se arunca sa faca un megacredit pentru casa mult visata care in 10 ani o sa aiba peretii crapati, inteleg de ce va merg afacerile si multi aveti ultimele modele de SUV-uri. De la mine nu vedeti nimic pana nu verific devizele la piulita si preturile lor Posted Image

Nu mi a iesit inca AC, dar ii cerusem o estimare "in mare" ca sa stiu "cam cat" ma va costa - o sa fac un imprumut si trebuie sa am o suma totala ca sa vorbesc cu banca si sa stiu cat sa cer sa ma imprumute. Nu exista un pret "corect", pentru ca in primul depinde de la un proiect la altul si alte conditii specifice fiecarei constructii. Cum fac cu banca, probabil ca va trebui sa trec printr-o firma mai mare (si deci mai scumpi decat meseriasii mici), dar ramane de vazut... Oricum, cum am deja scris, daca va costa prea mult, am si optiunea sa mai astept. Initial mai toti imi spuneau ca la 50k euro se putea face la alb (cu finisaje de baza), iar acum s-a ajuns la dublu - o fi inflatie, razboi in Ucraina, dar nimeni nu castiga dublu fata de 2020

Dar oricum, 30K euro pt 180 mp in Ilfov, daca e adevarat, persoana a facut o afacerea buna, dar mi se pare un pic nerealist

Oricum o data ce voi avea autorizatia de construire o sa cer devize mai serioase

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate