Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Preturile unei case in Romania in 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In primul rand sper ca am nimerit categoria pentru acest topic, daca nu, va rog sa mutati topic-ul unde isi are locul.

Detin un teren in zona Domnesti, Ilfov, pe care l-am mostenit si sta neconstruit de aproximativ 20 de ani cu o suprafata totala de vreo 1600m2. Terenul este pe lung si am norocul sa am strada atat in fata terenului cat si pe lateral.

Asa ca am decis sa iau in calcul impartirea terenului in 3 sau in 2 si sa construiesc case pe fiecare teren (suprafete totale undeva la 140-160m2, parter+1 si eventual subsol in functie de tarife).

As vrea sa stiu si eu la ce pret se ridica o constructie pe m2 in anul 2022 (stiu preturile materialelor sunt scumpe si asa mai departe si nu doresc sa economisesc la materiale).

Pentru cei care lucreaza in domeniu, au construit o casa de curand sau au cunostiinte, as dori sa ma ajutati cu niste informatii in domeniu referitor la subsol dar si constructia la suprafata.

Multumesc!

#2
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
700e mp. Deci vreo 100k euro te costa ce vrei sa faci tu acolo. Spor la treaba

#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 carturarulobosit, on 24 ianuarie 2022 - 16:08, said:

700e mp. Deci vreo 100k euro te costa ce vrei sa faci tu acolo. Spor la treaba

100k€ toate trei casele?


150*3 * 700 = 315.000€ imi da mie....

Edited by giuliani, 24 January 2022 - 16:17.


#4
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Pe lângă costul materialelor, este dificil de găsit și o echipă de constructori care să îți producă ceva de calitate (chiar dacă ai fi dispus să plătești manopera peste prețul pieței)... ține cont și de acest aspect.

În funcție de forma terenului s-ar putea să încapă chiar și 5-6 unități (case înșiruite), ceea ce ar reduce semnificativ costurile pe unitate, făcându-le mult mai vandabile, dar trebuie verificați coeficienții urbanistici...

Ai solicitat un certificat de urbanism sau ai acces la unul din vecinătate?

Pune o schiță cu forma și dimensiunile terenului dacă dorești niște calcule mai exacte...


S-ar putea să fie mai eficient și profitabil să nu susții tu singur toată investiția, ci o să duci până la faza de proiect și apoi să o continui doar după ce ai precontractat casele. Analizează și această opțiune.

Edited by subss, 24 January 2022 - 16:22.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi de informatii pana acum.

@subss, foarte utile informatiile tale. Nu am acces la un certificat de urbanism, dar voi cere. Acum 2 saptamani mi-a venit idea si sunt in stadiul planurilor.

Terenul are undeva la 20-22 metri latime si cam 75-77m lungime.

Idea cu case duble este o chestie interesanta, tinand cont de faptul ca am deschidere laterala. Doar ca am zis sa le las si niste gradina poate vor o piscina sau stiu eu ce.

Aveti recomandari de ceva companii serioase, sau merita sa merg fara firma?

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 business11, on 24 ianuarie 2022 - 16:30, said:

Aveti recomandari de ceva companii serioase, sau merita sa merg fara firma?

Dacă ai pus întrebarea asta este cel mai bine să mergi pe varianta nr.1, firmă serioasă platită cu bani serioşi, fără economii.

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 carturarulobosit, on 24 ianuarie 2022 - 16:08, said:

700e mp. Deci vreo 100k euro te costa ce vrei sa faci tu acolo. Spor la treaba
Sustin si eu ce spune colegul
700e/mp give or take un pic.

In toamna am terminat de construit o casa, cu un pic sub 700e/mp. Poti si mai ieftin, dar daca vrei sa mearga totul rapid si bine, conteaza pe cei 700e.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pfai ...
Pai daca incepi cu intrebari d'astea mai bine vinzi terenul direct
Abia asteapta astia cu firme sa dea peste unul ca tine
Te halesc cu fulgi cu tot
No offense Bro dar, astea nu prea sunt intrebari de pus pe forumuri

Peace

#9
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 business11, on 24 ianuarie 2022 - 16:30, said:

Idea cu case duble este o chestie interesanta, tinand cont de faptul ca am deschidere laterala. Doar ca am zis sa le las si niste gradina poate vor o piscina sau stiu eu ce.

Casele cuplate (duble/duplexuri) ar intra mai puține pe acest teren decât niște case înșiruite (observă că sunt noțiuni diferite), dar din punct de vedere al confortului ar fi, într-adevăr, superioare.

Trebuie, însă, ca tu să decizi din start cărei categorii de clienți dorești să te adresezi:

- casele izolate ar fi varianta premium, pentru clienți mai pretențioși, dar care vor avea cerințe mult mai mari de la tine (pe care, fiind primul tău proiect, s-ar putea să nu le poți îndeplini cu ușurință, păstrând totodată și marja dorită de profit).

- casele cuplate sunt un compromis decent între spațiu pentru curte, intimitate și cost, țintind clienții medii.

- casele înșiruite sunt o soluție de volum, adresată unor clienți cu buget mai mic și care de obicei cumpără cu credit (va trebui să susții tu din start toată investiția în acest caz).


În funcție de ce permite terenul, dar și de tipologia clientului atras de zona respectivă (nu prea merge să construiești case scumpe în zone ieftine), ar trebui să faci un calcul de eficiență economică între aceste variante.

Știu că tendința este să crezi/speri că niște case premium îți vor aduce un profit mai mare, dar s-ar putea să nu fie deloc așa...

Fiind la început, trebuie să gândești ca un economist și, dacă din calcule rezultă că 6 unități înșiruite vândute la roșu îți aduc în 12 luni profit dublu decât ar produce 3 case premium finalizate în 24 de luni, atunci mergi pe această variantă, deși ție poate ți-ar fi făcut mare plăcere să construiești acele case premium. Lucrări de portofoliu vei face mai târziu în carieră, acum trebuie să acumulezi fondurile necesare Posted Image

Edited by subss, 24 January 2022 - 17:05.


#10
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Altul care vrea sa se imbogateasca de pe urma constructiilor....Nu cumva e mai rentabil sa faci apartamente?

Edited by raducut123, 24 January 2022 - 17:38.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
O sa ajungi sa vorbesti singur.
Daca vrei sa-ti faci casa, fa un calcul si inmulteste totul cu 2. Atat ca bani, cat si ca timp. Altfel, vei ajunge sa vorbesti singur pe strada.

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Pacat ca nu te pricepi sa construiesti , sa-ti poti lua zilieri si sa fi prezent permanent chiar sa pui si tu osul . Ai face o caruta de bani. Altfel , sa platesti firme sa-ti faca deja nu mai e pont , la vanzare , pe langa acte dezmembrari o sa te alegi cu experienta ca de castig o sa fie prea putin .
Oricum , mare mare atentie la ce vrei sa faci acolo , fa-ti calcule inainte si vezi daca nu cumva iesi mai bine cu o impartire in 2 loturi egale si cu cate o casa individuala pe fiecarei teren mai mult - conteaza f mult terenul langa o casa , atfel nu e diferit fata de bloc.

Edited by BaXXXon, 24 January 2022 - 19:17.


#13
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 business11, on 24 ianuarie 2022 - 15:55, said:

In primul rand sper ca am nimerit categoria pentru acest topic, daca nu, va rog sa mutati topic-ul unde isi are locul.

Detin un teren in zona Domnesti, Ilfov, pe care l-am mostenit si sta neconstruit de aproximativ 20 de ani cu o suprafata totala de vreo 1600m2. Terenul este pe lung si am norocul sa am strada atat in fata terenului cat si pe lateral.


Multumesc!


Ia de te uita aici : https://www.casemexi...TQaAuJREALw_wcB


Un 3 dormitoare finisat , 101 mp e la 60.000 euroi, dar au si mai ieftine!
Au si mult mai scumpe ... 200 mii euroi (finisat) de doar 350 mp
Ma rog preturi fara fundatie si faianta, gresie, podele, usi interioare, aparataje electrice si obiecte sanitare.

Stiu, stiu ar fi obiectii ca caramida .. ca firma in loc sa ai tu msteru tau cu care sa te dai sef 2 ore pe zi (si sa faci HTA si ulcer!) ca ce casa e aia de o incepi in apriulie si in septembire te muti ?!

A .. si daca te scoti fara sa fii nevoit sa vinzi din teren ,,,,, poti sa pui ceva vita de vie  si pruni sa ai ce bea (desi buni si caisii si persicii ...mama ce rachiu sciti din caise/piersici!) plus ceapa sau ... liliac, magbolii si sa iti faci micul tau paradis ...
Si .. daca iti raman creva bani ... un teren de tenis particular (daca joci) .
Daca ai si mijloacele ptr o mica piscina nu chiar meschina ....  cati oare iti voir refuza invitatia "hai duminica treci pe la mine.. un joc, un gratar, o bere ... "

(ha! margine de Bucuresti, [unde totusi..] o cunoscuta a mostenit de la ma-sa o casa cu spatiu si vie. Au scos din vie .. ca prea batrana. Smecheru ei sot a bagat niste bani intr-un teren de tenis si i o piscina modesta. Copii lor au profitat ... Aveau mici afaceri - copii - care s-au consolidat duminica la tenis, bazin  si gratar.  )

#14
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Ghita_Bizonu, on 24 ianuarie 2022 - 19:19, said:

Ia de te uita aici : https://www.casemexi...TQaAuJREALw_wcB

Stiu, stiu ar fi obiectii ca caramida .. ca firma in loc sa ai tu msteru tau cu care sa te dai sef 2 ore pe zi (si sa faci HTA si ulcer!) ca ce casa e aia de o incepi in apriulie si in septembire te muti ?!

Problema caselor pe structură metalică nu este tehnologia în sine, ci faptul că nu sunt populare și se vând mai greu... ceea ce este foarte relevant în speța noastră deoarece inițiatorul dorește să dezvolte o afacere, nu să locuiască acolo.

Dacă ar fi solicitat sfaturi despre o locuință personală care să fie realizabilă repede, nu aș fi ezitat să-i recomand structura metalică drept una dintre alternative...

Există însă și alte două variante rapide la care mă uit și eu pentru a construi: cofrajele ușoare din aluminiu și pereții prefabricați.

Structurile astfel rezultate au o inerție termică semnificativă și pot stoca multă căldură, lucru benefic pentru casele pasive și nZEB, mai ales dacă vrei să folosești drept sursă de încălzire o pompă de căldură aer-apă, mai simplă și mai ieftină, pe care o utilizezi cu predilecție în timpul zilei când este mai cald afară (ba chiar mai produc câte ceva și panourile fotovoltaice), deoarece rezultă un COP mai bun.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Multumesc mult de informatii si mesaje, apreciez asta. Eu am construit 2 case in Austria, dar in Romania nu cunosc piata. Nu este vorba ca vine cineva sa imi manance banii, ca as lucra cu oameni care sa aiba grija de santier cunoscuti de ai mei care se pricep in domeniu si asa mai departe. Pentru inceput doresc sa strang cat mai multe informatii si sfaturi ca sa pot dezvolta idea asta mai departe.

@raducut123 in general nu dau raspunsuri comentarilor de genul, mai ales cand nu ne cunoastem personal. Nu doresc sa ma imbogatesc din imobiliare, situatia mea financiara este mai ok decat mi-as fi dorit vreodata. Idea este ca am un teren gol si preturile au crescut la un nivel record, asa ca ar fi prost sa il vand doar asa gol si mai bine scot maximul posibil.

Edited by business11, 24 January 2022 - 20:32.


#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
In primul rand, nu m-as apuca acum sa construiesc, sub nici o forma . Preturile materialelor au luat-o razna ( un coleg de forum spunea azi ca intr-o saptamana gips-cartonul s-a scumpit cu 25%), astfel incat este foarte greu sa faci o estimare privind costurile finale ale constructiei. Asta inseamna ca tu nu vei putea sa semnezi un precontractcu un posibil client, si sa iei un avans, avans de care sa te folosesti pentru a inainta cu constructia ( cresterea de preturi s-ar putea sa fie mai mare decat profitul tau, si atunci sa iesi in pierdere ).

Daca totusi vrei sa risti:

1. Imparte terenul in 4 ( aproximativ 400 mp o proprietate ), sau in 5 ( aproximativ 320 mp o proprietate ). Din pacate, cele mai vandute case ( ma refer la cele noi, ridicate de dezvoltatori, in Ilfov ), sunt pe terenuri cu suprafete cuprinse intre 300 si 400 mp. Degeaba ai tu 800 mp daca posibilul comparator nu se incadreaza in suma ( in Domnesti, 400 mp poate sa insemne si 40.000 euro, depinde de zona ).

2. In locul tau, nu m-as baga sa fac subsol. Costa mult, este riscant ( tu vei da o garantie pentru acele case ), si pentru cei mai tineri ( plaja ta de cumparatori ), nu aduce acel plus valoare care sa justifice achizitia. Subsol ( beci ), vreau eu, care am 43 de ani, si care m-am apucat de vreo 3 ani sa imi fac vinul meu, si sa mai pun niste muraturi ( spre batranete, se pare ca o luam razna  Posted Image )

Preturile materialelor ( mai ales la partea de finisaje ), variaza de la simplu, la triplu. Tu trebuie sa te gandesti foarte bine carei game de clienti te adresezi, si in functie de asta sa faci proiectul potrivit. Pretul unui metru patrat la gata depinde de mai multi factori, incepand cu proiectul in sine:
- una este sa ai 140 mp pe un singur nivel, si una este sa ai 140 mp pe doua nivele ,
- una este sa ai apa, curent, si gaze, la poarta, si alta este sa le ai la 200 m distanta
- una este sa mergi pe tot felul de chinezarii din magazinele DIY, si alta este sa iei ceva mai de Doamne ajuta de la firmele de specialitate
- una este sa angajezi o firma care sa se ocupe de toate, si alta este sa lucrezi cu diferite “ echipe” , de care sa te rog isa iti vina la lucrare, si sa termine ce au inceput

 business11, on 24 ianuarie 2022 - 20:31, said:

Eu am construit 2 case in Austria, dar in Romania nu cunosc piata.
Idea este ca am un teren gol si preturile au crescut la un nivel record, asa ca ar fi prost sa il vand doar asa gol si mai bine scot maximul posibil.

1. Eu stiu pe cineva care a venit din Anglia, si a construit chiar in Domnesti. Din pacate pentru el, situatia nu este deloc asa cum o anticipa.
2. Tocmai din cauza ca preturile sunt sus, nu as construi. Am mai spus aici pe forum, cineva din familia mea a ridicat in 2007- 2008 un bloc, cu fier la 4.2 ron/kg si 35 ron/sac de ciment. Cand a terminat structura, preturile s-au prabusit. Si-a revenit dupa aproape 10 ani. Norocul lui a fost ca a avut banii respectivi ( nu a facut credit ). Altfel, era jale !

#17
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008
Orice ai alege nu da banii inainte niciunui mester oricat de credibil ar fi. da banii dupa fiecare etapa finalizata.
nu as alege o firma mai ales daca ai mai facut asta. o firma face deja o parte din profitul pe care ar trebui sa-l ai tu. apeleaza la echipe direct nu prin intermediari care iti fac etapele casei. Romania nu e ca Austria, ia in calcul si paza materialelor, sa te feresti mai ales de muncitorii care te pot fura. Duplex sunt mai rentabile, mai ieftine, isi pot permite mai multi. Daca nu esti acolo tot timpul, firma o sa faca rabat la calitate in locul tau si poti ramane cu casele si cu banii luati. Prima data faci planul, primul duplex si il vinzi, apoi va fi mai usor.

#18
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Ai spatiu suficient sa imparti terenul in 3 si sa faci 3 duplexuri(case alaturate). Acum, tinand cont ca le faci sa le vinzi, nu cred ca sunt multi pe forum care te pot indruma, pentru ca trebuie facute multe economii, iar majoritatea le.au construit in interes personal. Contacteaza dorei si spune.le ca le vrei pentru vanzare si iti vor da alte preturi fata de locuintele personale.
Acum, romanii nu au bani de locuinte facute bine, iar tu nu cred ca vrei sa faci caritate. Trebuie sa lasi la o parte invataturile vestice si sa intri in troaca. Esti pregatit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate