Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Managerului meu nu ii pasa decat de el.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MindsetZZ

MindsetZZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2022
Buna.
    Eu lucrez in Retail si cu totii stim cat de inegale si "flexibile" sunt facut orarele racordate cu timpul de munca. Asta nu ar fi o problema daca toti ne-am implica la fel, dar dintre toti, probabil ca si in multe locuri, managerul e cel care se implica cel mai putin, si nu ma refer la munca pentru ca nu ii cunosc fisa postului si nu comentez.
    Ideea este in felul urmator, omul acesta numit manager de nu stiu cine intreg la minte, nu ne respecta aproape niciun drept, de la cel mai mic pana la cel mai mare pe scara ierarhica inainte de el. Nu respecta pauzele de masa, ni le da cand are chef ca sa fiu mai productivi cat suntem toata echipa la munca dar cine e productiv pe stomacul gold si dupa atatea ore in picioare? Nu ne respecta dreptul la opinie, daca cineva se trezeste sa zica ca nu e de acord cu el da replica "schimbam foaia", adica ori o sa fie mai rau, ori ajungem la demisie din partea lui, ca oameni or sa tot vina, vorba lui. Nu respecta dreptul la demnitate care e drept fundamental si contractual, angajatul e de vina mereu, nu managerul nici omul care te injura de toti morii daca ceva nu i-a convenit in timp ce era client dar tot tu te alegi cu reclamatie si tot vina ta e.
In fine, cele de mai sus sunt la ordinea zilei, dar cel mai rau este programul.
    Lucrez cate 7 zile, dar nu pe saptamana, pentru ca mereu e calculat sa am un liber ca sa nu depasesc 48 h/ sapt, doar ca nici cele 2 libere nu imi sunt date, de obicei 1 dupa 7 zile, intru in tura de 12/24 despre care nu scrie in contract si dupa iar am 7 zile, dupa inventar de 10 ore, dupa iar 7 zile si iar 12/24.
   Vi se pare normal? Si nici nu poti sa zici ceva pentru ca interesul lui e 0, doar el isi face progarmul ca la o gravida (no offense), restul suntem niste roboti fara pauze cand e el la munca, fara viata personala pentru ca nu ai voie sa iti faci planuri in aceasta companie, fara timp liber, fara ture distribuite egal atat dimineata cat si seara, doar el sa aiba tura pe care o doreste, ca la final sa auzi ca daca nu iti convine poti sa pleci oricand, eu avand vechime mai multa ca el si colega mea de pe acelasi post.

   Ce imi sugerati in aceasta situatie? Nu vreau sa imi dau demisia pentru ca imi si place ce fac, salariul e ok, echipa frumoasa si nici nu e o solutie, plec eu dar restul o sa indure aceleasi chestii, deci nu se schimba nimic.
   Cum am putea sa ajungem la o intelegere daca ati mai trecut prin asta fara sa apelam la cine superior lui?
( Toti din echipa suntem nemultumiti de el, deci am fi 5 contra 1)                                                              
                                                                                                                                                                                                Mersi fain :)

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sunteti cinci angajati contra unui sef. Daca sunteti asa de uniti, va dati demisia toti. Atentie mare, demisia e unilaterala, dar revocarea ei nu ;)
Bine ca nu sunteti nemultumiti de patron, altfel i-ati cere si aluia sa-si doneze averea bisericii sau, de ce nu, voua.

#3
MindsetZZ

MindsetZZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2022
Raspunsul tau nu are nicio logica, si specificand mai sus ca demisia nu e o optiune, dar ma rog, vada ca unele chestii nu s-au schimbat pe forum-uri legat de seriozitatea oamenilor.

#4
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Parca la noi astilalti nu-s la fel.?ei da vina pe patron cind iti explica cum e cu munca, el la patron da vina pe angajați că-s puturoși ca el organizează bine munca dar muncitorii sunt de vina.. Întotdeauna șefii sunt niște căței care cauta doar să-și scoată salariul lor...salariul vostru ce scuze găsește? Nu are tăticul bani ca ar vrea sa fie mai bine.... Am fost pentru o mărire și niște ore extra care nu se justifica sa le fac mereu... Mi-a răspuns dar tu nu te uiți la tv cit e de greu? M-am simțit vinovat! Toți sunt la fel... Și șefuții și patronii!

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 MindsetZZ, on 24 ianuarie 2022 - 16:12, said:

Raspunsul tau nu are nicio logica, si specificand mai sus ca demisia nu e o optiune, dar ma rog, vada ca unele chestii nu s-au schimbat pe forum-uri legat de seriozitatea oamenilor.
Ba are foarte multa logica. La serviciu nu e democratie. Iti vinzi munca, atata tot. Seful tau la fel. Intamplator, el iti da tie ordine si dispozitii. Daca iti incalca vreun drept, te adresezi reprezentantului tau, in caz ca esti sindicalist. Daca nu esti, faci direct sesizare la seful sefului tau. Care se va sterge la cur cu sesizarea ta, cel mai probabil. In final ai doua variante: capul jos si ciocul mic sau... demisia.

#6
MindsetZZ

MindsetZZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2022

 danvlas, on 24 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Ba are foarte multa logica. La serviciu nu e democratie. Iti vinzi munca, atata tot. Seful tau la fel. Intamplator, el iti da tie ordine si dispozitii. Daca iti incalca vreun drept, te adresezi reprezentantului tau, in caz ca esti sindicalist. Daca nu esti, faci direct sesizare la seful sefului tau. Care se va sterge la cur cu sesizarea ta, cel mai probabil. In final ai doua variante: capul jos si ciocul mic sau... demisia.
Mda, pai realitatea asta o stiu si eu, caut niste solutii alternative nu demisia ca in orice caz de genul.

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator,povestea ta nu este singulara dar singur spui ca:"imi si place ce fac, salariul e ok, echipa frumoasa"! Sunt momente/perioade cind o intreprindere/institutie/serviciu are de rezolvat un volum mai mare de activitati si nu poate angaja pe moment si doar pentru citeva zile(cit face inventarul) personal suplimentar. Daca tot zici ca ai cea mai multa vechime ce te-a impiedicat sa avansezi pe scara ierarhica? Daca totusi esti nemultumit incearca sa-ti gasesti alt loc de munca si abia atunci pleci prin demisie sau transfer.

#8
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008
sindicat

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Daca zici ca agreseaza verbal ( injura ) de ce nu faceti filmare cu telefonul si reclamatie la ITM si conducerea societatii in scris cu numar de inregistrare ? Ca asta clar nu e in regula.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

 MindsetZZ, on 24 ianuarie 2022 - 13:50, said:

Cum am putea sa ajungem la o intelegere daca ati mai trecut prin asta fara sa apelam la cine superior lui?
( Toti din echipa suntem nemultumiti de el, deci am fi 5 contra 1)   
Mersi fain Posted Image
Demisie nu, apelare la seful mare nu, aia nu, aia nu. De plecat nu pleaca singur ca asa vreit voi.
Solutii:
1. ii inscenati ceva sau descoperiti ca face prostii, il dati in gat. Poate isi ia coada intre picioare.
2. deveniti colegi bun. E ziua ta? Aduci la munca prajituri, ii oferi doua bucati sa vada ca nu ai nimic cu el. Mergeti la bere? Invitati-l asa in treacat, sa vada ca sunteti de gasca. Daca vine, asta este, il suportati. Luati-l la fotbal, vedeti ce-i place, organizati ceva acolo impreuna. Bagati-l in trupa voastra.

Si eu am avut un sefut care facea pe smecherul. Pana cand am descoperit ca avem aceeasi pasiune: muntele. Dupa care am devenit colegi foarte buni. Cateodata greutatile din viata fac oamenii insuportabili.

#11
MindsetZZ

MindsetZZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2022

 iuliean50, on 24 ianuarie 2022 - 17:14, said:

Initiator,povestea ta nu este singulara dar singur spui ca:"imi si place ce fac, salariul e ok, echipa frumoasa"! Sunt momente/perioade cind o intreprindere/institutie/serviciu are de rezolvat un volum mai mare de activitati si nu poate angaja pe moment si doar pentru citeva zile(cit face inventarul) personal suplimentar. Daca tot zici ca ai cea mai multa vechime ce te-a impiedicat sa avansezi pe scara ierarhica? Daca totusi esti nemultumit incearca sa-ti gasesti alt loc de munca si abia atunci pleci prin demisie sau transfer.
Am avansat, urmatorul post e cel pe care il ocupa el, nu poti sa devii manager cand vine unul din spate cu experienta de manager si vrajeala, si chiar imi place ce fac, problemele sunt de cand a venit el si nu cred ca e ok sa plece 5 din 6 oameni din cauza lui, eu cautam un raspuns in sensul in care sa fie toata lumea impacata, nu doar el, problemele nu sunt sezoniere, sunt zilnice.

#12
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
De obicei managerii si sefii au trasaturi psihopatice, nu prea ai ce sa-i faci. Tente psihopatice + IQ mic (capacitate redusa de auto-control) = infractor de rand, puscarie. Trasaturi psihopatice + IQ mare (capacitate crescuta de auto-control) = manager. Nu e regula absoluta, desigur. Dar de schimbat nu-l veti putea schimba.

Edited by Municipalwaste, 24 January 2022 - 19:01.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Daca iti incalca drepturi legale: ITM

Daca demisie nu vrei, Superstore

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
cu atitudinea necuviincioasă o rezolvi simplu... fă cum făcea taică-tu cu tine când erai  neobrăzat :P

cu programul o rezolvi cu itm-ul...

#15
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Se spune ca unde lucreaza doi unul trebuie sa fie sef! Cel de-al doilea trebuie sa execute. Nu functioneaza nimic daca conduc toti sau seful trebuie sa dea explicatii subalternilor. Seful la randul lui are alti sefi cui da explicatii.

Singura solutie pentru initiator e sa devina sef. Sau sa se axeze pe partea frumoasa a serviciului. Exista si o parte frumoasa unde te gandesti ca salariul recompenseaza bine munca depusa, colegii sunt cordiali, de astea pozitive.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Seful asta al tau are masina ? Niste mesaje discrete pe ea poate il trezesc la realitate.

Daca vrei totul legal....   ITM sau pleci naiba de acolo. Punct.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Ger0nimo, on 25 ianuarie 2022 - 02:00, said:

Se spune ca unde lucreaza doi unul trebuie sa fie sef! Cel de-al doilea trebuie sa execute. Nu functioneaza nimic daca conduc toti sau seful trebuie sa dea explicatii subalternilor. Seful la randul lui are alti sefi cui da explicatii.
La mine in echipa nu exista nici un sef :D

Referitor la subiect, nu se poate face nimic legal. Ilegal imi vin in gind o multitudine de metode de a ramane fara sef, dar evident ca nu le pot scrie aici.

#18
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 31.12.2008
La privat primeaza imbogatirea paronului / actionarului
Restul sunt amanunte
Salariul bun = faci munca la 1.5-2 oameni

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate