Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acoperis nou la o constructie veche

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008
Buna ziua.
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra in ceea ce priveste schimbarea unui acoperis la o casa veche de aproximativ 100 de ani, pereti din chirpici grosi de cca 50 cm. Tin sa precizez faptul ca nu am pregatirea necesara (calificarea necesara), dar dupa mai multe zile de studiu pe internet si citind multe dintre comentariile unor persoane mai avizate aici pe forumul softpedia, am creionat sa zicem "o idee" despre ce as vrea sa fac si cam ce materiale mi-ar trebui.
Pentru inceput trebuie sa prcizez faptul ca vechiul acoperis este din stuf, care deja se degradeaza intr-un ritm alarmant (desii a fost reconditionat acum 14 ani) iar ultima decizie (pe fondul lipsei materiei prime si a unor mesteri seriosi - sa nu ma trezesc ca vecinul meu ca in 6 ani ii cade din nou stuful de pe casa), este sa fac acoperisul cu tabla lindab.
Insa nu as mai vrea ca acoperisul nou sa fie din mai multe ape (asa cum se va vedea din schema nr. 1) adica acoperisul casei plus cel al baii sa devina unul singur (schema nr. 3).
APRECIEZ ORICE IDEE SI SFAT! (de asemenea si intrebari pentru lamuriri)
Atasez 4 fisiere, astfel:
Schema 1 - acoperisul vechi;
Schema 2 si 3 - acoperisul nou (dorit) cu dimenisunile dorite
Lista cu dimensiuniel acoperisului nou si ale materialelor folosite
Am uitat sa mentionez : capriorii noi vor fi asezati la 60 cm distanta intre ei.
MULTUMESC anticipat!

Attached Files

  • Attached File  1.png   19.11K   63 downloads
  • Attached File  2.png   14.64K   61 downloads
  • Attached File  3.png   23.11K   75 downloads
  • Attached File  4.jpg   90.1K   73 downloads


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 nicco, on 24 ianuarie 2022 - 11:32, said:

Buna ziua.
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra in ceea ce priveste schimbarea unui acoperis l

Hai ca te ajut eu, din ce  oras esti?  Nu ma pricep la proiecte in constructii, dar ma urc pe orice scara si stiu sa dau cu ciocanul.

Dar prima data - dute la un  inginer constructor,  sau mai bine firma, arata-i casa si iti face el un plan avizat !
Cand esti gata da-mi de stire, vin sa te ajut la executie .

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cauta-ti un dulgher in satele din apropiere, ala o sa stie cum sa ti-l faca.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Attached File  6m.png   105.99K   50 downloads
ai o cateta de 2.15, cealalta de aproape 5m

Edited by tioopedi, 24 January 2022 - 12:21.


#5
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

 Hunor_66, on 24 ianuarie 2022 - 11:56, said:

Cauta-ti un dulgher in satele din apropiere, ala o sa stie cum sa ti-l faca.

Am vorbit la telefon cu un dulgher, o sa vina zilele urmatoare sa vada despre ce este vorba. Insa dumnealui a spus ca panta actuala (casa fiind cu stuf invelita) este prea mare pentru tabla lindab, asa ca inaltimea de 2,15 cm a acoperisului va scadea cu cel putin 20 cm....

Multumesc de raspuns

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 11:46, said:


Hai ca te ajut eu, din ce  oras esti?  Nu ma pricep la proiecte in constructii, dar ma urc pe orice scara si stiu sa dau cu ciocanul.

Dar prima data - dute la un  inginer constructor,  sau mai bine firma, arata-i casa si iti face el un plan avizat !
Cand esti gata da-mi de stire, vin sa te ajut la executie .

Inteleg ideea, am si vorbit azi cu un dulgher din sat care va venii sa vada la fata locului despre ce este vorba. Dupa ce a dorit sa stie toate datele..a spus doar ca acoperisul invelit cu stuf are panta mai mare decat cea necesara la invelitoare cu lindab. Vom vedea zilele urmatoare. Multumesc de oferta, insa mana de lucru avem, "cap ne mai trebuie"... :)

Dar ce spuneti despre dimensiunile materialelor care se vor folosi la noul acoperis? sunt subdimensionate sau supradimensionate (tinand cont de lungimile pe care le aveti pana la acest moment la acoperisul nou)

Edited by nicco, 24 January 2022 - 13:32.


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 nicco, on 24 ianuarie 2022 - 13:36, said:

sunt subdimensionate sau supradimensionate
Care crezi ca-i durata de viata estimata a "noii" constructii?
<10 ani?
>200 ani?
Daca discutam de urmatorii 6 ani, sunt supradimensionate.
Daca crezi ca va rezista inca 100 de ani, atunci sunt subdimensionate.
Cata zapada este in zona respectiva?

Quote

Nou record la Cavnic: 125 cm de zăpadă; copaci prăbușiți pe Valea Neagră. 23 ianuarie 2019. Cum stau lucrurile prin județ în 23 ianuarie 2019:.

Edited by tioopedi, 24 January 2022 - 13:52.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Daca vechiul acoperis era din stuf, nu cred ca-n zona e prea multa zapada.

#8
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

 tioopedi, on 24 ianuarie 2022 - 13:48, said:

Care crezi ca-i durata de viata estimata a "noii" constructii?
<10 ani?
>200 ani?
Daca discutam de urmatorii 6 ani, sunt supradimensionate.
Daca crezi ca va rezista inca 100 de ani, atunci sunt subdimensionate.
Cata zapada este in zona respectiva?


Casa este in Delta Dunarii. Zapada nu putem spune ca este la fel ca in zona muntoasa, mai ales in ultimii ani, cand vedem zapada foarte rar si numai pe cateva zile. Vantul bate mult la noi. Iar casa o repar pentru mine, pentru o perioada sper cat mai lunga de timp!

#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Atunci 60cm intre capriori e o.k.

Edited by tioopedi, 24 January 2022 - 14:10.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce ma mira ca dati sfaturi asa de usor. Habar nu aveti de ce e acolo. De multe ori incep echipe cu experienta cate o lucrare,  si isi dau seama intre timp ca nu e bine, tre altfel, etc.
Si aia sunt pe santier nu intre tastatura si monitor :)

Eu zic nicco mai bine supra-dimensioneaza decat sub :)

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Doar ca si termen de comparatie: limita nord Ilfov, aoperis 2 ape tigla metalica, panta inegala 48 / 52.
Cosoroabe, popi, talpi 10 x 10
Coama 10 x 15
Pana 10 x 15
Capriori pas 60cm, lungime 5.25 / 6.71 (da, am gasit de 7m) 10 x 15

LE: in pod Hmax 1.80

Edited by crocko.dilul, 24 January 2022 - 18:28.


#12
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

 crocko.dilul, on 24 ianuarie 2022 - 18:22, said:

Doar ca si termen de comparatie: limita nord Ilfov, aoperis 2 ape tigla metalica, panta inegala 48 / 52.
Cosoroabe, popi, talpi 10 x 10
Coama 10 x 15
Pana 10 x 15
Capriori pas 60cm, lungime 5.25 / 6.71 (da, am gasit de 7m) 10 x 15

LE: in pod Hmax 1.80

Multumesc!

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea ma pricep eu,  o fi adevarat ce zice crocodilu !  Mie sa imi ziceti cand si unde sa vin, sa dau cu ciocanul. :)

#14
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
sunt atatea variabile de luat in calcul incat numai la fata locului studiind fundatia poti cat de cat sa faci un plan.apropo.pui tabla in zona preponderent calda.o sa faci cuptor vara in casa.o sa plangi dupa stuf.as alege macar sindrila bituminoasa la acoperis.

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 masni, on 24 ianuarie 2022 - 19:49, said:

.as alege macar sindrila bituminoasa la acoperis.
Aia se incinge mai rau ca tabla . la tabla poti face acoperis ventilat , la sindrila , ba !

#16
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008
P.S.

ESTE ADEVARAT ca sunt foarte multe variabile asa cum vede toata lumea, si inteleg. Dar orice idei (mergand pe supozitii sau pe cote/masuri date de mine, un non-meste) sunt binevenite.
Ma interesa sa vad cum au facut altii acoperisul, adica ce dimensiuni au folosit la absolut toate piesele care incheaga / alcatuiesc si se folosesc la un acoperis).
Stiu ca nu ma pot compara cu un mester, insa imi place sa fac cam totul singur daca...SE POATE...si pot spune ca ma descurc. La acoperis o sa am un ajutor, o persoana/mester care a venit sa vada ce doresc sa fac, si a promis ca va lua lucrarea daca ii asigur si oameni care sa il ajute.
Mesterul a calculat urmatoarele:
COSOROABE - 150 X 150
COAMA - 150 X 150
POPI - 150 X 150
CAPRIORI - 100 X 100 (PAS DE 60)
CLESTI - 100 X 50
PANA 2 (la latura de 6 m) - 100 x 150
POPI 2 (la PANA 2) - 100 x 150
ASTEREALA - 4 mc
...
si alte materiale (cuie, suruburi, ....etc)

Edited by nicco, 24 January 2022 - 20:12.


#17
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

 masni, on 24 ianuarie 2022 - 19:49, said:

sunt atatea variabile de luat in calcul incat numai la fata locului studiind fundatia poti cat de cat sa faci un plan.apropo.pui tabla in zona preponderent calda.o sa faci cuptor vara in casa.o sa plangi dupa stuf.as alege macar sindrila bituminoasa la acoperis.

ASA ESTE....DEJA PLANG DUPA ACOPERISUL DE STUF!!

Dar din pacate am ajuns la concluzia ca nu merita sa mai fac cu stuf (desii ii iau tot farmecul unei case deltaice) din urmatoarele considerente:
- stuful nu mai este la fel ca cel de acum 20-30 de ani, este mult mai casant
- mesterii.....aici este o alta discutie...desi acestia iti promit multe am destule exemple cand proprietarii au dat o gramada de bani pentru traditional (invelit "nemteste" cu stuf), si s-au trezit in 5 - 7 ani ca au fost nevoiti sa bage iar bani in acoperis...le cadea pur si simplu stuful de pe casa....
- manopera 80 - 100 de lei mp de "batut" stuful pe casa (nemteste) Si aici vorbim numai de stuf, nu si de lemnarie.
- stuful pentru invelit tip nemteste este circa 12 - 15 lei maldarul....la un aproximativ 1400 de maldari necesar......


PER TOTAL...diferenta dintre o casa acoperita cu stuf si una cu tabla lindab este foarte mare
Iar pentru a pune tigla pe acoperis, ar trebui sa fac lucrari de consolidare care m-ar arunca din buget (peretii nu au stalpi si centuri din beton, doar pereti din chirpic pus pe la - 50 cm grosimea peretului)

Edited by nicco, 24 January 2022 - 20:19.


#18
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Capriorii i-as pune 10x15 sau 8x16 sau ceva de genul (cred ca iesi mai bine cu 10x15 ca si dimensiuni standard si eventual preturile aferente). In ce priveste dinstanta dintre ei, tine-i la 58 (68 interax de ex) din ratiuni de potentiala izolatie intre ei (daca vei dori si asa ceva). Coama poti pune de la 10x12/10x15. Cosoroabe 10x12 sau 10x10. Popi as merge pe 15x15 desi probabil ca merg si 10x15. Clesti probabil 5x10 sau 5x15.
Sunt convins ca se pot folosi si dimensiuni un pic mai micute,

Edited by CristiALF, 24 January 2022 - 21:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate